Konkurs - Piła na starej fotografii

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Przez długie lata w tym oknie wystawowym po lewo -od bramy wejściowej był komis! A nie mogę sobie przypomnieć co było po prawej ale chyba buty.
Idąc dalej wdłuż tego domu no gdzieś około 70 metrow była restauracja "Dworcwoa" a po lewej ulica Teatralna.
Na wprosta "Dworcowej" -po przeciwległej stronie ulicy była DIM (Dyrekcja Inwestycji Miejskich).
Oczywiście ul. 14 lutego - dokładnego numeru nie podam. W głębi po lewej widać budynek w którym póżniej był dworzec PKS-u. Budynku tego juz od lat nie ma!!!

A całe zdjęcie wyglądało tak:
Obrazek

i własćiwie można by się dopatrzeć tego budynku(zagadki) o którym pisałem. A ten biały budynek w głębi to właśnie -"Dworcowa".
A tak gwoli ścisłości to ta ulica w lewo -przed tą budką telefoniczną to właśnie ulica ks.Domańskiego o której kiedyś pisałem. CZyli konkretnie jest to skrzyżowanie ul. ks.Domańskiego i 14 lutego!!!
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Jarku, a jakies fundusze z Unii? Z tego co wiem to oprócz "Zarysu" i "Piły na starej fotografii" w dwóch cześciach w odstępie kilku letnim to nic nie zostało wydane . Może miasto wyszłoby z inicjatywą, bo też się ostatnio nic nie dzieje, powstał chyba tylko kolejny album z tymi samymy zdjęciami co zwykle, można powiedziec ze wznowienie wydania.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

A co z moją zagadką ?
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Marek - no przecież na górze tej strony odpowiedziałem Ci.!!! A jeśli to jest niezbyt czytelne to jeszcze raz powtórzę ul. 14 lutego budynek był usytuowany pomiędzy dzisiejszym adresem 14lutego 7-13 a wjazdem na dworzec PKS-u!!!
Jedną z jego ścian widać na moim zdjęciu na tym powiększeniu!!!
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Trochę zagmatwałeś i myślałem, że opisujesz fotkę którą zamieściłeś. Oczywiście masz rację i okazję do zadania kolejnej zagadki.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Widzisz jak to jest!???A ja myśłałem (taki był mój zamiar), że będę oryginalny!!
I znowu mogę zacytować .."miało być pięknie, a wyszło jak zwykle...byle jak"
Zatem - przepraszam za zamieszanie. A do zdjęcia muszę się przymierzyć!
Żartem mówiąc - DOSYĆ JUŻ TYCH ŁATWYCH I ŁATWIUTKICH! Muszę znależć coś odpowiedniego, żeby było trudniej!!!
(no, niech no ja dostanę wreszcie ten skaner!!!!podobno już jedzie.!!!)
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Chyba się nie rozpycham łokciami i o ile się nie mylę to na mnie kolej na zagadkę!!!???

Obiecywałem się "mścić" ale jakoś odpuściłem! No nie wiem dla jednych będzie łatwizna dla drugich do zastanowienia!
Ale w gruncie rzeczy nie jest to trudne! A co to jest????
Obrazek
Ma jeszcze drugą część tego zdjęcia (bo słusznie się domyślacie, że to jest tylko część). Dodam, że jak zwykle nie znam autora a zdjęcie jest z okresu przed 1945 !!!
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

To mi wygląda na obecną ul. Wodną, pomiędzy widocznym budynkiem a cieniem Loży Masońskiej wlot Al. Niepodległości, na pierwszym planie po lewej fragment pomnika bohaterów I wojny światowej
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Przypuszczam,że innych odpowiedzi nie będzie!???
Zatem przyznaję rację Jarkowi.
Powiedzmy - "dzisiejszy wlot w al.Niepodległości"
A tak na marginesie Jarek wiesz co było za tym domem????Przy ulicy równoleglej do części obecnej al.Niepodległości????

No i Twoja kolej na zagadkę!!Chyba nie przekroczyłem swoich uprawnień???!!!
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Za budynkiem był stary trakt - sredniowieczna ulica do dzisiaj w części istniejąca, wlot do Al. Niepodległości powstał bodajże w latach 20-30 XX w.
A teraz kolejna zagadka tym razem prosta. Jak zwykle jaka to ulica ?

Obrazek
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Obecna ulica Buczka. Budynek stał między obecną biblioteką a tzw. polskim przejściem.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Odpowiedź prawidłowa, teraz ty Marku
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Oto moja kolejna zagadka:

Obrazek
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Zejście z"wiaduktu" dorogwego w kierunku ulicy Towarowej (I W KIERUNKU EKSPEDYCJI kOLEJOWEJ) A także doiście do ul.Pomorskiej. Mogę uzupełnić Jak będzie to nie jasne.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Jako,że jestem przekonany,że dobrze odpowiedziałem na zagadkę wyżej(a nawet jak nie odpowiedziałęm dobrze to "najwyżej" nie będzie to zagadka a takie "ciekawostwkowe zdjecie" z Piły.
Zapewniam,że jest to Piła! żeby nie było widać gdzie - przyznaję się troche je spreparowalem.
Obrazek
Mimo,że nie jest to zagadka miło by było gdyby ktoś się ...zdecydował albo by poprostu zgadł!!!

PS Wcale nie jestem aż tak zarozumiały jakby to wynikało z tekstu pozyże- mimo,że jestem pewien,że to są te schody!
i PS II. A to drzewo to- w mojej pamięci -"stoi "w tym miejscyu do dziś
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Proooooste. 1 Maja w kierunku pl. Konstytucji /Jerzyk mozesz go pamietac jako plac PPR/.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Jarek63 pisze:Obrazek
Można prosić to zdjęcie w całości na forum? Nie ukrywam, że chce powiększyć nieco swoje zbiory elektroniczne, a jest bardzo ciekawe.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Potwierdzam Jerzyk. Masz rację z tymi schodami. Dodać tylko należy, że chodzi o wiadukt którego już nie ma.
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Pozwole sobie dolaczyc do prosby Filipa o cale zdjecie. Markowi posylam sto buziakow za zdjecie schodow! :oops: :D
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

PS. Przepraszam- i proszę mnie nie "besztać" (czy ktoś to jeszcze-używa czy rozumie to "besztać"?).
O rany patrzcie "Kreska poznańska" się odezwała!!!
A teraz to ... już rozumiem to jej milczenie!
I też spać nie może???!!!
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Filip pisze:Proooooste. 1 Maja w kierunku pl. Konstytucji /Jerzyk mozesz go pamietac jako plac PPR/.
No to ja proszę Jerzyka o potwierdzenie, a Filipa o zadanie zagadki :)
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Ja juz dostalam zagadke powyzej na stronie. Od Jerzyka. I nie wiem czy zdolam ja rozwiazac. :roll:
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Nadchodzi więc nowa zagadka:

Proszę o jak najdokładniejsze podanie miejsca w którym zostało zrobione zdjęcie

Obrazek
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Dla Filipa i Kreski pełny skan

Obrazek

Wystawa kartek 2 poł lutego 2008 - 2 poł. kwietnia 2008 r. w Muzeum Okręgowym w Pile
Serdecznie zapraszam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Najmocniej dziekuje za fotke i zaproszenie. Calkiem mozliwe, ze bede w tym czasie w Polsce, wiec z najwieksza przyjemnoscia obejrze wystawe :D .
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się