Historia szpitalnictwa i lecznictwa w Pile

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Maklej
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2008, 11:50
Lokalizacja: Piła

Historia szpitalnictwa i lecznictwa w Pile

Post autor: Maklej »

Przeszukuję to forum od pewnego czasu ale rozwiniecia tego tematu nie znalazłem (szukając "recznie" jak i za pomocą wyszukiwarki - ta ostatnia najwyraźniej mnie nie lubi, bowiem nic nie mogę z jej pomocą znaleść...). Problem miałem też do którego działu się wpisać :oops:

Chodzi o historię zabudowań szpitalnych oraz tworzenia się struktur służby zdrowia zarówno po 1945r. w międzywojniu jak również wsześniej (o ile to możliwe) - gdzieś przemknęła mi tylko data budowy "starego szpitala"lecz nie mogłem potem jej znaleść...

Druga sprawa, właściwie na osobny wątek nawet, to znani pilscy przedstawiciele służby zdrowia. W historii miasta zaznaczyło się kilku znakomitych lekarzy jak Donat Stankiewicz, Marian Horst czy Arnold Drygas, Wiktor Skibicki - aptekarz. Onich da się znalesć dość dużo ale może ktoś zna jeszcze inne, trochę zapomniane, może niesłusznie nazwiska.

W tym miejscu mogę wymienić dwóch świetnych chirurgów: dra Jachimowicza i dra Cyryla Szczerbickiego (bym był wdzięczny za wszelkie anegdoty dotyczące wszególności tego drugiego :D ).

Jeszcze jedna sprawa to pilska szkoła pielęgniarek i może jakieś inne fakty dotyczące szkolenia w Pile innych zawodów medycznych

POZDRAWIAM!
Maklej
Maklej
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2008, 11:50
Lokalizacja: Piła

Post autor: Maklej »

znalazłem pokrewny temat na forum
viewtopic.php?t=308
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Historia szpitalnictwa i lecznictwa w Pile

Post autor: SA108 »

Maklej pisze:gdzieś przemknęła mi tylko data budowy "starego szpitala"lecz nie mogłem potem jej znaleść...
OK, oto daty budowy budynków szpitalnych przy al. Wojska Polskiego:
- 1898-99 - "stary" szpital (zniszczony w 1945 r.)
- 1926-27 - budynek oddziału zakaźnego (projektant - Hildt), obecnie nowa siedziba Sanepidu
- 1934-36 - "nowy" szpital (projektanci - Mohr i Weidner z Berlina), obecnie Ars-Medical
- 1934 - kostnica
Maklej
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2008, 11:50
Lokalizacja: Piła

Re: Historia szpitalnictwa i lecznictwa w Pile

Post autor: Maklej »

Cyryl Szczerbicki (ur. 1 maja 1925 w Grodnie; zm. 1 lutego 1989 w Pile) w 1951 ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, gdzie się doktoryzował z patologii trzustki a następnie pracował jako adiunkt w Zakładzie Anatomii Prawidłowej kierowanej przez profesora Tadeusza Wasilewskiego. Do tej pory można w tym zakładzie oglądać preparaty przez niego przygotowywane. Potem pracował jako ordynator oddziału chirurgii w Zduńskiej Woli. Ostatecznie przeniósł się do Piły. Zajął stanowisko zastępcy ordynatora oddziału chirurgii pilskiego szpitala. Był człowiekiem trudnego charakteru, jednakże świetnie znającym sztukę zawodu chirurga. Podejmował się operacji w trudnych, często beznadziejnych przypadkach. Chorował na serce. Operację proponował mu prof. Religa ale zajęty niekończącą się pracą dr Szczerbicki nie zajął się własnym zdrowiem. Zmarł na zawał. Spoczywa na cmentarzu w Wałczu wśród grobów rodziny.
(na podstawie rozmowy z Leokadią Szczerbicką wdową po doktorze)
PilTom
Posty: 24
Rejestracja: 08 gru 2011, 13:34

Re: Historia szpitalnictwa i lecznictwa w Pile

Post autor: PilTom »

Skoro wątek szpitalny, więc może kogoś zainteresuje ta historia:

Bitwa o kaplicę » http://pila.salezjanie.opoka.org.pl/?p=14382
jerzysch35
Posty: 2
Rejestracja: 07 mar 2016, 00:20

Re: Historia szpitalnictwa i lecznictwa w Pile

Post autor: jerzysch35 »

Urodziłem się w Pile i spędziłem w niej pierwszch 6 lat mojego życia. Oboje rodzice byli lekarzami. Ojciec był drektorem szpitala w latach 1950 - 1959. Byłem szczeniakiem, więc sam nic na temat powiedziec nie moge. Ale pisze o moim Ojcu pani Maria Bochan, na stronie Towarzystwa Miłosników Miasta Piły : http://tmmp.pila.pl/sp_schnitter.html. Zapraszam do odwiedzenia tej strony.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się