Znalazłem rozkopany grób

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Znalazłem rozkopany grób

Post autor: MaksLen »

Na cmentarzu zasłużonych znalazłem rozkopany grób. Zrobiły to jakieś hieny! Czy ktoś wie o czym mówię??
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: znalazłem rozkopany grób

Post autor: Mateusz 24 »

Może coś więcej na ten temat?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: znalazłem rozkopany grób

Post autor: Aragorn »

Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: znalazłem rozkopany grób

Post autor: MaksLen »

Ma racje przedmówca - ten link wyżej odnosi się do tego samego miejsca. Faktycznie, widzialem rozkopany dół a w nim ok 8 par szczątków butów wojskowych - skórzanych i podkutych. Okropne jest to że od listopada kiedy pojawił się pierwotny wpis na tym forum nikt nic nie zrobił. Ciekawe jak zareagował urzędnik o którym pisał Ziółek.
Ja też zrobiłem zdjęcia. Faktycznie w jednym bucie były kości. Buty dość dobrze zachowane. Wydaje mi się że te pozostałości są młodsze niż z 1918 r. Wskazuje na to stan skóry.
Informuję wszystkich że nieco przysypałem ten wykop tak że buty nie są już prawie widoczne. Bardzo bym chciał żeby ten cmentarz w końcu objęty został ochroną należną takim miejscom.
Jestem wstrząśnięty tym co tam zobaczyłem. Smutno mi. Dziwię się ludziom którzy potrafią zrobić coś takiego i pozostawić jeszcze ślad po swojej obecności. Jest mi także wstyd, bo oprowadzałem po tym miejscu znajomą Niemkę zainteresowaną historią naszego miasta. Pokazałem jej bardzo zły obraz niektórych Polaków.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: ziolek »

Witam. Mam pewien pomysł odnośnie tego incydentu. Ale o tym chciałbym spokojniej napisać, gdy dopnę już inną sprawę.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: MaksLen »

A ja pomyślałem, że sprawą warto zainteresować radnego miejskiego Jacka Bogusławskiego. To podobno bardzo zaangażowany człowiek. Może ktoś go zna i powiadomi przede mną?
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: Mateusz 24 »

Sprawa załatwiona. Teraz musimy czekać na dalsze ruchy.
Awatar użytkownika
jacekradny
PRZYJACIEL
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2011, 11:30

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: jacekradny »

Czy ktoś mógłby mi wskazać to miejsce? Pozdrawiam Jacek Bogusławski
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: Mateusz 24 »

Witam panie Jacku. To ja zgłosiłem to Bartkowi. Byłem dzisiaj na tym cmentarzu i ciężko znaleźć to miejsce. Zapewne te osoby co dokonały tego odkrycia pokażą je bez problemu. I proszę uważać na czarnego psa, który leży w krzakach i nie pozwala do siebie dojść. Nie wiem, czy jest on po wypadku, czy ktoś go tam porzucił i ten teraz tam waruje. Ogólnie teren wokół cmentarza jest zaniedbany, nawet już sobie ludzie opony pod bramę cmentarza wywalają... tym wszystkim trzeba się zająć... nie tylko grobem, ale i odrestaurowaniem cmentarza jednego i drugiego.
Awatar użytkownika
jacekradny
PRZYJACIEL
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2011, 11:30

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: jacekradny »

Ok będę czekał na informację w sprawie możliwego spotkania i wskazania :!:

Problemem sprzątania zajmowaliśmy się nawet wczoraj na sesji Rady Miasta i najwięcej w tym zakresie zależy od nas samych mieszkańców :( Prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdzie ustawa "śmieciowa", na podstawie której za usuwanie wszelkich śmieci będzie płaciła Gmina. Ale... tym samym zwiększą nam się podatki lokalne i wówczas nie będzie się opłacało wyrzucać śmieci czy też gruzu do lasu czy też do innych miejsc gdzie nikt nie widzi. Powinni się już teraz zaniepokoić tacy "śmieciarze" gdyż nasze miasto Piła w tym roku zakupi 4 przenośne systemy monitoringu, które pomogą udowodnić wyrzucanie nieczystości konkretnym osobom w różnych miejscach.

oczekując na informację pozdrawiam

Jacek Bogusławski
jacekboguslawski.pl
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: MaksLen »

Panie Jacku, cieszę się że można na Pana liczyć. To się nazywa szybkość działania. W sprawie nie chodzi na ten jeden rozkopany grób. To ważne ale nie najważniejsze. Chodzi o to, by w przyszłości nie zdarzało się tak, że ktoś inny wpadnie na pomysł aby sobie pokopać..... Cmentarz Zasłużonych to miejsce historyczne. Proszę popytać fachowców (np. Fijałkowski, Chwaliszewski) to opowiedzą czym było to miejsce przed 1945 r. To coś takiego jak Leszków ale dla Niemców - ofiar I wojny światowej. Słyszałem opowieść autochtonki, która opowiadała jak będąc dzieckiem chodziła ze szkołą składać kwiatki na grobach. Ten cmentarz jest (był) pewnego rodzaju mauzoleum dla Niemców. Dla nas - Polaków niekoniecznie, ale na mocy przepisów prawa międzynarodowego jesteśmy zobowiązani dbać o groby wojenne bez względu na to kogo one kryją. W Polsce o takie groby dbać winien właściwy wojewoda. My jako mieszkańcy Piły powinniśmy jednak zachowywać się wobec tego miejsca godnie.
Sugeruje by Miasto wydało parę złotych na opłotowanie tego miejsca (żerdzie) i małe tablice. Tam na miejscu widoczne są nagrobki. Wszystkie one wskazują na pochowanych żołnierzy. Tę dziurę która odkryłem w terenie lekko już zasypałem. Właściwie przysłoniłem ziemią szczątki wojskowych butów. Nadal sądzę, że to nie mogły być buty z lat pierwszej wojny światowej. Niewątpliwe jest jednak to, że chodziło o buty wojskowe (były podkute) i że zostały one wyciągnięte z grobu (w jednym znalazłem kości). Być może był to grób żołnierzy z II w.ś. bo w innym miejscu w okolicy znalazłem inny wykop z metalowymi resztkami niemieckiego oprzyrządowania.
Zrobiłem fotografię i wkrótce zamieszczę te zdjęcia. Liczę na wsparcie wszystkich ludzi dobrej woli. Pozdrawiam Pana!
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: MaksLen »

Na miejsce nie jest wcale tak trudno trafić. Stojąc na przystanku MZK na ul. Wojska Polskiego (vis a vis skrętu w ul. Hutniczą, Szarych Szeregów itp), leżącym na pasie drogowym w kierunku centrum miasta należy przejść ok. 10 m w kierunku ronda i wejść w prawo, ścieżką w dól, w las. Następnie prosto lasem, kilkaset metrów, cały czas prosto. Mija się m.in. dużą leśną przecznicę i dochodzi do coś jakby niewielkiej polanki leśnej. Dalej lekko w lewo, skosem - wśród drzew sosnowych widać już będzie zarys dwóch dużych głazów nagrobnych i kilku małych tablic opartych o drzewa (najczęściej). Obok jednego z głazów (mogiła zbiorowa) jest rozkopany dół.
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: Mateusz 24 »

My myśleliśmy o cmentarzu w Leszkowie, a nie o tym co Pan napisał. W Leszkowie też widziałem porozwalane groby więc może i lepiej, że upiecze się dwie pieczenie na jednym ogniu.

To ten las między Mickiewicza a Agorą?!
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: Aragorn »

Mateusz 24 pisze:To ten las między Mickiewicza, a Agorą?!
Tak, chodzi o ten las.
http://www.dawna.pila.pl/czytelnia/cmen ... ojenne.php
Co do Leszkowa jest opracowany plan rewaloryzacji, niestety na razie nie widać by był realizowany.
Obrazek
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: MaksLen »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Oto kilka zdjęć które zrobiłem 22 kwietnia 2011 r. Na zdjęciu nr 3 widoczne są fragmenty kości stopy.
Awatar użytkownika
jacekradny
PRZYJACIEL
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2011, 11:30

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: jacekradny »

Witajcie,
po półgodzinnych poszukiwaniach udało się znaleźć ten zdewastowany grób. Są tam resztki skórzanych butów wystające spod piasku. Jestem prawie pewien że było tam pochowane nie jedno ciało i ktoś specjalnie zbezcześcił to miejsce. Karygodne jest takie postępowanie i tą sprawę MUSIMY doprowadzić do końca tzn. aby więcej coś takiego nie nastąpiło.

Art. 262 Kodeksu karnego stanowi
§ 1.
Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2.
Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zamierzam jeszcze dzisiaj skierować pismo do konserwatora zabytków, aby wspólnie z nim znaleźć najlepsze rozwiązanie. Chodząc po tym zdewastowanym cmentarzu pomyślałem żeby wszystkie porozrzucane nagrobki złożyć w jednym miejscu i zakopać. Zapobiegnie to bezczeszczeniu grobów przez bezmózgie typy, gdyż nie będą wiedzieć gdzie szukać. Tymczasem miejsce złożenia nagrobków ogrodzić schludnym płotkiem ustawić krzyż i tym sposobem oddać hołd pochowanym na naszej pilskiej ziemi.

O poczynionych krokach i dalszym rozwoju sprawy będę informował na tym forum oraz mojej stronie radnego jacekboguslawski.pl

Jacek Bogusławski


ps. Dzięki Maksymilianie, Mateuszu, Bartku oraz Marcinie za dotychczasową pomoc.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: ziolek »

We wspomnieniach dr. Stukowskiego podano, iż cmentarz ten był terenem ciężkich walk zimą 1945 roku. Być może przez to obecność ciała żołnierza z II wojny światowej.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: MaksLen »

Zakopywanie nagrobków to chyba propozycja zbyt daleko idąca. Sugeruję wpisanie w dokumentach miejskich że taki cmentarz istnieje i jest pod opieką Państwa (gminy) oraz zabezpieczenie miejsca oddzielając je od reszty lasu. Będę obserwował co i kiedy w tej sprawie się zmieni. Dziękuje za zainteresowanie!
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

'Znalazłem rozkopany grób' - dobrze, ale co dalej?

Post autor: wojtaq »

Istnieje praktyka tworzenia tzw. lapidariów czyli zbioru wszelkich artefaktów odnoszących się do określonego tematu. Uczczenie w taki sposób miejsca pochówku byłoby, jak najbardziej właściwe lecz nie jestem przekonany, czy wystarczająco bezpieczne wobec postępującego zdziczenia naszego społeczeństwa. Na całym opisywanym terenie znajduje sie wiele płyt nagrobnych lub ich fragmentów co nikogo zapewne nie dziwi zważywszy na charakter tego miejsca do 1945 roku, a nawet tuż po wojnie. Oczywiste, że obecne miejsce spacerów (oraz pijackich orgii czy innych barbarzyńskich zachowań) to dawna nekropolia rozpościerająca się na znacznym obszarze. Spacerujemy po grobach dawnych mieszkańców Schneidemuehl oswajając takie postępowanie z różnych powodów. Nie sugeruję grodzenia każdego zapomnianego i porzuconego miejsca pochówków, lecz w kulturze europejskiej dokąd ponoć aspirujemy funkcjonuje pojęcie szacunku do zmarłych. Dobrze, że istnieje grono wrażliwych ludzi skupionych m.in. wokół tego Forum i od niedawna wspierane przez jednego z radnych miejskich. Często zastanawiałem się słuchając wystąpień naszych rajców, o czym ci ludzie na Boga p...przą podczas sesji, dodatkowo w jakimś dziwacznym języku, którego będąc Polakiem nie mogę do końca zrozumieć. Jakby sprawy codzienne, leżące na wyciągnięcie ręki statystycznego pilanina były poza zasięgiem tzw. 'klubów politycznych' lub wzajemnie zwalczających się frakcji i jednostek. Ale nie o tym, lecz bardziej o postawie p. Bogusławskiego, który zdaje się chce zrobić więcej, niż nakazuje 'dyscyplina klubowa'. Właśnie tak chcę widzieć nasz Magistrat, którego urzędnicy powinni poza 'wielką' polityką i równie wielkimi planami znaleźć czas, by pochylić się nad kwestiami bieżącymi!
Rekapitulując jestem wdzięczny losowi, że anonimowi żołnierze zza grobu upomnieli się o należny szacunek i być może zostanie im przywrócony wraz ze spokojem na wieki...
A z tym krzyżem p. Jacku to może nie tak prędko, bo cmentarz o którym mowa, jest miejscem spoczynku różnych osób, nie tylko wyznawców jedynej słusznej religii, heh!
Awatar użytkownika
Sturmgewehr
Posty: 82
Rejestracja: 28 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Festung Schneidemühl
Kontakt:

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: Sturmgewehr »

Cieszę się, że ktoś w końcu zainteresował się tą sprawą na poważnie. Szkoda tylko, że dopiero ponad pół roku od mojego postu o tym zajściu.

Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: adam »

Według mnie uzasadnionym w tej sprawie jest zwrócenie się o pomoc lub poradę do tej fundacji.
http://www.fundacjapamiec.pl
Awatar użytkownika
jacekradny
PRZYJACIEL
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2011, 11:30

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: jacekradny »

Zwróciłem się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z wnioskiem o udzielenie mi informacji związanych z możliwością zabezpieczenia pozostałości po niemieckim „Cmentarzu Zasłużonych” znajdującym się w Pile w lasku przy al. Wojska Polskiego.
Skan pisma znajduję się na mojej stronie radnego:
http://jacekboguslawski.pl/aktualnosci/ ... zonych-192

pozdrawiam
Jacek Bogusławski
Awatar użytkownika
jacekradny
PRZYJACIEL
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2011, 11:30

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: jacekradny »

Dziękuje Adamie za adres fundacji, do nich również skieruje pismo w tej sprawie.

Jacek Bogusławski
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: wojtaq »

Dla ścisłości to odnaleziony grób jest moim zdaniem zlokalizowany na kwaterze dawnego cmentarza ewangelickiego (Evangelische Friedhof). Kwatera cmentarza zasłużonych (Ehren Friedhof) znajduje się dalej na zachód, a jej kraniec dochodzi niemal do pierwszych torów kolejowych. Na tym samym obszarze znajdują się również kwatery cmentarza katolickiego (Katholische Friedhof) oraz cmentarza jeńców wojennych (Kriegsgefangenen Friedhof). Tak więc wyrokowanie co do lokalizacji odnalezionego grobu lub innych grobów należy pozostawić dokładnym badaniom w oparciu o mapki lub inne dokumenty. Zwracam uwagę, bo to dość delikatna, ale istotna sprawa.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Znalazłem rozkopany grób

Post autor: SA108 »

Tymczasem sprawą zainteresowały się media: http://www.faktypilskie.pl/index.php?op ... a&Itemid=2
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się