Rozwalają stare budynki!

Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

jarek pisze: To jest właśnie ta różnica, że można wyremotnować kamienicę w miejsce nowego domu, ale jest zawsze coś kosztem czegoś. Ładna elewacja kamienicy, ale za to nie można jej ocieplić styropianem, bo wszystko by się zasłoniło i by był zwykły budynek; stare budownictwo, nie da się wszedzie zastosować nowych technologi itd. Ale gdyby porówać wyremonotwaną "idealną" kamienicę i blok, to już kewsita gustu, czy ktoś woli podwórko takie czy takie, taki czy inny widok z okna. Według mnie warto zachować kamienice tam gdzie ładnie mogą się wkomponować w tło, gdzie jest jakaś dłuższa pierzeja.
A takich pierzej u nas jak na lekarstwo. Nie jestem przeciwnikiem rekonstrukcji i remontów, ale glównie wtedy, kiedy to ma jakis sens. Większość starych budynków w Pile nie przedstawia jakiejś oszałamiającej wartości.
To, czy ktos woli podwórko takie, czy takie to nie tyle kwestia gustu, co jakości życia. Bo nawet taki pozorny drobiazg, jak ustawienie kuchni ma wpływ na więzi rodzinne.
Smród to niestety nie problem, który da się rozwiązać nowym budynkiem. To kwestia głównie bezdomnych, ale i też kultury wszystkich ludzi (tu bardziej obskurność), choćby palaczy co rzucają pety gdzie popadnie, czy tych co nie używają śmietników, malują po ścianach... itd.
Przez zaprojektowanie atrakcyjnej przestrzeni można ograniczyć niechciane zachowania. Tylko trzeba umieć projektować, a i to nie zawsze wystarcza.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Witam :D Prawda jest taka że ja jako lokator muszę z własnej kasy płacić za wszelkie remonty w lokalu który zamieszkuję choć nie jestem właścicielem mieszkania. Administracja od wszelakich remontów ręce umywa, ewentualnie mogą w mieszkaniu przestawić piec kaflowy, pozostałe remonty wykonuje lokator jak już wspomniałem. Tylko się zastanawiam jakim prawem i nie dziwcie się ze stare kamiennice idą do rozbiórki i popadają w ruinę jak administrator delikatnie mówiąc olewa remonty. Może to mocne słowo ale sądzę że trzeba mówić otwarcie czasami jak sytuacja wygląda. Fakt czynsze są niewysokie i jak ktoś wspomniał nie stać ludzi na zamieszkanie - w tzw. (klocku lego na oklo 100 osób) które nam zafundowano zaraz po wojnie. Bo czy tak naprawdę starczy tej smutnej ręciny starszym osobom aby opłacić czynsz i jakoś przeżyć - napewno nie, dlatego w większości tacy ludzie zamieszkują owe budynki. Ja też do nich należę i jestem zmuszony remonty wykonywać na własny koszt. Nie jest tajemnicą i nieukrywam że mieszkam przy ul.Witosa 7 i faktem jest też że mieszka tam nieciekawe towarzystwo jak ktoś wcześniej pisał ale w bloku Witosa 1. Kilkakrotnie byłem w administracji o wymianę okien bo wieje czasami jak w kieleckim :D :D :D :D :D , pytałem o wymianę podłogi ponieważ już ją czas dopada i będzie trzeba coś z tym fantem zrobić za każdym razem słyszałem na własny koszt mam jedynie to wykonać, tak samo zegary do wody każdy musi założyc na samemu aby kosmicznych rachunków nie płacić , ponieważ jest jeden zegar zbiorczy na wszystkich jest w bloku(parodia). Aby mieć WC w domu musiałem napisać pismo że wykonam to na własny koszt dopiero wtedy dostałem pozwolenie (tylko taka sytuacja może być w polsce). Od 1965 jak mieszkam w owym budynku to tylko raz pomalowano kamienicę, klatkę i wymieniono instalację elektryczną, a tylko dlatego że liczniki muszą znajdować się na zewnątrz mieszkania, to wszystko przez okres 42 lat zrobiono wyłącznie więc nie ma co się dziwić dlaczego stan starego budownictwa jest taki a nie inny, dotyczy to w 100% całości starego budownictwa w naszym mieście i wina leży wyłącznie po stronie administratora i władz lokalnych, nikogo innego. Pewnie juz niedługo i ona zniknie z pejzarzu miasta. " Choć mury ma solidne wystarczy ją odnowić bo do szczęścia ludziom tak niewiele potrzeba "

pozdrawiam serdecznie Hrabia :D
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

I okazuje się że młotek dosięgnie też kamiennicę przy ul.Witosa 7 :shock:
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

To już przegięcie. Nie wiem dokładnie która z kamienic na Witosa ma numer 7, ale tak do rozbiórki E W E N T U A L N I E przeznaczyłbym jadną kamienicę. Ale to w ostateczności.

Niech nikt mi nie mówi, ze takie burzenie kamienic nie ma podtekstu ideologicznego. W Legnicy - w sumie porównywalnym mieście mają od groma pięknych zachowanych kamienic i po kolei od jakiegos czasu kompleksowo je remontuja. Nie wierzę ze w Pile się nie chce czy coś. Chcieć to móc.
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

Filip, akurat kamienic przy ul. Witosa nie ma co żałować. To są ruiny.
Nie róbmy na siłę skansenu z naszego miasta.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Filipie proponuje abyś jak znajdziesz troszkę wolnego czasu zrobił rekonesans po Pile i policzył wszystkie wyremontowane stare kamienice. Jak już będziesz miał je wszystkie policzone oddziel te które należą do przeróżnych firm, instytucji itp. od tych w których mieszkają pilanie i będziesz miał bilans który odpowie na twój post - życzę powodzenia. A jak chcesz zobaczyć kamienice o których mowa wejdź na stronkę MIASTO WIRTUALNE tam jest podstrona o Pl. Powst. Warszawy i Mc Donaldzie i zobacz fotki.

Z t-h-x się zgadzam te budynki z zewnątrz to ruina.

serdecznie pozdrawiam Hrabia :D
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Nie sądzę aby wszystkie kamienice w tym mieście nadawały się do wyburzenia. No do jasnej choinki toż nie robię skansenu! To co zostało po wojnie powinni być zadbane, w końcu jest to jakaś wizytówka miasta.
W Legnicy akurat tak się składa, że to miasto remontuje kamienice. Poza tym nie znam w Pile żadnej kamienicy która byłaby wyremontowana przez jakąś firmę czy instytucję. A prawda jest taka że miasto też nic nie robi bo w tym roku odremontowano tylko frontowa elewacje jeszcze jako takiej wygladającej kamienicy na Witosa, z resztą nie zrobiono tego porządnie.

Akurat tak się składa ze ten rejon przy McDonaldsie znam dość dobrze, bo jestem tam conajmniej 4 razy w tygodniu. Te kamienice naprawdę nie są brzydkie.

Oto przykład co można zrobić z tych waszych "ruin"

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=1063

Jestem pewien że zaraz się pojawią komentarze że to Bydgoszcz, i że pewnie nie miato, i że prywatny właściciel i większy budżet miasta. No i co z tego? To jest remont miasta na 99%. Piłę też byłoby stać. Wystarczy zacząć, a sukcesywnie można za kilka lat wyremontowac wszystkie kamienice.
Emilca
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:27
Lokalizacja: Piła/Warszawa

Post autor: Emilca »

Przecież na tym zdjęciu ta kamienica nie jest wcale odrestaurowana... :? no chyba że chodzi tylko o partię przyziemia (de facto najmniej reprezentatywną :wink: )
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

W przytoczonym poście są dwa zdjęcia Emilcia :roll:
Jedno przed i jedno w trakcie remontu :twisted:
Emilca
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:27
Lokalizacja: Piła/Warszawa

Post autor: Emilca »

Ups, przepraszam :oops:
Ale daję sobie rękę uciąć, że za pierwszym razem wyświetliło mi się tylko jedno zdjęcie :? , albo po prostu nie przewinęłam paska w dół :wink:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Poza tym nie znam w Pile zadnej kamienicy która byłaby wyremontowana przez jakąś firmę czy instytucję.
Jest taka kamienica na Bydgoskiej obok policji, została wyremontowana i teraz zamiast mieszkań jest tam zespół gabinetów lekarskich. Co prawda przy okazji pomalowano ją na różowo, ale na początek może być...
A przy okazji, zastanawiam się kto projektuje kolorystykę elewacji odnawianych bloków i kamienic. Niektóre z nich wygladają tak, że ja na trzeźwo nigdy bym nie wymyślił czegoś takiego ;)
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

No więc mamy tylko jedną kamienicę na Bydgoskiej - która pewnie z resztą została wyremontowana jakiś ładny czas temu.
A co do elewacji - trudno takie kakofonie kolorów czasem nawet po pijanemu wymyślać chyba.

A nikogo więcej nie zadziwił remont? Na przykładzie bydgoskiej kamienicy ze zdjęć widać że warto.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Temat elewacji bloków to już temat na inną, być może niemniej burzliwą dyskusję...

Co do remontów kamienic - oczywiście można. Ale nie na siłę.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Stare kamienice .

Post autor: adam »

Witam
Osobiście jestem za odnawianiem starych kamienic, lecz jeśli zachodzi taka konieczność to w ich miejsce budowania obiektów w stylu poprzednich budynków,a jakiegoś kiczu w stylu lustrzanego niebieskiego szkła.
Przy temacie odnawiania pilskiego arsenału ktoś napisał, że dzisiejsza elewacji to wynik braku odpowiedniego materiału do odbudowy takich starych budynków. Otóż ostatnio w niemieckiej telewizji oglądałem wywiad z architektami odpowiedzialnymi za odbudowę średniowiecznych zamków w Niemczech i wyrażali oni swój entuzjazm tym, że w Polsce jest producent cegieł w średniowiecznej technologi, który dostarcza im materiał do odbudowych zamków. Wnioski nasuwają sie same.
Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Kicz kiczem, ale nie jest powiedziane, że wszystko co nam współczesne takim musi być. Równie dobrze i dziś można wybudwać coś co przez następne pokolenia będzie cieszyć ludzkie oko.Więc jeśli miałbym wybierać między wątłą kamieniczką a czymś co miałoby ręce i nogi wybaczcie wybrałbym to drugie.
Pytanie czy również budowniczowie kamieniczek mieli tyle sentymentów do wcześniejszych budynków jak co niektórzy forumowicze. ;)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Aktualna lista budynków komunalnych przewidzianych do rozbiórki w ciągu najbliższych 30 lat:
Al. Powst. Wlkp.: 72, 181
Browarna: 26, 36
Buczka: 58-66
Bydgoska: 64a, 66, 84a
Głuchowska: 20
Kossaka: 17a-b
Ludowa: 3, 5, 7, 9, 11
O.M. Kolbe: 36
Towarowa: 11
Walki Młodych: 4, 15, 19, 23, 27-29, 31, 34, 36, 38-40, 37, 42, 45, 46, 47, 48, 49, 54, 58, 59, 61, 62, 64, 67, 69, 70, 72, 74, 76, 77
Wawelska: 4-6, 6a, 7, 11-13
Żeleńskiego: 85A
14-go Lutego: 27, 32
z www.bip.um.pila.pl
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Rozwalaja budynki .

Post autor: adam »

Może warto było by budynki te uwiecznić na fotografii, myślę, że następne pokolenia będą nam za wdzięczne.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Witam :D - SA108 napisał że wyremontowano kamieniczkę przy ul.Bydgoskiej i znajdują się w niej gabinety lekarskie. Jeżeli chodzi ci o tą samą o której myślę znajdującą się przy przystanku autobusowym to przed spychaczem uratowało ją tylko to że ktoś ją kupił, a wiem to z dobrego zródła. Natomiast na ul.Walki Młodych 3/4 budynków to socjale dla ludzi o przeróżnych konfiguracjach życiowych począwszy od patologi i nie sądzę aby tak szybko te budynki rozebrano - ci ludziska też muszą gdzieś mieszkać. Sądzę że najwięcej wyburza się w centralnej części miasta.
Ktoś wcześniej napisał że wyremontowano kamienicę przy ul.Witosa 14 , tak zgadza się tylko ona jest remontowana czy raczej odnawiana co kilka lat , teraz wygipsowano i dołożono elementy sztukatorskie co dało obecny wygląd oraz pomalowano. Nie jestem pewny ale ta kamienica nalezy do wspólnoty. Jeżeli chodzi o malowanie to ktoś o bardzo bystrym umyśle wymyślił plana (niczym Ferdek Kiepski hahahahahaha) w tym samym roku jak Piła stała się województwem , żeby miasto było kolorowe i tonęło w kwiatach. Do kwiatów nic nie mam, ale skutki malowania widzimy do dziś. A już przez pomalowanie budynku pomiędzy pocztą a hotelem Gromada za kazdym razem kiedy na niego spojrzę nie wiem o co chodziło malarzowi chodziło - rewelacja hahahahahahahaa.

Pozdrawiam Hrabia
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

W dwóch kamienicach na ulicy Popiełuszki, przy rogu z al. Niepodległości zdemontowano kute balustrady i zabito okna balkonowe deskami. O co chodzi? Chyba nie szykują tych ładnych kamienic pod kilof?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ktoś wcześniej napisał że wyremontowano kamienicę przy ul.Witosa 14 , tak zgadza sie tylko ona jest remontowana czy raczej odnawiana co kilka lat , teraz wygipsowano i dołożono elementy sztukatorskie co dało obecny wygląd oraz pomalowano.
Wygląda to tak:

Obrazek

Jak już pisał hrabia w trakcie remontu odtworzono obramienia okienne, których przedtem tam nie było. W większych miastach przywracanie zniszczonych detali podczas remontów kamienic to już powszechna praktyka, u nas to chyba pierwszy taki przypadek.
Ma ktoś zdjęcie sprzed remontu, aby porównać?
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Trochę z drugiej strony, takie stare kamieniece mają nieraz ciekawe "wnętrza". Czy, któreś pilskie wyróżniają się np. jakimiś ładnymi/sepcyficznymi/drewnianymi/... klatkami schodowymi?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Nie wiem, czy sie wyróżniają, ale wiem, że wiele mieszkań z tamtego okresu ma bardzo dziwne rzuty - jakby zupełnie przypadkowe.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Filip pisze:W dwóch kamienicach na ulicy Popiełuszki, przy rogu z al. Niepodległości zdemontowano kute balustrady i zabito okna balkonowe deskami. O co chodzi? Chyba nie szykują tych ładnych kamienic pod kilof?
Ponawiam swoje pytanie.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Mi to wygląda na zwykłą wymianę balustrad balkonów, w każdym razie to nie rozbiórka.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Bez sensu te balustrady wymieniają. To byłą piękna secesyjna metaloplastyka, a teraz zostaną pewnie jakieś takie kształtki i żelazne płaskowniki. Chyba że - w co jednak bardzo wątpie - zabrali je do remontu.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się