Schrony bojowe "Twierdzy Piła"

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Schrony bojowe "Twierdzy Piła"

Post autor: obserwator »

Mam dwa pytania:
1. Czy ktoś z Was zna może położenie (mapka?) wszystkich schronów obronnych dookoła Piły? Chodzi mi o schrony takie jak na http://www.pila.internetdsl.pl/schrony/index.html
2. Czy schron typu Tobruk miał kopułę, która się obracała? Czy Tobruki miały tylko ciężki karabin maszynowy, czy może coś "grubszego"?
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Niebawem na dniach powinien ukazać się na stronie artykuł na ten temat. Będzie to rozwinięcie istniejącego już na stronie głównej tematu "Twierdza Piła". W nowym dodatku znajdziesz wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania a nawet więcej :D
PS. Na prowizoryczną mapkę możesz spojrzeć tu > http://republika.pl/ozmina/bunkry/
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Ta mapka już jest super. Na wiosnę zrobię sobie rowerowy spacerek. Ahoj przygodo :wink:
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

...no mapka jest naprawdę prowizoryczna, jest na niej bardzo dużo błędów. Chodzi mi o rozmieszczenie schronów bojowych.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

No ale narazie chyba nie ma lepszej.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

pavvlo pisze:W nowym dodatku znajdziesz wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania a nawet więcej :D
PS. Na prowizoryczną mapkę możesz spojrzeć tu > http://republika.pl/ozmina/bunkry/
Czekam cierpliwie. Czy możesz mi tymczasem wyjaśnić co oznaczają niebieskie punkty na tej mapce? Domyślam się, że w ten sposób zaznaczono Tobruki ale chyba nie wszystkie istnieją bo coś mi się nie zgadza lokalizacja z rzeczywistością.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

O ile się dobrze orientuję wszystkie bunkry na tej mapce bez względu na typ zostały zaznaczone na czerwono. Kolorem niebieskim autor mapki zaznaczył najwidoczniej inne ciekawe miejsca w tym rejonie (np. cmentarze).
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

schrony

Post autor: obserwator »

Dopiero teraz zauważyłem, że na wiele z punktów z mapki http://republika.pl/ozmina/bunkry/ można kliknąć - pokazuje się wówczas zdjęcie tego miejsca. Są to jednak raczej przypadkowe fotki z wycieczki.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

pavvlo pisze:Niebawem na dniach powinien ukazać się na stronie artykuł na ten temat.
Mimo że wciąż prowadzę pracę nad ukończeniem tego artykułu i nie widzę jej końca, zdecydowałem się umieścić to co zostało do tej pory przygotowane. Oczywiście proszę mieć na uwadze że nie jest to materiał całkowicie skończony! Przyjemnego oglądania > Twierdza Piła
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Pavvlo, naprawdę dobra robota :) Nareszcie porządna galeria. Mam tylko pytanko, gdzie znajdują się ruiny hendricha nr 40?
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Mapka super, 40 jest ale nie ma zaznaczonego schronu w kierunku na Złotów. 100m od obwodnicy po lewej stronie przy drodze stał heniek lecz nie wiele z niego zostało.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Będzie lepsza mapka, ale to z czasem, przy obiekcie nr. 40 byliśmy.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Dobra, wrzucam trochę lepszą i bardziej aktualną mapkę z naniesionymi wszystkimi schronami, też są na niej niewielkie błędy ale niestety nie będę poprawiał gdyż mapka nie jest mojego autorstwa > Pozycja Pilska

Legenda do tejże mapki:
1. Schrony bojowe z zaznaczonymi kierunkami ognia. Linią przerywaną zaznaczono prawdopodobnie kierunki ognia obiektów całkowicie zniszczonych.
2. Stanowiska typu 58c (Tobruk).
3. Wykopy pod stanowiska typu 58c.
4. Budynki Straży Granicznej.
5. Drogi główne.
6. Drogi inne.
7. Ważniejsze drogi polne i leśne, linie podziałowe lasu.
8. Granica państwowa do 1939 roku.

P.s. Jak czas pozwoli to niedługo zacznę pracę nad nową mapką, myślę że bardziej dokładną i szczegółową. :D
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Sorki mała pomyłka 40 nie ma zostały ruiny, pomyliłem go 41. :wink:
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

schrony

Post autor: obserwator »

Zauważyłem, że ktoś rozebrał dach nad stanowiskiem ogniowym przy drodze na Gładyszewo. Kiedyś na skarpie widoczna była szczelina strzelnicza skierowana w kierunku lotniska. Znałem to miejsce od lat. Było to dla mnie o tyle dziwne, że stanowisko to nie znajdowało się na terenie wojskowym. Nigdy nie widziałem tam też nikogo z żołnierzy. W tej chwili jest to tylko dół. Pewnie gruba blacha stanowiąca kiedyś dach się komuś przydała... Czy stanowisko to było zbudowane przez Niemców?

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

schrony

Post autor: obserwator »

Tuż przed zalewem Koszyce, przy drodze ze Starej Łubianki, stoi sobie tuż przy asfalcie taki rodzynek... Nie zazdroszczę temu skazańcowi, który miał w tym się zamknąć i bronić przyczółka....

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

W naszym mieście jest kilkanaście takowych obiektów, najwiecej jest ich w rejonie lotniska, jeden znajduje się w pobliżu starego domu niedaleko roszarni oraz jeden z zachowanym doskonale maskowaniem stoi na końcu drogi leśnej z nagrobków cmentarnych (obwodnica). Według mnie są to poradzieckie małe schrony obserwcyjno - bojowe, na lotnisku jest koło Mps-u takie miejsce w którym montowano te schrony, do dzisiaj leży kilka niezmontowanych prefabrykatów a dookoła lotniska jest również kilka zniszczonych. Jedynymi tego typu schronami wybudowanymi przez Niemców są obiekty z PKP (4 sztuki) oraz dwie sztuki koło kotłowni (teren trakcji kolejowen na Szczecinek). Pozdrawiam
P.S. Dwa schrony pochodzące z rejonu lotniska, teren niedaleko hurtowni Goliat, posiadają bardzo dobrze zachowane mocowania na km oraz powiększone otwory obserwacyjne, mają także dodatkową osłonę wejścia.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

schrony

Post autor: obserwator »

Zupełnie przypadkiem zauważyłem ten schron obok roszarni. Tyle razy tamtędy przejeżdżałem i jakoś nie wpadł mi w oko. Dopiero po Twoim poście rozglądnąłem się lepiej. Aż się wierzyć nie chce, że taki obiekt stoi sobie od czasów wojennych. Z boku na trawie leżą betonowe drzwi z zawiasami. Szpary dla załoganta chyba nie służyły do strzelania - są bardzo wąskie od wewnątrz. Lufa nie wejdzie. Tak więc z pewnością można ten schron zaliczyć do obserwacyjnych. Górna kopuła jest przymocowana do podstawy metalowymi sztabami. Nie wiedziałem, że takie rzeczy stawiali Rosjanie. Byłem przekonany, że to niemieckie umocnienia.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: schrony

Post autor: BOGDAN »

Osobiście skłaniam się ku Twojej opinii. Wątpię aby Rosjanie stawiali tego typu obiekty. Gdyby to był schron typu polowego to jeszcze. Oni raczej zajmowali się "likwidacją" wszystkiego co się dało ruszyć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Podaję linka do tak zwanych ołówków > http://www.poszukiwanieskarbow.com/Foru ... o%B3%F3wki
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Witajcie, te obiekty koło roszarni, głównie ten obiekt na zdjęciach powyżej i jeden tego samego typu znajdujący się ok. 400 metrów pod płotem w stronę lotniska, oraz obiekty na PKP Piła są konstrukcjami niemieckimi, jednak obiekty które stoja wokół lotniska jak i przy obwodnicy są schronami dla wartowników budowanymi raczej przez sowietów. Dodam, że te obiekty z reejonu roszarni budowane były przy ważniejszych kompleksach przemysłowych o znaczeniu militarnym, np. fabryki dynamitu lub amunnicji czy też przy przejściowych obozach jenieckich.

P.S. Ten drugi obekt jest koło domku jednorodzinnego, leży przewrócony pod płotem koło torowiska. Jak ktoś ma ciekawe info na temat tychże schronów to zapraszam do wymiany postów, zobaczymy co sotatecznie z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Witam!
Tuż obok tego schronu ze zdjęć niegdyś znajdowała się bocznica do roszarni i Izolacji (chyba dokładnie na jej miejscu jest teraz ścieżka widoczna na pierwszym zdjęciu). Schrony przy roszarni i na terenach PKP na 100% pełniły jedynie funkcję obserwacyjną.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

...między dwiema wielkimi stodołami znajduje sie resztka tego torowiska.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Fotka ze wspólnej wyprawy z SA108 z zeszłego roku.

Obrazek
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Chciałbym nadmienić pewnien szczegół, schrony prezentowane przez kolegów nie są tak do końca obiektami typowo obserwacyjnymi. Są to poprostu elementy posterunków wartowniczych. Elementami o takim samym znaczeniu są: budka wartownicza czy poprostu znany wielu żołnierzom grzybek wartowniczy. Typowy schron obserwacyjny jest pomieszczeniem dla np: obserwatora altyleri lub obserwatora piechoty i jest konstrukcją bardziej skomplikowaną. Skomplikowaną dlatego bo o dużym znaczeniu militarnym. Chyba najlepszym tego typu przykładem jest niemiecki schron z okolic Starego Osieczna. Schron ten wyposażony jest w dzrzwi pancerne oraz w żeliwny dzwon obserwacyjny. Schron ten jest wkomponowany doskonale w fundamenty betonowego ogrodzenia starego cmentarza. Usytuowanie na wysokim wzgórzu miało zapewnić obserwatorowi jak najlepszą wizje na przedpole ufortyfikowanego terenu.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się