Fryderyk Wielki

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Fryderyk Wielki

Post autor: BOGDAN »

Z początkiem pruskiej administracji w Schneidemühl założono tutaj stadninę.
Król był w naszym mieście 11 razy. Czy tylko w sprawie koni?

Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Fryderyk Wielki.

Post autor: adam »

Jednym z bardziej znanych powodów, jednego z pobytów Fryderyka Wielkiego w Schneidemühl była ucieczka w 1806 r przed Napoleonem. Pozostało nam do ustalenia już tylko 10 innych przypadków Jego obecności w naszym mieście.
Pozdrawiam
TW
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2006, 20:38

Post autor: TW »

Ilość królewskich wizyt w Schneidemuhl mogłaby dotyczyć chyba wszystkich królów Prus. Fryderyk II Hohenzollern zwany Fryderykiem Wielkim miał na to czas tylko w latach od pierwszego rozbioru Polski do swojej śmierci w 1786. Jeżeli zaś potwierdzana jest obecność monarchy w mieście w roku 1806 to musiał to być Fryderyk Wilhelm III.
Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Fryderyk Wielki.

Post autor: adam »

Rzeczywiście, że może tu chodzić o pobyt kilku królów Prus.
W 1806 w czasie ucieczki przed francuzami w naszym mieście zatrzymał sie Fryderyk Wilhelm III.
Wcześniej przebywał też w Schneidemühl Fryderyk II Hohenzollern, który sprawdzał postępy prac melioracyjnych w dolinie Noteci prowadzonych przez Hugenotów z Francji, których to osiedlił On sam na naszych terenach. Na jego cześć nazwano Kalinę "Königsblick". Podczas podróży ze Schneidemühl do Jastrow, ugrzązł On błocie i na Jego polecenie wybudowano utwardzoną drogę łączącą te dwa miasta.
Podczas jednej z podróży z Potsdam do Bromberg nocował On w Grabównie (Grabau) w "Dworku", który stoi do dziś i mieści się tam restauracja oraz galeria.
Ciekawe czy uda się ustalić jeszcze inne przypadki pobytu królów pruskich w naszym mieście.
Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Fryderyk

Post autor: adam »

Fryderyk II Wielki co roku w czerwcu aż do 1785 włącznie brał udział w przeglądzie wojsk w miejscowości Mockrau (Mokre), wyjątkiem był rok 1778-79, kiedy brał udział w wojnie. Za każdym razem Jego droga powrotna wiodła przez Schneidemühl.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Friedrich

Post autor: adam »

W maju 1845 r. w Schneidemühl przebywał Friedrich Wilhelm IV. Było to podczas podróży do Nakel (Nakło).
Kreska poznańska

Post autor: Kreska poznańska »

Po dłuższym milczeniu, witam się ponownie z pasjonatami historii Piły :D .
Dorzucam tu (a może lepiej w temacie "Początki panowania pruskiego"?) kilka zdań, zaczerpniętych z książki "Fryderyk Wielki" Stanisława Salmonowicza. Dotyczą naszych terenów wkrótce po I rozbiorze Polski.

"Po raz pierwszy przybył Fryderyk II do nowej prowincji w czerwcu 1772. Odtąd co roku starał się odwiedzać Prusy Zachodnie (w sumie był 12 razy). Wrażenia swe, zwłaszcza z pierwszych podróży, szeroko kolportował w rozmowach, korespondencji i innych tekstach. Po pierwszej wyprawie inspekcyjnej powiedział, że w jej toku widział jedynie piasek, wrzosy, sosny i Żydów...
...Rzadko kiedy mijał się Fryderyk II tak z prawdą, jak wtedy, gdy wypowiadał się na temat ziem polskich: freudyści widzieliby w tym zapewne rodzaj kompleksu winy, który prowadził do wzmożonej agresywności wobec swojej ofiary, do szukania wszelkich jej możliwych i niemożliwych grzechów. Dodajmy do tego element emfazy działający dwojako: krytyczne uwagi o Prusach Zachodnich miały uzasadnić opinię o konieczności dobroczynnej cywilizacyjnej misji Fryderyka na ziemiach polskich, a równocześnie ponure barwy, którymi Fryderyk malował opanowane tereny, miały stanowić kontrast z późniejszymi osiągnięciami administracji pruskiej. Za tą tendencją szli wszyscy niemal urzędnicy pruscy, którzy oczekując pochwał króla, w najgorszym świetle przedstawiali zastaną rzeczywistość, by tym wyraziściej prezentować własne osiągnięcia".

Zachęcam do tej biografii Fryderyka Wielkiego, zwłaszcza rozdziału:
"Fryderyk II wobec spraw polskich" i "Pierwszy rozbiór Polski". Ładnie, zrozumiale ujęte i bardzo ciekawe dla mieszkańców naszych terenów.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się