Kościół Ewangelicki (obecnie)

Współczesne sprawy naszego miasta.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Kościół Ewangelicki (obecnie)

Post autor: Tom »

Chciałbym przybliżyć dzisiejszym Pilanom informacje że dnia 31.10.2006 po 61 latach powołano pierwszego proboszcza parafii Ewangelicko-Augsburskiej (kościoła Luterańskiego) w Pile.
Pierwszy od czasu 1945 roku proboszcz ewangelicki pastor Tomasz Wola.
31. Październik jest także szczególnym świętem w kościołach Ewangelickich, Dniem Reformacji.

Wyboru proboszcza dokonują parafianie, który zostaje zatwierdzony przez Biskupa.
Na te uroczystość przybyli pastor z Konina, Gorzowa Wlkp, oraz z Poznania wraz z Biskupem

Kilka aktualnych Foto:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Foto nr.6 po środku mianowany na proboszcza pastor Tomasz Wola
Foto nr.7-8 w budynku parafialnym byłego kościoła "Johanniskirche" mieści się dziś kościół Ewangelicki

"Dzień Reformacji" to dzień, w którym teolog Marcin Luter przybił 95 tez do drzwi Kościoła Zamkowego, aby poruszyć ludzi do dysputy w sprawie nadużyć jakie panowały w ówczesnym Kościele.

Jeśli kogoś interesuje ten temat chętnie, ale poza Forum.
Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Dziękuję bardzo. Dobrze wiedzieć do kogo można będzie się zwrócić w razie potrzeby.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Kościół przy okazji jest jeszcze nazywany luterańskim, ewangelicko-augsburskim, ewangelickim jak w temacie, czy w końcu ewangelicko-reformowany
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W odróżnieniu od kościołów katolickich mowa tutaj o kościele ewangelickim. Używa się także zamiennie formy - kościół protestancki.
Nasza pilska świątynia zatem to kościół ewangelicki lub zwany inaczej protestancki. Jego wierni to luteranie - kościół ewangelicko-augsburski. Natomiast kościół ewangelicko-reformowany to kalwini.
Są to kościoły tzw. I Reformacji.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

A tak, możliwe że ewangelicko-reformowany to Kalwini, moja pomyłka. Ale czytałem że wszystkie pozostałe nazwy są używane zamiennie. A kościół protestancki to ogólna nazwa dla luteranizmu, kalwinizmu i anglikanizmu. Zostali nazwani prostestantami po tym, jak każdy kolejny twórca nowej religi ZAPROTESTOWAŁ przeciwko pewnym dogmatom kościelnym, bogaceniu się księży itp.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Cześć
Dawno nie byłem na tej stronie, zauważyłem pytania o wyznanie...
Chciałbym podać trochę szczegółu jeśli chodzi o nazwe dlaczego i skąd pochodzi.

...Kajetan spełnił życzenia papieża i posunął się o wiele dalej. Zalecił więc ogólne przyjęte małżeństwo księży, tak jak w Kościele greko-katolickim. Wysunął sugestię, że od osób, które przyjęty już luteranizm, nie należy żądać formalnego wyznania wiary, lecz stwierdzenia, że wierzą we wszystko, w co wierzy Kościół. Doradcy papieża byli wstrząśnięci i ostrzegli papieża, że przyjmuje ryzyko złożenia go z urzędu. Mimo to papież uznał i przyjął. Nie trzeba dodawać, że dokument ten złożony został w archiwach Watykanu, jako wyznanie Augsburskie. (Jako, że siedzibą arcybiskupa był Augsburg i wiele spraw pisemnych załatwiano tam pomiędzy Rzymem, a Marcinem Lutrem, oraz, że sam Marcin Luter udawał się tam na teologiczne dysputy do arcybiskupa, gdzie zyskał wielu zwolenników. Katolickich reformatorów określono mianem „wyznawcy Augsburscy”).

Od czasu przyjęcia i zatwierdzenia przez Watykan Wyznania Augsburskiego, od tego czasu zaczęto formalnie nazywać zwolenników reformacji protestantami.
W Polsce używa się pierwszej nazwy Ewangelicko-Augsburski. W Niemczech po prostu Luterański.

Jeśli ktoś z forumowiczów chciałby dowiedzieć się coś więcej i dokładniej polecam > tę stronę.

Pozdrowienia
Tom
smoke
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2007, 14:43
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Aktualizacja

Post autor: smoke »

Witam, drodzy forumowicze, a może by tak zaktualizować informacje dotyczące Ewangelików w Pile?
Z kim na ten temat porozmawiać?
Mogę udostępnić troszkę aktualnych informacji.

pozdrawiam
Smoke
Emilca
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:27
Lokalizacja: Piła/Warszawa

Post autor: Emilca »

Watro także dodać, że kościoły protestanckie w Pile, to nie tylko Kościół Ewangelicko-Augsburski. Obecnie swoje zbory mają w naszym mieście także członkowie wyznań reformowanych czyli: k. Ewangelicznych Chrześcijan, k. Zielonoświątkowy i (tego nie jestem pewna) k. Wolnych Chrześcijan. Może wśród forumowiczów jest ktoś z któregoś z w/w zborów?
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Już jest pozwolenie na budowę kościoła. Powstanie na zapleczu obecnej kaplicy prz ul. Buczka z głownym wejściem od ul. W. Pola. Niewielki (na 150 miejsc siedzących) o ciekawej architekturze. Projekt powstał w Pracowni "KWADRAT".
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Jarek63, no to jesteś chyba drugą albo trzecią osobą z Forum która widziały projekt. Tak, jest ciekawy. Miałem możliwość oglądać go już latem tego roku. Projekt jest, pozwolenie jest, ale do rozpoczęcia budowy potrzebne są jeszcze pieniądze. Aby zapobiec pogłoskom, że go wybudują Niemcy, pastor musi liczyć na fundusze własne parafii, i zapewne w części pomoże Kościół Ewangelicki w Polsce. Kiedy będzie wybudowany nie wiem .....

Oto projekt :

Obrazek

Pozdrawiam
Tom
Ps. ...ale wiem, że i Pastor zagląda czasem na te stronę, może napisze sam coś więcej o tej budowie.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Z tego co widziałem to zostały już wycięte krzaki w miejscu w którym ma powstać kościół. Może niebawem zacznie się budowa?
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Oby nie tak naprawdę. Nie podoba mi się to strasznie. Wygląda prawie tak jak ten nowy kościółek na Podlasiu, albo na innym przeciętnym osiedlu domków jednorodzinnych.
A tak utopijnie - szkoda że nie odbudują kościoła św. Jana koło pastorówki. http://www.dawna.pila.pl/grafika/Szwedz ... ski-16.jpg - och :)
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Należy się cieszyć z tego, że będzie nowy kościół, bez przemyślenia każdemu łatwo krytykować, a co Filip dasz kasę na wysiedlenie mieszkańców, którzy wykupili na własność mieszkania i grunt w tym kwadratowym bunkrze ?
Jeśli tak to nie odmówię, i chętnie sie dołożę.

Tom
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

O Boże kochany toż widze co tam stoi i jak obecnie wygląda.
A z twoim podejściem to się chyba także należy cieszyć z każdej kolejnej nowej Biedronki czy Lidla, choć ten trend już na szczescie przemija. Nie sądze zeby tych maksymalnie 100 mieszkańców było tak trudno przesiedlic do np. jakiejś kamienicy z pustostanami czy do innych mieszkań, albo zaoferować im pomoc w znalezieniu nowego mieszkania. W Pile rynek nieruchomości jest wbrew pozorm dynamiczny.

W śródmieściu Szczecina stoi szkoła która rozwala mniej niż wiecej uporzadkowany kwartał XIX wiecznych kamienic i miasto już wyraziło zgodę na to aby szkołę rozwalić po to, aby dostać fundusze z Unii. Poza tym, wg nowego projektu jakiejśtam ulicy, która ma być przerobiona na deptak pod kilof idzie 50% oficyn w podwórkach, w których też przecież mieszkają ludzie.

Takie myślenie, że tam mieszkają ludzie to świetość i nic z tym nie można zrobić to makabra dla miasta, które nie może sie ani rozwijać, ani nie może przywracać swojego wyglądu czy odbudowywać zabytków. Ten blok to nie jest jakaś Super jednostka, tylko zwyczajny klocek z max. 4 mieszkaniami na piętrze, 5 kondygnacyjny. 4 x 5 = 20 mieszkań, niech bedzie 4,25 osoby na mieszkanie - to jest jakieś 85 osób. Należy znaleźć więc w przybliżeniu tlyko 20 mieszkań. To naprawdę nie jest duży problem
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

Filip pisze:Nie sądze zeby tych maksymalnie 100 mieszkańców było tak trudno przesiedlic do np. jakiejś kamienicy z pustostanami czy do innych mieszkań, albo zaoferować im pomoc w znalezieniu nowego mieszkania. W Pile rynek nieruchomości jest wbrew pozorm dynamiczny.
Sam się przesiedl do kamienicy z pustostanami.
Chyba jeszcze dosć młody jesteś Filipie, nieprawda? W tym upatruję źródło tych nierealnych pomysłów.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Od słowa do słowa - Zaraz obok stoi pusty budynek sanepidu. Nie można tam urządzić kilku mieszkań? Chyba lepiej budynek wykorzystać niż pozwolić aby nadal zarastał - w tej chwili można już tak wypatrzeć kilka małych drzewek - a w końcu aby go zburzyli.
Koło dworca stoi także pusty budynek, zaraz przy wjeździe na 14 Lutego i dalej w Zakopiańską.

Naprawde nie wiem czy miasto musi przeżywać taką stagnację i czy każdy pomysł w tym mieście orpócz budowy kolejnego baraku handlowego jest utopią i lotem w nadprzestrzeń.
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

Czy wg Ciebie stać miasto na to, żeby wykupić ileś tam rodzin/ zaproponować im mieszkania w lepszym standardzie (bo do tego samego standardu nikt się nie przeprowadzi z powodu czyjegoś widzimisię) tylko dlatego, żeby zaspokoić czyjeś wrażenia estetyczne? Zwłaszcza, że terenów pod zabudowę miastu nie brakuje.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Rozumiem, że dla ciebie wrażenia estetyczne są na końcu hierarchii wartości i równie dobrze miasto nie powinno nic remontować, najlepiej dać upust spontanicznie grafficiarzom (będą przynajmniej oryginalne fasady), na klombach hodować chwasty (koniczyna i rdest też ładnie kwitną), nic nie odmalowywać (struktura pękającej farby jest tak pociągajaca) a pomiędzy bloki należy wsadzać jak najwięcej architektury rodem z szalonych lat 90 tudzież inspirowaną głogowską nową starówką(postmodernizm i eklektyzm są dziś takie trendy).
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

Czy do walki z graficiarzami lub utrzymania klombów trzeba wysiedlać ludzi z ich mieszkań? Sam sobie odpowiedz, czy Twoje przykłady są adekwatne do tematu tego wątku.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Oczywiscie ze nie trzeba przesiedlać. Ale diabeł tkwi w szczegółach i zaczynając na takiej najprostrzej estetyce miasta jak klomby, a kończąc na pasujacej do siebie i estetycznej architekturze, można uzyskać porządny efekt nie rażący i dający poczucie przemyślanej kompozycji.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Obudź się Filip !!!
A z twoim podejściem to się chyba także należy cieszyć z każdej kolejnej nowej Biedronki czy Lidla, choć ten trend już na szczescie przemija.
i nie dodawaj tego czego nawet nie zasugerowałem ! To o czym piszesz o wysiedleniu mieszkańców,
jest to twój nierealny pomysł. Proponuje Filipie zakończyć tę "filozoficzną" dyskusję.

Pozdrawiam
Tom
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Filipie, zaznaczyłeś, ze to pomysł utopijny, ale go jakoś dziwnym trafem bronisz...
Pomysł jest nierealny bo:
- Szkoła ma jednego własciciela - samorząd i może sobie tym dysponować jak chce. Tu masz ze 20 rodzin, które nie będą chciały mieszkać w zagrzybiałych pustostanach.
- Kościół Ewangelicki nie ma tyle kasy i tylu wiernych, aby odbudować coś tak ogromnego.
Pomysł jest zły, bo:
- jeśli całą naszą energię włożymy w odbudowanie zabytków, nawiązywanie do nich i do wzornika detali z XIX wieku, to nie będzie to twórcze. Nie zostawimy swojego śladu w architekturze. Będziemy w kółko wracać do starych pomysłów.


A co do samego projektu... no cóż... niby wszytko ok, ale jakoś mi się niezbyt podoba. Chyba po prostu nie przepadam za taką architekturą sakralna.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Ja natomiast ze swojej strony powiem tak:

Jestem przeciwniekiem przeznaczania publicznych środków na budownictwo sakralne. Jedyne ustępstwo z mojej strony to renowacja istniejących, ale nie budowa kolejnych budynków sakralnych, bez względu na to jakiemu kościołowi czy związkowi religijnemu miałyby służyć.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Bocian

Kłania się cztanie ze zrozumieniem. Dla mnie pomysł nie jest utopią. Fakt zagaiłem tak temat o odbudowie. Ale potem zaznaczyłem że dla wiekszosci mieszkańców powstanie czegoś nowego na miejscu starego jest utopią, a jedyne pocieszne inwestycje to markety.

Ludzie ci nie mieliby przecież mieszkać w zagrzbiałych pustostanach ludzie! Jak powiedziałem obok przeciez znajduje się opuszczony budynek sanepidu. Tak czy siak trzeba coś z nim zrobić. Nie uważacie że warto go wyremontować i dać w opiekę porządnym ludziom? - blok wygląda schludnie i jest zadbany, znaczy to że nie mieszka tam żaden szemrany element patologiczny.

Jeśli chodzi o pieniądze - fundusze z Unii. Obecnie sądze że nalezy je jak najbardziej wykorzystywać. Trochę papierów do wypełnienia ii fundusze na nową świątynie dla wyznania beda napewno przyznane.

A jeśli chodzi o architekturę - w tym wypadku jeżeli chodzi o stare wzorce jestem jak najbardziej za. Nie wiem czy każdy dokładnie obejrzał nowy projekt. Chciałbyś, żeby coś takiego powstało i stanowiło świadectwo o nas? Ja bym się po prostu wstydził.

A co powiesz o odbudowie w Dreźnie? Tam też wraca się do starych wzorców. A dlaczego? Bo architektura, którą zafundowano Dreźnie w latach 60tych i 70tych nie za bardzo nadawała się na centrum europejskiego miasta. Była zwykłym osiedlem. A obecnie miastu przywraca się dawną świetność. A nie wtrąca nowoczesne akcenty w większości klockowatą, nieciekawą architekturę. Jedynym ciekawym obiektem z PRL jest chyba Merkury i to ze względu na mozaiki.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Sanepid? Mam wrazenie, ze w ogóle nie znasz realiów prawno-ekonomiczno-społecznych w jakich się obracamy... Ilość energii i pieniędzy włożona w Twój pomysł wystarczyłaby na kilka sensowniejszych projektów.

Dziwi mnie Twoje uproszczenie, że teraz powstają tylko markety... w Pile powstaje malo dobrej architektury, ale to się zmienia...

Z pieniędzmi z Unii sprawa jest przegrana, bo to po prostu słaby pomysł. Poza tym zgadzam się z Ziółkiem, że pieniądze z budżetu nie powinny iść na kościoły.

Architektura... wiem, że czytasz Forum Polskich Wieżowców. Czy nie zauwazyłeś, że ocenianie projektu po jednej wizualizacji często prowadzi na manowce? Ja bym chciał zobaczyć dokładnie elewacje, rzuty, przekroje, usytuowanie na dzialce i oczywiście wnętrze.
Ja bym tam widział coś zupełnie innego niż jest na wizualce, ale to już zboczenie zawodowe... bardziej bym się wstydził za projekt kościoła na Zielonej Dolinie i istniejące na Jadwiżynie i Podlasiu.
Co do odbudów, rekonstrukcji, to sprawa w moim odczuciu nie jest jednoznaczna... wszystko zależy od kontekstu, od miejsca i oczywiście od projektu. Architektura jest dobra, albo zła, a nie nowa i stara.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się