Konkurs - Piła na starej fotografii

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Jednak się nie zgadzam z robertem. Mimo, że przyporządkowano ten budynek do Molttkestr. nie stał przy tej ulicy - na wielu pocztówkach które posiadam jest wiele błędów co do lokalizacji konkretnych obiektów, może błędnie również został przyporządkowany do tej ulicy. Pomiędzy obecnym BGŻ a kinem stał inny budynek. Willa Capanemy stała przy Milchstr., jednak była cofnięta bardziej w głąb działki niż BGŹ i budynek dawniejszego żłobka (obecnie prywatny), może to cofnięcie spowodowało, że przyporządkowano budynek do Molttke Str.
Na potwierdzenie przedstawiam dwie foto. Pierwsza pokazuje budynek po wyzwoleniu, druga po odbudowie.

Obrazek Obrazek

Przepraszam również za słabą jakość zdjęć. W/w foto są w książce Grenz-und Regierungsstadt Schneidemuhl einst und heute na str. 162 dostępnej również w czytelni biblioteki miejskiej.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Tak to Friedrichstr.
Proszę o kolejną zagadkę.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

W tym rejonie było coś w rodzaju kolonii willi lekarzy. Cała sprawa wynika z tego, że dwie wille były bardzo podobne. Dom dr de Capanema stał przy Moltkestr., czyli tam, gdzie napisał robert:
Obrazek

Jak widać to właśnie ten budynek jest na zdjęciu-zagadce. Ponadto jest to jedyna z willi która obecnie nie istnieje. Obok na rogu jest willa dentysty dr Kaminskiego, w której obecnie jest BGŻ. Willa z okrągłym balkonem widoczna na zdjeciach z wieży kościoła św. Rodziny to dom dr Kaminskiego (chyba brata tego dentysty) - obecny WBK. Przed zniszczeniem wyglądał tak:
Obrazek

Za to właścicielem czwartej willi stojącej obok WBK był dr Kraeuter.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Ale jak wynika ze zdjęcia pierwszego SA108 willa i tak nie stała w linii z BGŻ i kinem tylko była cofnięta.
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

I oto chodziło! A przy okazji, tą pierwszą fotkę pokazaną przez "SA108" ukazującą w pełnej krasie willę dr Capanemy wykonał w dniu 09.11.1930 roku o godz. 16.20 niejaki Konopatzki z dachu ówczesnego budynku Banku Prowincjonalnego.

A to zagadka - co przedstawia?

Obrazek

Pozdrawiam
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Ta "budowla" po lewej stronie, zdjęcie jest identyczna z budynkiem stacji benzynowej stojącej i funkcjonującej w Pile od powojnia do lat - bodajże połowy lat 60 tych albo i ciut dalej np. 65-66??? Ale to nie jest precyzyjne. Gdyby "obrócić się" dalej w lewo powinien stać platan (za budynkiem).
Poza tym nie pasuje mi układ ulicy. Nie przypominam jak wyglądała (w latach 40-tych druga strona pl. Waryńskiego, bo była zburzona. Ale możliwe, że tak było!
Ale jeśli mam zgadywać to moja odpowiedz: stacja benzynowa (stacja paliw) i część placu Waryńskiego. Ale jak to się nazywało w dniu wykonania fotografii - zdjęcia??? Niestety nie wiem!
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Tak. To jest dawny WilhelmPlatz /czyli jak wspomniał "Jerzyk" znany starszym pilanom Plac Waryńskiego po wojnie/. Stacja benzynowa stała i funkcjonowała przynajmniej do około końca lat 60-tych. Jak by przymierzać to wszystko do dnia dzisiejszego to dzieci idą ulicą Al. Piastów od strony najoględniej RODŁA. Naprzeciw tej stacji benzynowej w kierunku prawym stoi niewidoczna na fotce Poczta. Widoczna prostopadła ulica biegłaby dalej w prawo w obecną Pocztową. W odwrotną stronę - w Ossolińską. Widoczny drugi budynek patrząc od prawej strony ku lewej to studio fotograficzne Paula Rassmana. Ostatni z lewej to znany mistrz ślusarski w owych czasach Otto Katz. Fotka wykonana chyba w początkach lat 30-tych /godło na widocznej fladze wskazuje na Republikę Weimarską /. Jak się mylę to poprawcie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Chyba pora na następną zagadkę? Teraz kolej Jerzyka.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Czy ja mogę poprosić o "dyspenzę" albo mówiąc prościej o przesunięcie terminu. Niestety nie mam nadal skanera (ale tym razem to juz kwestia dni).
Zatem może ktoś inny a ja potem???
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Kolejna zagadka:
Obrazek
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Osiedle przy Ludowej, Okólnej i Roosevelta. To jest bodajże ktoreś z wejść od Okólnej.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Pozwolę sobie uzupełnić. Napewno nie jest to żadne z ocalałych "przejść'.
Bo zarówno to przy kościele (św.Antoniego) jak i to od Roosevelta -przed Okólną jak
i to od Okólnej- na wprost Grabowej- napewno nie. Bo wszystkie one są z załamaniem lub na załamaniu. A to widoczne jak widać jnie jest załamane.
Kto nie wierzy niech sprawdzi w ramach sobotniego czy niedzielnego spaceru!
Ja niestety nie mogę! Za daleko.
Awatar użytkownika
adam77
Posty: 26
Rejestracja: 15 mar 2007, 02:26
Lokalizacja: Piła, Konigstrasse,Bydgoszcz

Post autor: adam77 »

a mnie się wydaje że jest to cześć ul. Ludowej, pomiędzy długim nowym blokiem, a kościołem. pozro :D
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Tak. Jest to wejście od ul. Ludowej.
Kolejną zagadkę zadaje adam77 z uwagi na najbardziej prezyzyjną odpowiedź
Awatar użytkownika
adam77
Posty: 26
Rejestracja: 15 mar 2007, 02:26
Lokalizacja: Piła, Konigstrasse,Bydgoszcz

Post autor: adam77 »

drogi Jarku z uwagi na to że nie posiadam żadnych fotek przy sobie jestem na delegacji w Bydgoszczy przekazuje zadanie zagadki właśnie tobie bo posiadasz najlepszy zbiór zdjęć naszego miasta, pozdrawiam :D
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

A więc kolejna zagadka. Jakie to ulice ?
Obrazek
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Bardzo przepraszam, ale wyjdą "dwa grzyby w barszcz"- ale niestety dzis akurat mam zdziebko czasu i mam akurat "na widelcu" takie zdjęcie może nie całkiem stare. Napewno nie jest to Schneidemuhl a Piła chyba się nie pomylę lat -przelom 40/5o a gdzie???

Obrazek

PS. Te "dwa grzyby" - to dwie zagadki jedna po drugiej ,gdy ta pierwsza jeszcze nie jest rozwiązana. Przepraszam ale jutro mam "kruszynkę" w gościach i muszę z nią a nie z kompem. Niestety takie są "dziadowskie" obowiązki.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Dot. zagadki Jarka 63. Fajna fota !!!!! Żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie. W lewo obecna ul. Browarna po prawej Witosa.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Dot. zagadki Jerzyka. To fragment ulicy 14-go lutego od strony byłego placu Waryńskiego. O tyle łatwa to zagadka ponieważ to zdjęcie było już wcześniej umioeszczone na forum.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Zgadza się Marku, to to narożnik Browarnej i Witosa. Teraz twoja kolej.
Awatar użytkownika
adam77
Posty: 26
Rejestracja: 15 mar 2007, 02:26
Lokalizacja: Piła, Konigstrasse,Bydgoszcz

Post autor: adam77 »

a nie mówiłem? Jarku naprawdę świetny zbiór fotek, raj dla oka!! :wink:
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Dziękuję bardzo, że mój skromny zbiór do czegoś się przydał, jak już wcześniej informowałem te foto , jak i pozostała część zbioru wystawiona zostanie w lutym 2008 r. w Muzeum Okręgowym
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

^^ Jarku, może porozmawiać z władzami Muzeum i wydać jakąś nawet skromniutką publikację z tymi zdjęciami co? :)
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Oto moja zagadka:
Obrazek
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Porozmawiać zawsze można, ale moim marzeniem jest wydanie porządnej publikacji. Niewielkie publikacje były już dwie notabene wydane przez Muzeum na początku lat 90-tych.
Na dzień dzisiejszy wszystko rozbija się o pieniądze i ani Muzeum, ani tym bardziej ja nie dysponujemy taką kwotą. Orientacyjna cena wydania na dzień dzisiejszy to około 50 tys. zł
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się