Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: marasxt »

Postanowiłem założyć nowy temat specjalnie dla tego filmu. Liczę na komentarze i dyskusję. Ja się chwilowo wstrzymam. Czekam na opinie.
http://www.dailymotion.pl/video/x3kz3w_ ... shortfilms
Awatar użytkownika
Mały
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2006, 17:32
Lokalizacja: PIŁA

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: Mały »

Brak zgodnosci historycznej 1944 jesień? U nas się jeszcze nic niedziało, chyba, że jest tu przedstawiona dezercja tego oddziału.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: marasxt »

Wyraźnie mówią, że uciekają przed Ruskimi.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: Tom »

Obejrzalem!
1. Mam pytanie: skąd pochodzi inscenizacja tego filmu lub z czego zostala "wycięta?".
Ad. Maly :
2. Mimo filmowania w scenerii jesiennej, żolnierz nic o tej porze roku nie mówi, wręcz przeciwnie: gdyby to była jesień wspomniałby, że noce były chłodne-(kühl), żołnierz wspomina o zimnych nocach i dniach (kälte), co niestety raczej nie pasuje do pory roku przedstawionej w filmie, raczej bardzo, bardzo późną jesień, na granicy z zimą, albowiem inscenizacja przedstawiona w tytule zakończa film tym, że wyczerpani żolnierze zasnęli "na zawsze" z wychłodzenia organizmu.

Tom
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: karpil »

By nie powtarzać uwag Szanownego Toma, zastanawia mnie dlaczego wybrano las podpisany jako Schneidemuhl, a za chwilę żołnierze pojawili się pod Arnswalde (Choszczno). Swoją drogą to chyba mało realne, że mimo przejścia takiego kawałka utrzymali stan osobowy. Poza tym ostatnia scena tak średnio do mnie przemawia (trudno mi zrozumieć, dlaczego zabito pozostałych, a tylko ów młodzian pozostał przy życiu?).
Całość wygląda na niskobudżetówkę z ambicjami na coś więcej (chyba, że to tylko fragment jakiejś większej całości).
Awatar użytkownika
Mały
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2006, 17:32
Lokalizacja: PIŁA

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: Mały »

Wystarczy zmienić 1944 na 1945 i będzie pasować, wczesna wiosna (bardzo wczesna) i oddział wermachtu, który się przebija do swoich. A czy noc jest zimna czy chłodna to nie ma znaczenia, jak jest zimno to jest zimno.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: marasxt »

Moje wnioski:
- na wczesną wiosnę to w drugiej części filmu jest zbyt zielono,
- wszyscy są w letnim umundurowaniu (bluzy M-36 to raczej używali w Kampani Wrześniowej, a nie na przełomie 1944-45),
- wszyscy zgubili gdzieś menażki, bagnety i celty,
- dlaczego skoro tak zmarzli nie nakryli się słomą, przy której się położyli?
- czy słomę w tych czasach składowano w takich kostkach?

Pod filmem jest napisane, że był kręcony we Francji w Pirenejach pod koniec listopada 2007 roku.
Myślę, że nakręciła go jakaś grupa rekonstrukcyjna po przeczytaniu "Do końca w Pile" Stukowskiego lub wspomnień kogoś innego kto napisał o przebijaniu się z Piły do Czarnego.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: skinspila »

Pod Stalingradem też biegali w letnich i też w m-36 lub w tym co było w miarę ciepłe i w żaden sposób nie związane z wojskiem ale to już pomijam dla mnie to beznadzieja i tyle żaden nie posiadał opinaczy gdzie pod koniec wojny były masowo stosowane, co do celt, bagnetów i menażek to fakt maraks masz rację bo w takim razie po cholercie im saperki i manierki które dzwięczały że ich z kilometra było by słychać (a sam wiem że ciężko się z taką saperą biega) hehe i puchy na machy poza tym osobiście nie wystawiałbym się na odstrzał tylko wlazł w tą słomę nawet jeżeli by chodziło o to zimno no i sam koniec samounicestwienie haha toż to u Ruskich by se pożyli jeszcze w niewoli albo by im się trochu męki ukróciło i tyle...
pozdro :wink:
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: skinspila »

A tak przy okazji z Schneidemuhl wyrywali koniec stycznia połowa lutego 1945 a nie 1944, czyżby dezercja? :smile4:
Dawny Pilanin
Posty: 22
Rejestracja: 07 paź 2008, 22:19

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: Dawny Pilanin »

Marna rekonstrukcja. Prawdziwe przebijanie się z okrążonej Piły odbywało się po 10 lutego 1945r. Mimo wszystko WH mundury miał jednak zimowe, uzbrojenie lepsze. A las liściasty nie był zielony.
Poza tym związek pokazanego oddziału z Piłą żaden, te obrazki mogły się wydarzyć wszędzie.
Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: Patyk »

....a może własna rekonstrukcja, film, krótka sekwencja podobna do tej oglądanej?
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: marasxt »

Chętnie wezmę udział, jeśli ktoś się podejmie realizacji.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: skinspila »

i ja się pod tym podpisuję a co
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: marasxt »

Pod realizacją? Hehe.
Pomysł chodzi mi od jakiegoś czasu po głowie, ale ta realizacja.
Może jakaś regionalna TV by się podjęła nakręcenia.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: Jerzyk »

Do tych Waszych wszystkich rozważań dodam tylko jedno, dla mnie jest to mistyfikacja.
Wy "dzieci" wychowane na kolorowej telewizji i na zdjęciach nie tylko kolorowych ale i cyfrowych nie zauważacie jednego - drobnego szczegółu technicznego. Jest rok 1945 - zakładając, że film jest oryginalny- zdjęcia w tym czasie ( a w szczególności ruchome , czyli filmy) robiono wyłącznie czarno-białe. Choć ponoć w USA mieli już opanowaną technikę kolorową.
Ale tu u nas w Europie do lat 50-tych napewno nie robiono "Koloru" nie tylko z bardzo ważnych propagandowych imprez a taką np. była wielka defilada zwycięstwa w Moskwie czy inne takie. Wszystko to jest czarno-białe. Zatem????? cbdd !
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: skinspila »

żyjemy w 21 wieku PANIE JERZYK i wszystko się da zrobić nawet czarno biały film :smile4:
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: Bocian »

Jerzyk, ale tu nawet nikt nie pomyślał o tym, że to było kręcone podczas wojny. Czy naprawdę masz o nas tak niskie mniemanie?

Choć tak, jak wspomniał skinspila, istnieje technologia kolorowania filmów (na przykład "Sami Swoi"), to na pewno nie zastosowano jej w tym przypadku.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: ziolek »

Jerzyk. Pierwszym filmem kolorowym jest zapis amerykańskiej defilady zwycięstwa z roku 1919. Już wtedy gatunek ludzki dysponował taką możliwością. W czasie II wojny światowej filmów kolorowych powstało całkiem niemało w tym także i w Europie. Oto przykład:

Awatar użytkownika
Mały
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2006, 17:32
Lokalizacja: PIŁA

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: Mały »

Ziołek ma racje w czasie wojny juz istniały kolorowe filmy , oczywiscie były drogie i mało dostepne , dlatego wiekszość kronik jest czarno-biała . Co do pomysłu , że ten film jest autentyczny z 1945 , to wole przemilczeć :mryellow: :mryellow:
Awatar użytkownika
Mały
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2006, 17:32
Lokalizacja: PIŁA

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: Mały »

1935 – Wprowadzono na rynek film KODACHROME. Stał się on pierwszym amatorskim filmem kolorowym, który odniósł sukces finansowy. Początkowo oferowano wersje dla obrazów ruchomych (16 mm); slajdów (35 mm) oraz filmów domowych (8 mm), które stały się popularne z początkiem 1936 roku.

1936 – Firma Kodak wprowadziła nową kamerę do filmów domowych – CINE-KODAK Camera – korzystającą z kasety na film 16-milimetrowy zamiast rolek. Rok później, firma Kodak wprowadziła pierwszy projektor do filmu 16-milimetrowego z dźwiękiem – Sound KODASCOPE Special Projector.

1903 roku. ♦ Firma Kodak kupiła niemiecką firmę Nagel Camera Company, z siedzibą w Stuttgarcie. Przekształciła się ona w Kodak A.G., która przez kolejne dziesięciolecia funkcjonowała jako fabryka sprzętu Kodak. Kolejna niemiecka fabryka, usytuowana w mieście Köpenick, została utracona w wyniku podziału Niemiec po drugiej wojnie światowej.

To tylko szybkie szukanie w sieci , a na pewno kodak nie był jedyną firmą w tamtych czasach zajmujacą się fotografia i kinematografią .
Awatar użytkownika
Mały
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2006, 17:32
Lokalizacja: PIŁA

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: Mały »

Co do pomysłu zrobienia filmu , popieram i pisze się na niego ( oczywiscie tylko w roli rkka to z racji posiadanego mundurku ) .
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Film o ucieczce odziału WH ze Schneidemuhl do Arnswalde

Post autor: Jerzyk »

"KTO WIEDZĄC, ZE POPEŁNIŁ BŁĄD NIE NAPRAWIA GO CZYNI NASTĘPNY BŁĄD" - powiedział kiedyś ktoś mądry.
Zatem przepraszam uczestników tego wątku. Faktycznie wlazłem jak... Spot mój jest faktycznie nie na temat! Faktycznie uznałem - błędnie, że dyskusja dotyczy autentyzmu tego filmiku. Przepraszam! Wszystkich tych, których obraziłem.
A jeśli "admin" uzna to za zasadne proszę o usunięcie mojego tamtego spotu!
Przyznaję się bez bicia Gapa jestem. Jerzyk.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się