Lata odbudowy Piły na fotografii

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Nikt Ci nie powiedział, żeś zrobił źle!!! Ale idzie o to, że jeśli podpisujesz to pisz faktyczną nazwę tego miejsca, które pokazujesz albo wyjaśnij dlaczego piszesz inną nazwę niż jest faktycznie. OK?!!
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Chyba ludzie którzy to oglądają wiedzą gdzie to jest? :rolleyes:
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Widzisz akurat tu i w tym miejscu i z taką interpretacją się nie zgodzę. Wiedzą Ci ludzie - Twoi koledzy i ci co mieszkają w Pile. A nie wiedzą i wiedzieć nie będą Ci, którzy na forum są gośćmi, bądź trafili z sentymentu - a nie mieszkają w Pile. Ci te podpisy czytają jednoznacznie - O cholera to Ci zmiany plac Staszica nawet przechrzcili już na plac Gdański. A jeżeli gdzieś przedtem przeczytali, że to był Danzingerplatz, to myśłą dalej czy...??? Tu sobie wpisz co tylko chcesz.
I nie gniewaj się, że ja się nie zgadzam z Twoim sposobem myślenia. BARDZO DOBRZE, ŻEŚ ZROBIŁ TEN FILM - ale nie myśł tak jak w wielu miejscach w Polsce myśłą drogowcy - ludzie będą wiedzieli jak jechać i albo nie znaczą drogi albo nagle zmieniają nazwę miejscowości kierunkowej. Jak pojeździsz trochę po Polsce to zobaczysz i się przekonasz.
Jeśłi mogę Cię o coś prosić - swoich postów nie traktuj jak pisania dla najbliższych kumpli (tym możesz wytłumaczyć nawet ręcznie) a pisz jak dla ludzi, którzy nie wiedzą NIC albo wiedzą niewiele. Nie będzie niedomówień. Pozdrawiam.
A co do tego, że ludzie wiedzą mam bardzo poważne wątpliwości!!!
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: tomcio1 »

Podziękowania dla Pana Jerzyka od tomcia1 za wyczerpującą odpowiedź i za sięgnięcie do czeluści swojej pamięci i wspomnień. Odpowiedź zaiste mnie zadowoliła.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

A co do paczki XI i XII zdjęć - to pozwólcie na taki trochę kpiarski komentarz.
Oj nie nachodził się zbytnio fotograf przy robieniu tych zdjęć, no może zrobił te 300, no może 4oo metrów? I można by "lekkomyślnie" stwierdzić, że zrobił te zdjęcia idąc z żoną czy dziewczyną na spacer a właściwie przechodząc się na tym odcinku > Na odcinku od dawnego domu towarowego - "Hermes" - albo od skrzyżowania (podaje tamte nazwy ulic) Świerczewskiego z Buczka i 1-go maja - w głębi widać chyba jeszcze Komitet Miejski PZPR - wtedy najważniejszy budynek w mieście - później Biblioteka Miejska. Budynek w którym przez lata była siedziba PKO - skrzyżowanie ul. Więźniów Politycznych i placu PPR. To jest dzisiejsze miejsce gdzie zatrzymują się (przy światłach) autobusy.
I tu moment refleksji. W latach bezpośrednio po wojnie i jeszcze chyba w latach 60-tych (jakieś dwa trzy lata przed tymi zdjęciami) ruch z Piły "na Poznań" odbywała się przy "Bajce" - przy PSS przez skrzyżowanie ul. Bieruta (dziś 11 listopada) - 14 lutego w ul. Karola Marksa do Kwiatowej i na stary wiadukt nad torami. Nie było wtedy jeszcze tego budynku (który dla wielu z WAS - od początku świata) w którym jest księgarnia. Nie było też dwupasmowej drogi a jedna jezdnia i to brukowana. Inaczej tez wjeżdżało się w ul. Towarową.
Dopiero w połowie albo końcu lat 60-tych przerobiono to skrzyżowanie w taki sposób, że ten pomnik z tych sześcianów na których: "Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy" (postawiono go chyba na 1000-siąc lecie?) - stał na rondzie. Tak, że jadąc np. z ul. 14 lutego na Towarową czy do Poznania trzeba było naokoło tego pomnika. Pamiętam, że jadąc z Buczka czy Więźniów Politycznych - od dawnej poczty (dzisiejsza al. Zwycięstwa?) trzeba było takim "trójkątem" na końcu którego trzeba było uważać - bo pierwszeństwo było "z ronda" czyli z lewej strony a sugestia sytuacyjna była taka, że się jedzie "pierwszeństwem". Było tam wiele wypadków!
Kto to dziś jeszcze pamięta!???
lukas
PRZYJACIEL
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2006, 16:35
Lokalizacja: Piła 725470191

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: lukas »

Witam.
Jerzyk, zgubiłeś ul. Spokojną (zlot ul. 1 Maja, Więźniów Politycznych, dzisiaj Al. Piastów nie Zwycięstwa jak napisałeś, 14 Lutego i właśnie Spokojnej) z pierwszym sklepem rowerowo-wędkarskim, warsztatem rymarskim oraz jedynym mniej znanym kioskiem w tamtym czasie (dzisiaj stoi tam bar Rondo) w Pile w którym Pan Krawiec (znałem ojca i syna) serwował piwo kuflowe, które spożywało się na świeżym powietrzu na ulicy. Było piwo kuflowe na stacji, peron 2 i 5 oraz w barze lecz tylko dla podróżnych. Wejście na peron kosztowało, była to peronówka, upoważniała ona do odprowadzenia gościa do wagonu, nie do konsumpcji na stacji.
Pozdrawiam.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Ok - zgadza się zapomniałem o Spokojnej. Ale czy do dziś nie stoi tam między tymi wieżowcami ten czerwony budynek ze Spokojnej nr 2???
A co do tego pierwszego sklepu rowerowego to tam w tym miejscu był chyba najpierw sklep papierniczy a czy nie sklep z przyborami szewskimi pana D? Bo dalej miała sklep z galanterią odzieżową pani Stanisława G.- przeniosła się na targowisko. Ale tam chyba już nie handluje sama. Sklep rowerowy?
A czym handlował pan. Rzemykiewicz???? (te znaki zapytania to do zgodności nazwiska z prawdą - starszy pan utykał na jedną nogę i miał tam też sklep jego syn "czmychnął" do Szwecji).
A pamiętasz taki "duży" sklep z rowerami był na Buczka po lewo przed szkołą nr 1 i 3 przed skrzyżowaniem z Kilińskiego. Sklep prowadziła rodzina państwa B.!!!
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: wojtaq »

Koledzy, bo nie mam na myśli tylko samego Jerzyka, choć jego post mnie zainspirował i nieco rozdrażnił. Czy to jest jakaś nie znana mi maniera, czy może czytam o marginesie społecznym: "pani Stanisława G., sklep (...) pana D., rodzina państwa B."? Jeżeli były to postaci z naszych dobrych wspomnień, mieszkańcy tego miasta, uczciwi obywatele to dlaczego nie napisać o nich pełnym nazwiskiem? Dla szacunku wobec cytowanych osób, dla obecnych czytelników Forum i dla przyszłej pamięci!
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Stara to prawda, że: jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził".
Nie, nie mam do nikogo pretensji a wręcz odwrotnie jestem tego samego zdania co wojtaq. Ale kiedyś pisałem pełnymi nazwiskami to były pretensje, że pełnym nazwiskiem - mimo, że nie pisałem o osobie źle. Ponoć by pisać czyjeś nazwisko potrzeba jej zgody???
Jeśli (a muszę sprawdzić) jest tak w ustawie o ochronie dóbr osobistych to jest TO OBŁĘD!!!
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Paczka XIII.

130.Obrazek 131.Obrazek 132.Obrazek

133.Obrazek 134.Obrazek
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

O ile - pewny jestem - ze zdjęciami 1, 2, 3 i 5 nie będzie na pewno żadnych kłopotów. No nie powinno być, o tyle mogą być kłopoty - przynajmniej tak mi się zdaje, że mogą mieć kłopoty niektórzy formułowicze. A jeszcze szczególnie gdy zapytam jak się nazywa albo inaczej co to jest za drzewo to widoczne po prawej na zdjęciu!?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: ziolek »

JerzykB-> jeśli chcesz analizować jakąś ustawę to będzie to ustawa o ochronie danych osobowych (przypuszczam, że tą miałeś na myśli). Ponadto kwestia dóbr osobistych regulowana jest w kodeksie cywilnym w art. 23 i 24. Ale to tak na marginesie.

A co do zdjęć małe pytanko. Jaki był porządek ruchu na Placu Konstytucji w okresie przedstawionym na fotografii? Skrzyżowanie z ruchem okrężnym czy też przyjęto inne rozwiązanie?

A 4 fotografia to Budowlanych?
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Fotografia nr 4 to zdecydowanie Aleja Piastów przed zburzeniem tej kamienicy po środku dzisiejszej ulicy.
lukas
PRZYJACIEL
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2006, 16:35
Lokalizacja: Piła 725470191

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: lukas »

Witam.
Jerzyk drzewo to platan (oj był piękny). Co do nazwisk poczekam na werdykt, pisanie pani G. źle się kojarzy, pisanie pani G...t nic nie wniesie.
Pozdrawiam.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Ziółek będziesz mnie bronił - jak zaczną mi się dobierać "do skóry" za naruszenie postanowień ustawy o ochronie dóbr osobistych??
Za pisanie nazwisk osób, którzy nie wiedzą lub nie wiedzieli, że "szargam" ich nazwiska (choć to szargam to nie tylko w negatywnym znaczeniu).
No niech będzie - A więc w budynku przy ul. Spokojnej czy nr 1 w każdym bądź razie pierwszy po prawej od ul. 1-go maja był sklep z przyborami szewskimi (dziś chyba nie ma takiego w Pile?). Właścicielem był pan. Domański (b. przystojny mężczyzna - to dla dziewczyn, ale nawet gdyby nie wiem jakie cuda czynił to już by chyba nie żył. W latach, w których Go wspominam miał coś mniej więcej tyle co ja dziś - a to minęło te głupie 30 lat z hakiem, mniej więcej takim jak to przed hakiem!).
Sklep z galanterią w którym zaopatrywały się w swoim czasie - wszystkie "modnisie" prowadziła pani Stanisława Grunt (pomagał jej w tym mąż). Pani Stanisław o ile wiem jeszcze żyje i handluje ale męża już chyba nie ma - chyba już zmarł.
Co do zdjęcia nr 4 - bardzo dobrze, to jest były plac Waryńskiego i widok na plac po stacji benzynowej - tak to się wtedy nazywało (nie stacja paliw a benzynowa). Usytuowana była pod tym pięknym (faktycznie jak ktoś napisał!) platanem.
Gdyby fotografujący mógł usunąć tego platana widać by było budynek starej poczty - jest tu gdzieś na forum. A w domu którego szczyt widać znajdowała się jedna z dwu księgarń.
Ta druga była w nieistniejącym już budynku przy ul. Bydgoskiej na wprost byłej "SP3" a potem LO TPD potem Sp nr 8 a dziś chyba Gimnazjum nr 5? A dwaj sławni wtedy księgarze to pan Jabłoński Zygmunt? - proszę poprawić jak ktoś wie!!! i pan Karpiński Stefan. Boże jakie Oni potrafili "odłożyć" książki.
"Odłożyć" czytaj dosłownie była taka forma handlu, że znajomy - zaprzyjaźniony handlowiec (w tym oczywiście i księgarz) na prośbę znajomego klienta - "Odkładał" - chował na zapleczu na umówiony czas wskazany towar np. książkę "Sztuka kochania" - Wisłockiej (rany z jakimi wypiekami się TO czytało!!! Dziś już takich książek nie ma!!! Żadna nie powoduje już takich wypieków! A szkoda!).
No oczywiście robił to bezinteresownie. No chyba, że spotkaliśmy się w Kosmosie czy Stylowej to... ale tu już chyba naruszam... jak myślisz Ziółek?
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Paczka XIV.

135.Obrazek 136.Obrazek 137.Obrazek

138.Obrazek 139.Obrazek 140.Obrazek
Awatar użytkownika
adam77
Posty: 26
Rejestracja: 15 mar 2007, 02:26
Lokalizacja: Piła, Konigstrasse,Bydgoszcz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: adam77 »

Naprawdę, świetne fotki!!! Czekam na dalsze opisy p. Jerzyka i na dalsze "paczki" Seby691, pozdrawiam!!! :) A swoją drogą pytanie do p. Jerzego, czy zna kogoś z tamtych lat, kiedy mieszkał przy ul. Roosevelta, chodzi mi dokładnie o bramę nr 52?
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Paczka XV.

141.Obrazek 142.Obrazek 143.Obrazek

144.Obrazek 145.Obrazek 146.Obrazek
lukas
PRZYJACIEL
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2006, 16:35
Lokalizacja: Piła 725470191

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: lukas »

Witam.
Jerzyk, zgubiłeś sklep na Spokojnej - kierowniczką była p. Zielińska, dwa wymienione przez Ciebie to "prywaciarze" bardzo lubiani przez władzę ludowa podobnie jak "badylarze". Pana Jabłońskiego miałem okazję poznać osobiście, mieszkał nad tą księgarnią aż do rozbiórki, postać znana w Pile choćby z organizowania przy każdej okazji straganów z książkami na terenie miasta połączonych z ciągnięciem losów.
Pozdrawiam.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Żartem... i znowu czuję się "wywołany do tablicy".
Zatem zacznę "od tyłu" - pani Zielińskiej nie kojarzę. Ale w uzupełnieniu dodam, że tam na rogu ul. Spokojnej w tym miejscu gdzie p. Domański miał sklep z przyborami szewskimi przez długie lata był sklep papierniczy.
Możliwe, że kierowniczka tego sklepu to była pani Zielińska??? Przez jakiś czas była tam też i kwiaciarnia.
A co do panów księgarzy - jeśli czytają to muszę się przyznać - z oboma byłem zaprzyjaźniony (może bardziej ze Stefanem Karpińskim) a co też dziś raczej mało spotykane obaj panowie mimo, że ze sobą konkurowali - byli ze sobą bardzo zaprzyjaźnieni!! No i z tego co wiem lubili przebywać w swoim towarzystwie. Nie wiem czy panie wychowane (jako księgarze - sprzedawczynie) przez tych obu zasłużonych dla miasta księgarzy pracują jeszcze w księgarniach ale kilka lat temu - może 3 a może 4 lata pracowały jeszcze i w księgarni na 14 lutego i przy placu! Panowie mieli dobry gust i dobierali sobie takie pracownice, żeby chłopaki przychodziły nie tylko po książki!! (znam to z autopsji!!!).

A co do zdjęć! Przyznaję, że... TU MNIE MACIE! Nie rozpoznaję - nie mogę zlokalizować pierwszego zdjęcia z paczki XIV !!!???
Co do reszty to jest to moim zdaniem "panicznie" łatwa sprawa.
Ktoś gdzieś - czy nie na tym wątku - pisał o "Babie Jadze" - co to z kozą... (Wiedeńczyk TOM - były pilanin nie traktuj tego jako negatywne), otóż ta "kucająca para" stoi mniej więcej na tym miejscu na którym gospodarowała Baba Jaga! A tak całkiem ściśle to "kucają" przy ul. Więźniów Politycznych - mniej więcej na wprost byłej parafii św. Rodziny.
To zdjęcie "pod nimi" to też ten sam teren tylko w "szerokiej perspektywie". Oczywiście nic z tego co w głębi już nie istnieje. Mogę tylko dodać, że w jednym z tych domków mieszkały w owym czasie znane pilskie "dziewczynki" z których jedna miała ksywkę - "Czarna pantera". Legenda głosiła, że ksywka ta pochodziła od zdania: - tylko pisząc nie oddam tego kolorytu jaki powstaje gdy się mówi - "Ten Czarny Pan tera, a ten drugi pan później!"- Tu do admina - nie użyłem żadnego "brzydkiego słowa" a nie mogę ponosić odpowiedzialności za to co i jak Ktoś kojarzy!
A to środkowe zdjecie (drugie) to budynek przy ul. Więźniów Politycznych tak się nazywała aleja Piastów (czy znowu czegoś nie nakłamałem z nazwą ulicy?) gdy była jedno jezdniowa. A jak mocniej powiększycie to widać szyld "księgarnia" to właśnie było miejsce pracy - przez wiele lat - pana Stefana Karpińskiego!!! (czy ktoś może wie czy żyje?) Jeśli to powinien mieć ok. 76-77 lat!!?
Oczywiście i tego budynku i tego co ledwie widać po prawej stronie. A jako ciekawostkę podam wam, że w lewo od tego budynku jakieś 70, no może 60, a może i 8o metrów stał ten piękny platan a pod nim przez długi bardzo czas - jedyna stacja benzynowa. Pamiętam, że przez jakiś czas (chyba do lat 49-50) paliwo pompowano ręcznie do takich 5-cio litrowych szklanych pojemników!!!
A może i dłużej??? bo coś mi się zdaje, że "junaka", a to były już lata połowy 60-tych, właśnie tak tankowałem!!! Z tego "szkła" a może tylko mi się wydaje???

W paczce XV - tej ze zdjęciami - jako, że wszystkie te zdjęcia dotyczą tego samego miejsca, a zmienia się tylko optyka patrzenia - ustawił bym nieco inaczej.
Od najstarszego do najmłodszego.
Uciekają mi teksty i co trochę napiszę muszę wysyłać, obejrzeć zdjęcia i "edytuj" a następnie dopisać. Zatem muszę popatrzeć na zdjęcia!
No więc (przepraszam ja wiem, że nie zaczyna się zdania od... "No więc" - ale niech tam...) najstarsze jest to zdjęcie na poz 3. Cały plac jest pusty widać tylko fragment bloku 1-8 (wiem co piszę mieszkałem tam od 1964-1978). Zatem jest to rok co najwyżej 63 albo 64! Cały oddano do użytku w 1964 roku wiosną!!! Ale pisałem o tym albo wyżej albo w innym wątku!
Gwoli "ciekawostek" w głębi widać internat "garów" (Tech.Gastr.). Za tą kępą drzew lekko w prawo od TG był (i jest) postój taksówek, a bardziej w prawo mniej więcej "nad" tą idącą i za tym słupem - jedyny publiczny kibel w Pile.
Zdjęcie 4 to ewidentnie lato 1964! Byłem wtedy pierwszy raz w życiu na wczasach i jak wracałem to budowali 4-te piętro. Dźwigiem - przy tym wieżowcu - jeździł między innymi ktoś bliski.
Przy wznoszeniu tego bloku pracowano na dwie zmiany!
Potem powinno być zdj. nr 5 - wieżowiec jeszcze nie jest ukończony.
Zdjęcie nr 1 to już chyba rok 1965 wieżowiec jest już gotowy a dźwig widoczny za "moim" blokiem buduje już "dom nauczyciela" (adres Wodna4?).
Zastanawiam się tylko które zdjęcie jest starsze 2 czy 6.
Na 2 stoi już pomnik zatem na pewno jest to co najmniej rok 1966 (czy różniej?? Niestety pamięć jest zawodna a nie mam pod ręką żadnej ściągi.) Proszę sprawdźcie kiedy postawiono ten pomnik na placu Zwycięstwa - tak się wtedy nazywał! Na zdj. 6 - nad wieżowcem widać anteny przemiennika TV!!! Zatem na pewno rok 1965-66!
No i to by było na tyle jeślim gdzieś coś "nałgał" chętnie "odszczekam". Chętnie tez poczytam Waszych sprostowań!
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Pierwsze zdjęcie w paczce XIV to garaże obecnej TPSA.
A przed nimi stare fundamenty.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Czyli te bloki "w tle" to by była dawna ulica Bieruta - dziś 11 listopada?
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Paczka XVI.

147.Obrazek 148.Obrazek 149.Obrazek

150.Obrazek 151.Obrazek 152.Obrazek
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

No i muszę "odszczekać". W jednym z postów wyżej pisałem, że za drzewami widać jedyny publiczny kibel czyli ustęp. Otóż nie jest prawdą. Ten "kibel' widać na zdjęciu - tym środkowym, na dole zdjęcia. Zawsze miałem problemy z przypomnieniem gdzie dokładnie "on" stał. Patrząc od tego długiego bloku czy po lewej czy po prawej stronie placu - tej jego części gdzie stoją pomniki.
A teraz mam dowód, że po lewej czyli bliżej środka. Tak też pamiętałem ale od czasu do czasu cosik mnie kusiło by go lokować bliżej ulicy Budowlanych? Nie wiem czemu.

To zdjęcie dolne lewe to fragment budynku przy ul. Budowlanych w czasach gdy robiono to zdjęcie nie było jeszcze ulicy Wojska Polskiego!
A ten fragment ul. Sikorskiego to odcinek miedzy ul. Kilińskiego a dzisiejszą Śródmiejską!!! A na nim drugi chyba zbudowany po wojnie budynek (ten po lewo) no i za nim trzeci. Pierwszy to był
ten przy Kilińskiego - gdzie dziś sklep rowerowy. Kiedyś na rogu - tego budynku - tym bliższym ul. Sikorskiego był jeden z większych i lepiej zaopatrzonych sklepów masarskich (z mięsem). I tu taka mała aluzja do nazwisk... i tu kierowniczką tego sklepu - w pewnym okresie była pani Grunt ale mimo tak rzadkiego (brzmieniowo) nazwiska nie miała nic wspólnego z tamtą z ul. Spokojnej!!!
Niestety znowu nie kojarzę zdjęcia - tego pierwszego z lewej.
Choć lampa uliczna nie jest znowu taka stara gdzieś lata 70-te? Ale znowu ten traktor to albo "Lanz - Buldog" albo jeden z pierwszych Ursusów???
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się