Monografia o pilskim lotnictwie

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Monografia o pilskim lotnictwie

Post autor: karpil »

Szanowni Forumowicze, chciałbym poinformować, ze powstaje obecnie monografia na temat historii pilskiego lotnictwa. Jej autorem jest chyba raczej mało znany pasjonat lotnictwa ks. Robert Kulczyński - salezjanin z parafii św. Rodziny w Pile. Zwrócił się do mnie z prośbą, abym poprosił uczestników tego forum o pomoc w jej przygotowaniu.

O jaką pomoc chodzi? Potrzebne są przede wszystkim zdjęcia - lotniska, zakładów Albatrosa, samolotów, sterowców itd. A także wszelkie informacje mogące pomóc w przygotowaniu tej książki (zarówno o lotnisku, samolotach, zakładach, stacjonujących w Pile jednostkach lotniczych jak i wydarzeniach związanych z lotnictwem - bmbardowaniem z 1945, "nalotem" polskiej Czapli i Karasi w 1939 itd.). Jeżeli chodzi o kontakt z Księdzem to mogę podac na priva numer telefonu.

Za wszelką pomoc w imieniu swoim i ks. Roberta z góry dziękuję

Pozdrawiam
Karol
Lech
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2008, 17:51
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: Lech »

Witam i pozdrawiam!
Monografia pilskiego lotnictwa jest już wlaściwie napisana. Zajmuje się tym płk pil. Klaudiusz Jamrożak.
Przekażę Klaudiuszowi informacje na ten temat i ewentualnie podam adres.
Ale pochwalam pomysł, ponieważ na temat garnizonu pilskiego niewiele publikacji się ukazało.
Polecam przy okazji pracę dyplomową Andrzeja Łagowskiego - "Garnizon Pilski po II wojnie światowej" napisaną w PWSzZ w Pile, dostępną także w Miejskiej Bibliotece.
Lech
Rekkeswind
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2007, 11:39
Lokalizacja: Nawet nie z okolic Piły

Post autor: Rekkeswind »

Nigdy nie jest tak, że napisze się wszystko o wszystkim - inne źródła, inny dobór materiału, zainteresowanie innymi zagadnieniami i niby ogólnie temat ten sam, a prace zupełnie różne.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

W zasadzie to dobrze - powstanie "Biblioteka pilskiej wojskowości" czy jak to inaczej nazwać. A przy okazji, jeśli wykładowcy PWSZ pójdą tym tropem, to "dorobimy" się kilku doktoratów, a może i docentur - i bardzo dobrze, bo właśnie o to chodzi, by prace naukowe (zwłaszcza historyczne) drążyły historię regiony!
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

Ciekawostka:

Obrazek Obrazek

Fokker D.VII was manufactured by the Ostdeutsche Albatros Werke in 1918.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Monografia o pilskim lotnictwie

Post autor: pavvlo »

Poczta e-mail Dawnej Piły:
Ks. Robert Kulczyński, Mateusz Kabatek pisze:Szanowni Państwo,

Piła – dawniej Schneidemühl – jest miastem o niezwykle bogatych lotniczych tradycjach. Podczas I wojny światowej właśnie tutaj znajdowały się, znane na całym świecie, zakłady lotnicze Ostdeutsche Albatros Werke, zajmujące się m.in. produkcją znakomitych myśliwców typu Fokker D.VII. Stąd operowały, budzące respekt, a zarazem podziw, sterowce oraz samoloty aż dwóch szkół lotniczych, kształcących kadry lotnictwa niemieckiego. Okres międzywojenny przyniósł likwidację fabryki oraz demobilizację jednostek lotniczych. Równocześnie nastąpił jednak rozwój pilskiego lotnictwa cywilnego, a w tym szybownictwa. Po wybuchu II wojny światowej ponownie otwarto zakłady lotnicze (Ludwig Hansen & Co.), mające istotne znaczenie dla przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. Podobnie, jak wiele innych miast, Schneidemühl stało się w tym czasie także obiektem alianckich bombardowań strategicznych. W roku 1945 było ponadto świadkiem desperackich prób zaopatrywania okrążonego miasta przez samoloty transportowe Luftwaffe, a także intensywnych walk lotnictwa niemieckiego, polskiego i radzieckiego.

Obecnie zmierzają powoli ku końcowi, blisko trzyletnie, prace nad książką, opisującą wszystkie te oraz wiele innych, dotąd zupełnie nieznanych, wydarzeń z historii lotnictwa w Schneidemühl. Podczas niezliczonych godzin badań udało się dotrzeć do tysięcy stron, w większości nigdy niepublikowanych, dokumentów zgromadzonych m.in. w Centralnym Archiwum Wojskowym (Rembertów), Muzeum Lotnictwa Polskiego (Kraków), Bundesarchiv (Berlin, Koblencja, Freiburg), National Archives and Records Administration (Waszyngton), The National Archives (Kew) oraz National Air and Space Museum (Waszyngton). Pozyskano ponadto unikatowe dokumenty oraz fotografie z wielu prywatnych kolekcji. Dzięki wielkiemu wysiłkowi udało się także dotrzeć do ostatnich, żyjących jeszcze, świadków wydarzeń sprzed blisko 70 lat. Zgromadzone materiały pozwalają na odtworzenie nawet najdrobniejszych detali i czynią powstającą publikację zupełnie wyjątkową.

Niniejszym pragniemy zwrócić się do wszystkich pasjonatów historii o wsparcie naszej inicjatywy. Będziemy wdzięczni za wszelkie, nawet z pozoru mało istotne, informacje oraz materiały, które mogłyby okazać się pomocne w jeszcze dokładniejszym odtworzeniu historii pilskiego lotnictwa: od jego początków, aż do roku 1945. Szczególnie cenne okazać się mogą dokumenty, fotografie (w tym kopie) czy wspomnienia, zgromadzone w domowych archiwach i prywatnych kolekcjach. Wszystkie wykorzystane materiały zostaną oczywiście odpowiednio opisane, ze wskazaniem źródła ich pochodzenia. W przypadku kolekcjonerów istnieje także możliwość wzajemnej wymiany zbiorów.

Mamy głęboką nadzieję, iż dzięki powstającej publikacji uda się w sposób rzetelny i kompleksowy przedstawić niezwykle ciekawe losy pilskiego lotnictwa, związanych z nim lotników oraz maszyn.

Osoby mogące udzielić nam wsparcia prosimy o kontakt drogą elektroniczną, na poniższy adres e-mail. Możliwy jest także osobisty kontakt z ks. Robertem Kulczyńskim, pracującym w Parafii p.w. Świętej Rodziny w Pile (ul. Jana Bosko 1).


Z lotniczymi pozdrowieniami,
ks. Robert Kulczyński SDB
Mateusz Kabatek
lotnictwopila@gmail.com

Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Monografia o pilskim lotnictwie

Post autor: Aragorn »

W TP z 11 maja 2010 r. ukazał się ciekawy artykuł pt. Książka: Lotnictwo w Pile od sterowców do Matwiejewa. W artykule zamieszczono trzy zdjęcia, jedno jest na naszej stronie powyżej, jest to samolot Albatros D.III nr seryjny 3223/17 produkcji Ostdeutsche Albatros Werke Schneidemuhl (O.A.W), na drugiej fotografii można zobaczyć Olega Matwiejewa, zaś trzecia fotografia to zdjęcie lotnicze zakładów Ludwig Hansen & Co z sierpnia 1944. Polecam ten artykuł.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Monografia o pilskim lotnictwie

Post autor: pavvlo »

Zamieszczam dwa pozostałe zdjęcia o których wspomina mój przedmówca.

Obrazek
Zakłady lotnicze Ludwig Hansen & Co (dzisiejszy Goliat), zdjęcie z sierpnia 1944.

Obrazek
Kapitan Oleg Matwiejew.


Źródło: Tygodnik Pilski 11.5.2010
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się