Waldschlößchen i inne

Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jestem za. Udzielając odpowiedzi opieram sie na orginalnych źródłach niemieckich. Także spotkałem się na różnego rodzaju aukcjach z błędnym podpisem fotek.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

To moim zdaniem bardzo ciekawe zdjęcie z 1909 r. przedstawia muszlę koncertową stojącą przy Friedrichsgarten. Na zdjęciu jest widoczna orkiestra 149 pułku piechoty.

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Marek pisze:Masz rację BOGDAN, naprowadziłeś mnie a ja przeszukałem zbiory i to potwierdziłem. W załączeniu widokówka z innymi widokami tego miejsca. Wiedząc, że miejsce to było między Friedrichstr. i Milchstrasse jestem ciekawy, jaki był oficjalny adres.

Obrazek
"Friedrichgarten" znajdował się przy Friedrichstr. 23

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

SA108 pisze:To moim zdaniem bardzo ciekawe zdjęcie z 1909 r. przedstawia muszlę koncertową stojącą przy Friedrichsgarten. Na zdjęciu jest widoczna orkiestra 149 pułku piechoty.

Obrazek
Kierownikiem (kapelmistrzem?) był wówczas królewski dyrektor muzyki Richard Clausen.
Te tytuły brzmią dzisiaj może śmiesznie, ale jeszcze w w 20-leciu międzywojennym traktowano je bardzo poważnie także i w Polsce.

Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Restauracje

Post autor: adam »

Weidmannsruh- ulubione miejsce tanecznych wieczorów żołnierzy stacjonujących w koszarach przy Brombergerstr. Właścicielem był Georg Mellenthin. W soboty i niedziele czynna była linia autobusowa do tej restauracji.
Albertsruh - właścicielami do 1945 r było małżeństwo Lubkol.
Heidekrug - domowa atmosfera, właścicielami było małżeństwo Aßmann .
Hasenheide - właściciel Otto Schelske, z pobliżu tego miejsca ładne widoki na dolinę Gwdy
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Sandsee

Post autor: adam »

Obrazek

Kąpielisko nad Sandsee, przewodnik z 1914 r.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Hasenheide.

Post autor: adam »

Witam
Chciałbym podzielić się historią ostatnio zasłyszaną o restauracji Hasenheide a właściwie o jej właścicielu. Otóż pewien przymusowy robotnik, który pracował w dzisiejszej wsi Pokrzewnica wracał ze Schneidemühl do miejsca pobytu i zatrzymał się w Hasenheide aby się czegoś napić. Został On jednak przez właściciela Hasenheide wyrzucony i pobity. Po przejściu frontu pewnego dnia robotnik przymusowy, który osiedlił się na stałe w Pokrzywnicy spotkał właściciela, który oglądał zniszczoną restauracje i spotkanie to byłoby tragiczne w skutkach dla Niemca, który został dotkliwie pobity i gdyby nie interwencja jednego z Polaków, który osiedlił się w Dolaszewie, właściciel Hasenheide przepłaciłby to spotkanie życiem.
Dowiedziałem się też, że opuszczone Hasenheide stanowiło punkt w którym często czaili sie Sowieci i rabowali mieszkańców okolicznych wiosek powracających z rynku w Pile.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się