Kościół Ewangelicki - Johanniskirche

Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Kościół Ewangelicki - Johanniskirche

Post autor: Tom »

/de/ Johanniskirche in Schneidemühl. In Zukunft wird das in deutsche Sprache zugänglich. (*)
Übersetzung : „Zentralblatt der Bauverwaltung” Ministerium der Öffentlichen Arbeiten, Nr. 33-1913r.

(*) text będzie dostępny w j.niemieckim /prześlę administracji/

Jest to raczej przypadkowe odkrycie, dość obszernego wydania budowy metra w Berlinie, i Kościoła w Schneidemühl, Niestety nie jest to zapewne całe tłumaczenie albowiem strony posiadają numerację str. 282,283,285,289,290,291. Jest wyraźny brak kilku stron. Poza tym mała wada skanera nie pozwoliła na odczytanie kilku wyrazów np. ilość brzmień organów, całe koszta organów. Oraz skanowane fotografie niestety nie są dobrej jakości.

Tłumaczenie z : „Zentralblatt der Bauverwaltung” Ministerium der Öffentlichen Arbeiten, Nr. 33-1913r.

>>> Część nieurzędowa, Otto Sarrazin i Frichrich Schulte.
Początek ewangelickiej wspólnoty w datuje się na 1787r. Do 1822 roku posiadali własne pomieszczenie połączone ze szkołą i kaplicą. Pierwszy ewangelicki kościół „Stadtkirche” stanął na Meuen Markt w 1822r na 750 miejsc siedzących w nawie głównej, Posiada skromne wykończenie, dłuższy czas był bez wieży i chóru. Drugim Ewangelickim kościołem jest Lutherkirche, który wybudowano w 1897r na 700 miejsc siedzących.
Po wybudowaniu warsztatów kolejowych miasto szczególnie się zaczęło rozrastać i potrzeba było wybudowano nowego kościoła. Staną on wzdłuż ul. Bismarckstraße.

Kościół jest u zbiegu dwóch ulic wybudowany, który dobrze wypełnił swą architekturą okolicę. Do zewnętrznych ścian nawy głównej są przybudowane niższe, zakrystia od strony północnej, i kotłownia od południowej strony. Południowy róg kościoła wypełnia wieża, która góruje swym obrazem w okolicy i zaprasza przechodniów od strony miasta.
Kościół posiada 820 miejsc siedzących. W nawie głównej na pierwszym poziomie znajduje się 600 miejsc. Nawa wschodnia posiada 220 miejsc na dwóch poziomach. Balkon dla chóru dla 40 osób.

Budownictwo.
Architektura kościoła (Abb. i n. 5) to typowa budowla dla wschodniej Pruskiej prowincji.
Na betonowych fundamentach spoczywają granitowe bloki, nad którymi wznoszą się typowe wypalane czerwone cegły typowe do budowy klasztorów. Granitowe bloki są obrobione i wyrównane pod kątem prostym ciężkimi stalowymi młotami bez użycia dłuta. Cegły posiadają wymiary 15x12 cm, i połączone są zaprawą.
Wieża i trzy ściany szczytowe nawy bocznej, na swych szczytowych zakończeniach są ozdobnie zakończone.
Tuż pod zegarem wieży znajduje się ozdobny gzyms wykonany techniką sgraffito. Wykonany na zaprawie wapiennej zafarbowany miałem czarnego koksu na którym to położona jest trzykrotnie cienka warstwa wapienna. Ornament ten z odległości nadaje swym wyglądem świeże wykończenie.
Okna i drzwi są osadzone w wyprofilowanych ozdobnie wykończonych cegłami ostro-łukach.
Przy wejściu głównym od strony wschodniej rozmieszczone są małe okna, które wpuszczają światło do przedsionka wieży, a ornamenty ozdobne pomalowane są w kolorze białym.
Wysokość samego dachu wynosi 13,5 m. Jest on wykonany jest z drzewa i żelaza. Nawa boczna wykończona jest oddzielnymi trzema ostro zakończonymi dachami. Cały dach pokryty jest dachówką. Odprowadzenia wodne - rynny, są miedziane. Wykończeniem wieży jest wysoki ostry dach z blachy miedzianej. Sam dach mierzy 21 m, a cała wieża ma wysokość 51,5 m.

Ołtarz zbudowany na podwyższeniu, na którym to umieszczono w wyrzeźbionej ażurowo szerokiej ramie obraz przedstawiający Zbawiciela w ogrodzie Oliwnym (Getsemane). Wykonano w Berlinie a autorem była p. Klara Hensel. Za obrazem, od połowy jego wysokości znajdowały się wiszące, rozpięte złote gobeliny, za którymi było wejście do zakrystii.
Balustrada wykonana z drzewa dębowego ozdobiona płaskorzeźbami i pomalowana.
Po lewej stronie znajduje się kamienna Chrzcielnica, wykonana z piaskowca w gotyckim stylu w formie dużego kielicha.

Organy kościoła posiadają (??)36 brzmień. Przełączane (sterowane) ręcznie i pedałem daje to około 2000 różnych brzmień piszczałek. Umieszczone są w dwóch obustronnych wieżach, zakończone szpiczastą gotycką wieżyczką. Po środku w mniejszej wieży, są umocowane do ściany szczytowej. Całe koszta (????), obudowa piszczałek kosztowała 2.000 Marek, a malowanie 350 Marek.
Wewnętrzne kościoła jest pomalowane przez braci Linnemann z Frackfurtu nad Menen. Ich pracy polegała na pomalowaniu pomieszczenia i przygotowaniu do później nałożonych kolorów. Szczególną uwagę zwraca tu ozdobiony freskami tzw. łuk triumfalny przed prezbiterium. Na całej jego szerokości w formie szala umieszczono symbole Zbawiciela i czterech Apostołów.

Sklepienia prezbiterium w narożnikach wymalowane są różami i częściowo motywem rozsypanych gwiazd. Ozdobnie pomalowane cokoły tworzą jakby dywan nad którym znajduje się galeria sztuki. Zasadniczo przeważa tu szaro-ciemny odcień, dookoła wykończenia w czerwieni i żółci, a duża złota rama obrazu harmonizuje na tle niebieskich i zielonych odcieni. Duże okna prezbiterium wykonane są także przez braci Linnemann z Frackfurtu. W głównym oknie góruje Chrystus. W jedno z bocznych okien przedstawia Apostoła Jan, a w drugim już jako Jan Ewangelisty, od którego imienia nazwano ten Kościół. Łączenia wewnętrznej kopuły-sklepienie, pomalowana są na biało, natomiast dolne powierzchnie ściany przy są w odcieniu szarym, a białe prostopadłe fugi z kamienia ciosanego zakończone są u góry fryzem tekstu (---). Tu i tam są ładne wykonane dekoracje pnącza liści, które pną się dookoła łukami podkreślając zakończoną głowicę sufitu.

Wśród stonowanych kolorów, Ambonę i Organy ozdobiono efektywnie czerwoną, czarną i biała farbą.
Ambona na szarym tle jest upiększona dekoracja pnącza w czarnym i białym kolorze. Ozdobne ławy są w szaro-brązowym kolorze. Drzwi są w kolorze zielonym i czerwonym, wykończenia czerni i bieli podkreślają ich profil.
Duże okna pokazują wzorzyste witraże z bocznymi kolorowymi fryzami, które w górnej części obramowane są figurami aniołów. Okna dolne nawy bocznej są malowane na szkle, techniką aby stonować ostre wpadające światło.

W szczegółach architektonicznych nawy głównej należy wspomnieć o wystającej ambonie, która jest bogato ozdobiona sztukaterią. Wyprofilowana balustrada wygląda z dołu jakby była wycięta z kosztownego drzewa, inni dostrzegają w niej wąską listwę.

Drzwi osadzone w futrynach maja prostokątną formę. Jednak ich wykończenie z obu stron jest różne.
Z jednej prostokąt a druga strona ramy futryny nadaje kształt ostrego zakończonego trójkąta. Wykończenie (dekoracje) drzwi obustronnie są różnie. Zrobione z długich desek, i sklejone w trzy warstwy, osadzone w ramie i dodatkowo wzmocnione drewnianymi gwoździami.
Na gładkiej powierzchni są nałożone listwy ozdobne, które wypełniają odstęp między powierzchnią drzwi i murami. Zewnętrzne drzwi wejściowe są szczególnie upiększone przez płaskorzeźby, np. jedne z wewnętrznej strony przedstawiają zwierzęta. Wszystkie drzwi są umocowane na ręcznie wykutych zawiasach, które są różne, dostosowane do rodzaju formy drzwi.

W kościele tym zastosowano ogrzewanie parowe niskiego ciśnienia. Grzejniki są umieszczone na ścianach za ławkami lub w niszach ścian i są zakrywane przez ażurowe miedziane zasłony.

Kościół posiadał oświetlenie gazowe. Od nawy głównej w dwóch rzędach na całej długości wisiało sześć lamp w formie koron umocowanych do bloków belkowych. Nadawało do porządek i równomierne oświetlenie od miejsca z organami po ołtarz. Korony rozświetlały pomieszczenie pięcioma płomieniami w ażurowej osłonie w formie wieży a od dołu wykończone szklaną kulą.
Ściany boczne nawy głównej posiadały oświetlenie z dwoma płomiennymi lampami, i były w takim samym stylu jak duże żyrandole. Wykonane one były wykonane w odlewni dzwonów w fabryce „C. Voß u. Sohn in Stettin”, odlane z żółtego metalu.

Odlano tam także 3 dzwony z brązu w tonie „es”-„as”-„c”, o łącznej wadze 2.225 kg

Otoczeniem kościoła były proste trawniki w bezpośrednio sąsiadujące z ogrodem w którym oddzielnie stała plebania.
Koszta kościoła wynosiły 202.000 marek. Cena dla metra sześciennego obliczono na 18,9 marek, miejsce siedzące na 204 marek.

Projekt kościoła został opracowany w Wyższym Urzędzie Królewskim pod kierownictwem Schultza, i został przyjęty przez ministerstwo prac publicznych Hoßfelda.(*) Architekt/rada budowlana/ Fridrich Schultz i późniejszy kierownik budownictwa Rządowego Wohlfarter, składają plany w Miejskim Urzędzie rozbudowy w Schneidemühl podpisane przez Erdmenger - Kierownik budownictwa Rządowego.<<<

(*) powinno być :
"Projekt kościoła został opracowany w Wyższym Urzędzie Królewskim pod kierownictwem Hoßfelda, i został przyjęty przez ministerstwo prac publicznych",

Przypominam kserokopie zostały źle zrobione lub kserokopiarka była bardzo wyeksploatowana.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kolorowe Foto to - akwarela, która była na aukcji przed 3 laty.

Ps. Gdyby ktoś z forumowiczów był przypadkiem w Berlinie to może zeskanuje brakujące strony i lepiej wykona kopie fotografii.
Także wspomnienia ostatniego proboszcza Johanniskirche, udostępnię w przyszłości, kiedy? nie kładę żadnych obietnic.

No tak, a gdyby ktoś wpadł w nostalgie i chciałby może dotknąć coś z tego kościoła to polecam odwiedzić kościół św.Rodziny : 3 największe dzwony na dzwonnicy pochodzą z Johanniskirche o czym informuje odlew na dzwonach (widziałem i czytałem). 2 Lampiony i krzyż, który używany jest do procesji pochodzą z Johanniskirche. Ten obraz Zbawiciela w Ogrodzie Oliwnym można Go było też oglądać w latach 70-tych, gdzie się podział nie wiem może jest teraz na przykościelnej plebani. Więcej nie mogę napisać, aby nie posądzono mnie o „niekompetencję”, przepraszam.

Ale, przecież dawniejsza plebania Pastora Johanniskirche, w której dziś jest kościół Ewangelicki, zachowały się oryginalne drewniane schody, które prowadzą na pierwsze piętro z piękną gotycką balustradą z wieżyczkami. Polecam obejrzeć, chyba czegoś takiego nie ma nigdzie w Pile.

To wszystko, jeśli będę posiadał coś więcej napiszę.
Za błędy przepraszam.
Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

To pierwsze zdjęcia wnętrza tego kościoła jakie widziałem, gratuluję zdobyczy :)
Projekt kościoła został opracowany w Wyższym Urzędzie Królewskim pod kierownictwem Schultza, i został przyjęty przez ministerstwo prac publicznych Hoßfelda.
To ciekawe, dotychczas znane mi źródła twierdziły, ze projektantem kościoła był sam Hoßfeld. W Poznaniu na Łazarzu jest zaprojektowany przez niego kościół św. Anny, bardzo podobny do kościoła św. Jana.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Przez ponad 20 lat przechodziłem często koło tego kościoła. Znam go doskonale. Nigdy nie myślałem, że będę interesował się bliżej tym obiektem ze względu na nasze miasto.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Dzięki SA108. Masz rację!

Starając się dobrze zrobić korektę gramatyczną przestawiłem odwrotnie te 2 zdania, bez nazwiska.
I nie do końca wykasowałem wyrazy. Dlatego wyszło odwrotnie. Przykro mi i przepraszam.

Powinno być:

"Projekt kościoła został opracowany w Wyższym Urzędzie Królewskim pod kierownictwem Hoßfelda, i został przyjęty przez ministerstwo prac publicznych"

Niestety, to jest tak jak się chce zrobić szybko wszystko w 1 dzień.

Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

No to się wyjaśniło :)
W Poznaniu jest jeszcze jeden kościół zaprojektowany przez Hoßfelda - kościół Maryi Królowej na Rynku Wildeckim - ale jest zbudowany w zupełnie innym, neorenesansowym stylu. W ogóle był on dość znanym architektem i zdaje się, że specjalizował się w projektowaniu kościołów. O ile dobrze pamiętam jego dziełem jest też neobarokowy kościół w Bydgoszczy na placu Piastowskim, niedaleko dworca.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Architekt : Friedrich Oskar Hoßfeld (1848-1915)

Zaprojektował wiele kościołów na terenie Niemiec. Niestety nic z biografii nie znalazłem. Jest wymienionych wiele kościołów jego projektu, ale nie o wszystkich piszą, szczególnie po wschodniej stronie rz.Odry. Tylko te co przetrwały II wojnę.
Najbardziej podobny neogotycki kościół do Johanniskirche w Schneidemühl projektu Hoßfelda jaki znalazłem na terenie Niemiec to Ewangelicki kościół w Bitterfeld /Saksonia/

Nie wiem czy są gdzieś jeszcze bardziej podobne. W pewien sposób przypomina projekt z dawnej Schneidemühl. Wieża, Nawa Boczna, kopuła, zegar, fundamenty z kamienia. Tyle, że jest mniejszy. Poza dobudówką, Nawa Boczna jest po przeciwnej stronie.

Obrazek
Bitterfeld

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Napisałem krótki artykuł o Hossfeldzie na Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Oskar_Hossfeld
A to historia kościoła św. Jana ze strony www.luteranie.pl/pila :
W 15 czerwca 2004 roku firma „Kwadrat” z Piły, przekazała do odbioru komisjom budowlanym PEA w Pile i Poznaniu, budynek Centrum Parafialnego w Pile. Prace renowacji i dobudowy części obiektu trwały od 15 lutego 2004r. Przez okres remontu od strony Parafii opiekę przejął inspektor nadzoru budowlanego inż. Harald Grun, który jest także członkiem Rady Parafialnej pilskiej Parafii. O tego momentu (po odbiorze budynku właściwe instytucje państwowe), przystąpiono do przeprowadzki. Pierwsze nabożeństwo odbyło się w 8 niedzielę po Trójcy Św, 1 sierpnia br.
Przed wojną w budynku tym mieściła się plebania Parafii Kościoła Ewangelicko-Unijnego, obok kościoła św. Janów. Kościół ten wraz z plebanią został wybudowany w latach 1909-1911 według projektu znanego niemieckiego architekta Oskara Hossfelda neogotycki kościół św. Jana na 820 miejsc siedzących, z najwyższą w mieście wieżą a także plebania. Kościół ten w swym wnętrzu był podzielony na trzy części. Nawa główna wraz z prezbiterium stanowiły nierozłączną całość z chórem, empory po stronie prawej i lewej były o wiele niższe niż bryła wewnętrzna. Zakrystia znajdowała się w części północnej zaś kotłownie umieszczono w części południowej. Kościół dysponował 820 miejscami siedzącymi z tego 620 przypadało w nawie głównej pozostałe 200 znajdowało się na emporach. Niewielka ilość miejsc siedzących zarezerwowana była dla członków chóru kościelnego. Architektura zewnętrzna kościoła nawiązywała w swym wyrazie do stylu klasztornego pruskich prowincji wschodnich. Kościół wzniesiono na fundamencie betonowym zaś wieża została dodatkowo zabezpieczona podkładem z granitu. Użyte do budowy fundamentów głazy narzutowe sprawiły firmie budowlanej nie małe kłopoty. Do obróbki tych kamieni trzeba było sprowadzić specjalnej konstrukcji młoty udarowe. W całej architekturze zewnętrznej, zachowano warstwowe ułożenie cegieł z ofugowaniem o wymiarach 15 na 12 mm. W wyglądzie zewnętrznym tego kościoła charakterystyczne były trójdzielne ściany zewnętrzne, których każdy segment zwieńczony był wykuszem z kogutkami. Ornamentykę wewnętrzna Kościoła wykonano w technice sagroffiti. Nawę główną o wysokości 13,50 metra wieńczyło sklepienie wykonane z elementów drewnianych w połączeniu z żelazem. Dach wykonano w technice mnich-mniszka. Część wieży od sklepienia do kanufu pokryta została blachą miedzianą 51,5 m wysokości. Wieża główna była najwyższą wieżą w ówczesnej Pile.
Jeszcze przed wojną w Parafia przy kościele św. Janów stanęła w opozycji wobec „Kościoła Niemieckich Chrześcijan” i stanowiła alternatywę dla ewangelików, którzy nie chcieli aby Kościół Chrystusowy stał się narzędziem nazistowskiej propagandy. Stąd duchowni tej Parafii należeli do „Kościoła Wyznającego” . W czasie wojny w wyniku walk w tym obrębie miasta, kościół został zniszczony a kilka lat później po wojnie rozebrany. Pozostała plebania, której piękne elewacja z cegły klinkierowej i muru pruskiego, w okresie stalinizmu została zdewastowana i zamalowana. Zabudowano ozdobny balkon, a w latach siedemdziesiątych dobudowano parterową część podpiwniczoną z dachem płaskim i kryty papą. Budynek wpierw zaadoptowany na przedszkole następnie na Społeczne Technikum Budowlane dziś z powrotem po 95 latach o rozpoczęcia jego budowy należy do ewangelików i służy celom do których był wybudowany.
17 października 2004r w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile, odbyła się uroczystości poświęcenia Centrum Parafialnego, w którym znajduje się kaplica, sala katechetyczna, pokoje gościnne, gabinet pielęgniarki przy miejscowej stacji Diakonii oraz plebania. Centrum to powstało na bazie budynku, który został odzyskany przez PEA w Poznaniu w wyniku zakończenia ugodą negocjacji z Urzędem Miasta w Pile dnia 03.02.2000r, przed Komisją Regulacyjną w Warszawie.
Uroczystego poświęcenia nowej kaplicy dokonał biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Ks. Janusz Jagucki. Tego dnia została wprowadzona także nowa Rada Parafialna PEA w Pile, przez zwierzchnika diecezji pomorsko - wielkopolskiej ks. bp Michała Warczyńskiego. Obecni byli goście z kraju i zagranicy, goście ekumeniczni przedstawiciele wszystkich sąsiadujących parafii oraz władze Miasta Piły. Poświęcenie kaplicy było połączone z dwoma ważnymi wydarzeniami z historii tej jednej z najmłodszym polskich luterańskich parafii. To jest z odchodami 10 - lecia powołania Piły, jako filiału PEA w Poznaniu oraz 5 lecia istnienia Parafii, gdyż dnia 1 kwietnia 1999 r. oficjalnie reaktywowano parafię ewangelicko-augsburską w Pile z filiałem w Chodzieży. Dziś Parafia liczy już dwa filiały i w dwóch miejscach odbywają się regularne nabożeństwa domowe, od tego roku a od czasów wojny mieszka proboszcz Parafii.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Super ! teraz można coś znaleźć o Hossfel-dzie
SA108 skorzystał z info :
Dach wykonano w technice mnich-mniszka.

Chciałbym wspomnieć o staroniemieckim słownictwie :

w oryginale napisane jest : "Nonenstein" gedeckt -pokryto dachówką.
Słowo posiadało 2 znaczenia "None"- "zakonnica-mniszka" i "dachówka". Raczej nie tłumaczyłbym pokryto "mniszką" albowiem to staroniemiecka nazwa "dachówka". Słowo to wyszło z użycia i praktycznie nie występuje już w słownikach. "Nonenstein" zostało zastąpione słowem "Dachziegel". Zauważyłem, że książki o Pile pisane w czasie międzywojennym posiadają wiele staroniemieckich wyrazów dziś nie używanych i praktycznie nie znanych.

Pozdrawiam
Tom

Ps. nie do tematu, ja jeszcze uczyłem się z elementarza polskiego "Auto", a dziś jest Samochód.
Wtedy był śrubokręt dziś wkrętak. I Polski język się zmienia.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

"Mnich i mniszka" to chyba polska wersja niemieckiego "Nonenstein". Oznacza to pewien typ dachówki składającej się z dwóch segmentów, dziś już raczej nieużywanej. Patrz np. tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dachówka_mnich_i_mniszka
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Pocztówka z bardzo dziwnym podpisem:

Obrazek

Wprawdzie w Niemczech budowano kościoły upamiętniające pruską królową Luizę, jednak nigdy się nie spotkałem z informacją, aby pilski kosciół miał nosić takie wezwanie. Prawdopodobnie jest to zwykły błąd. Chociaż ze względu na pobyt Luizy w Pile nazwanie kościoła jej imieniem nie byłoby niczym dziwnym.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

? Dziwne, ciekawe.
Wydaje mnie się, że to błąd. W czasopiśmie z którego tłumaczyłem budowę tego kościoła:

Obrazek

Nie było nawet wzmianki o tym, tylko, że nosi imię apostoła Jana Ewangelisty. Jak będę miał więcej wolnego czasu to przejrzę pamiętnik ostatniego proboszcza tego kościoła, sam jestem ciekawy.

Tom
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się