Lata odbudowy Piły na fotografii

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

No jacko widzę że dałeś niezłą łamigłówkę. Ja obstawiam centrum gdzieś... tylko gdzie hehe.
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Oto parę fotek z dzisiejszego materiału filmowego z tv asta.

Paczka I.

1.Obrazek 2.Obrazek 3.Obrazek

4.Obrazek 5.Obrazek 6.Obrazek

7.Obrazek 8.Obrazek 9.Obrazek

10.Obrazek
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Wyłączając te dwa pierwsze (od góry z lewej do prawej) zdjęcia przekonany jestem, że nie będziecie mieli problemów z podpisaniem?

A tak naprawdę to ciut - pozwolę sobie nie zgodzić się z podpisami. Niby tak ale nie jest to dokładnie tak, czyli dzwonią tylko nie w tym kościele i nie tym dzwonkiem.
Przykład:
- dwa ostatnie zdjęcia, to środkowe niby przedstawia ul. 14 lutego (ale w głębi) centrum zdjęcia to plac gdzie dziś stoi - chyba pomnik sybiraków? a za stojącej w środku (no prawie) zdjęcia topolą znajduje się obecnie wjazd do PKS-u. Po lewej stronie tego drzewa widać zarys dawnej - najpierw restauracji "Dworcowa" a potem była kawiarnia czy nie "Jublilatka"??? coś z pamięcią nie tak im bliżej bo to były już wtedy lata 70-te i z restauracji zrobiono kawiarnię! A zdjęcie robiono chyba z budynku dzisiejszego Urzędu Miasta. A tego domu w środku - już dość dawno nie ma. A był tam Komis - po lewej od środkowej bramy.
Zdjęcie ostatnie to po prawej - to nie jest ulica Śródmiejska a na pierwszym planie ulica - ten murek (piszę z pamięci nie widzę zdjęcia) to fragment ulicy Ossolińskich a ul. Świerczewskiego - dziś Śródmiejska jest z prawej. Sprawdziłem w głębi po prawej widać już stoi budynek w którym są sklepy to są chyba numery 1-4 (bo jak mnie pamięć nie myli budynek w którym był "Wrzos" to numer 5!?
Polecam się.
Już po zamknięciu wątku zauważyłem "MÓJ" dom - dom w którym mieszkałem w latach 1959-1964 a potem mieszkali teściowie. Ten powyżej tej "zbiorówki".
Znowu się narażę - ten dom był już wielokrotnie przedstawiany na forum i to chyba nawet w tym wątku. To jest dom, który stał na skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego i Bydgoskiej. Kamień, na którym (w pobliżu "Młyna") ponoć jest tablica pamiątkowa "solidarności" stoi w miejscu gdzie było podwórze tego domu o podwójnym adresie! Z lewej patrząc na zdjęcie był adres ul. Dąbrowskiego 1 a z prawej ul. Bydgoska 6 a na rogu przez wiele lat był jedyny a potem jeden z bodajże dwu sklepów z art. żelaznymi. No ale o tym już było - poszukajcie.
A tak już na koniec PROSZĘ ZAUWAŻCIE, ŻE NIE MA ZDJĘĆ ULIC LEWOSTRONNEJ Piły czyli Zamościa. Rejonów ulic dzisiejsze nazwy: Witosa-Browarna-Walki Młodych-Ludowa oraz ale teraz już stare nazwy Bydgoska-Studzienne-Drewniana-Dąbrowskiego-Mireckiego- Śniadeckich. Dlaczego??? Czyżby ruiny z tej strony Gwdy były mniej atrakcyjne???
Pozdrawiam. Czekam na dalsze ekspozycje?
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Oto następna porcja fotek.

Paczka II.

11.Obrazek 12.Obrazek 13.Obrazek

14.Obrazek 15.Obrazek 16.Obrazek

17.Obrazek 18.Obrazek 19.Obrazek

20.Obrazek 21.Obrazek 22.Obrazek

23.Obrazek 24.Obrazek 25.Obrazek

26.Obrazek 27.Obrazek 28.Obrazek

29.Obrazek

Jutro wstawię resztę fotek.
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: jacko »

Przepraszam jeśli zamieściłem jeszcze raz fotkę budynku, który był już przedstawiany. Sądzę, że nikomu tym nie zaszkodziłem :) . Szczególnie, że nie powieliłem żadnego przedstawianego już zdjęcia tego budynku, gdyż fotka ta pochodzi z moich zbiorów a jestem pewien, że jeszcze jej tu nie umieszczałem. Co nie zmienia faktu, że Jerzyk po raz kolejny idealnie wręcz opisał położenie budynku-zagadki :) A oto kolejne zdjęcie tego budynku (z mojej strony obiecuje, że już ostatnie :wink:), na którym to dokładnie widać gdzie on się znajdował. Pozdrawiam

J8.Obrazek
Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Patyk »

Ruszyło się ze zdjęciami. Pomimo opisów z TV Asta liczę na precyzje naszych "starszych" autochtonów zamiast "wydaje mi się" albo "obstawiam że to była ulica..."
Nadal jestem ciekawy tego programu w TV, faktycznie polecacie czy tylko wartość poznawcza wynikająca z fotek nie publikowanych wcześniej??
Awatar użytkownika
muszka
Posty: 21
Rejestracja: 12 cze 2005, 09:30
Lokalizacja: Piła

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: muszka »

Raczej wartość poznawcza mimo, że do zdjęć nie ma żadnego komentarza!
Awatar użytkownika
adam77
Posty: 26
Rejestracja: 15 mar 2007, 02:26
Lokalizacja: Piła, Konigstrasse,Bydgoszcz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: adam77 »

Bardzo się cieszę, że pojawiły się nowe fotki z późniejszego okresu tzn. powojennego. Przedtem funkcjonowały tamte, utarte. Tak trzymać, widać przepastne archiwa otwierają swoje podwoje. Pozdrawiam wszystkich :)
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Kolejna paczka fotek, ostatnie 10 fotek wstawię w niedziele albo poniedziałek.

Paczka III.

30.Obrazek 31.Obrazek 32.Obrazek

33.Obrazek 34.Obrazek 35.Obrazek

36.Obrazek 37.Obrazek 38.Obrazek

39.Obrazek 40.Obrazek 41.Obrazek

42.Obrazek 43.Obrazek 44.Obrazek

45.Obrazek 46.Obrazek 47.Obrazek

48.Obrazek 49.Obrazek 50. Obrazek

51.Obrazek 52.Obrazek 53.Obrazek

54.Obrazek 55.Obrazek 56.Obrazek

57.Obrazek 58.Obrazek 59.Obrazek
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Tak szybciutko z marszu -bo nie mam czasu- wnoszę uzupełnienie czy sprostowanie do podpisu - "Apteka państwa Skibickich" - prawda, ale nie zupełnie - Hotel Turystyczny i apteka... W owym czasie bodajże jedyna w Pile!!!

A jeżeli to interesuje formułowiczów i nie było nigdzie wyjaśniane to zgłaszam się do "lokalizacji no może nie wszystkich ale większości zdjęć i dodatkowo jeszcze coś dorzucę z okolic czy funkcji sfotografowanego obiektu!!!
Jeśli pamięć nie zawiedzie, ale czy tak czy tak będzie to swego rodzaju "koloryt" dawnej Piły!!! Jak już gdzieś złośliwie napisałem dla wielu formułowiczów "Piły - prehistorycznej!".
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Oto ostatnia paczka fotek.

Paczka IV.

60.Obrazek 61.Obrazek 62.Obrazek

63.Obrazek 64.Obrazek 65.Obrazek

66.Obrazek 67.Obrazek 68.Obrazek

69.Obrazek 70.Obrazek 71.Obrazek

72.Obrazek 73.Obrazek 74.Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: dizel »

Niesamowite zdjęcia :) wielkie dzięki dla wszystkich ich autorów i posiadaczy.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Tom »

I ja, składam dzięki za wspaniałe Fotografie.
Miło że coś znowu konkretnego ruszyło na Forum. Mam nadzieje, że na tym się nie zakończy.
A tak na marginesie to foto nr 60, IV paczki, przypomina mi Pilską "Babę Jagę" o której pisaliśmy na Forum, chodziła właśnie z kozą po mieście i na łąki nad Gwdą, ciekawe czy to Ona?
Ostatnie Foto nr 74, tak, przypominam sobie, kamienny płot-ogrodzenie, ruiny kościoła, plebania, i kilka małych kamieniczek vis a vis ruin kościoła i chodnik środkiem który prowadził w kierunku budowanego pomnika Placu Powst. Wlkp.
Piękne ujęcie, oddaje to właśnie obraz przeszłości, która wyłania się właśnie jak na tej Fotografii z za mgły.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: skinspila »

Foteczki 1 klasa, szkoda że nikt nie pomyślał o stworzeniu jakiegoś katalogu pocztówek pilskich, mam na myśli konkretnego katalogu (widziałem złotowski, jest super) jak i książki na temat starej Piły (Schneidemuhl) jak i poświęconej odbudowie naszego miasta, na pewno znaleźli by się chętni do zakupu tego rodzaju towaru :smile4:
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Bocian »

http://foto.dawna.pila.pl/zdjecie_2260.jpg - pytanie do tej fotki. Co to za kaplica?
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: dizel »

Pachnie mi tu ul. Marchlewskiego (dziś Kolbego) ale pewnie się mylę.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Mnie też tak na pierwsze spojrzenie dawna Marchlewskiego - zdjęcie od Domu Dziecka z Żeleńskiego ale to tylko na pierwszy rzut oka. Bo ciągle bardziej mi pasuje na to, że jest to pozostałość po małym Rynku (niemieckim) i czy to nie są pozostałości kościoła Czerskiego?
Ale wołają mnie z bardzo daleka na spejku.
Do później.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Tom »

No właśnie też się zastanawiałem, dla mnie to raczej rejon ul. Walki Młodych i pozostałość kaplicy "Zionskirche" - Ewangelicki Kościół Syjonu.

Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: SA108 »

Bocian pisze:http://foto.dawna.pila.pl/zdjecie_2260.jpg - pytanie do tej fotki. Co to za kaplica?
To stara kaplica baptystów znajdująca się na tyłach kamienic przy Ogińskiego. W 1930 roku baptyści przenieśli się do nowej, większej kaplicy przy obecnej ulicy Drygasa. Oczywiście obie kaplice już nie istnieją, zachowała się natomiast większość kamienic i oficyn widocznych na zdjęciu.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

SA 108 - a czy możesz bardziej sprecyzować!
Bo mimo, że widziałem - czy widywałem tę kaplicę nie mogę jej sobie zlokalizować!
Na ulicy Ogińskiego oprócz domu, który był na forum pokazywany (ten z kolorową kratą) stał tylko jeden budynek wyższy niż jedno piętro - dwupiętrowy.
A jeśli łaska to powiedz z której strony było robione zdjęcie?
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Oto kilka fotek z dzisiejszego materiału wyemitowanego przez TV Asta.

Paczka V.

75.Obrazek 76.Obrazek 77.Obrazek

78.Obrazek 79.Obrazek 80.Obrazek

81.Obrazek 82.Obrazek 83.Obrazek

84.Obrazek

Jak będzie duże zainteresowanie to wstawię resztę fotek.
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: jacko »

To teraz coś z "lewostronnej" części Piły, zdjęcie robione na początku lat 70-tych:
J9.Obrazek

I jeszcze jedno zdjęcie, budowa obiektu, który chyba każdy rozpozna :wink:
J10.Obrazek
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Znowu się narażę!!! Napewno!
Po braku komentarzy wnoszę - wnioskuję, że niewielu a może nikt nie potrafi właściwie zlokalizować tych zdjęć. Większość ogląda te zdjęcia jak zdjęcia z kosmosu (po obejrzeniu filmu z lądowania zasobnika z kamerą) - Takie znajome ale gdzie to jest?
Przypuszczam, że na forum jest poza mną może jeszcze z dwie osoby (a może i nie ma nikogo boć przecie nie "słychać " Kreski czy Hrabiego???), które widziały te księżycowe obrazy na własne oczy!!
Moi drodzy jesteście po prostu za młodzi. Mimo, że jak już wcześniej pisałem odbudowa Piły - tak na pełną parę rozpoczęła się w 1963/64 przy placu wtedy Powstańców, dziś Zwycięstwa a to dla wielu ba chyba dla Was wszystkich P r e h i s t o r i a !
BO MOI DRODZY TAKIE SĄ (OBJAWIONE I NIE OBJAWIONE PRAWDY), że żeby pamiętać to trzeba mieć te trochę lat, no chyba, że dotyczy to (te wspomnienia) mocnych czy wielkich przeżyć np. widok umierającego w kałuży krwi ojca czy widok wisielców. Tak, takie sceny zapamięta ponoć (ale tego Wam nie życzę) trzy czy czteroletni "pętak" czy "brzdąc" ale architektura??? To są dopiero lata szkolne i to nie pierwszej czy drugiej klasy podstawówki. I to jest między nami ta różnica. Moi adwersarze!!! Szczególnie Ci co mi zarzucają, że "z góry", że się "wymądrzam", bo jeśli czytam "bzdury" o tym co ja sam i jak przeżywałem, czytam o sprawach czy zdarzeniach, których nie było to co mam milczeć??? Czy mam (a uważam, że mam obowiązek dać świadectwo prawdzie!).
Żeby pamiętać targowisko przy Wodnej (zlikwidowane bodajże w roku 1963!!!??? trzeba było wtedy mieć te głupie 9-12 lat czyli urodzić się w początku no w środku lat 50-tych!
A wielu jest takich forumowiczów?
A mnie się się to zarzuca, że się tym chwalę żem stary - no bo to fakt! I tego się nie da odwrócić. A szkoda??
Ja tam byłem, przez wiele tych zburzonych domów przechodziłem, ba załatwiałem nawet potrzeby fizjologiczne - tak robili wszyscy bo ustęp publiczny w tamtych latach był tylko jeden!!! Kto wie gdzie???
W roku 1964 (W KWIETNIU) zamieszkałem w tym pierwszym mieszkalnym "długasie" przy pl. Zwycięstwa i miałem już żonę i dwoje sporych (5 i 2 lata) dzieci. Czyli nie tylko mogę ale i muszę, powinienem więcej pamiętać.
Wiem, macie swoich dziadków, rodziców i Oni też mają pamięć i swoje pamiętają. OK, wszystko zależy również i od tego gdzie mieszkali gdzie pracowali i czy... jak w moim przypadku miasto i jego znajomość przez kilka lat były "atutem" w pracy! I to by było na tyle!

A do SA 108 - masz rację. Ten fragment kaplicy stał faktycznie niejako na zapleczu ul. Ogińskiego a dokładnie między ul. Ogińskiego a kanałem rzeczką - płynącą miedzy Ogińskiego a Marchlewskiego. Pardon!
Przepraszam - nie, nie uniosłem się, tylko niektórym upartym czy... chciałem uzmysłowić pewne fakty. A nieprzekonanym powiem tylko, że pamiętam wiele scen czasu wojny w tym śmierć ojca i klika egzekucji, ucieczkę Niemców, przejścia z Rosjanami w tym jak mnie leczył ruski wracz, drogę do babci mieszkającej w innej miejscowości oraz bardzo dokładnie drogę do Piły (pierwszy raz jechałem pociągiem) i pierwsze przejście przez pływający mostek na Głdzie (nie to nie pomyłka). A nie pamiętam... wielu miesięcy i lat ze szkoły (nr 3 dziś gimn. nr 5) z klas 1, 2, 3, 4! gdym był już "lorbas"!!! Bo to była monotonia!
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Bocian »

http://foto.dawna.pila.pl/zdjecie_2379.jpg - nie kojarzę tego obiektu.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: dizel »

Nie jest to czasami szpital?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się