[14.02.2009] "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: Jaśko »

W Pile byłem. Widziałem i podobało mi się. Jak zawsze - każdy to wie - mogłoby być lepiej. W gronie osób stojących w pobliżu - a było trochę fachowców, wierzcie mi - padały słowa, że dobrze, że właśnie w tym miejscu inscenizacja się odbyła. Centrum i wielu "spektatorów" było obecnych.
Najbardziej zabrakło komentarza - kilkunastu zdań na początku - kto, skąd, jak itp. Znaczy, za rok będzie jeszcze lepiej i wspanialej - gratuluję i dziękuję organizatorom i realizatorom. Dziękuję - to było super przeżycie. Nie tylko moje.
A malkontentów zawsze pełno, tego się nie zmieni. Róbcie swoje!
Awatar użytkownika
WojtaSS
Posty: 34
Rejestracja: 23 wrz 2005, 22:12
Lokalizacja: Piła

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: WojtaSS »

Po takim komentarzu - jak powyżej - człowiek naprawdę ma chęć do dalszej pracy i poświęcenia się na rzecz innych. Owszem niedociągnięcia były i zawsze będą, lecz trzeba skupiać się na pozytywach stronach i dalej je rozwijać :mryellow:
Pozdrawiam wszystkich, nawet tych nie do końca zadowolonych!!!
nr44
PRZYJACIEL
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2007, 09:10
Lokalizacja: Piła

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: nr44 »

Witam.
Polecam stronkę znajomego z fotkami z rekonstrukcji z Wałcza i Piły > http://www.fotos.cba.pl/galeria/galeria.html
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: Jaśko »

WojtaSS pisze:Po takim komentarzu - jak powyżej - człowiek naprawdę ma chęć do dalszej pracy i poświęcenia się na rzecz innych. Owszem niedociągnięcia były i zawsze będą, lecz trzeba skupiać się na pozytywach stronach i dalej je rozwijać :mryellow:
Pozdrawiam wszystkich, nawet tych nie do końca zadowolonych!!!
WojtaSS - miło mi, dziękuję za komentarz. A prawda jest taka - najbardziej marudzą ci, którzy nic nie robią, albo robią niewiele. Ktokolwiek wziął się kiedykolwiek za jakąkolwiek działalność społeczną (nie wstydźmy się tej niemodnej nazwy!), wynikającą z pasji wie ile zachodu ona kosztuje, ile własnych pieniędzy się w nią wsadza, ile zgryźliwych uwag najbliższych się przy okazji wysłuchuje.
Reasumując - robicie wspaniałą robotę i "tak trzymać".
A na marginesie - czy ktoś wie (bo ja tak) ile forsy w obie inscenizacje włożyły oba miasta?
I czy Wałcz na to stać, by tak groszem szastać? Burmistrz Tuderek w innych kwestiach jest oszczędniejszy jednak!
mateusz
Posty: 34
Rejestracja: 19 maja 2007, 19:14

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: mateusz »

Co do kwestii finansowych słyszałem, że w Wałczu włożono w to około 100 tyś zł, a w Pile z tego co pisali tutaj na forum ludzie robili wszystko przynajmniej większość z własnej kieszeni, widać, że w Wałczu wiedzą co dobre, ale podobno pilscy radni czy tam prezydent obiecał pomoc na przyszły rok czy to prawda?
Awatar użytkownika
WojtaSS
Posty: 34
Rejestracja: 23 wrz 2005, 22:12
Lokalizacja: Piła

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: WojtaSS »

Jaśko zgadzam się z tobą w 100%!!! Masz racje najwięcej narzekają Ci co nic nie robią...
Ja także słyszałem że Walcz wyłożył około 100 tyś., Prezydent Miasta Piła, przeznaczył 16 tys + to co Stowarzyszenie Historyczno - Fortyfikacyjne "Przedmoście Piła" wyłożyło z własnej kieszeni...
Pzdr
Bjarniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:23
Lokalizacja: Deutsch Krone

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: Bjarniak »

Hehe:) "Narzekam" głównie ja - staram się jednak udzielać społecznie i również byłem członkiem GRH. Możemy się klepać po pleckach i pisać, że jest cacy - lub pokazać, dlaczego coś nam się nie podoba i co należałoby poprawić. To się nazywa konstruktywna krytyka. Powtarzam jeszcze raz - nie zawiniły GRH, tylko miasto - i tyle :)

Pisałem z pozycji widza. Widza nie obchodzi ile kasy wydano - widz, chce się dobrze bawić i nie zmarnować swojego czasu.

Poza tym abstrahując od lokalizacji - komentarze do inscenizacji i lepsze rozmieszczenie barierek (z tyłu - od ulicy, ludzie mało widzieli - pas ochronny był zbyt duży, a absolutnie nic się tam nie działo) nic by nie kosztowały.

Nie rozumiem waszego świętego obruszenia :shock:
Awatar użytkownika
Mały
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2006, 17:32
Lokalizacja: PIŁA

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: Mały »

W Pile bezpieczeństwo przede wszystkim, a widoczność (ze względu na otwarty teren) była doskonała z każdego punktu wyznaczonego dla widzów. Czego nie można powiedzieć o Wałczu, gdzie nad ludźmi ochrona w ogóle nie panowała.
Bjarniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:23
Lokalizacja: Deutsch Krone

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: Bjarniak »

Fakt - stekop i "taśmy" dały d*** na całej linii - to pierwsze jak zwykle zresztą :D

W Pile widoczność z tyłu była zła - wiem, bo stałem tam z kobietą i dzieciakami (nie swoimi ;) ) Spokojnie do takiej asfaltowej alejki w parku (równoległej do Rodła) można było ludzi podciągnąć.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: skinspila »

WojtaSS pisze:Jaśko zgadzam się z tobą w 100%!!! Masz racje najwięcej narzekają Ci co nic nie robią...
Ja także słyszałem że Walcz wyłożył około 100 tyś., Prezydent Miasta Piła, przeznaczył 16 tys + to co Stowarzyszenie Historyczno - Fortyfikacyjne "Przedmoście Piła" wyłożyło z własnej kieszeni...
Maj 1945 niewiele więcej dostał niż wy a wypadł lepiej i nie zapominaj o tym a jeżeli piszesz o własnej kieszeni to chyba mówisz o schronie heh bo chyba nie o reko co do "Masz racje najwięcej narzekają Ci co nic nie robią..." to nie chciałbym tego komentować ze względu na stare znajomości, co do inicjatywy jestem w 100% za.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: marasxt »

Prace związane ze schronem w 100% były pokryte ze składek członkowskich SHF "Przedmoście-Piła", poza tym stowarzyszenie zakupiło na rekonstrukcję 200 jutowych worków i wykonało makietę ruin domku obsadzonego przez Wehrmacht.
Drugi domek (ten przy RSO), latarnia, zasobnik ze spadochronem, atrapy pocisków do PAK-a oraz wypożyczenie karabinów SWT-38 wraz z zakupem do nich amunicji, wykonało i sfinansowało "Theatrum Historica" przy 503 BCC.
Dokładnych kosztów nie podam, jeśli coś pominąłem to przepraszam i proszę o uzupełnienie.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: mathias »

Oj chłopaki przestańcie się kłócić o takie sprawy. Kto ile wydał to jest jego sprawa. Prawdą jest to, że Piła miała mniejsze fundusze niż Wałcz i mimo tego moim zdaniem pilska rekonstrukcja bardziej była dostępna dla widza niż ta w Wałczu. To był dopiero pierwszy taki spektakl w naszym mieście i na pewno z roku na rok będzie coraz lepiej. Nie kłóćcie się.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: Bwerk45 »

Panowie wystarczy. Chciałem podziękować wszystkim którzy brali udział w tworzeniu tej imprezy, wszyscy spisali się na medal. Zawsze zresztą będzie tak, że jednym się podoba a drugim nie ze względu na to czy była udana czy też nie. Pozdrawiam
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: okiennica »

A mi się ta cała dyskusja w tym wątku podobała, bo padło wiele szczerych opinii od widzów i wiele ciekawych informacji "od kuchni" ze strony organizatorów :)
Naprawdę ciekawie się czyta wypowiedzi obu stron i daje to pełniejszy obraz wydarzeń ostatniego weekendu :)

Nie sztuką byłoby pogłaskać się po głowach i powiedzieć, że wszystko było tak jak byśmy chcieli, ale wszyscy się tu zgodzili, że cześć, chwała i szacun dla odtwórców, i dziękujemy za Wasz wysiłek :D
A to, że doceniamy Waszą pracę nie wyklucza jednak krytyki tego, co nam się nie podobało. Podobnie jak Bjarniak, też kiedyś udzielałam się jakiejś GRH, brałam udział przy organizacji jakichś tam imprez i bardziej zwracam uwagę na "detale" organizacyjne i klimat imprezy, niż przeciętny widz :)


I jeszcze napiszę, że najbardziej w pilską sobotę podobało mi się w schronie - wystawa była ciekawa i spójna, a lecące z rzutnika filmy z epoki tworzyły fajną atmosferę :D


Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: mathias »

Ja bym proponował jeszcze aby w schronie puszczać muzykę z epoki... np. Edith Piaff. Klimat by był od razu lepszy... do tego te wystawy i filmy... coś wspaniałego.
Bjarniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:23
Lokalizacja: Deutsch Krone

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: Bjarniak »

Muzyka by się gryzła z dźwiękiem filmów ;)
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: mathias »

No nie koniecznie. Można ściszyć dźwięk w filmie i podgłośnić muzykę z radia czy z płyty.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: okiennica »

Nie napiszę, że te filmy mają swoją kapitalną ścieżkę dźwiękową i to jak najbardziej klimatyczną i z epoki, i że ściszanie ich, żeby puścić coś innego uważam za barbarzyństwo, bo będzie, że znowu czepiam się Mathiasa :lol:
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: mathias »

Heh przyzwyczaiłem się... tylko wiesz nie słyszałem żeby tam była jakaś ścieżka dźwiękowa bo jak byłem to krzyczeli po niemiecku i pokazywali jak wyskakiwać z łódki do wody, więc nie będę się wypowiadał, ale znowu czy cały czas muszą lecieć filmy? Muzyka też wtedy była nawet bardzo piękna. Przypomina mi się scena z "Szeregowca Ryan'a" jak siedzą i czekają na atak Niemców a w tle w opustoszałym mieście słychać muzykę właśnie Eduth Piaff. Może ludzie by chcieli też posłuchać dawnych piosenek, szczególnie ci którzy pamiętają tamte czasy.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: okiennica »

Mathias, teraz, jak napisałeś skąd ten pomysł z muzyką, to wydaje się on bardziej sensowny :)
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: mathias »

Dziękuję, że dostrzegłaś sens mojego myślenia.... swoją drogą może ktoś się z bunkra wypowie na ten temat?
Awatar użytkownika
WojtaSS
Posty: 34
Rejestracja: 23 wrz 2005, 22:12
Lokalizacja: Piła

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: WojtaSS »

Wszystko zależy od tematu przewodniego wystawy i myślę w przypadku np. Piła XIX wieku byłoby to doskonale uzupełnienie.
Teraz na obchodach rocznicy wyzwolenia miasta, kroniki stanowiły tło i jednocześnie historyczne nawiązanie do rekonstrukcji walk prowadzonych powyżej na placu.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: "Piła 1945" - rekonstrukcja walk o miasto

Post autor: drstein »

Wszystkim, którzy chcieliby jeszcze raz zobaczyć rekonstrukcję z 14 lutego 2009 roku, polecam włączyć dziś (czwartek) TV ASTA. O godz. 19.00 będzie emisja materiału z rekonstrukcji. Powtórki o godz. 21.30, 23.30, w piątek - 6.30, 9.00, 16.30 oraz w weekend.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się