Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Ładne ujęcie placu gdańskiego :) Masz może więcej takich?
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Niestety tą fotę podesłał mi mój ziomal który jest w jej posiadaniu i pomyślałem że warto ją wstawić na forum, pozatym ktoś z Piły zakupił na Allegro cały album, może się :wink: zlituje i wklei kilka ciekawych fotek.
Awatar użytkownika
zuberek
Posty: 23
Rejestracja: 04 lip 2006, 10:39
Lokalizacja: Piła Górne obecnie Andersa

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: zuberek »

Oto adres szczęśliwego posiadacza owego albumu:
maciej.uski@wp.pl
Adres z Allegro.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: mih »

Dzięki - teraz dopiero skojarzyłem o który album chodzi. Przy okazji spytam Macieja czy będzie skłonny zamieścić tu jakieś skany - bo to naprawdę cenna rzecz. W przenośni i dosłownie ;)
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: marasxt »

Dwie Karty Śmierci dla rodzin żołnierzy poległych w Festung Schneidemuhl:

Obrazek Obrazek

Jak podawali obaj sprzedawcy z e-baya, pochowani w Poznaniu na Miłostowie.
Awatar użytkownika
Pepo
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2008, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: Pepo »

Witam Forumowiczów raz jeszcze,

i ponawiam moją prośbę: czy ktoś z Was wie, jak można zdobyć/uzyskać wgląd do niżej wymienionej publikacji?

Krzysztof BISKUP, Historia garnizonu i budowli garnizonowych Piły 1750 - 1945 – 1996 (nie wiem, kiedy i gdzie wydana)

Na zachętę :) prezentuję zdjęcie 5 Batalionu Telegraficznego, której jedna z kompanii radiowych krótko stacjonowała w garnizonie pilskim (zdjęcie wykonane na podberlińskim poligonie, gdzie jednostka została sformowana w 1912 r.)

Obrazek
Kloss
Posty: 1
Rejestracja: 28 lut 2009, 12:13

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: Kloss »

Witam wszystkich, jestem nowym forumowiczem, ponieważ od niedawna mam stały dostęp do internetu. Bardzo mnie ciekawi ta strona o naszym mieście, jest naprawdę interesująca. Obejrzałem setki zdjęć zamieszczonych na różnych forach i chciałbym także móc się z wami podzielić z moimi znaleziskami (jak tylko dojdę do ładu z całym tym sprzętem). Pracuję już parę ładnych latek w firmie budowlanej zajmującej się budową dróg oraz chodników. Przez te kilka lat "wykopałem" kilka ciekawych znalezisk między innymi wagę w całkiem dobrym stanie podczas budowy parkingu lokatorskiego przy ul. Roosvelta (2000 rok) naprzeciwko szkoły nr 2. Dodam, że podczas niwelacji terenu odkryta została piwnica jednego z nieistniejących już budynków, w której to miedzy gruzami znajdowały się ubrania, porcelana oraz rower (niestety nie nadawały się one do odrestaurowania poza wagą), a także setki potłuczonych butelek i buteleczek, tylko porcelanowe "korki" były jeszcze w miarę "sprawne". Postaram się jak najszybciej zrobić zdjęcia tych przedmiotów i wstawić je na forum. Również podczas prac na terenie ZNTK zostało znalezionych kilka ciekawych okazów (które niestety zostały znalezione w czasie gdy ja byłem na urlopie, a amatorów "zbieractwa" w firmie jest więcej :smile3: między innymi, 2 niemieckie odznaki noszone na szyi, pas skórzany oraz niezliczona ilość butelek z wygrawerowanym kołem od lokomotywy. Postaram się te "okazy" także wrzucić na forum. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: Kanclerz »

Witamy serdecznie nowego forumowicza i prosimy o zdjęcia :)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: SA108 »

Pepo pisze:Witam Forumowiczów raz jeszcze,

i ponawiam moją prośbę: czy ktoś z Was wie, jak można zdobyć/uzyskać wgląd do niżej wymienionej publikacji?

Krzysztof BISKUP, Historia garnizonu i budowli garnizonowych Piły 1750 - 1945 – 1996 (nie wiem, kiedy i gdzie wydana)
Niestety w żadnej z pilskich bibliotek nie ma tej książki, zaś sam autor już nie żyje...
Co do roku i miejsca wydania - Gdańsk 1996.
Rekkeswind
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2007, 11:39
Lokalizacja: Nawet nie z okolic Piły

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: Rekkeswind »

Co dziwne, nawet w katalogu Biblioteki Narodowej nie ma tej książki. Jakie wydawnictwo ją wydało?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: SA108 »

Tego nie wiem, podałem tylko to co znalazłem w Google :)
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: robert »

W 1996 roku w byłym już WOSS w Pile odbyła się okolicznościowa sesja poświęcona 100 leciu powstania w Pile garnizonu wojskowego. Wśród gości obecny był m.in. Krzysztof BISKUP z wykładem na ten temat. Tytuł o którym mowa powyżej był pokłosiem tego spotkania.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: RR »

Z tego co można wyczytać tutaj: http://www.zabytek.pl/ksiazki/teka4/kb.pdf wynika, że opracowanie nie było publikowane. Pewnie gdzieś można znaleźć egzemplarz, trzeba by się kontaktować z osobami, które znały autora.
Awatar użytkownika
Pepo
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2008, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: Pepo »

Witam ponownie

Dziękuję chociażby za informację, że żadna z bibliotek pilskich tego nie ma. Przynajmniej nie będę już tracił czasu na poszukiwania tej tajemniczej publikacji w tych instytucjach...

"Historia garnizonu..." Biskupa jest dla mnie o tyle ważna, ponieważ stanowi ona jedno z pierwszych rzetelnych (dr Biskup był autorytetem, więc można założyć, że byle czego nie stworzył...) opracowań garnizonów miejskich były terenów pruskich. Szczególnie jestem zainteresowany sposobem tłumaczenia niektórych wojskowych instytucji i jednostek.

Jestem w kontakcie z częścią dawnych współpracowników K. Biskupa, przeglądnąłem też jego prywatne zbiory (zlokalizowane w Toruniu). Z zebranych informacji wyłaniają się dwie najbardziej prawdopodobne scenariusze:

1) nieopublikowany materiał znajduje się w posiadaniu którejś z komórek Urzędu Miejskiego w Pile (ewentualnie innej organizacji miejskiej, na prośbę której został sporządzony ten tekst); informację o zamówieniu "z góry" od kogoś z Piły pojawiła się w moich poszukiwaniach parokrotnie.
2) w zbiorach ROBiDZ w Gdańsku.

Ad 1) - mimo prób, nie dostałem jak dotąd żadnej odpowiedzi od UM Piły. Może ktoś z Was na miejscu byłby w stanie wybadać sprawę...?
Ad 2) - w ciągu kilku tygodni powinienem już wiedzieć, czy w ROBiDZ w Gdańsku coś mają w tym temacie...

Mam nadzieję, że w końcu uda mi się tą publikację namierzyć. Jak tylko to mi się uda, to się nią podzielę.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: skinspila »

Karta pośmiertna (informacyjna) Festung Schneidemuhl.

http://foto.dawna.pila.pl/zdjecie_3083.jpg

Taka mała ciekawostka.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: skinspila »

Standort Schneidemühl
Die Stadt Schneidemühl heißt heute Pila und liegt im Nordwesten Polens, etwa 80 km nördlich von Posen.


Fronttruppenteile

11., 12./Infanterie-Regiment 4

III./Infanterie-Regiment 25

15., 18./Infanterie-Regiment 25

Infanterie-Regiment 96, Stab, 13., 14. Kompanie

I./Infanterie-Regiment 96

III./Infanterie-Regiment 96

Standort-Kompanie Schneidemühl

Bataillon Schneidemühl

Alarm-Einheit 239 Schneidemühl

Panzer-Jagd-Kommando Schneidemühl

Festungs-Maschinengewehr-Bataillon Schneidemühl I

Festungs-Maschinengewehr-Bataillon Schneidemühl II

Sanitäts-Kompanie Schneidemühl

Landesschützen-Bataillon VI/II



Ersatztruppenteile

Sanitäts-Staffel

Heeresfachschule (V.W.)

Heeresfachschule (V.)

Infanterie-Ersatz-Regiment 207

Infanterie-Ersatz-Bataillon 96

Grenadier-Ersatz-Bataillon 96

Infanterie-Ausbildungs-Bataillon 96

Grenadier-Ersatz-Bataillon 172

Grenadier-Ersatz-Bataillon 322

Festungs-Stamm-Artillerie-Abteilung 3119

Marine-Artillerie-Ersatz-Abteilung Schneidemühl



Kommandobehörden / Dienststellen

Wehrmeldeamt

Wehrmachfürsorgeoffizier

Heeres-Standort-Verwaltung

Festung Schneidemühl


Einrichtungen
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: skinspila »

Standort Deutsch Krone
Die Stadt Deutsch Krone heißt heute Walcz und ist eine Kreisstadt im Nordwesten Polens, etwa 130 km von Stettin entfernt.


Fronttruppenteile

Standort-Kompanie Deutsch-Krone

Division Deutsch-Krone

Regiment Deutsch Krone

Festungs-MG-Bataillon Deutsch-Krone

Festungs-MG-Bataillon Pommernstellung

Marine-Artillerie-Abteilung Deutsch-Krone

Gruppe Geheime Feldpolizei 2



Ersatztruppenteile

Infanterie-Ersatz-Bataillon 368

Grenadier-Ersatz-Bataillon 368

Artillerie-Ersatz-Abteilung 207

Veterinär-Ersatz-Abteilung 2

Marine-Bataillon (23.Schiffs-Stamm-Abt)

3. Ersatz-Marine-Artillerie-Abteilung Deutsch-Krone


Kommandobehörden / Dienststellen

Wehrbezirkskommando (WK II, Wehrersatzbezirk Köslin. Zuständig für die Wehrmeldebezirke (Wehrmeldeämter) Deutsch Krone, Flatow, Schneidemühl und Dramburg.)

Wehrmeldeamt (WK II, Wehrbezirk Deutsch Krone. Zuständig für den Landkreis Deutsch-Krone.)

Festung Deutsch-Krone

Kampfkommandanten Deutsch-Krone

Grenzschutz-Abschnitt Kommando Deutsch Krone

Grenzschutz-Abschnitt Kommando 2 Deutsch Krone


Einrichtungen
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: skinspila »

Skopiowane skądś tam:
Jednostki niemieckie na Wale Pomorskim
Nie wiem czy temat nie powinien zawitać do działu "Front wschodni ", ale co tam. Zamieszczone niżej fragmenty pochodzą z biuletynów informacyjnych 1 AWP. Czy ktoś mógłby je chociaż we fragmentach zweryfikować. Chodzi o siły z jakimi walczyła 1 AWP. Opuściłem fragmenty dotyczące jednostek przedzierających się z Piły. Szczególnie interesuje mnie sprawa 23 baonu morskiego z Wałcza ( co on tam robił ? ), czy faktycznie 163 DP nie posiadała na Wale pułku artylerii, a także skład brygady SS "Schneider". Ponadto byłby to może jakiś przyczynek do tego jak działał wywiad 1 AWP. No i można zauważyć, że stany liczbowe w kompaniach nie były wcale takie małe ( podobne do polskich ) natomiast brakowało chyba artylerii. No i zbieranina nie mała.

5 luty
" grupa pułkowa " Rhode " sformowana została w styczniu 1945 r. w m. Mammertsein z resztek rozbitego w rejonie Aachen pułku ( przypuszczalnie 1035 pp ) 59 DP. "
" Jeńcy z baonu fizylierów 31 DP ( grupa " Joachim " ) zeznali : Grupę sformowano na początku stycznia w m. Toruń. Brała ona udział w walkach o m. Bydgoszcz, a przy końcu miesiąca wycofywała się na odcinek m. Flederborn. "
" Jeńcy z 22 baonu zapasowego ( formacja wojskowa " Elstern " ) zeznali : Baon sformowano w styczniu 1945 r. w m. Hammerstein wyłącznie z głuchych. Składa się z 4 kompanii. W chwili przybycia na dany odcinek frontu tj. 28. 01.45 r. kompanie liczyły ok. 100 żołnierzy w każdej. Uzbrojenie kompanii : 8 panzerschreck i 12 możdzierzy 81 mm. "
" 260 baon ochrony ( formacja wojskowa " Pfennig " ) składający się z dwóch kompanii strzeleckich przybyła na front z m. Szczecin. "
6 luty
" 5 szkolny pułk pułk artylerii wchodził w skład grupy dywizyjnej " Ernst ", która składa się z 3 szkolnych pułków artylerii ( 2, 4 i 5 ) działających jako piechota. Grupa dywizyjna " Ernst " nie posiada artylerii. ( ... ) Obie grupy sformowano z 2 oficerskiej szkoły artylerii, znajdującej się w m. Gross Born. "
7 luty
" Jeńcy z pułku " Deutsch Krone " zeznali : pułk sformowano 21. 02. 45 r. w m. Deutsch Krone na bazie miejscowego volkssturmu i drobnych grup skierowanych przez komendanturę do dyspozycji pułku. Pułk składa się z 6 kompanii, w tym dwie kompanie Volkssturmu, jedna kompania saperów działających jako piechota, jedna kompania artylerii ze szkoły artylerii w m. Opole, jedna kompania " Beck " ( według nazwiska dowódcy ) oraz jedna kompania " Izik ". Stany kompanii wynosiły w dniu 28. 01. po 120 żołnierzy w każdej. Uzbrojenie 4 - 6 rkm. Kompania " Izik " miała na uzbrojeniu 4 działa 20 mm. "
8 luty
" Jeńcy z 2 pułku szkolnego zeznali : pułk sformowano na podstawie " szkoleniowego etatu 2 " ze stanu szkoły podchorążych artylerii 2 szkoły artylerii. Pułk składa się z dwóch baonów, baon z trzech kompanii. "
" Jeńcy z 7 baterii 4 zapasowego pułku artylerii zeznali : pułk artylerii wchodzi w skład dywizji " Bärwalde ", która działa na północ od pułku podchorążych. 7 bateria była przydzielona w charakterze kompanii zapasowej do 4 pułku zapasowego grupy dywizyjnej " Ernst ".
" Jeniec żołnierz 6 kompanii baonu niszczycieli czołgów " Emil " zeznał : baon sformowano w drugiej połowie stycznia 1945 r. w m. Schneidemühl. Składa się z 6 kompanii po 80 - 100 żołnierzy w każdej. Uzbrojenie : " Panzerfausty " i karabiny maszynowe wzoru 1944 r. "
10 luty
" dyon niszczycieli czołgów " Friedrich " został sformowany w styczniu 1945 r. w m. Schneidemühl i składa się z 10 kompanii. W kompanii znajduje się 80 - 90 żołnierzy. Uzbrojenie kompanii : " Panzerfausty " i karabiny szturmowe."
" Dywizja " Märkisch Friedland " sformowana została w styczniu 1945 r. ze składu podchorążych artylerii w m. Gross Born. Dywizja składa się z 1, 2, 3, 4 szkolnego pułku, pułku " Deutsch Krone " oraz dyonu niszczycieli czołgów " Friedrich ". Dywizja posiada pułk artylerii ( numeracji jeniec nie zna ). Pułki składają się z dwóch baonów, po trzy kompanie w każdym. Kompanie liczą po 70 -80 żołnierzy i mają na uzbrojeniu 4 - 6 rkm. "
11 luty
" Jeńcy z baonu " Landfront " zeznali : baon został sformowany w końcu stycznia 1945 r. w m. Deutsch Krone z odłączonych od formacji żołnierzy i drobnych grup rekonwalescentów. Baon liczył około 400 żołnierzy i wchodził w skład dywizji " Märkisch Friedland ". W chwili obecnej baon jest rozbity."
" Jeńcy z 368 baonu zbiorczego zeznali : baon został sformowany w m. Deutsch Krone w styczniu 1945 r. z resztek 23 baonu morskiego. Współdziałał z pułkiem " Deutsch Krone ". Baon składa się z 4 kompanii po 100 żołnierzy w każdej, uzbrojenie : " Panzerfaust " i karabiny. "
12 luty
" Część jeńców z 231 baterii 150 mm haubic podporządkowanej dywizji " Bärwalde " wzięto w rejonie m. Althof. "
" Jeńcy 2 / 139 pp podporządkowanego dywizji " Märkisch Friedland " zeznali : 139 pp sformowany został w styczniu 1945 r. w m. Arug ( Dania ) na bazie 50 kostrzyńskiego baonu zapasowego, został przerzucony z Danii do rejonu Szczecina ( ... ) składał się z 2 baonów po 3 kompanie w każdym, kompanie liczyły po 130 żołnierzy i miały na uzbrojeniu 9 rkm i karabiny. W walkach o Märkisch Friedland 2 / 139 pp brał udział i zstał rozbity. "
13 luty
" Jeńcy z pułku " Deutsch Krone " zeznali " pułk " Deutsch Krone " sformowano w styczniu 1945 r. na bazie fortecznego baonu kaemów. Pułk składa się z 3 baonów. Do baonu " Lampart " przydzielono baon Volkssturmu. Baonowi " A. Hitler " przydzielono 368 zborny baon, baonowi " Arnold " przydzielono 94 baon zaporowy oraz 1 kompanię szkolnego baonu saperów. W chwili obecnej pułk jest rozproszony i częściowo zniszczomy."
14 luty
" Jeniec, żołnierz 2 batalionu szkolnego baonu saperów, zeznał : 4 kompania 2 szkolnego batalionu saperów ( ... ) weszła w skład pułku piechoty " Kopf ". "
" Jeniec z 56 pp ( ... ) zeznał : pułk składa się z trzech baonów. 3 baon składa się z 11, 12, 13, 14 kompanii i kompanii sztabowej. Stan kompanii : 35 - 40 żołnierzy w każdej. Uzbrojenie kompanii strzeleckich 3 - 4 kaemy w każdej. "
" Jeniec z 75 pp 5 LDP ( ... ) zeznał : 5 LDP składa się z 56, 75 pp i 5 pułku artylerii. Pułki piechoty obejmują 3 baony. Baon składa się z 3 kompanii strzeleckich, jednej kompanii broni ciężkiej i jednej kompanii kaemów. Stan kompanii po : 35 - 40 żołnierzy. Uzbrojenie kompanii strzeleckich - 4 kaemy i karabiny szturmowe. Uzbrojenie kompanii broni ciężkiej : po 3 - 4 możdzierze 81 mm, po 2 -3 ckm. "
21 luty
" ( ... ) wzięto jeńca z baonu " Heine " pułku " Schneider " dywizji " Bärwalde ". ( ... ) zatrzymano zbiegów z baonu " Wietzer " pułku " Schneider " oraz wzięto jęńca z 2 zpasowego baonu saperów budowlanych. ( ... ) 4 jeńców z pułku " Kiescher " dywizji " Bärwalde ". Jeńcy zeznali :
a ) Pułk " Schneider " uprzednio nazywany " Seiber " sformowano na bazie 3 zapasowego pułku artylerii w m. Gross Dorf See i sztabu szkoleniowego " B " w końcu stycznia 1945 r. Pułk " Schneider " składa się z 3 baonów : baonu " Emins ", baonu " Kolfin " oraz baonu " Wietzer ". Baony mają po 3 kompanie, w każdej z nich po 3 plutony strzeleckie. Kompanie broni ciężkiej pułk nie posiada. Stany kompanii " Heine " 80 - 90 żołnierzy, kompanii baonu " Wietzer " po 110 - 115 żołnierzy, w baonie " Wietzer " około 50 % Polaków. Uzbrojenie baonu " Heine " - po 3 rkm na kompanie. Kompanie baonu " Wietzer " mają na uzbrojeniu po 6 -7 rkm. "
23 luty
" ( ... ) 163 DP składa się z 307 i 324 pp. Pułk artylerii dywizji został w drugiej połowie listopada 1944 r. przerzucony na zachód. Na zachodni odcinek frontu przybył 324 pp w dniu 21. 02. 45 z Finlandii przez Norwegię i Danię. Pułk wyładował się 20. 02. w m. Ronz. 307 i 310 pp wyładowały się kilka dni wcześniej.
324 pp składa się z 3 baonów, baon - z czterech kompanii ( 3 strzeleckie, 1 km ). Oprócz tego sztab pułku ma kompanię sztabu. Kompanie obejmują po 2 plutony. W każdej kompanii istnieje grupa odwodowa ( 10 - 15 żołnierzy ). Stany kompanii 2 baonu wynoszą 70 - 90 żołnierzy wraz z taborami. Uzbrojenie kompanii strzeleckiej : 4 km i karabiny szturmowe. Wszyscy żołnierze uzbrojeni w " Panzerfausty ". Kompanie km - 6 ckm, możdzierzy nie mają. "
1 marzec
" Jeńcy z 1 kompanii 307 pp 163 DP ( ... ) zeznali ( ... ) 234 pułk artylerii tejże dywizji wyjechał z Finlandii znacznie wcześniej ( dokąd jeńcy nie wiedzą ). ( ... ) 307 pp składa się z 3 baonów. Jeńcom wiadomo, że w pułku istnieje 13 i 14 kompania, ale gdzie one w chwili obecnej się znajdują nie wiedzą. Baon posiada 4 kompanie ( 3 strzeleckie, 1 km ) Kompanie strzeleckie liczą po 80 - 90 żołnierzy. Uzbrojenie 3 - 4 rkm, 6 pięści pancernych, pozostali karabimy szturmowe. 1 kompania ( ckm ) - około 120 żołnierzy ma na uzbrojeniu 9 ckm, przydzielonych do kompanii strzeleckich ( 1 ckm na pluton ). "
3 marzec
" Jeniec z wyborowej brygady SS " Schneider " zeznał : brygadę sformowano w pierwszych dniach lutego 1945 roku ze stanów ośmiu kompanii szkoły podoficerskiej SS w m. Lauenburg pod dowództwem oberführera Schneidera. Na front przybyła 6. 02. ( ... ) Brygadzie były podporządkowane na tym odcinku cztery kompanie DP " Bärwalde ". Kompanie SS składają się z trzech plutonów. W kompanii po 80 żołnierzy. Uzbrojenie każdej kompanii : 10 - 12 rkm, 1 ckm, 2 możdzierze 81 mm. Każdy żołnierz ma " pięść pancerną "
5 marzec
" Jeniec z 2 kompanii baonu " Müller " 5 szkolnego pułku dywizji ": Bärwalde " zeznał : baon " Müller " sformowano w styczniu 1945 r. w m. Gross Born na bazie 231 szkolnego dyonu artylerii ciężkiej. Baon składał się z dwóch kompanii strzeleckich, póżniej dodano trzecią kompanię złożoną z żołnierzy z byłego garnizonu m. Schneidemühl. Kompanie liczą po 40 - 50 bagnetów czynnych. Uzbrojenie : 2 rkm, 20 pięści pancernych, 3 pistolety maszynowe, 2 ckm ( ckm zostały w Linde ). "
8 marzec
" Szef wydziału operacyjnego sztabu DP " Bärwalde ", ppłk Kurt Ilgman, wzięty do niewoli z grupą oficerów sztabowych, na badaniu zeznał : DP " Bärwalde " składała się w ostatnim czasie z trzech pułków : " Wagner " ( dawniej " Schneider " ), " Akka " ( dawniej " Wolf " ) i " Freund " - ten ostatni wcielono do dywizji 5 .03. Pułk " Klotscha " 3 .03. oddano do dyspozycji sąsiadowi z prawa ( 163 DP ). Pułku artylerii dywizja nie posiadała. Dywizję wspierały pojedyńcze baterie szkoły artylerii z m. Gross Born. Dywizja wchodziła w skład korpusu " Von Tetau ".
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: skinspila »

TW
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2006, 20:38

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: TW »

Wczoraj wystawione. https://www.weitze.net/detail/93/Preuss ... 393_r.html
Kolekcjonowanie takich pamiątek to jednak kosztowne hobby.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: skinspila »

bo ja wiem kto chce to i tak kupi heh :smile4:
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: adam »

Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: adam »

Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: dizel »

O kurczę jaka fotka :) to dzisiejszy Plac Zwycięstwa ?
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: RR »

Czy to w ogóle jest Piła?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się