Pilskie schrony OPL

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
WojtaSS
Posty: 34
Rejestracja: 23 wrz 2005, 22:12
Lokalizacja: Piła

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: WojtaSS »

Schron jeszcze jest "czynny" :mrgreen:
Rozmawiałem z jednym pracownikiem, mówił że w poniedziałek prawdopodobnie go ponownie zasypują.
Pzdr
piyoter12
Posty: 1
Rejestracja: 08 cze 2009, 10:57

Dawniej podstawówka nr 8 ul. Bydgoska

Post autor: piyoter12 »

/ EDIT ADMNISTRATOR: Poniższy post przeniesiony z innego tematu. /

Mam pytanie, może już był ten temat poruszany na forum - nie wiem bo nie śledzę go regularnie. Chodzi mi o podziemia na boisku szkoły podstawowej nr 8 (była - teraz gimnazjum nr 5) ul. Bydgoska. Sam do niej dawno temu uczęszczałem i po tych tunelach chodziłem lecz wtedy to była tylko fajna zabawa. Teraz kiedy parę dni temu podczas przebudowy boiska ujawniono jeden z włazów ponownie mnie to zaciekawiło. Czy Ktoś posiada większą wiedzę. Pamiętam jedno z wejść - wyjść, które było przy budynku nieistniejącym szaletów szkolnych. Aktualnie stoi tam nowe skrzydło szkoły. Pozdrawiam :smile4:
Justysia
Posty: 5
Rejestracja: 22 paź 2009, 22:32

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Justysia »

O jacie ;D Chodziłam tam do szkoły i nie wiedziałam o takim czymś oj..
Jednak ostatnio czytałam w gazecie zresztą głośno się zrobiło. Znaleźli tam szczątki człowieka. Myślę że to wojene. Chodź w takim stanie to mogło mieć z 5 lat. ale zobaczcie sami jeżeli nie widzieliście
http://dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/12173.dhtml
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: marasxt »

Jest prawie, że w centrum Piły schron, w którym byłem z kolegami z SHF-u rok temu. Dziwi mnie fakt, że nikt go jeszcze nie opisał hehe, a jest bodajże większy od wszystkich tu opisanych i ogólnie dostępny. Posiada resztki instalacji elektrycznej i wentylacyjnej (także p-gaz), ławki i jest doń kilka wejść bo składa się z kilku sal, w tym jedno pionowe wyjście ewakuacyjne. Nawet gazoszczelne drzwi się zachowały.
Z obecności puszek po piwie i butelek po winie wnioskuję, że odkąd jest dostępny, to ktoś już go spenetrował.
Mnie tam schrony OPL nie interesują, a byłem w nim tylko po to aby sprawdzić, czy nie ma w nim nic ciekawego do pozyskania na schron, w którym robimy wystawy.
Życzę powodzenia przy poszukiwaniach, a pierwszemu, który go znajdzie gratuluję.
Udzielę tylko jednej podpowiedzi, jeden ze starszych odemnie forumowiczów jak się wysili to może dorzuci do niego kamieniem z domu.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Może jeszcze jakaś mała wskazóweczka dla tych, których jednak schrony interesują? :smile4:
Tadek40
Posty: 10
Rejestracja: 11 lis 2009, 14:19

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Tadek40 »

czeslaw pisze:Obrazek

Zdjęcie z lat 1942-44. Budowa "szaletu" :D :D.
Co do drugiego schronu to jeśli mnie pamięć i wzrok nie zawodzi to znajdował się w miejscu dzisiejszej plebanii.

Pozdrawiam
Przyjacielu drugi schron trafiony znajdowal sie dokladnie w miejscu gdzie teraz rosna wybujale Swierki A na miejscu plebani byly ogrodki
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: czeslaw »

Tadek40, dzięki za sprostowanie. Co do miejsca tego drugiego schronu, to podałem miejsce o którym byłem informowany od innych osób. Pozdro
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: marasxt »

Wskazówka dla Dizla: na lewo od Gwdy, patrząc na północ oczywiście.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Pewnie chodzi o były Urząd Wojewódzki na Niepodległości... zgadłem ? :)
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: marasxt »

Nie nie zgadłeś i dodam jeszcze, że zimno.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: marasxt »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Aby nie posądzono mnie o pisanie bajek odwiedziłem wczoraj schron, o którym pisałem wcześniej. Sorki za jakość, ale byłem z pożyczoną cyfrówką. Na zdjęciach zamieściłem m.i. : gazoszczelne drzwi betonowe i stalowe, czerpnię powietrza, WC, betonowe i stalowe (z sygnaturą producenta) filary podtrzymujące strop.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Faktycznie duże to ustrojstwo i zupełnie odmienne od innych schronów, czyli nie ściemniałeś :) a teraz podaj lokalizację bo i tak pewnie nikt go nie odnajdzie :)
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: obserwator »

Do marasxt: Nie podawaj lokalizacji. Schron wygląda wystarczająco nędznie. Gdy zaczną go odwiedzać postronni będzie jeszcze gorzej. To tylko kwestia czasu. Niestety mam odczucie, że wygląd schronów jest mniej więcej na takim samym poziomie jak gotowość obronna naszego wojska...
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

obserwator, ja nie jestem jakiś tam postronny, no wybacz ;) Piłą interesuję się od dawien dawna, ale masz rację, zapytam marasa na prv.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: obserwator »

Oczywiście nie "piłem" konkretnie do Ciebie. Niestety schrony czy ogólnie dostępne bunkry są zazwyczaj pełne śmieci. Tak dzieje się na lotnisku, a nawet ostatnio widziałem (trochę dalej od miasta) materacowe legowisko w otoczeniu śmieci w bunkrze blisko cmentarza cholerycznego. Wyraźnie tam ktoś mieszka. Wygląda to paskudnie. Są tacy, którzy utrzymują te pamiątki w jako takiej kondycji, są i tacy którzy wręcz odwrotnie...
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: marasxt »

Chyba posłucham Twojej rady Obserwatorze i nie podam lokalizacji.
Nie wiem czy podobnie postąpią koledzy z SHF-u. Umówiliśmy się, że ma to być zagadka dla forumowiczów DP i w sumie nią jest, jak ktoś go znajdzie to gratuluję.
W tym "Heńku" z materacami, ba nawet dywanem, byłem przedwczoraj. Za tydzień go sprzątnę.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: obserwator »

Szacunek. Domyślam się, że miałeś już udział w "udrażnianiu" tych starych pamiątek (pamiętam odkopane wejścia). Jeżeli mogę pradzić - weź jakieś rękawice, łopatę i asystę. Nigdy nie wiadomo kogo tam można zastać.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: marasxt »

Nie, nie, to nie ja, chyba Słowianin jeśli się nie mylę je posprzatał.
Ja tam w celach edukacyjnych tylko się zapuściłem i dla tych celów go uprzątnę.
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Mateusz 24 »

Maras może podpowiesz coś na temat tego schronu w centrum miasta... chętnie bym dowiedział się co przeoczyłem w moich poszukiwaniach ;]


pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Wątpię, też próbowałem z niego coś wycisnać ale zostałem olany. Nasi koledzy z forum stwierdzili, że jak pójdziemy obejrzeć schron to go zniszczymy... dziwne rozumowanie, szczególnie, że sam jestem za ochroną takich zabytków w Pile.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: pavvlo »

dizel pisze:Wątpię, też próbowałem z niego coś wycisnąć ale zostałem olany. Nasi koledzy z forum stwierdzili, że jak pójdziemy obejrzeć schron to go zniszczymy... dziwne rozumowanie, szczególnie, że sam jestem za ochroną takich zabytków w Pile.
dizel, spokojnie, niebawem zamieszczę zdjęcia i plan schronu wraz z lokalizacją...

A tymczasem schemat sytuacyjny dwóch schronów znajdujących się przy ul. Wyspiańskiego. Schrony na dzień dzisiejszy są zniszczone (ich stropy zostały "rozwalone", po czym zostały zasypane i zagęszczone piaskiem/żwirem) i znajdują się pod marketem "Tesco" (pierwszy market w tym miejscu nosił nazwę "Lider Price").

Obrazek Obrazek

Za schematy bardzo dziękuje Jackowi Semrau.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: obserwator »

dizel pisze:Wątpię, też próbowałem z niego coś wycisnać ale zostałem olany. Nasi koledzy z forum stwierdzili, że jak pójdziemy obejrzeć schron to go zniszczymy... dziwne rozumowanie, szczególnie, że sam jestem za ochroną takich zabytków w Pile.
Forum takie jak to jest ogólnodostępne. Wskazane miejsca mogą w związku z tym penetrować nie tylko tacy, którzy zachowają się normalnie, porządnie. Pewnie też to zauważyłeś, że w naszym kraju to co wspólne (ogólnodostępne) to niczyje. Popatrz na zwykłe ławki w parkach. Wytrzymują krótko. Jak ktoś wywali worek śmieci na środku trawnika to będzie to już leżało długo... Prędzej to psy rozdrapią i wiatr rozwieje niż znajdzie się ktoś, kto to posprząta. Zobacz co się stało na terenie lotniska. Nawet zatrudniona asecura nie pomogła. Jak coś dało się ukraść albo zniszczyć to zostało zniszczone lub zaśmiecone (delikatnie mówiąc). Zanieczyszczone schrony czyszczą (z małymi wyjątkami) tylko pasjonaci. Więc wybacz i bez urazy. Działajcie w węższym gronie i wymieniajcie takie wiadomości prywatnie.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: dizel »

Obserwator oczywiście pytałem na prv :) niestety tam też dostałem odpowiedź odmowną. Mam jednak nadzieję, że pavvlo pomoże niebawem :) pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Mateusz 24 »

Pilski schron na lotnisku:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miejsce może lepiej niech zostanie tajemnicą :) Po za tym wraz z kolegą dokonaliśmy ciekawego spostrzeżenia. Nieopodal tego schronu znajdują się 4 nasypy, które się w ogóle nie przecinają. Patrząc na nie dostrzegliśmy jakby zasypane wejścia. Są to dosyć duże nasypy w głębi lasu. Dlaczego zasypane, nie wiem, ale jak na moje oko dziwnie to wygląda aby 4 nasypy miały by być schronami i zasypano by wejścia do nich od tak.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pilskie schrony OPL

Post autor: Bocian »

Jaki wniosek z tego, że się nie przecinają?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się