Piła w kolorze

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

A ja znalazłem takie oto zdjęcie - i nie mam pojęcia czy jest gdzieś na forum czy nie. A że jest w kolorze to postanowiłem zamieścić. ( znowu mi się dostanie?)
Obrazek
I co najgorsze nie wiem kto jest autorem!?
Oczywiście wszyscy wiemy co to jest i gdzie to jest.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

A dostanie się.
Bo to dział "Piła po 1945 (słownie: tysiąć dziewięćset czterdziestym piątym) roku"

A zdjecie nie jest kolorowe tylko kolorowane. To duża różnica, ten kościół prawdopodobnie nigdy nie był w takim czerwonym, ceglastym kolorze.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Biorę to "co dają" a co do kościoła to cosik mi się zdaje, że był. Ale to tylko mi się zdaje.
Ale już się poprawiam mam dwa zdjęcia tej samej ulicy. Nie robię żadnej zagadki. A jeśli, to proszę o pomoc ile lat minęło między tymi dwoma "pstrykami".
To jest jedno- albo pierwsze:

Obrazek

A to jest drugie:

Obrazek

To drugie napewno jest tego roczne. Bo wykonałem je w czasie pobytu na przełomie stycznia i lutego, I choć trudno w to uwierzyć to ta sama ulica- choć przyznaję ujęcie jest trochę trudne. A mam również i drugą stronę. Ale to już nie dziś.
A teraz to już chyba nie będzie, że nie kolorowe? I choćbyście nie wiem co to ja i tak jestem pilaninem (z wychowania! i wcale się nie gniewam.) Może szkoda co?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Na "skarpecie" mamy pilską tablicę rejestracyjną, czyli 75 rok i wzwyż i niżej niż lata 90-te, kiedy to pojawiły się na deptaku czerowne budki. Nie wiem tylko czy wraz z reformą administracyjną wprowadzono nowe tablice.

No i nie ma się co gniewać. Wystarczy zawsze i wszędzie stosować się do pewnych reguł. ;)
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Co do tablic rejestracyjnych samochodów czy mówiąc precyzyjniej pojazdów mechanicznych to tablice rejestracyjne "nowe" czy inne stosowne dla nowego podziału wprowadzano (teoretycznie) zawsze po zmianie podziału. Ale z powodów technicznych nie działo się to "od dziś" . I mówię tu o zakładaniu na auta, bo formalnie - de jure to chyba to było "od zaraz"!
I o ile pamiętam nie wymieniano już wydanych a przy każdej okazji tzn.przerejestrowania (np. zmiany adresu) nowej rejestracji itp. Podobnie jak jest i dziś. Wiele aut jeździ jeszcze "na czarnych" tablicach.
Choć coś mi się zdaje, że przy którejś zmianie był nawet wyznaczony termin wymiany "starych" tablic, ale nie potrafię powiedzieć jakiego okresu to dotyczy?

A teraz pozwolę sobie na umieszczenie trzech zdjęć aktualnie wyglądającego budynku. Gdzie stoi to nie jest trudna zagadka ale czy ktoś może wie co było w tym domu w latach 1963? - 1975 ( a może i dłużej).
Niewiele podpowiem, jeśli stwierdzę, że chodzi o nazwę instytucji , której Piła jako miasto wiele zawdzięcza!!!
Oto ten dom:

Obrazek Obrazek Obrazek

Złośliwie mogę dodać, że w czasach gdy urzędowała w nim ta instytucja o którą pytam nie wyglądał on - ten budynek- tak kolorowa i ładnie.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Nie mam pojęcia co tam było ;), ale w czasach "trochę" wcześniejszych - początkowo dyrekcja gazowni, w latach 20. biblioteka miejska, a po 1929 roku urząd komunikacji, w czasach nazistowskich także urząd propagandy.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

....... aż mnie świerzbi (swędzi i kusi), aby być - złośliwie zgryźliwy (podobno taki jestem). Ale nie będę!
Moderator ja wiem- że Ty masz bardzo dobre ściągi ( i być może bardzo obeznanego "suflera- czy podpowiadacza"- czemu już wielokrotnie dałem dowód), ale mnie nie chodzi o tak odległe czasy.

Mnie chodzi o lata 1961-1975?. Stawiam znak zapytania bo nie mogę sobie przypomnieć dokładnych dat. Ale na pewno instytucja ta istniała tam w latach 60-tych i początku (a może i dłużej) lat 70-tych a na pewno zmieniła" lokal" w jakiś czas po tym jak Piła została województwem.
Wtedy też po raz trzeci zmieniła nazwę.
Bo dodam- gdy zasiedlała ten budynek miała swoją nazwę, którą potem zmieniła na inną! I o to mi chodzi.
Od tej instytucji wiele w Pile zależało!
I o te nazwy mi chodzi. Przyznam, że bardziej znane były skróty.
MNo to jeszcze podpowiem. Pierwszy skrót miał cztery litery ( nie kojarzyć!!!) a drugi tylko trzy!
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Mam parę zdjęć o których wiem tylko tyle, że nie wiem kto jest ich autorem! Ale moje uznanie za pomysł i ... gratulacje za wykonanie.
Zatem moja propozycja - parę zdjęć o innej optyce (innym sposobie patrzenia na fotografowany obiekt).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Niezbyt dokładanie przeglądałem forum - a jeśli te zdjęcia są już gdzieś zamieszczone to znowu mi się dostanie od kogoś!
No trudno niech będzie!
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Swietne Foto !

Tylko ostatniego (ze Stadionem) nie można powiększyć i dokładnie obejrzeć.

Tom



/ EDIT ADMINISTRATOR: Problem z wyświetlaniem wspomnianego zdjęcia naprawiony ;)/
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jeśli się nie mylę to przynajmniej jedna z fotek zrobiona została najpóźniej w 2003 roku. Chyba w przedziale 2000-2003 rok.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Wybacz Ziolek - niestety nie wiem nic o realizacji pomysłu - czyli w jakich latach były robione te zdjęcia. Otrzymałem od zaprzyjaźnionego płytkę i na niej szereg zdjęć, które mnie interesowały ale bez żadnego opisu. Jako ciekawostkę mogę Ci podać, że w tym i parę zdjęć "moich" co do których byłem prawie pewny, że tylko ja je mam! W latach 80-tych zdarzyło mi się kilkakrotnie "być nad Piłą". Ale to są zupełnie inne wrażenia.
A wracając do zdjęć:
Nie ma sprawy tak jest w dobie nowoczesnych środków przekazu. Osobiście uważam, że wynalazek czy pomysł zgłoszony do urzędu patentowanego powinien być dostępny całej ludzkości a nie tylko wybranym.
Podobnie zresztą uważam, że osoba, która zamieszcza zdjęcia w internecie zrzeka się niejako praw autorskich!!! Bo jeśli nie to powinna to zdjęcie zabezpieczyć. Tak jak ktoś kto udostępnia - czy pokazuje klaser z drogimi znaczkami- zabezpiecza je folią przed "dotykaniem" czy zmianą właściciela. Ale to inny temat.
Chętnie poczytam komentarzy, właśnie na ten temat (nie patentów) a czasu realizacji - wykonania zdjęć zamieszczonych przeze mnie.
Jak wiesz nie mieszkam w Pile od ponad 2o lat i nie jestem na bieżąco z jej wyglądem i zabudową.
A tak na marginesie - jeśli mi nic nie przeszkodzi to wieczorem zamieszczę kolejną piątką zdjęć "Piła z lotu ptaka". Niektóre są wyjątkowej urody - przynajmniej dla mnie. Żałuję, że nie "słychać" ostatnio Kreski - bo na pewno by się jej podobało.
I to nie będzie ostatnia partia tych czy takich zdjęć!
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Jerzyk pisze:A teraz pozwolę sobie na umieszczenie trzech zdjęć aktualnie wyglądającego budynku. Gdzie stoi to nie jest trudna zagadka ale czy ktoś może wie co było w tym domu w latach 1963? - 1975 ( a może i dłużej).
Niewiele podpowiem, jeśli stwierdzę, że chodzi o nazwę instytucji , której Piła jako miasto wiele zawdzięcza!!!
Oto ten dom:

Obrazek Obrazek Obrazek

Złośliwie mogę dodać, że w czasach gdy urzędowała w nim ta instytucja o którą pytam nie wyglądał on - ten budynek- tak kolorowa i ładnie.
Dowiedziałem się od 80-cio letniego mieszkańca Piły że w latach o które pyta Jerzyk była tam Dyrekcja Spółdzielni Inwalidów. Osoba ta niestety nie pamięta pełnych skrótów ale dopowiedziała jeszcze że w tym budynku oprócz dyrekcji był też między innymi zakład szewski.
Jeżeli mój informator jest w błędzie to proszę o sprostowanie tych wiadomości.
Pozdrawiam.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Jeśli się nie mylę to nawet gdyby to była dyrekcja Spółdzielni Inwalidów "Ochrona mienia" - to nie napisałbym, że była to instytucja, której Piła jako miasto wiele zawdzięcza! Chociaż??? Była kiedyś taka piosenka, gdzie śpiewało się: murarz wznosi mury - bo w tej pracy biegły.. itd, itp.
A puenta była taka, że jesteśmy jak ten dom, w którym gdyby zabrakło czy wyciągnięto jedną cegłę nie był by już tym domem, że każdemu coś zawdzięczamy!!! I, że potrzebni jesteśmy wszyscy!

Nie mam aż tyle lat (jeszcze). Tak, było tak jak mówił Ci ten KTOŚ. Podziwiam jego pamięć! Bo ja nie mogłem sobie przypomnieć co tam było "przed". Ale mówi ON o okresie nieco wcześniejszym!
Mnie chodzi o Dyrekcję Budowy Osiedli Robotniczych (popularny "DBOR") później zmieniono tę nazwę na Dyrekcja Inwestycji Miejskich ("DIM").
To tu - a nie tylko w Wydz. Urbanistyki i Architektury Prezydium Miejskiej Rady Narodowej (dawna nazwa siedziby Przewodniczącego - Prezydenta Miasta - Przewodniczącego Miejskiej Rady narodowej). O ile się nie mylę miał ten wydział szczątkową rolę - decydowano gdzie i jakie budynki i drogi będą w Pile. To tu przygotowywano plany przeniesienia między innymi Szpitala Miejskiego w dzisiejsze miejsce.
To tu "budowano" obwodnice miasta... I te wewnętrzne i zewnętrzne.
DBOR na pewno rozpoczynał w pierwszych latach 60-tych. A DIM, wyniesiono do budynku naprzeciwko UW, dzisiejszego Starostwa chyba w końcu lat 70 -tych i wtedy chyba? Już był to znowu Wydział Architektury i Urbanistyki UW w Pile.
A zajmował sie tym samym co kiedyś i i czym mówi nazwa.

A na marginesie zastanawiam się czy nie warto by otworzyć osobnego wątku właśnie mówiącego o tym "Co tu kiedyś było" - a chodziłoby nie tylko o lata 190-1945 a właśnie o lata po wojenne??? Czyli 1945 - 2000!
To jest tak trochę jak w rodzinie. Gdy "starzy" chcą opowiadać co i jak było w rodzinie! To młodzi nie chcą słuchać (a po co???).
A gdy dorośniemy już do zainteresowania się historią rodzinną itd... To już nie ma kogo słuchać, i zazwyczaj nie ma już kto opowiadać - bo albo ICH już nie ma, albo niewiele pamiętają!
I tak ginie nasza rodzinna historia! Dobrze to wiem bo sam to przeżywam - pisząc (na własny -r rodzinny użytek "Sagę rodzinny Ż..." wywodzącej sie spod miasteczka w którym dziś mieszkam). Jedyna starsza ode mnie (o osiem lat) ciotka żyjąca w Pile - do której mówię przez TY z lat wojny pamięta mniej niż ja!!!?
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

W tym miejscu chciałbym wywiązać się z danego wyżej słowa, że zamieszczę jeszcze kilka zdjęć "Piła z lotu ptaka". Choć nie wszystkie są - pierwszej ostrości postanowiłem je zamieścić!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Te zdjęcia to chyba 2002 rok. Nie ma jeszcze budynku ZUS na Drygasa, za to jest hala MOSiR na Żeromskiego.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Co prawda stadion już był ale spójrzmy na niego z innego kąta! Może będzie więcej, albo szerzej widać?
Obrazek

Jako, że podobno przez sport do ... zdrowia to na wszelki przypadek popatrzmy na TO z góry zanim będziemy patrzyli TAM ze środka!
Obrazek
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Piła w kolorze

Post autor: wojtaq »

Przyjechałem do Piły w 1976 r. na apel woj. Śliwińskiego do młodych, zdolnych i... śmiałych. Prócz pracy zawodowej, za ambitne uznałem zapoznanie z miastem, jego historią i okolicami. W trakcie licznych wycieczek, jak wielu z nas fotografowałem i przed chwilą dosłownie odnalazłem jedno ze zdjęć, do którego mam szczególny sentyment. To namacalny przykład dobrej roboty rzemieślnika, który nie wahał się jej sygnować własnym nazwiskiem. Fotografowanego obiektu już nie ma, choć miejsce zachowało się prawie nie zmienione. Jest nim chodnik przy jednej z pilskich ulic nieopodal centrum miasta. Kto zgadnie, gdzie na przełomie lat 70/80 można było napotkać zamieszczony artefakt?

Obrazek
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Hantke Schneidemuehl

Post autor: wojtaq »

Ups! Napisałem posta z domyślnym pytaniem i zaniechałem odpowiedzi - przepraszam. Płytka z nazwiskiem rzemieślnika stanowiła część chodnika od południowej strony dworca PKS. Znajdowała się niemal pod samym murem budynku, tuż przy głównym (zamkniętym) wejściu i często odwiedzałem to miejsce, jakby w oczekiwaniu na spotkanie kogoś z 'tamtej' strony... Litery ułożonego napisu wykonane zostały ze złocistego metalu, prawdopodobnie mosiądzu zatopionego w beton płytki. Leżała tam na pewno do roku 1980, a potem się... zniknęła. Szkoda, bo mijając okolice dworca, a szczególnie opisany punkt doznaję rodzaju bólu fantomowego odczuwanego np. w amputowanej kończynie.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Piła w kolorze

Post autor: adam »

Umieszczanie nazwisk na plytach chodnikowych, czy tez kostkach granitowych to chyba jakas niemiecka tradycja, gdyz wspölczesnie robi sie to nadal w Niemczech. Czesto spotyka sie w centrum miast nazwiska osöb, bylych mieszkancöw zamordowanych przez nazistöw a ostatnio montuje sie przed domami w ktorych mieszkali, na chodniku, takie tabliczki z nazwiskami Zydöw oraz nazwa miejscowosci gdzie zostali zamordowani.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Re: Piła w kolorze

Post autor: jarek »

Co prawda nie w kolorze, ale zdjęcia. Dzisiaj w PDK trafiłem na wystawę zdjęć "Pilanie ciekawi i otwarci" Łukasza Prochniewskiego. Dużo zdjęć nie ma, gdzieś połowa to zdjęcia mieszkańców, a na reszcie różne miejsca z centrum Piły. Roku nie jestem w stanie stwierdzić, na jednym z nich jest wieżowiec "Piła Wita" z neonem "50-lecie" (z jakiej to okazji?), to może pozwoli przybliżyć okres.
Zrobiłem kilka zdjęć komórką, jakość więc kiepska, do tego światło w szybach się odbijało.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Thomas
Posty: 33
Rejestracja: 31 sie 2008, 17:49
Lokalizacja: A skąd by inną: P.I.Ł.A.!
Kontakt:

Re: Piła w kolorze

Post autor: Thomas »

OOO... ja się z chęcią wybiorę na tą wystawę:) Na stronach pdk-u piszą, że wystawa jest pt. "Piła, lata 70-te". Porobię kilka zdjęć, i powrzucam.
Wystawa w głównym holu od 3 do 30 lutego. Myślę, że warta obejrzenia.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Piła w kolorze

Post autor: drstein »

Thomas pisze:Wystawa w głównym holu od 3 do 30 lutego
Jesteś pewien? :smile4:
Awatar użytkownika
zuberek
Posty: 23
Rejestracja: 04 lip 2006, 10:39
Lokalizacja: Piła Górne obecnie Andersa

Re: Piła w kolorze

Post autor: zuberek »

30 luty, hmmm.. może 31 luty :P
Awatar użytkownika
Thomas
Posty: 33
Rejestracja: 31 sie 2008, 17:49
Lokalizacja: A skąd by inną: P.I.Ł.A.!
Kontakt:

Re: Piła w kolorze

Post autor: Thomas »

Ha ha ha oj szczegóły...
Nawet się nie skapnąłem:) Sorry.
Wystawa do 20 lutego.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Piła w kolorze

Post autor: adam »

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się