Lata odbudowy Piły na fotografii

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

Wrócę do plebanii, mam takie zdjęcie:
Obrazek

Trochę kiepskie techniczne, ale oddaje odległość od Janów.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Obrazek

A ja pozwolę sobie wrócić do ściany budynku w kórym znajduje się (chyba jeszcze dziś) internat Technikum Gastronomicznego.
To jest zdjęcie wykonane na Rynku (nie na pl.Powstańców, placem Powstańców to on został póżniej). Widać już co prawda jeden z budynków o adresie ul.Boh.Stalingradu (po lewej stronie),widać też ruiny w koło Technikum Ekonomicznego i wejśćie do tego technikum oraz inne ruiny przy ul. -jeszcze Berlińskiej czy już Bohaterów Stalingradu???Kłaniam się Tom"owi On powinien wiedzieć!
Ale nie ma jeszcze budynku w którym jak pisze Ziolek był sklep zielarski i którego zdjęcie (częściowe) załącza do postu.

Ten budynek -moim zdaniem postawiono bądz to w końcówce lat 60-tych bądz na przełomie lat 60-70!???
Na tym moim zdjęciu z lat bodaj że koniec 50-tych widać tę ścianę.
W innym miejcu pisałem, że pierwsze budynki w powojennej Pile, budowano właśnie dla "wojskowych"- dla kadry lotniska. I, że były to budynki przy ul.Kilińskiego (ten gdzie dziś na parterze jest sklep z rowerami a potem te dwa od ul.Kilińskiego do pasażu,a następnie jak mnie pamięć nie myli te dwa przy ul.Boh.Stalingradu od ul. Kilińskiego w kierunku zachodnim.)
Niejako równocześnie postawiono dwa budynki dla "cywilów" przy ul.Sikorskiego- za kinem "Kolejarz" do ściany pozostałości po dawnym więzieniu "Crystal".
Zabudowę placu rozpoczęto dopiero w "póżnych latach" 60-tych i jako pierwszy postwiono ten dom bez sklepów w którym miałem przyjemność zamieszkiwać od kwietnia 1964 do póżnych lat 70-tych,i przez okna miałem widok na kupy czy zwały gruzów wokół placu (bo nas adres był pl.Powstańców- a nie Rynek) i na postęp prac "odbudowy".

A wracając do zdjecia Ziolka- nie by podejmować z nim dyskusję, bo nie o to chodzi- jego "diabeł musi być zawsze starszy" i żadna dyskusja, a obawiam się, że i fakty tu nic nie pomogą, są po prostu tacy ludzie - taka była moja teściowa (panie świeć nad jej duszą) i takimi trzeba ich brać i z takimi żyć albo ich unikać (jak kto woli)- to obejrzałem wszystkie zdjęcia jakie mam "sięgnąłem głęboko do pamięci" i dla mnie, ta ściana( "garów" jak myśmy w latach 50-tych i póżniej mówili ) od "zawsze" była nie otynkowana.
A właściwie powinna bo jak widać nawet na tym- moim zdaniem najstarszym zdjeciu (umieszczonym w tym poście) umieszczono na niej jakieś "hasło'. Dziś po latach nie pamiętam już - być może było to coś w stylu: "Naród z partią, partia z narodem" i umieszczający to hasło powinien zadbać by" tło" było "przyzwoite" -czytaj OTYNKOWANE a nie takie jak na tych zdjeciach.
Zatem reasumując: moje zdjecia są "wcześniejsze - starsze od zdjęcia Ziolka- bo jego zdjęcie zrobiono gdy stał już budynek, na parterze którego był sklep zielarski a z drugiej strony, jest sklep myśliwski. To nie jest kryptorekleama tego sklepu ale będąc w ubiegłym roku w Pile kupiłem w nim przepiękny "kalendarz myśliwego" dla zaprzyjażnionego "bandziora leśnego" (kolegi myśłiwego).
No i uważam, że przy tej okazji wiele sobie wyjaśniliśmy - chodzi mi głownie o lata zabudowy naszego miasta, miasta w którym w końcu przeżyłem ponad 39 lat, lat dzieciństwa, młodości i wieku męskiego, naszej Piły!
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Może pomogę rozwiązać Wasz spór. Z fotek które zamieszczam widać, że między 1962 i 1964 rokiem zaadaptowano stary budynek na sporny sklep. Na pierwszym zdjęciu można odczytać napis.

1962
Obrazek

1964
Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jerzyk -> zapewniam Cie, że ze mną można rozmawiać i zapraszam zatem do dyskusji.A żem uparty, gdy coś wydaję się oczywistę to już inna sprawa. ;)
Odnoszę wrażenie, że na wszystkich naszych zdjęciach-zarówno Twoich, moim i Marka- ściana jest nieotynkowana.Może praktyką ówczesnych władz było zamieszczać hasła na przyzwoitych, otynkowanych ścianach. Ta do takich jak widać na zdjęciach nie należała.A jeśli nie na przyzwoitych to może na dobrze widocznych, a za taką można tę ścianę uznać.
Że moja fotka pochodząca z początku lat 70-tych przedstawia ścianę bez tynku stąd zapytałem kiedy ten budynek został w tynk(a może i w obecną barwę) uzupełniony.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Marek!
Mimo całego szacunku doTwoich danych i zapisków nie bardzo mogę się zgodzić z tą datą- "1964" pod tym drugim zdjeciem.
Moja prośba sprawdz u żródeł.
W tle widać nową zabudowę- nowe budynki w tym nawet jeden z logiami. Sugeruje to - niestety na moim komputerze powiększenia są nie ostre i nie można dokładnie ocenić który to z budynków (punktowców?) że to jeden ze stojących przy ...ul.Boh.Stalingradu.
Moja sugestia, że jest to nr 19??? (w moich czasch pilskich mieszkał tam ktoś znajomy)- niestety ja już nie mogę sprawdzić od kiedy tam zamieszkiwali, od którego roku. Być może, że widać blok przy ul.Budowlanych (ten z prawej -to jeśli sie nie mylę mogą być lata 63-64,ale jeśli ten z lewej - to już chyba lata 66-67?).O ile się nie mylę nie widać na Twoim zdjeciu bloku w którym była "Tartynka".
Widzisz jak napisałem od 1964 roku od kwietnia zamieszkiwałem w tym bloku pod reklamą "Toto". Nie wykluczam,że nie jestem ścisły co do lat. W tamtych latach miałem duże znajomości w "budowlance" bo nie tylko żona pracowała w jednym z biur związanych z budownictwem ale i ktoś z dalszej i bliższej rodziny pracował w PPB, które w tym czasie budowało miasto. Bo nie możemy mówić o odbudowie, jeśli nie odbudowywano starych form budowlanych.
Co do sklepu.To przyznaję na Twoim zdjęciu widać sklep.Był to sklep Spółdzielni Ogrodniczej i Nasiennej i dlamnie też był "od zawsze" .
Chyba nie zrozumiałem Ziolka, żle- jemu chodzi o sklep (nie ten z Twojego zdjęca) a sklep "Herbapolu" który był (a może i jest) w części tego budynku przy ul.Bohaterów Stalingradu, bliższej "garom"!!!??Zresztą to widac na jego zdjeciu - nie tylko te buteleczki z syropami ale i te chodki i tarasik!

A tak na marginesie.Bardzo przepraszam- mam pytanie! Czy nie ma na forum nikogo, kto mieszka w tym "spornym" rejonie i mógłby miarodajnie stwierdzić, że ....bo itd, itp. np zameldował się, chodził w 1966 roku do dziewczyny? Czy miał praktyki w tych sklepach? A może by tak zrobić najprościej podejść po prostu pod dom i zapytać wychodzącą "starszą" osobę (bo musi to być ktoś po 40 a nawet być może po 50-tce) Kiedy ten dom oddano do użytku.
Niechcę nudzić....ale powtórzę "nie ma nic bardziej ulotnego,nietrwałego jak wieczna ludzka pamięć".Więc....Mogę się mylić, mimo, że na odwrocie moich zdjęc są ołówkiem wpisane lata!!!!

PS. A co do tekstu- napisu na tej "przedmiotowej"ścianie to jest "jeszcze gorzej" niż przypuszczałem!!!

Ps.II. Obejrzałem po raz ...to zdjęcie pod "1964" nie to nie jest "19" prz Bohaterów.
Moim zdaniem za daleko od "linii zabudowy" internatu.Czy żby to były budynki przy ul.LWP (stara nazwa) to jeszcze "gorzej dla tej daty. Bo LWP to już napewno lata 70-te.!!!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

O ja. :? Chyba się nie zrozumieliśmy.Taki jest urok forumowych dyskusji. :?
Zapytałem o otynkowanie mając na myśli budynek internatu. Uznałem, iż wątkiem głównym dyskusji jest budynek internatu, a pobocznym budynki Centrali. Ty Jerzyku zapytałeś o budynki (l.mn.)czyli Centralę, ja zapytałem o budynek(l.poj.), czyli internat. Zresztą na mojej fotce nie ma nawet budynku Centrali.Z kolei na pierwszej Twoejej fotce nie ma budynku Herbapolu, więc nie byłoby sensu o niego pytać. Jeśli wprowadziłem kogoś w błąd to przepraszam.
Co do budynku z Herbapolem to mogę ustalić datę jego wybudowania.Znam osobę, która mieszka tam od początku.
Ze spraw współczesnych to ponoć, od niedawna budynek internatu - w drodzę wymiany z powiatem, w zamian za budynek dawnej SP 12-stanowi własność miasta.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Od 1985 formalnie a od 1996 roku faktycznie prawie nie interesowałem się życiem gospodarczym i politycznym (w szerokim ujęciu, chodzi tu i o kulturę i o szkolnictwo)- zatem nie mam pojęcia nie tylko gdzie jest szkoła podst.nr 12 ale ile i jakich szkól jest w Pile!!!!!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

SP 12 to szkoła znajdująca sie na terenie Podlasia. Po wybudowaniu jej nowego (przy Lewela)budynku stary(przy Bydgoskiej) pozostał niezagospodarowany.I to ten stary był przedmiotem wymiany. Opieram się na informacji Teleskopu, czyli serwisu informacyjnego poznańskiego oddziału TVP.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Obrazek

No to teraz tak trochę na zasadach zagadki (choć właściwie jest ona chyba łatwą?)
Gdzie jest ten dom i ta budowa, której fragment widać w dole zdjęcia?

A tak na marginesie- przepraszam niechciał bym być żłe zrozumiany, czy my czasami nie dominowujemy tego wątku? Pisząc "MY " - chyba domyślacie się o kim mowa?

PS. Dziękuję za szybką informację. Ta 12 - to taka parterowa(jadąć od Bydgoskiej) po prawej za dawną piekarnią?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Tak.To właśnie ten parterowy budynek.
Co do fotozagadki to ułatwiłeś ją bardzo nie zmieniając przed zamieszczeniem w ImageSchacku nazwy pliku(chyba,że to zmyłka) i pisząc na stronie wcześniejszej tego wątku o pewnej nazwie. Ale nie chcąc zdominować tego wątku na tym poprzestane. ;)
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Nie będę się upierał, że data zamieszczonego przeze mnie zdjęcia jest właściwa. Otóż taką miałem pod tym zdjęciem i nie weryfikowałem tego. Twoje wywody Jerzyk na ten temat są chyba właściwe.
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

Do Jerzyka i innym dla pamięci
"Ta 12 - to taka parterowa(jadąc od Bydgoskiej) po prawej za dawną piekarnią?"
adres Szkoły Podstawowej nr 12 to ul. Świerkowa 19
czyli szkoła na Świerkowej

Obrazek

22 listopada 1991 r. powołano Szkołę Podstawową nr 12.
Nową szkołę urządzono w adoptowanym do tego celu budynku przy ulicy Świerkowej, który początkowo miał pełnić rolę przedszkola.

Dyrektorem szkoły została pani Bożenna Stankiewicz. Grono pedagogiczne liczyło wówczas 9 osób. Naukę w pierwszym roku szkolnym podjęło 208 uczniów klas pierwszych i drugich, którzy do tej pory dojeżdżali z Podlasia do Szkoły Podstawowej nr 8.
Ważnym wydarzeniem w roku szkolnym 1996/1997 było utworzenie pierwszej klasy integracyjnej.
W tym samym roku podjęto decyzje o budowie sześcioklasowej szkoły na osiedlu Podlasie. //ile trwało "wypracowanie" tej decyzji - to osobna opowieść - moje//
W listopadzie 2001 roku, podczas uroczystości 10 - lecia szkoły, nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej placówki. Budowa szkoły trwała dwa lata. ..., gdy 1 września 2003 roku otwarto podwoje nowej szkoły.
cyt ze strony: http://www.sinet.pl/sp1200/index.php?op ... e&Itemid=1

podam adres nowej 12'stki
ul. Lelewela 140 (a mogło być: Świerkowa 119)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ja mam takie dane dotyczące oddawania do użytku bloków w tym rejonie:
pl. Zwycięstwa 9-13 - 1965
Bohaterów Stalingradu 1-13, 15, 17, 19 - 1966
Widziałem zdjęcie z 1964 r. na którym nie ma jeszcze żadnego bloku między Boh. Stalingradu a al. WP, za to są już bloki po południowej stronie ulicy. W którym roku rozebrano stojące przedtem na ich miejscu internat i ruiny sądu?
I jeszcze jedno - czy ktoś pamięta ten budynek?

Obrazek
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Pozwolę sobie "przetestować" pamięć!
Boh. Stalingradu 1-13 to ten ze sklepem "myśliwskim" i Herbapolem?
a 15, 17, 19, to te trzy "punktowce" niejako w podwórzu tego domu?
A kiedy oddano ten dom z zegarem (i "Tartynką") oraz ten gdzie jest "Orbis"? No i przy okazji ten dalszy z Apteką?

SA108 Najprawdopodobniej mógłbym Ci pomóc ale czy mógłbyś to zdjęcie przesłać mi e-mailem ale w większym formacie i zdziebłko wyraźniejsze?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Tak, z tymi blokami wszystko się zgadza. Natomiast jeśli chodzi o domy wokół pl. Zwycięstwa to:
al. Jana Pawła II 1-8 - 1963
pl. Zwycięstwa 9-13 - 1965
pl. Zwycięstwa 14-16 - 1966
Wodna 2 - 1966
Nie mam danych o bloku z apteką.
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

To foto jak sie domyślam jest czynszówką na zapleczu Ratusza - raczej w lewo od niego.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Mam trochę "wątów". Jeśli dobrze widzę to w tle jest kościół św.Janów.! Ale też widzę fragmenty -nie wyburzone portali czyżby te które znam ze wschodniej strony Rynku (niemieckiego nowego rynku?) dzisiejszego placu Zwycięstwa.Ale o ile ja pamiętam tam takich ruin nie powinno być!!!???
Jeśłi to by było tak faktycznie to cięzka sprawa!!! I coś tu mi nie pasuje (te resztki pasażu). Bo to jest domek "baby jagi", który stał na wolnej przestrzeni (dziś mniej wiećej trawnik przy parkingu mniej więcej w środku budynku przy ul. Siemiradzkiego (dawna nazwa) w którym jest apteka!!! Ten bliższy do al.Piastów!!!

Powinno mi się udać i po przeróbkach pokażę te ruiny po pasażu i być może miejsce w którym stał -moim zdaniem- domek "baby jagi"!!!!
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Obrazek

To jest wschodnia część placu, nie nie placu - wtedy to był Rynek.Tak to wyglądało jeszcze w końcu lat 50-tych.
Obrazek

Jeżeli ktoś potrafi te dwa zdjęcia "skleić" toędzie to część "panoramy południa Rynku.
Obecnie jest tu trawniki zachodnia część al.Piastów albo widok z domu z apteką.Mniej więcej w połowie tego drugiego zdjęcia były wcześniej zabudowania o których mówiliśmy "kużnia" i w tych zabudowaniach mieszkała "baba-jaga".To była samotna starsza kobieta, o ile się nie mylę "nie w pełni zmysłów" (czytaj wariatka). Miała napewno kozę i jeszcze jakieś zwierzęta.
Jak to dzieci baliśmy się jej okropnie (tak jak póżniej moje dzieci "czarnej wołgi") ale też byliśmy wobec niej wyjątkowo złośliwi!!!
Być może mylę!!!???Do tych zdjeć należałoby dołączyć jeszcze trzecie!

Obrazek
Te zabudowania przed kościołem i przed budynkiem parafii św.Rodziny to by była ta trzecia częśc, albo w prawo od tego drugiego zdjecia.
Bo tak szczerze- nie potrafię sobie w pamięci uzmysłowić żadnego takiego budynku między- internatem "Gastronomicznej" a placem-Rynkiem.!!!
Oczywiście to trzecie zdjęcie jest sporo "młodsze".To są już chyba średnie lata 70-te.!!!
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

W sprawie położenia tego budynku sisman ma rację:
Obrazek
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

No i znowu zrobiłem gdzieś błąd. Ale tak to jest jak się jest samoukiem.

Długo nie mogłem się pogodzić z Waszymi odpowiedziami, że ten dom stał między ulicą
Boh.Stalingradu a pl.Zwycięstwa - bo faktycznie nie stał. Przynajmniej jeśli chodzi o nazwy. Ale niech tam.
Przejżałem swoje skanowane zdjęcia a dotyczące zachodniej części Rynku bo bez zabudowy to był Rynek. A Placem ten teren zostal po zabudowie.
Ale po dokładnym obejrzeniu skanowanych przed kilkoma miesiącami zdjęć okazało sie, (i po porownaniu z oryginałami), że wyciąłem ten fragment z tym budynkiem ale proszę popatrzcie jak to wygłądało trochę z innej strony?!!

Obrazek

ZA jakiś czas gdy wejdę w posiadanie "nowego" skanera to specjalnie zeskanuję ten fragment,żeby pokazać jak to wyglądało" przed"!!!


A tu jest zdjęcie gdy jeszcze nikt się nie spodziewał, że taki dom tustanie.
Popatrzcie za to ostatnie po prawej drzewo - za tym drzewem jest fragment tego "spornego" obiektu!

Obrazek

I właśnie
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

A ja pozwolę sobie jeszcze raz wrócić do tego "spornego" budynku przy ul Bohaterów Stalingradu i pl.Zwycięstwa. Oto inne ujęcie tego samego rejonu. Też ciekawe nie sądzicie?

Obrazek
Pozwolę sobie zwrócić uwagę na cokól pomnika, którzy stał tam w czasach niemieckich- kiedy stał jeszcze na placu kościół!
Choć nie wiem czybędzie "go"- ten cokół widać. Jeśli nie to proszę kolegów,którzywiedzą jak to zrobić by to zdjęcie dało się powiększyć o poradę, czyli o instruktarz!
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Jeśli nie to proszę kolegów,którzywiedzą jak to zrobić by to zdjęcie dało się powiększyć o poradę, czyli o instruktarz!
Aby zdjęcia ukazywały się w większym rozmiarze wystarczy odznaczyć "ptaszka" przy "resize image" na stronie głównej Imageshacka.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Jerzyk pisze:A ja pozwolę sobie jeszcze raz wrócić do tego "spornego" budynku przy ul Bohaterów Stalingradu i pl.Zwycięstwa. Oto inne ujęcie tego samego rejonu. Też ciekawe nie sądzicie?

Obrazek
Pozwolę sobie zwrócić uwagę na cokól pomnika, który stał tam w czasach niemieckich- kiedy stał jeszcze na placu kościół!
Choć nie wiem czy będzie "go"- ten cokół widać. Jeśli nie to proszę kolegów, którzy wiedzą jak to zrobić by to zdjęcie dało się powiększyć o poradę, czyli o instruktarz!
Obrazek

No wkleiłem drugie zdjęcie. I widać ten cokół o którym pisałem poprzednio. Tym, którzy nie wiedzą gdzie szukać cokołu - wyjaśniam, lekko w prawo od tego jadącego "gaza", taki czarny kwadrat u podstaw drzew. I jak widać w czasie robienia tego zdjecia nie było już prawie śladow po kościele na rynku!
Zwróćcie uwage na to jak "kłamie" pozornie bezstronna kamera. Jak inaczej wygląda ten przedmiotowy obiekt. Na tych zdjęciach (gdzie stoi) i na zdjęciach powyżęj. Tam wydawało się, że stoi bardzo blisko ulicy Boh.Stalingradu a tu ...
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Dziś element pozornie niemający nic wspólnego z odbudową Piły. Ale tylko pozornie!!
Otóż to "cudeNko" i jemu podobne betonowe zaszczyciły swoją obecnościeą nasze miesto w latach odbudowy. Ale kiedy????

Obrazek

No i gdybyście potrudzili się i powiedzieli jakie jeszcze "piekne" smietniczki - wyobrażające jakie zwierzęta ozdobiły wtedy nasze miasto.!!!!
A gdzie zrobiono to zdjęcie?
Marcin241
Posty: 44
Rejestracja: 13 lip 2005, 16:39

Post autor: Marcin241 »

w parku ? :wink:
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się