Kolej Tarnówka Ptusza

Przeszłość i teraźniejszość kolei w naszym mieście.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Kolej Tarnówka Ptusza

Post autor: ziolek »

http://www.klimaty.wask.pl/photoIdx.php?trnpt; , http://www.kolej.pl/maron/ptusza/ptusza.htm

Czy znany jest szanownym użytkownikom obecny stan i los tej kolejki?
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Nie mam zielonego pojęcia ale niedługo będę w tej okolicy to spróbuję rozeznać
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Kolej Tarnówka Ptusza

Post autor: SA108 »

Parowóz ze zdjęć na tej stronie stoi obecnie na terenie prywatnej firmy w Bydgoszczy.
A zresztą, jeśli wierzyć informacjom z tej strony to pewna znana nam osoba wie coś więcej na temat kolejki ;)
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: Piterek »

Wg moich obserwacji to torowiska przy drodze nr 11 już nie widać - jest kompletnie zarośniete. Przejazd tez jest zalany asfaltem. Idąc w strone Tarnówki to już cięzko znależć miejsce, w kótrym szedł tor.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Ptusza - Tarnöwka

Post autor: adam »

W 1881 r powstaje fabryka papieru kartonowego (Kartopapierfabrik) w 1890 r zostaje ona połączona wąskotorówką z koleją państwową ( Staatsbahn ). pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kolej Ptusza Tarnöwka

Post autor: adam »

W Ptuszy ( Betkenhammer ) i Tarnöwce ( Tarnowke ) używane były dwie wąskotorówki elektryczne. Maszynistą był KARL WEILAND, który wcześniej jeździł tramwajem w Szczecinie ( Stettin ).
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kolej Ptusza Tarnöwka

Post autor: adam »

Założycielem dwóch fabryk papieru, dwóch cegielni, gospodarstwa hodowli zwierząt był ur. w 1834 r w Szczecinie ( Stetin ) OTTO KÜHNEMANN. Założył On też wąskotorówke i był inicjatorem budowy stacji kolejowej w Ptuszy. Dzięki wąskotorówce wzrosła rentowność hodowli zwierząt, gdyż dowożono nią pokarm dla nich. Pozdrawiam.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Waskotoröwka Ptusza

Post autor: adam »

Obrazek

Wąskotorówka w urobisku gliny cegielni Betkenhammer (Ptusza).
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: Piterek »

Czy ja dobrze widzę? Na wąskotorówce trakcja elektryczna? Ciekawe czy to było opłacalne przedsięwzięcie. W końcu takie urobisko się wyczerpuje i trzeba przenosić się w inne miejsce. Jednak sam tor przysparza mniej problemów z przeniesieniem. Tak to działa na współczesnych nawet torfowiskach.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Waskotoröwka w Ptuszy .

Post autor: adam »

Nie znam się w ogóle na kolei, dla mnie było już zaskoczeniem o tym co napisałem wcześniej, że używane wąskotorówki w tej miejscowości były elektryczne. Myślałem, że koleje elektryczne to wymysł niedawny. Myślę jednak, że Niemcy wiedzieli co robią, z tego co do tej pory przeczytałem wiem, że wszystkie większe inwestycje były poprzedzone dokładnymi badaniami geologicznymi jeśli chodzi o eksploatacje złóż w Ziemi. W naszych okolicach przeliczyli się tylko w wydobyciu ropy w pobliżu Ptuszy, gdyż zabrakło funduszy.
Byłem zaskoczony z jaką precyzją zbadane były grunty orne, brano nawet przy uprawach pod uwagę kierunek i stopień nachylenia pól. No, ale to inny temat.
Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Waskotoröwka w Ptuszy .

Post autor: adam »

Piterek napisał:
Czy ja dobrze widzę? Na wąskotorówce trakcja elektryczna? Ciekawe czy to było opłacalne przedsięwzięcie

Właśnie znalazłem informacje, że glina w tym urobisku była bardzo wysokiej jakości i zasoby jej miały wystarczyć dla kilku pokoleń.
Pozdrawiam
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Kilka dodatkowych informacji o Ptuszy, zaczyna się na dole pierwszej strony:
Obrazek



Pozdrawiam
Jarek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się