Komunikacja miejska w Pile

Współczesne sprawy naszego miasta.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Witam serdecznie :D
Mam pytanko, znalazłem tą fotkę w swoich zbiorach o Pile , interesuje mnie co to jest za autobus jakiej marki. I jak widnieje nr 6 mógł w tamtych latach jeździć na tej lini. Domyślam się ze są to lata 60-te. I czy to jest baza przy ul. Kujawskiej.

http://img409.imageshack.us/img409/963/ ... ip9.th.jpg

Pozdrawiam Hrabia
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Jest to san H-01 B. Po prawej też san H-01 B. Po lewej san H - 25?
Ale to chyba nie Piła. Nasze autobusy pod oknem kierowcy miały numer taborowy.
Za sanami widać słupy, na których wisi sieć trakcyjna - trolejbusowa lub tramwajowa.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Marcin dziękuję za odpowiedz.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Mam wrażenie, że temat ten obserwują również obecnie pracownicy MZK, stąd odważe się na małą sugestie. :)
Zauważyłem, że w jednym z nowych autobusów zamonotowano dość niefortunne kasowniki(z tego co zapamiętałem to produkcji bydgoskiej).Wkładanie biletów poprzez wąską szparę trwa długo. W przypadku kilku kasujących opóźniło to odjazd autobusy. Kierowca czekał na wejście wszystkich pasażerów. Jako że kasownik znajduje się przy wejściu9w tym przypadku rzecz ta miała miejsce przy tylnym wejściu) część oczekiwała na zewnątrz na skasowanie biletu i przejście w głąb autobusu tych którzy weszli jako pierwsi.

To tyle z moich uwag i sugesti. :) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Bosman
Posty: 20
Rejestracja: 29 lis 2007, 17:36
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: Bosman »

ziolek pisze:Mam wrażenie, że temat ten obserwują również obecnie pracownicy MZK, stąd odważe się na małą sugestie. :)
Zauważyłem, że w jednym z nowych autobusów zamonotowano dość niefortunne kasowniki(z tego co zapamiętałem to produkcji bydgoskiej).Wkładanie biletów poprzez wąską szparę trwa długo. W przypadku kilku kasujących opóźniło to odjazd autobusy. Kierowca czekał na wejście wszystkich pasażerów. Jako że kasownik znajduje się przy wejściu9w tym przypadku rzecz ta miała miejsce przy tylnym wejściu) część oczekiwała na zewnątrz na skasowanie biletu i przejście w głąb autobusu tych którzy weszli jako pierwsi.

To tyle z moich uwag i sugesti. :) Pozdrawiam.
Czy chodzi Ci tutaj o te nowe Solarisy U12, 379 i 380? Jechałem dzisiaj #379 i rzeczywiście ma on z tyłu kasownik na przeciwko wejścia, co jest utrudnieniem w sytuacji opisanej przez Ciebie. Jednak z tego co wiem, nasze Solarki nie są jedynymi w Polsce, które mają zastosowane takie rozwiązanie. Jest to wg mnie ich docelowe miejsce, choć mogę się mylić. Oglądałem fotki wnętrz takich Solarisów z innych miast i tam mają kasowniki w tym samym miejscu, co u nas.

Te kasowniki, to żółte kasowniki firmy Pixel Bydgoszcz, takie jak tutaj: http://www.phototrans.eu/2-145965.html (tu akurat fotka wnętrza naszego #378, wykonana akurat przeze mnie ;) )

Pozdrawiam.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Bosman pisze:Czy chodzi Ci tutaj o te nowe Solarisy U12, 379 i 380? Jechałem dzisiaj #379 i rzeczywiście ma on z tyłu kasownik na przeciwko wejścia, co jest utrudnieniem w sytuacji opisanej przez Ciebie. Jednak z tego co wiem, nasze Solarki nie są jedynymi w Polsce, które mają zastosowane takie rozwiązanie. Jest to wg mnie ich docelowe miejsce, choć mogę się mylić. Oglądałem fotki wnętrz takich Solarisów z innych miast i tam mają kasowniki w tym samym miejscu, co u nas.
A może tylne drzwi to jest nominalne wyjście, a nie wejście? Jeżeli to jest wyjście, to tworzące się korki są winą braku zdyscyplinowania pasażerów, którzy w tym momencie wsiadają niewłaściwymi drzwiami. Swego czasu poszczególne drzwi były rozróżnianie. Przynajmniej teoretycznie.
Awatar użytkownika
szkodnik
Posty: 43
Rejestracja: 10 maja 2006, 10:48
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: szkodnik »

drstein pisze: Swego czasu poszczególne drzwi były rozróżnianie. Przynajmniej teoretycznie.
ZTCW to teraz nie ma rozróżnienia na wyjście i wejście.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Eh Panowie. :) Tu nie chodzi o usytuowanie kasownika(acz może i ono nie jest do końca trafne, nie wiem) , lecz o sam kasownik.Posiada on bardzo wąską szpare, która nawet przy lekkim zagięciu biletu utrudnia włożenie biletu do kasownika.

Bosman->kasownik się zgadza, acz w autobusie jakim jechałem umieszczony był w innym miejscu. Na rurze tuż przy drzwiach.

A co do kwesti wejścia/wyjścia to pamiętam, że pod koniec lat 90-tych próbowano drzwi w ten sposób rozróżnić. Pamiętam to stąd że matka opowiadała mi wówczas, że jeden z kierowców w wyniku tego nie chciał jej drzwi otworzyć. Musiała przejść do kolejnych. Patrząc kto korzysta z autobusów zasada ta chyba wprowadzała niemałe utrudnienie. Pamiętajmy, że pokaźne grono użytkowników to dzieci i osoby starsze, a poruszanie się w jadącym autobusie nie należy do łatwych.

A przy okazji świąt skoro już tu jestem życzę wszystkim wszystkiego dobrego !!! :)
Awatar użytkownika
Bosman
Posty: 20
Rejestracja: 29 lis 2007, 17:36
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: Bosman »

@ziolek: może jechałeś takim autobusem: http://www.phototrans.eu/2-140767.html
Umiejscowienie kasownika podane przez Ciebie się zgadza do tego na zdjęciu. ;)

A co do samego kasownika: pilskie MZK stosuje ten typ kasowników od 2004 roku, kiedy to przyszły do nas pierwsze Solarisy U10. Nie jesteśmy jednak jedynym miastem, które takie kasowniki stosuje... To racja, że często przy większym tłoku (a więc pośpiechu, aby szybko skasować bilet i pozwolić skasować bilety pozostałym pasażerom) ciężko jest go faktycznie odbić. Często jest tak, że te kasowniki w ogóle nie chcą odbić biletu i to nie wiadomo zupełnie z jakiego powodu... Jest to już niestety 'wada fabryczna' tych kasowników i ich mankament, że otwór do kasowania biletów jest taki, a nie inny...

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

To dlaczego pilskie MZK tak uparcie trzyma się tego typu kasowników skoro ich wady są powszechnie znane?
Jestem laikiem w tym temacie ale wydaje mi się, ze na rynku kasowników na pewno jest konkurencja i jest z czego wybierać.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Od 1 stycznia zmienia się lokalizaja pętli trójki na Zielonej Dolinie. Dokładna lokalizacja na stronie MZK.
Awatar użytkownika
WLKP
Posty: 23
Rejestracja: 17 wrz 2007, 20:08

Post autor: WLKP »

I prawidłowo. Przez Wenedów ciężko jest przejechać osobowym, a co dopiero autobusem.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Według mapki nowa pętla trójki jest w miejscu drewnianej chatki krytej strzechą. Zburzyli ją?
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Pętla została wybodowana za ostatnim blokiem na K. Wielkiego. Ciekawostką jest to, że jak bedzie dalej budowana ulica K. Wielkiego to pętla zostanie zburzona. I kto za to zapłaci? MY - podatnicy. Szopka jeszcze stoi - w jej miejscu będzie blok SM Jadwiżyn. Obok szopki jest przystanek dla wysiadających.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

jarek pisze:
Marcin pisze:Został poruszony temat przystanków i linii (ogólnie wszystkiego co przeszło do historii) Macie może zdjęcia na których zostały uwiecznione stare przystanki, autobusy?
Dwa zdjęcia przystanku przy fabryce pustaków:

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Tego przystanku już nie ma. Ktoś go ostatnio wykopał. Zniknął ostatni stary przystanek - nie licząc tego na podwórku na Złotej.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Satysfakcji pisząc o tym nie mam, acz przynaje już dawno się zastanawiałem kiedy to nastąpi i dlaczego tym kimś nie jest MZK. :(
Awatar użytkownika
WLKP
Posty: 23
Rejestracja: 17 wrz 2007, 20:08

Post autor: WLKP »

Marcin pisze:Zniknął ostatni stary przystanek - nie licząc tego na podwórku na Złotej.
Jest jeszcze jeden - w zajezdni MZK.
Adasko365
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2008, 18:14
Lokalizacja: piła
Kontakt:

Post autor: Adasko365 »

Ciekawa fotka z tymi Sanami może ktoś ma więcej fotek starych autobusów pozdrawiam :lol: [/b][/list]
Awatar użytkownika
Bosman
Posty: 20
Rejestracja: 29 lis 2007, 17:36
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: Bosman »

Adasko365 pisze:Ciekawa fotka z tymi Sanami może ktoś ma więcej fotek starych autobusów pozdrawiam :lol:
Ja mam w swojej kolekcji stare fotki m.in.: Jelczy PR110 (277, 288, 296, 310, 312, 316) oraz Autosana H9 (227- przed remontem), Berlietów i Renówek (184, 185, 186, 187, 189, 190 i 191).

Poszukuję, jeśli by ktoś miał, fotki Jelczy: 321 i 333 z końca eksploatacji. ;)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Wczoraj w swoją ostatnią podróż wyruszył jelcz #332.

Obrazek

Był to jelcz 120M. W Pile służył od lipca 1995 roku. Przejechał w tym czasie 760 tys km.
Mieszkającym w Pile pewnie bardziej kojarzy się z reklamą, którą woził w 2006 roku, i z powodu której był nazywany "trumienką":

Obrazek
Awatar użytkownika
Bosman
Posty: 20
Rejestracja: 29 lis 2007, 17:36
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: Bosman »

Marcin pisze:Wczoraj w swoją ostatnią podróż wyruszył jelcz #332.
...
Widziałem go wczoraj około godziny 15. jeszcze w zajezdni (właśnie z tą ciężarówką na przodzie). Jak wracałem, tj. koło godziny 15:20, już go nie było.

Wiesz może, dokąd go zabrano?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
WLKP
Posty: 23
Rejestracja: 17 wrz 2007, 20:08

Post autor: WLKP »

Bosman pisze:Wiesz może, dokąd go zabrano?
Kotuń
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Czy ja dobrze rozpoznaje miejsce widoczne na fotografii. Czy jest to Kotuń? Wzgórze na którym znajduje się punkt kasacji pojazdów? :(
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Przygotowuję publikację o pilskiej komunikacji miejskiej. W związku z tym poszukuję starych dokumentów, biletów, fotografii, mundurów z pilskiej komunikacji. Sam dysponuję sporą kolekcją biletów, dokumentów. Brakuje mi biletów miesięcznych "karnetów" oraz rejestracji kilkudziesięciu pojazdów z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Jeżeli posiadacie w swoich zbiorach zdjęcia rodzinne, na których widać nr taborowy lub rejestrację będę wdzięczny za informację.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A tak przy okazji. Cóż to za nowy autobus zawitał do naszego miasta?Mam na myśli dwudrzwiowy autobus, w którym to na wyświetlaczu możemy wycztać 'wagen halt". Jak pamiętam jest on już w pilskich barwach.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się