Tunele pod Piłą

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
tomcio
Posty: 24
Rejestracja: 21 lut 2006, 09:02
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: tomcio »

Z tą infrastrukturą pod lotniskiem to coś musi być na rzeczy. W swoim czasie pisałem pracę magisterską o zaopatrzreniu Piły w wodę. Jak może nie wszystkim wiadomo w latach 80 doszło do skażenia wód podziemnych w rejonie ulicy Chopina paliwem lotniczym wyciekającym z nieszczelnych zbiorników podziemnych na lotnisku. Aby stwierdzić jak głęboko wody podziemne zostały skarzone pilskie wodociągi zleciły badania gruntu w rejonie lotniska odpowiednim instytucjom. Skoro był to teren wojskowy oczywistym jest fakt że badanie te mogły przeprowadzic tylko służby wojskowe sprowadzone z Warszawy. Gdy zbierałem materiały do pracy w wodociągach udestępniono mi poufne w swoim czasie materiały zawierające wyniki badań przeprowadzonych w rejonie lotniska w latach 80. Raport ten zawieral m.in. opis odwiertów badawczych, które się nie powiodły ponieważ na głębokości ok 15 m pod lotniskiem natrafiono na betonowe konstrukcje. Tak więc w rejonie lotniska z tego powodu nie udało się ustalić głębokości zanieczyszczeń wody.
Jak sami widzicie daje to myślenia skoro nawet wojsko fakt występowania konstrukcji pod lotniskiem stwierdziło na podstawie badań. Chociaż może z drugiej strony wojsko to poprostu wymyśliło żeby zatuszować stan skarzenia wody podziemnej :?: Wiadomo jak działała wtedy propaganda.
tomcio
Posty: 24
Rejestracja: 21 lut 2006, 09:02
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: tomcio »

Witam!
Co do tuneli pod miastem to ostatnio koleżanka mojej mamy która mieszka w Pile od urodzenia tj. od 1947 roku wciąż w tej samej kamienicy przy ulicy Roosvelta, opowiedziała mi że w połowie lat pięćdziesiątych bawiła sie w tunelach w pobliżu jej domu. Wejście do tego tunelu znajdowało się w miejscu gdzie obecnie stoi redakcja tygodnika nowego przy Roosvelta, a tunelem tym można było zajść aż do obecnych ulic Dąbrowskiego oraz Al. Powst. Wlkp. Ona sama nie zwiedziła tak dobrze tych tuneli jak jej brat dlatego nie dowiedziałem się w którym dokładnie miejscu przy Dąbrowskiego i Al. Powst. Wlkp. były te wyjścia z tunelu. Ale koleżanka mamy obiecała mi, że porozmawia z bratem czy mógłby dokładnie wskazać miejsca gdzie się one znajdowały, ponieważ on dokładnie zwiedził te tunele tak, więc informacje na ten temat podam w innym terminie. Koleżanka mamy zapamiętała z dzieciństwa że przy wejściu do tunelu znajdowało się ok. 20 stopni schodów. Tak, więc tunel ten musi być ulokowany dość głęboko pod ziemią mniej więcej na głębokości 1 piętra, co daje podstawy przypuszczać ze, pomimo iż w tym rejonie powstało wiele budynków w tym i podpiwniczonych tunel ten jest na tyle głęboko, że nie uległ zniszczeniu przy pracach budowlanych. Tunel ten z tego, co zapamiętała koleżanka mamy ma betonowe otynkowane ściany i jest na tyle obszerny, że swobodnie może stać w nim dorosły człowiek, a brat jej opowiedział, że jak zwiedzali ten tunel to można tam było znaleźć niezłe rewelacje, niestety ona nie pamięta już, co jej brat opowiadał o znaleziskach w tunelu ale obiecała go wypytać, więc o tym napisze innym razem jak tylko czegoś się dowiem. Dodam tylko jeszcze, że kobieta jest na pewno godna zaufania i nie wymyśliła tego. pozdro :D
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Roto »

Czyli jednak to jest sieć korytarzy a nie schrony OPL? Porozmawiaj z jej bratem i zdobądź informacje gdzie te zejścia się znajdowały jeśli możesz wykonaj fotografie.
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Post autor: hose »

Mam znajomego redaktora gazety poznańskiej i tygodnika pilskiego - może warto by było nagłośnić sprawę??? Potrzebne by były jednak jakieś konkretne fakty i zdjęcia.
tomcio
Posty: 24
Rejestracja: 21 lut 2006, 09:02
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: tomcio »

Witam! Agrest w swoim poście napisał że słyszał o wejściu do tuneli na terenie szkoły podstawowej nr 4 przy ul. Grabowej. Tak sie składa że od 28 lat mieszkam przy tej szkole i dopiero niedawno skojarzyłem pewien fakt. Otóż jako dziecko nieraz sie bawiłem na ternie szkoły m.in. w miejscu gdzie znajduje się betonowa płyta przy wejsciu do dużej sali gimnastycznej, i nigdy jakoś nie zaprzątała ona mojej uwagi. Dopiero po przeczytaniu postu Agresta wzbudziła ona moją ciekawość. Zauważyłem, płyta ta zaczęła kruszeć i w pewnym fragmencie odsłoniła znajdującą sie pod nią ceglaną konstrukcję, poza tym beton ten jest dość mocno zerodowany co może świadczyć że jest on starszy od budynku szkoły która powstała w połowie lat 70-tych. Warto by zajżeć do projektu szkoły i sprawdzić czy konstrukcja ta jest elementem projektu czy nie. Jeśli ktoś ma taką możliwość to niech to zrobi, projekt napewno znajduje się w szkole może ktoś ma znajomości? wiem że może to być niewykonalne zwłaszcza w okresie histerii terrorystycznej i gdy ktoś by poprosił o projekt budynku użyteczności publicznej zaraz będzie wzięty za członka al-kaidy planującego zamach bombowy. Mimo to temat warty jest napewno sprawdzenia.
pozdro :D
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Roto »

A ja myślałem, że SP 4 ma 50 lat. :) Gdzie dokładnie znajduje się ta płyta?
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Szkoła przy ul. Grabowej pochodzi z późnych lat 60-tych. Ten typ budowy świadczy o tym, gdyż jest to tzw. wielka płyta.

Po raz kolejny zmuszony jestem pisać prawie to samo. Ludzie myślcie!!!!! To naprawdę nie boli!!!!!
Znowu ktoś "wyskakuje" z rewelacjami na temat tuneli. Jeszcze trochę i będziemy mieli znawcę, który zacznie nas przekonywać, iż sam kopał albo widział tunel ciągnący się pięć razy dookoła miasta, przechodzący kilkakrotnie przez rzekę i kończący się w Nowym Jorku z odnogą w Pekinie. Dobrze, że jeszcze nikt nie wymyślił metra albo stworów w stylu smoków wawelskich.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

SP4

Post autor: Roto »

Skoro budynek jest z lat 60 to oznacza, że pewnie kiedyś albo była tam jakaś piwniczka, albo schron OPL to tylko przypuszczenia w końcu nie wiem co kiedyś było w miejscu szkoły.
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
Tarzan
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: Koszyce

Post autor: Tarzan »

Witam
co do szkoły nr 4 to uczęszczałem do niej przez 8 lat.
Znam ją na wylot nawet nadal blisko mieszkam, ale jakoś nie przypominam sobie nic takiego co by mogło wskazywać na jakieś militarne pochodzenie... Może ta płyta której nie za bardzo pamiętam kryje coś ciekawego.
Z pewnością wiem że są schrony na terenie szkoły Nr 8 w piaskownicy skoczni w dal.
Mój dobry kolega/przyjaciel wszedł tam kiedyś za młodych lat i z tego co widział przez krótką chwile gdyż brakowało tam powietrzam, znajdowały sie tam kaski czy hełmy wojskowe.
Może to miejsce kryje więcej niż sp4.
Pozdrawiam Marcin
tomcio
Posty: 24
Rejestracja: 21 lut 2006, 09:02
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: tomcio »

Witam!!!
Płyta ta znajduje się w w narożniku między łącznikiem szkoły z dużą salą gimnastyczną a budynkiem szkoły pod oknami sali nr 11 na parterze wiem bo tez 8 lat chodziłem do tej szkoły. A co do wieku szkoły to owszem ma ona ok 50 lat ale przedtem miesciła się ona w budynku obecnej biblioteki pedagogiczne razem z resztą ze szkołą nr 2. obedcny budynek czwórki pochodzi z ok 1974 roku czy jakoś tak. pozdro
tomcio
Posty: 24
Rejestracja: 21 lut 2006, 09:02
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: tomcio »

... i jeszcze jedno drogi Bogdanie ja nigdy nie stwierdziłem że są tam jakieś tunele jak bys uważnie przeczytał co napisałem to wiedział że że do napisanie tego postu skłonił mnie post niejakiego Agresta który stwierdził że słyszał o wejściach do tuneli w rejonie szkoły. Skoro się tam takowa płyta znajduje uznałem za stosowne napisać o tym gdyz samego mnie zaciekawiło co to może być, a być może Agrest ma rację :?:

No i drogi Bogdanie poza tym szkoła przy Grabowej to nie wielka płyta tylko budynek wykonany z siporexu zapewniam!!!!
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Suporeks używano do stawiania ścian zewnętrznych. Czasami do ścianek działowych. Główny szkielet to żelbet i tzw. wielka płyta. A tak w ogólności to nie jest przecież najważniejsze.
W okresie wojny plac ten był z pewnością "siedzibą" schronu lub schronów OPL gdyż wokól niego było sporo budynków mieszkalnych, z których spora część była barakami z okresu I wojny światowej. Trudno pod nimi szukać masywnej piwnicy.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Sp4

Post autor: Roto »

A tak konkretnie to co kiedyś było w miejscu Sp4?
Wysolek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lut 2006, 16:49

Post autor: Wysolek »

Ja dodam od siebie, że ostatnio gadałem z kilkoma starszymi osobami z okolic Walki Młodych - Browarnej i wszystkie zgodnie twierdziły, że w piwnicach opuszczonego Przedszkola (żłobka??) znajdujacącego sie jakies 200m za Szkoła Muzyczna w kierunku Walki Młodych, są wejścia do tuneli, niektórzy tam wchodzili i wychodzili... na lotnisku, co akurat według mnie jest bzdurą... ale, budynek należy do Urzędu Miasta, opuszczony jest już od kilku ładnych lat, gdyby ktoś pomógłby mi w załatwieniu formalności można by spróbować spenetrować to miejsce. Jeśli ktoś byłby chętny lub ma jakieś "wejścia" w Urzędzie to zapraszam na gg, bądź maila :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Przedszkole

Post autor: Roto »

Ten budynek to Przedszkole do którego uczęszczałem to prawda został opuszczony natomiast moim zdaniem to poprostu jest piwnica a nie wejście do tunelu. Jeśli chodzi ci o wejście widoczne po lewej stronie podwórza.
Pozdrawiam
Roto~~
Wysolek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lut 2006, 16:49

Post autor: Wysolek »

Proszę czytać uważnie - napisałem, że wejście miałoby być w którejś z piwnic wewnątrz budynku, a nie gdzieś na zewnątrz, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W miejscu szkoły nr 4 znajdowało się tzw. BARACKENKOLONIE PLOETTKERSTRASSE czyli kolonia baraków. Powstała ona w okresie I wojny swiatowej dla potrzeb obozu jenieckiego. W okresie miedzywojennym mieszkali tutaj, w kiepskich na ogół warunkach, ale stosunkowo tanio, uciekinierzy z terenów przyznanych Polsce po pokoju Wersalskim - głównie z byłych prowincji Posen i Westpreussen. Od 1925 roku optanci. Krótko mówiąc zawsze jacyś biedacy.
Jason Bourn
Posty: 3
Rejestracja: 07 kwie 2006, 20:39
Lokalizacja: z okolic

Tunele pod Piłą

Post autor: Jason Bourn »

Witam wszystkich

Od niedawna zacząłem interesować się tunelami pod Piłą. Wypytałem paru znajomych i dowiedziałem się paru ciekawych rzeczy. Mianowicie na terenie dzisiejszego gimnazium nr. 5 przy ulicy Bydgoskiej, pod skocznią do skoku w dal jakieś pół metra pod piaskiem jest betonowa płyta. Pod płytą jest wejście do tunelu. Tunel ma rozgałęzienia i prowadzi w rejony wyspy. Wiadomość posiadam od osoby, która chodziła tym tunelem.
siara
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2005, 21:29
Kontakt:

Post autor: siara »

Szczerze się przyznam że nigdy nie miałem pojęcia gdzie jest te wejście na terenie gim5 i nawet bym nie pomyślał że może znajdować się pod piaskownicą. Jak wielka jest ta betonowa płyta? Da radę ją wogóle ruszyć? Z kolegą pewnej nocy mamy zamiar spenetrować to miejsce o ile to będzie możliwe.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Prawdopodobnie chodzi o zwykły schron OPL, który tam się znajduje. Choć trzeba przyznać, że też słyszałem dość podobną historię od prawie 50-letniego faceta jakoby można było się jakimś tunelem z boiska tej szkoły przedostać w rejon MC'Donalda, wspomina że osobiście tamtędy chodził. Ile w tym prawdy? Tego nie wiem :(
Poniżej zamieszczam kilka fotek z tego schronu, co prawda powinny znaleźć się w temacie o schronach, ale zrobię wyjątek :wink:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Jason Bourn
Posty: 3
Rejestracja: 07 kwie 2006, 20:39
Lokalizacja: z okolic

Post autor: Jason Bourn »

Płyta jest dość duża i na pewno będziesz potrzebował jakichś prętów bądź łomów. Kolega opowiadał, że używali do jej podważenia siekier.

Pytanie do PAVVLO: gdzie dokładnie zrobione zostały te zdjęcia?
Marin
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2006, 00:12
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marin »

Witam, widziałem na własne oczy wejście, co prawda zamknięte, do tunelu jaki łączy budynek Szkoły Policji oraz budynek w którym znajduje się UM oraz Nafta. Tunel przebiega pod ul. Konopnickiej. Drzwi wejściowe zamontowane są w ścianie zewnętrznej ich wymiar to ok. 80cm szerokości i około 1.50 wysokości. Są to drzwi stalowe, grubościenne (ok 4 cm grubości), według informacji jakie usłyszałem na miejscu tunel jest zamurowany mniej więcej w połowie długości, a oficjalny powód zamurowania to to, że w budynku szkoły mieścił się NBP.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Czyli tak powstaje plotka. Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale zostałeś wpuszczony w przysłowiowe maliny. Zresztą nie jesteś pierwszy i obawiam się, że nie ostatni.

Pozdrawiam
Marin
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2006, 00:12
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marin »

Do BOGDANa... z całym szacunkiem i dla Ciebie, ale mam wrażenie, że starasz się być tu naczelnym mentorem wiedzy o tunelach... może i jest takowy tunel w Pile który okrąża nasze miasto 5 razy, a jego odnogi prowadzą na Manhatan i do Hong-Kongu :) ... nie mniej jednak uważam że forum jest w celu wypowiedzi pisanej stworzone, jak również temat tuneli powstał po to by dzielić się wiedzą własną w tym temacie z innmi forumowiczami, a to jak ją kto odbiera... to już jest wielki subiektywizm, obarczony sposobem odbioru informacji pisanej (czytanej).

...nie czuję się wpuszczony w maliny dlatego, że... byłem u wejścia do tego tunelu właśnie dzisiaj, a także widziałem jego wnętrze, owo zamurowanie znajduje się w odległości ok. 5 m od budynku szkoły... mam jeszcze inne ciekawe informacje na temat samego budynku Szkoły Policji, jego konstrukcji i poniemieckiego wyposażenia technicznego, czy i teraz uznasz że właśnie powstała kolejna plotka??

pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Być może będzie okazja, iż się spotkamy i wtedy wyjaśnimy sobie to i owo.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się