Konkurs - Piła na starej fotografii

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Widok na miasto z obecnego pl. 9 Maja, do dziś istnieją 2 kamienice z prawej strony.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Jeżli tak jest to zadajesz zagadkę. Ja jednak nie mogę umiejscowić tego ujęcia. Mógłbyś napisać coś więcej ?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Te dwie kamienice stoją na początku ul. Drygasa. Narożna stoi między Drygasa a Sikorskiego z fasadą w stronę pl. 9 Maja. To ta kamienica:

Obrazek

OK, a teraz zagadka:

Obrazek
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Przed kaplicą na cmentarzu na Górnym.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Przepraszam ale dawno nie było mnie na forum - a szczególnie na tym wątku i dziś gdy "dopadłem" obejrzałem prawie wszystko i tak jakoś - na pewno niesłusznie doszedłem do wniosku, że "jakby" kolegom skończyły się zasoby. I dlatego tak po chamsku, na łokcie przepycham się ze zdejmotkiem, którego "chiba" nie było na forumie! Oto one.
Obrazek
Czy mogę zadać pytanie - gdzie to jest? I co jest w środku zdjęcia. Poproszę dzisiejszą nazwę (przyznaję, że można mnie kiwnąć - naprawdę nie wiem co jest w tym budynku w środku zdjęcia).
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

RING czyli budynek dawnego przedszkola pomiędzy trzema ulicami Roosevelta - Ludowej i Okólnej. Obecnie w budynku chyba wydawane są posiłki dla ubogich, chociaż nie jestem pewny.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Tzw. okrąglak czyli budynek znajdujący się na tyłach kościoła Św. Antoniego? Jeśli to on to obecnie znajduje się w nim placówka Caritasu.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

DZB. Jarek 63, widzisz jak czytam o okrąglaku (w odniesieniu do pozostałości po parowozowni i lokomotywowni - bo tak się to fachowo nazywało w zależności od lat) to ciągle widzę ten "okrąglak'" bo tak myśmy go nazywali. Zdjęcie nie trudne było do rozpoznania!
A co do Ziolka to nie bardzo bym się zgodził z tym "na tyłach kościoła św. Antoniego" bo bynajmniej ja rozumiem "tyły kościoła" bardzo wąsko np. tam gdzie teraz są te dobudowane po roku 1960 krużganki.
A ten budynek jest "dość odległy" od kościoła a do tego "odgradza go" od kościoła jak się nie mylę dom o adresie Roosevelta 58-60-62!???
Ale nie ma sprawy będą jeszcze i inne budynki i widoczki.
PS. Muszę sobie głowę posypać "popiołem i przywdziać włosienicę" (czyli przyznać się, żem "kiep"). Kupiłem urządzenie wielofunkcyjne (Druk-SCan-kopie) i nie mogę sobie z nim poradzić, nie mogę uruchomić skanera. Ale niech no... to spróbuję "nieco zamieszać". Może nie koniecznie na tym wątku!
No i nie koniecznie w tym roku (zostało już przecie tylko kilkanaście dni - a w tym święta!!!).
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Filip to nie jest kaplica cmentarna na obecnym os. Górnym. To budynek krematorium w poblizu tej kaplicy. Kaplica wyglądała tak:
Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jerzyk pisze:A co do Ziolka to nie bardzo bym się zgodził z tym "na tyłach kościoła św.Antoniego" bo bynajmniej ja rozumiem "tyły kościoła" bardzo wąsko np. tam gdzie teraz są te dobudowane po roku 1960 krużganki.
A ten budynek jest "dość odległy" od kościoła a do tego "odgradza go" od kościoła jak sie nie mylę dom o adresie Roosevelta 58-60-62!???
Nie bedę się sprzeczał, bowiem bywam tam bardzo rzadko. Prawdę mówiąc budynek ten widziałem może raz, dwa razy w życiu. Ale czy znowu budynek ten stoi aż tak daleko od kościoła? Dobra. Nieważne :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Marek ma rację, to jest krematorium i teraz jego kolej na zadanie zagadki.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Ja zadam dość nietypową w porównaniu z poprzednimi zagadkę. Oto ona:
Obrazek
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Marek pisze:Filip to nie jest kaplica cmentarna na obecnym os. Górnym. To budynek krematorium w pobliżu tej kaplicy. Kaplica wyglądała tak:
W sumie o tym myślałem, pomyliły mi się nazwy. :D
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Wygląda na szyb windowy jeśli tak to czy w budynku WPHW przy 1-go Maja.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Pierwsza część odpowiedzi dobra, druga - nie. Jest to szyb windy oraz kabina tejże windy.
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

No to moze w pierwszym wiezowcu pt. "Pila wita"?
Wkrotce po jego oddaniu do uzytku dzieciaki urzadzaly sobie wycieczki do windy, zeby sie "nia przejechac" :lol: . Ja tez, oczywiscie.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

To nie jest winda w wieżowcu "Piła Wita".
RL
Posty: 49
Rejestracja: 19 kwie 2006, 12:22

Post autor: RL »

Marek, jeżeli to jest "ta" :lol: winda to musisz dać podpowiedź bo koledzy na forum będą mieli problemy z odgadnięciem.
Do zobaczenia po Nowym Roku, wracamy do naszych porannych "kawek" :lol:

pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Niech jeszcze Forumowicze trochę pogłówkują. Czy wszystkie zagadki mają być łatwe ?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

KW PZPR/Berpil?
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

To też nie to. Podpowiem, że to nieczynna już przedwojenna winda.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

stara poczta
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Jarek 63!

Jeżeli to nie jest winda z Hermesa (czyli budynku WPHW przy ul. 1-go maja) i nie z dawnego KW PZPR- to zacznijmy "strzelać".
Oile ja pamiętam windy- stara jeszcze przedwojenne były: w obu krochmalniach -ale to były szerokie towarowe. W szpitalu - tym starym były chyba? trzy!!!????? I chyba to wiso - była bodajże, winda na terenie WOSS-su i to by było chyba wszystko więcej w Pile nie było(????????????) takich budynków coby w nich winda??? Bo na wieże ciśnień to się "z buta"!!??? A w" terenówce" przy ul.Świerczewskiego tam też chyba było coś windowego?

PS. No to poczekamy (i pomyśłimy gdzie by tu stara jeszcze przedwojenna?????
HHHMMMMMM!!!(czytaj myśłi bardzo poważnie dlatego dużymi literami!)
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

To żadne z wymienionych wyżej miejsc. Podpowiem jeszcze, że winda była w budynku z czterema konygnacjami, czyli parter i trzy piętra.

Tak wygląda mechanizm tej windy.

Obrazek

Na zdjęciu wcześniejszym widać kabinę windy oraz ładne drewniane wykończenie w jej wnętrzu (widoczne przez uszkodzony fragment kabiny).
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

jak nie szpital to nie mam zielonego pojęcia
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się