Konkurs - Piła na starej fotografii

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Nie jest to ani Bydgoska, ani Walki Młodych. Celujcie bardziej na południe.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Poznańska przy skrzyżowaniu z Przemysłową?
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Może RR rozwiązałbyś zadanie ? Nikt do tej pory nie podał prawidłowej odpowiedzi, a mija już prawie tydzień i niepotrzebnie jest zastój w temacie.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Może RR rozwiązałbyś zadanie ?
Proszę bardzo: to budynek majątku lennego Motylewo. Fotki tego obiektu pojawiały się już na forum. Nie sądziłem, że będzie tak trudno. Teraz kto pierwszy, ten lepszy - zapraszam do zadania następnej zagadki. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Zagadka z dedykacją dla SA108. Oczywiście zgadują wszyscy.

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Może jakaś podpowiedź? Siedzę nad tym zdjęciem od dwóch dni i nie moge nic wymyśleć :)
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Budynek został zburzony w latach siedemdziesiątych. Stał przy jednej z głównych ulic.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Al. Wojska Polskiego przy skrzyżowaniu z Kadłubka?
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

SA 108 jest bardzo blisko. Myślę, że możemy nie ciągnąć dalej. Rozwiązanie: Berliner Strasse 28. Dom zbudowany przez Otto Quast'a.
Znajdował się na wysokości dzisiejszej rozdzielni prądu przy al. Wojska Polskiego. Po wojnie mieszkały w nim dwie rodziny lekarskie. Zburzony podczas budowy dwupasmówki. Do 1945 w podwórzu znajdowały się biura firmy Otto Quast. Zniszczone zostały na przełomie stycznia i grudnia 1945 podczas ostrzału Piły. Widoczny w tle dach to najprawdopodobniej budynek Arbeitsamtu. Czy zachowały się jakieś zdjęcia Arbeitsamtu?

SA108 wystawia zagadkę.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Z Arbeitsamtu mam tylko to jedno zdjęcie, które kiedyś dostałem od Bogdana. Nie wiem skąd pochodzi (oczywiście to nie jest zagadka).
Obrazek

OK, a teraz zagadka. Wybaczcie, ale nie mam lepszej jakości:
Obrazek
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

To budynek przy Brauerstr. 1, sąsiadujący z budynkiem dawnego kasyna oficerskiego. Jeżeli nie widziało się całej fotki, zgadnąć jest bardzo trudno, bo to wyjątkowo rzadko fotografowany kawałek centrum Piły. Ponieważ nie mam nic ciekawego na kolejną zagadkę pod ręką, liczę że ktoś mnie wyręczy.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Mógłbyś SA108 określić miejsce gdzie dokładnie stał Arbeitsamt. Myślę, że to jego stare położenie bo z tego co wiem to przeniesiono go do nowego budynku przy al. Niepodległości (obecne starostwo).
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

No to może ja.

Obrazek
Co to za budynek ?
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

To willa doktora Capanemy, naczelnego lekarza szpitala miejskiego. Adres: Moltkestrasse 4.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

To nie ten budynek i adres.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Będę się upierał - przejrzałem jeszcze raz swoje archiwa. Identyczna fotka jest wśród zdjęć zamieszczonych ostatnio przez sismana, podpisana jako willa wspomnianego lekarza. Czyżby to był błąd?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Nie mogłem tego wcześniej napisać, ale oczywiście moją zagadkę odgadł RR.

Obrazek

Przedstawiony na zdjęciu budynek przy Berliner Str. 20 był siedzibą Arbeitsamtu od 1930 r., kiedy to został wynajęty od inżyniera Wuttke, do 1939 r. Jego położenie dobrze widać na mapie:

Obrazek

Pilski Arbeitsamt został utworzony 1.10.1928 r., przez pierwsze dwa lata mieścił się w wynajętym od miasta budynku przy Koenigstr. 41 (Roosevelta). W 1939 r. został natomiast przeniesiony do gmachu obecnego Urzędu Miejskiego. Nigdy nie słyszałem, aby Arbeitsamt był w obecnym Starostwie, skąd ta informacja?
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Oczywiście jest to willa Capanema, przepraszam nie sprawdziłem, jednak nie stała ona przy Molttke Strasse, a przy Milchstrasse i Schulstrasse. Notabene stoi do dzisiaj lecz w wyniku zniszczeń wojennych została przebudowana. Po wojnie w budynku tym był komitet PZPR, a później i obecnie bank WBK.

Rafał teraz twoja kolej.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Rzeczywiście, tutaj dobrze widać jej usytuowanie:

Obrazek

Adres podałem z książki adresowej Piły z 1930, być może administracyjnie budynek należał do Moltkestrasse.

Nowa zagadka: proszę podać możliwie dokładną lokalizację budynku:

Obrazek
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Co do pierwszego nie, na tym narożniku budynek istnieje do dzisiaj, nie wiem kogo była to willa. Po wojnie było tam przedszkole do którego uczęszczałem, a obecnie m. in. Bank Spódzielczy.
Co do drugiego budynek ten stoi do dzisiaj przy ul. Sikorskiego dawnej Milchstrasse numeru niestety nie pamiętam. W jego sąsiedztwie obecnie jest Kredyt Bank i Pilska Spółdzielnia Lokatorsko-Własnościowa, a po drugiej stronie ulicy ogródki działkowe.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Zgadza się, to Milchstrasse na wysokości działek. Jarek - Twoja kolej.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Co to za ulica?

Obrazek
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

SA108 przepraszam, pomyliłem się Arbeitsamt został przeniesiony do obecnego Urzędu Miasta, nie starostwa.
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Gwoli uściślenia co do faktycznego usytuowania wilii dr Capanemy. Rację ma "RR".
Dziś to miejsce pomiędzy mniej więcej budynkiem kina ISKRA a narożnym budynkiem banku /chyba BGŻ/.Obecnie w miejscu byłej willi stoi bodajże 2 piętrowy budynek /spółdzielczy???/. Na podanej przez "RR" fotce widać spalony dach tej willi /patrząc od prawej strony fotki ku lewej jest druga budowla/. Innymi słowy dzisiejsza ulica Kilińskiego. Przed wojną można było dość do niej także od strony Schulstrasse.

Pozdrawiam
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

To jest Friedrichstrasse. Po prawej niewidoczne stare gimnazjum.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się