Pilskie "naj..."

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Pilskie "naj..."

Post autor: SA108 »

Nie, nie chodzi o gazetę ;)
Proponuję w tym wątku umieszczać informacje o pilskich obiektach najwyższych, najstarszych, największych itp.
Na początek wieże kościelne:
- według niezbyt pewnego źródła wieże kościoła św. Rodziny mają wysokość 52 m. Jednakże źródła niemieckie zgodnie twierdzą, że najwyższą wieżę przed wojną miał kościół ewangelicki św. Jana - 51,5 m.
- wieża kościoła NMPWW na Górnym ma 43 m, a wieża kościoła św. Stanisława Kostki 28 m (tym razem to jest pewne :))
Niestety nie mam danych na temat innych wież, ale wydaje mi się, że wyższą wieżę od św. Rodziny może mieć kościół św. Jana Bosko na Staszycach.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

A ja bym prosił o informacje typu "naj" dotyczące "firm" (choć może lepszy na to byłby oddzielny wątek). Chodziłoby by mi:
- o firmy, które związane są długo z Piłą, takie z tradycją (jak np. FotoZaranek). Jest ich więcej?
- zakłady zatrudniające na przestrzeni historii najwięcej pracowników

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ciężko znaleźć jakieś bardziej szczegółowe dane. Philips podobno zatrudnia ok. 3500 osób, natomiast w ZNTK w szczytowym okresie (1971) pracowało 3114 osób. Przed wojną największymi pilskimi fabrykami były zakłady Albatros (ok. 2500 pracowników w okresie I wojny światowej) i warsztaty kolejowe (ponad 2000 pracowników).
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Wracając do wież kościelnych - wieża kościoła św. Antoniego ma 26 m. Za to najwyższym kominem jest komin ziemniaczanki, mający 73 m.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

SA108 pisze:Wracając do wież kościelnych - wieża kościoła św. Antoniego ma 26 m.
O ile wystający ponad poziom dachu, czy podwyższoną część budynku można nazywać wieżą, uważam ze ten kościół tako takiej wieży nie posiada.
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

Moją propozycją do "pilskich naj..." jest najstarsza parowozownia - najstarsza tego typu budowla w Pile jak i w Europie. Liczy sobie 133 lata :P . Mam nadzieję, że podałem dobry przykład.

Pozdrawiam
GAWRON :D
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

133 lat, czy największa nie wiem, ale Najstarsza? Jestem ciekaw co Berlin ma do powiedzenia na to.
Lokomotywownia w Graz /Austria/ przed 2 laty świętowała swoje 150 lat. A produkcja lokomotyw już od 1860 r. była najbardziej renomowana w Europie.
http://www.google.de/search?hl=de&q=150 ... uche&meta=

Tom
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Czy obie są tego typu jak pilska?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

W Pile jest najstarsza okrągła parowozownia ;)
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

Właśnie, zapomniałem dodać, że w Pile jest najstarsza okrągła parowozownia. Dzięki SA108 za podpowiedź :)

GAWRON :D
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

A wie ktoś może jaką wysokość ma Hotel Rodło?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Nie jest to obiekt w jakiś sposób wyjątkowy, dlatego trudno znaleźć informacje na temat jego wysokości.
Najwyższym obiektem w Pile jest maszt na Staszycach, który ma 108 m. http://forum.dawna.pila.pl/viewtopic.ph ... t+staszyce
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Czy może wiadomo Wam który z istniejących obecnie budynków w Pile jest najstarszy? Przeznaczenie budynku nie ma znaczenia, interesuje mnie jedynie ile lat już stoi. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

ARSENAŁ, ob. dom, ul. 1 Maja 1, mur., 1843-44, Wilhelm Ulbricht,
powiększony 1881, remont elewacji 1999.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Rewelacja. Takiej szybkiej odpowiedzi się nie spodziewałem. Dziękuję Mistrz-u.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

który z istniejących obecnie budynków w Pile jest najstarszy?
Sprawa nie jest taka prosta - zdania są podzielone. Do miana najstarszego budynku pretenduje zdaniem niektórych znawców tematu budynek Loży Masońskiej (przy dawnym Starym Rynku), którego wiek może być nieoszacowany przez biuro Konserwatora Zabytków. Faktem jest, że powszechnie i niejako "oficjalnie" za najstarszy uznaje się budynek dawnego arsenału.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Najstarszy byłby oczywiście dom Staszica gdyby nie został zniszczony. Chociaż z tego co wiem piwnice ma autentyczne.
Według wykazu zabytków po Arsenale najstarszy jest dom przy ul. Orlej 33 w Motylewie (z połowy XIX wieku). Z tego samego okresu pochodzi prawdopodobnie loża masońska. Bardzo stary może być ten dom (Kolbego 32):

Obrazek

Możliwe, że to najstarszy dom mieszkalny w centrum. Jak wiadomo z przekazów zabudowę bocznych ulic w pierwszej połowie XIX wieku tworzyły takie właśnie domki :)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Skoro o najwyższych budowlach mowa, to może dorzucę swoje trzy grosze, tzn. trzy krzywe zdjęcia ;)

Obrazek Obrazek Obrazek

Radziłbym jednak podchodzić do nich z pewną ostrożnością. Pamiętajmy, że budowle widoczne na zdjęciu nie stoją w jednej linii i na tej samej wysokości terenu.
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Trochę późno, ale chciałbym sprostować informację "SA108" z dnia 7 paź. br. Otóż komin ziemniaczanki (na podstawie oryginalnych dokumentów budowlanych z roku 1916 firmy "H.R.HEINICKE" z miejscowości Chemnitz, która ten komin w tym czasie budowała), powinien mieć wysokość 70m.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ja opierałem się na danych z Urzędu Miasta. Czyli więc któraś z informacji (pewnie moja) jest błędna :roll:
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

Ja do pilskich naj zaliczam kościoły pw. Św. Rodziny i Stanisława Kostki. Dlaczego? Ponieważ oba mają w sobie nutkę tajemniczości, a szczególnie ten drugi. Zaraz przypomina mi się gra Medal of Honor i te wnętrze które jest identyczne.
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

"SA108" - mam kopie tych dokumentów. Chyba, że dobudowano te 3 metry więcej niż pierwotnie zakładano.

Pozdrawiam
makrok
Posty: 30
Rejestracja: 27 maja 2007, 20:43
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: makrok »

Najstarszy budynek został zniszczony w grudniu 1975 r. Zadecydowali o tym ludzie którzy na stałe nie mieszkali w naszym mieście.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

robert pisze:"SA108" - mam kopie tych dokumentów. Chyba, że dobudowano te 3 metry więcej niż pierwotnie zakładano.
Dlatego napisałem, że to pewnie moje dane są błędne. Możliwe też, że te 3 metry dobudowano w późniejszym okresie. Chociaż nie wiem, po co miano by to robić.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Hotel Rodło ma 57 m (bez anteny), jest więc najwyższym budynkiem w Pile.
Chyba żaden budynek oprócz hotelu nie przekracza 50 m.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się