Lata odbudowy Piły na fotografii

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: RR »

A nie komenda policji przy Bydgoskiej?
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: robert »

Również byłbym skłonny uznać fotę podobnie jak "RR" jako budynek KWP w budowie przy ul Bydgoskiej /z prawej strony widać komin byłego już tartaku/. Co do fotek w paczkach to chciałbym zwrócić uwagę, iż ogrom z nich p. Jan Szwedziński publikował je po raz pierwszy w cyklu "Pila prawie wczoraj" bodajże na przełomie maja i czerwca 2006 roku w Tygodniku Nowym. Każde z fotek było opisane /zidentyfikowane/. Całość p. Janek pokazał również po raz drugi 19 maja w Pilskim Domu Kultury na bardzo ciekawym pokazie zatytułowanym j/w. Byłem tam i pokaz ten cieszył się sporym zainteresowaniem przybyłych licznie pilan.
Pozdrawiam
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: jacko »

Zarówno "RR" jak i robert mają racje jest to budynek KWP przy ul. Bydgoskiej.
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: jacko »

A pierwsze zdjęcie to oczywiście róg ulicy Ludowej i Wawelskiej, zdjęcie tej kamienicy było juz umieszczane na forum tylko z innego ujęcia. A teraz to samo miejsce tylko widok od strony ul. Ludowej.
J11.Obrazek

A to kolejna fotka, też z "lewostronnej" części Piły. Zdjęcie robione w latach 70-tych, kamienica ta została zburzona a na jej miejscu (jeśli się nie mylę) stoi blok mieszkaniowy.
J12.Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: dizel »

Eh że też nie zwróciłem uwagi na komin za komendą :) zwracam honor mój błąd. Tą kamienicę na rogu ludowej i wawelskiej pamiętam z dzieciństwa, bawiłem się tam z kumplami. W ścianie szczytowej brakowało wielu cegieł i niektórzy bardziej odważni wchodzili po ścianie kawałek w górę stawiając stopy w miejscu brakujących cegieł :) ot taka zabawa była :) pozdro.
lukas
PRZYJACIEL
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2006, 16:35
Lokalizacja: Piła 725470191

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: lukas »

Witam

do "seba691" jeżeli masz możliwości - publikuj.
Jerzyk poruszyłeś wstydliwy temat dla urzędników odpowiedzialnych za higienę, aktualny do dzisiaj. Publicznych szaletów jest 2, jak trafisz na czynny możesz uważać się za szczęściarza - a ruin już brak. Wtedy był jeden, w/g mnie Miałeś na myśli szalet podziemny na przeciwko Bajki. A swoją drogą to pojechałeś po bandzie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Czy ma ktoś może zdjęcia okolic ulicy Poznańskiej tzn. miejsc za dzisiejszym "Storgroszem" tzn. ulicy Poznańskiej w stronę Ujścia.
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

I oto następne fotki.

Paczka VI.

85.Obrazek 86.Obrazek 87.Obrazek

88.Obrazek 89.Obrazek 90.Obrazek

91.Obrazek 92.Obrazek 93.Obrazek

94.Obrazek
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Jak patrzę na te zdjęcia które dodajesz to widać że w tamtych czasach wszystko było takie jak te zdjęcia... szare, byle jakiej, bez jakiejkolwiek kolorystyki. Wszystko szare i smutne.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: okiennica »

mathias pisze:Jak patrzę na te zdjęcia które dodajesz to widać że w tamtych czasach wszystko było takie jak te zdjęcia... szare, byle jakiej, bez jakiejkolwiek kolorystyki. Wszystko szare i smutne.
:shock:
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

:shock:
okiennica... ja rozumiem że masz mało do powiedzenia ale takie posty jak Twoje naprawde nie są zabawne ani interesujące. Takimi postami admin powinien od razu się zając... co one wnoszą... nic tylko głupie zachowania.
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Paczka VII.

95.Obrazek 96.Obrazek 97.Obrazek

98.Obrazek 99.Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: dizel »

Mathias jakie szare i smutne? Co Ty opowiadasz? Żyłeś w tamtych czasach? Nawet nie wiesz jak się mylisz kolego :) w tamtych czasach wszystko było właśnie malownicze a nie szare. Dużo zieleni, ładne kamienice i uliczki, porządek a nie syf taki jak dziś. Pozdro.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Ale chyba nie pierwsze lata po wojnie bo o te mi chodzi... dziwne żeby było kolorowo skoro wszędzie pokazane są ruiny i zgliszcza miasta :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: RR »

Oj, Mathias, głupoty piszesz i jeszcze forumowiczów obrażasz.

Pytanie do pamiętających dawne czasy (zwłaszcza Jerzyka) jak zapamiętaliście ruiny młyna nad Gwdą? Czy w samej Pile działały po wojnie inne młyny wodne, niż ten na Koszycach? Chętnie poczytałbym wspomnienia związane z miejscami na fotografiach, przyznam że części budynków wcale nie kojarzę.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

A gdzie ja obrażam? Pisze tylko to co widzę i co myślę o tamtych czasach jak to wygląda i moje stwierdzenia jak mogło być.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Tom »

Świetna galeria Seba691!
Jak latem przyjadę to tez postaram się zamieścić kilka Fotek z dawnych lat z rodzinnego albumu.

Ta Fotka z tym okrągłym Kioskiem to chyba lata 60-te. Później takich chyba nie było. Ja pamiętam podobnego stylu ale były już prostokątne. Sprzedawano tam nie tylko lemoniadę, ale piwo.
Pamiętam, że jak ktoś stał z butelką pod takim kioskiem to mówiło się w żartach do np. napotkanego
znajomego "co budkę podpierasz?" "...no, aby się nie przewróciła".

Były to ciekawe czasy i wbrew tym dla których miasto wyglądało "szaro" są w wielkim będzie, było kolorowo. Nie było tych takich olbrzymich czasami dziś idiotycznych i nie po polsku reklam czy neonów,
ale miasto i domy były wszędzie kolorowo malowane. No.. a kioski, to pamiętam kilka, np. (Balbina-Baba Jaga) - przy św. Rodzinie regularnie co roku na wiosnę malowała w różnych odcieniach granatu i bieli.
Więcej na ten temat na pewno napisała by Kreska lub Jerzyk.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
adam77
Posty: 26
Rejestracja: 15 mar 2007, 02:26
Lokalizacja: Piła, Konigstrasse,Bydgoszcz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: adam77 »

Zdjęcia są rewelacyjne, co do wymiany zdań na temat szarości itd. to myślę, ze jakość filmów i sprzętu fotograficznego w tamtych czasach pozostawiało wiele do życzenia. Samo otoczenie poza ruinami było na pewno piękne. :)
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Przestańcie się już kłócić, niech każdy zachowa to dla siebie co jak kiedyś wyglądało. A po drugie kiedyś nie było takiej techniki fotograficznej.


Paczka VIII.

100.Obrazek 101.Obrazek 102.Obrazek

103.Obrazek 104.Obrazek 105.Obrazek

106.Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: ziolek »

Widzę, że na terenie byłego lotniska stały budynki mi już nieznane.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Jacko czy to Twoje ostatnie zdjęcie to ul. Wawelska?
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

I znowu będzie, że Jerzyk się wymądrza.
Popatrzcie na ostatnie dwa zdjęcia kościoła św. Janów. To jest jedno i to samo zdjęcie a podpis mówi o różnicy 30 lat.
To zdjęcie na pewno nie pochodzi z roku 1945!!! Skłonny jestem uznać, że to rok 1975!!!???
Tej jezdni po której jeździcie "dziś" z ul. 11 listopada do al. Powstańców? - (chyba to jest ul. Konopnickiej?) do hotelu Rodło, nie było w roku 1945. Obejrzyjcie moje zdjęcia z pierwszych "stron" Piły w latach odbudowy. Nie będę się spierał co było najpierw czy przejazd (asfaltowy) jak wyżej czy zburzenie plebanii i kościoła? Bo takie żwirowe przejście taka czarna droga była już chyba w latach kiedy jeszcze na tym skrzyżowaniu (Więźniów Politycznych - Siemiradzkiego) rządziła "Baba jaga"? A co do "rzuconej mi rękawicy" czyli opisu zdjęć i sposobu życia w tych gruzach? To moi drodzy. Tych zdjęć jest ogromnie dużo! Mimo, że jest ich...dziesiąt czy ..ściakilka. Z prawie każdym wiążą się jakieś wspomnienia. Kilka z nich kojarzy mi się z... Ale nie zapominajcie, że wiele z nich pochodzi z lat mego dzieciństwa gdy dzisiejszy dziadek (przepraszam to żadna wymówka) ja mam wnuki starsze od wielu formułowiczów a wtedy byłem z waszym wieku. Idąc do szkoły z Roosvelta na Piramowicza (Buczka) kopałem puszki i kamienie, załatwiałem potrzeby fizjologiczne (sikałem) w mijanych gruzach. A po szkole jeździłem na obręczy od roweru i specjalnym drucie itp, itd. Minęło tak wiele lat. Wiele z tych budynków już nie ma i nie będzie.
Mnie np. ten budynek narożny (Wawelska - Ludowa) mimo, że zaraz za nim mieszkała koleżanka z klasy kojarzy się np. dziś z budynkiem przy Mireckiego i ..? tamtędy chodziło się na ul. Dąbrowskiego w rejon (gdzieś eksponowano zdjęcie tej stolarni) stolarni p. Stanisława Tokarskiego i dalej do Śniadeckich!

Pozwólcie - poczekajcie (miałem prywatny adres do Kreski alem go skasował gdy Kreska zaprzestała "publikacji"). Może jeszcze Kreska "zmartwychwstanie". Kreseczko jeśli czytasz to forum odezwij się. Jesteś nam bardzo potrzebna. Brak nam Twoich wspomnień. A przecież one są młodsze od moich o co najmniej kilka czy kilkanaście lat. Sama wiesz dobrze o ile - bom przecież nie ukrywał, że w Pile poszedłem w 1946 roku do I-szej klasy w szkole nr 3 im. Tadeusza Kościuszki.
Mam wiele - nie, nie kilka a wiele uwag do podpisów ale niestety musimy to robić na raty- po kilka zdjęć w jednym poście bo naprawdę nie chcę pisać tasiemców - choć niestety wychodzą mi same tasiemce. Pozdrawiam i do jutra. Wieczorem postaram się odezwać może nie do ostatniej ale do pierwszej "paczki" Oczywiście nie do całej.
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Widzę że powoli zaczyna się identyfikacja fotek mam nadzieję że się zacznie na dobre. Wszyscy prosili żeby wstawiać i nic nikt nie potrafi rozpoznać, tylko Jerzyk widzę jest wstanie rozpoznawać fotki.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: ziolek »

Że jak? Część jest po prostu łatwo rozpoznawalna więc forumowicze milczą. :) Ja nie rozpoznaje wnętrza budynku z ostatniej paczki.
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Fotka wnętrza budynku w ostatniej paczce to szkoła nr 7 podczas remontu.

Paczka IX.

107.Obrazek 108.Obrazek 109.Obrazek

110.Obrazek 111.Obrazek 112.Obrazek

113.Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się