Z innej beczki... budynek na przeciwko Radia 100.

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Z innej beczki... budynek na przeciwko Radia 100.

Post autor: Roto »

No wlasnie co to jest za budynek (znajduje sie w nim oddzial Banku Spoldzielczego, za nim jest przedszkole) ten budynek wyglada jak jakis dworek, moim zdaniem napewno pierwotnie tak nie wygladal, stoi w ciagu kamienic na Roosevelta. Zostal zaadaptowany jako budynek mieszkalny moim zdaniem.
Kiedy zostal zbudowany, przebudowany, itd.
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Ten budynek jest rzeczywiście bardzo ciekawy, został zbudowany w 1905 r. W. Łęcki tak o nim pisze w przewodniku "Piła i okolice": Dom nr 40 w formie pałacowej z wyodrębnionym frontonem i dwoma ryzalitami bocznymi. Mimo tego sądzę, że jest to zwykła kamienica czynszowa wzorowana na pałacu, a jej wygląd jest zgodny z pierwotnym.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Budynek

Post autor: Roto »

Przechodze codziennie kolo tego budynku i zawsze sie zastanawialem co to za budynek, zamek? dworek? ..ale z drugiej strony stoi on w ciagu innych zabytkowych kamienic.
Moge gdzies wiecej przeczytac o tym budynku?
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Budynek

Post autor: SA108 »

Roto pisze:Moge gdzies wiecej przeczytac o tym budynku?
Jedyne znane mi źródło to wspomniany przewodnik Łęckiego.
getuppa
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2006, 23:56
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: getuppa »

witam!
mnie zawsze zastanawia kamieniczka na ul. Ludowej, znajduje sie ona pomiedzy ul. Roosevelta a Okolna (gdzies tak w polowie) jadac w kierunku Podlasia. Jest to stara, opuszczona kamieniczka z ogrodem.
Czy ktos z Was wie w ktorym roku zostala zbudowana? :wink:
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Up

Post autor: Roto »

Chodzi ci o tą kamieniczke nie dalego kotłowni na Bydgoskiej? Ta kamieniczka która posiada płot zarówno przed jak i za budynkiem? Z okrągłym balkonem za i z balkonem nad wejsciem bocznym z przodu?
Moim zdaniem tak jak reszta kamienic została pewnie wzniesona na początku ubiegłego wieku możliwe, że należała do kogoś bardziej
zamożnego. Jest to dosyć ciekawy budynek, lecz tylko pozornie opuszczony, widziałem nie raz osoby siedziące w ogrodzie, światło w oknie itd., z rok temu przy jednym z balkonów widoczny był napis " Groźi Zawaleniem" Możliwe, że ktos to kupił, i użytkuje.
Pozdrawiam
Roto~~

P.S
Może warto by było utworzyć jakiś nowy specjalny dział dotyczący własnie pytań na temat pozostałości po Schneidemuhl, może Schneidemuhl ciągle żywe? (Takie tam marzenie)
AREK
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2005, 20:17
Lokalizacja: SŁUPSK

Post autor: AREK »

Witam! Moja żona tam mieszkała pod koniec lat 70! Teście trochę dłużej no i ciocia z wujkiem ze strony żony! Będe w Pile to sie zorientuje w ich wiedzy co to za budynek kiedyś był, kto w nim mieszkał.....
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Budynek

Post autor: Roto »

Popytaj się, i odpowiedz na forum.
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
rudylis
Posty: 24
Rejestracja: 14 lis 2006, 02:04
Lokalizacja: London-Piła

Re: Up

Post autor: rudylis »

Roto pisze:Chodzi ci o tą kamieniczke nie dalego kotłowni na Bydgoskiej? Ta kamieniczka która posiada płot zarówno przed jak i za budynkiem? Z okrągłym balkonem za i z balkonem nad wejsciem bocznym z przodu?
Moim zdaniem tak jak reszta kamienic została pewnie wzniesona na początku ubiegłego wieku możliwe, że należała do kogoś bardziej
zamożnego. Jest to dosyć ciekawy budynek, lecz tylko pozornie opuszczony, widziałem nie raz osoby siedziące w ogrodzie, światło w oknie itd., z rok temu przy jednym z balkonów widoczny był napis " Groźi Zawaleniem" Możliwe, że ktos to kupił, i użytkuje.
Witam

Odnośnie tej willi przy ul. Ludowej.
Willa przed wojną była własnością polskiej rodziny i po wojnie (o dziwo) została zwrócona .
Niestety jak to w tamtych czasach bywało dokwaterowano lokatorów na zasadach jak wszędzie czyli była to własność pozorna. W latach 90-tych obowiązywała ochrona lokatorów zatem nic się nie zmieniło.
Właściciele (znam osobiście) postanowili sprzedać tą willę i znaleźli kupca. Niestety nabywca krótko po transakcji zmarł pozostawiając nieruchomość (już wtedy w nie najlepszym stanie) swoim dzieciom.
Prawa strona - ta wysunięta (patrząc od ulicy) faktycznie grozi zawalaniem, a spowodowane to zostało działaniem lokatorów, których udało się wykwaterować (wpadli na pomysł wbicia w elewację masztu aby zainstalować antenę satelitarną). W chwili obecnej rodzeństwo próbuje w miarę dostępności - środkami własnymi wyremontować dom małymi kroczkami. Po zabezpieczeniu elewacji prace powoli postępują wewnątrz, mimo, że nie są krezusami, a ogólnie sytucja na rynku pracy w Pile jest znana.
Osobiście jestem dobrej myśli co do przyszłości tego domu.
Co do szczegółów historycznych tego domu, przykro mi, nic więcej nie wiem.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się