Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
darek0878
Posty: 23
Rejestracja: 21 lis 2010, 12:05

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: darek0878 »

Mam pewien pomysł jak do tego podejść i na pewno się uda. Postaram sie być na następnym spotkaniu to wszystko opowiem. pozdrawiam
th0r
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2010, 23:02

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: th0r »

dizel pisze:Mamy nowego Prezydenta Miasta więc może i On przychyli się do odkrycia tajemnicy, w końcu podobno lubi takie sprawy :)
Decydenci wolą postawić parking/supermarket zamiast przyczynić się do odkrycia ciekawej historii :smile3:.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Bocian »

A co mają decydenci do budowy marketów?
Nic dziwnego, że postanowiono milczeć, jeśli na tym forum ktoś pociska takie farmazony...
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: czeslaw »

darek0878 pisze:No dobrze, są jakieś dowody na istnienie tuneli. Ma to być zbadane georadarem. Może uda zdobyć się pozwolenie z Urzędu Miasta, ale do tego potrzebne jest jeszcze zezwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a z tym może być duży problem... Co o tym myślicie?
Myślę, że Miasto do tematu ręki nie przyłoży (bo może zaminowane, może się sypie, a w ogóle to po co to komu?).
Czy będzie zbadane georadarem nie wiadomo. Koszty wynajęcia georadaru z operatorem są bardzo wysokie. Jeśli się nie mylę to w granicach trzech tysięcy za parę godzin pracy. Pozdro
th0r
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2010, 23:02

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: th0r »

Bocian pisze:A co mają decydenci do budowy marketów?
Nic dziwnego, że postanowiono milczeć, jeśli na tym forum ktoś pociska takie farmazony...
Swoim malkontenctwem nie osiągniesz nic.

No moim zdaniem miasto też nie pomoże. Ale przedstawić komu trzeba solidnie przygotowaną propozycję można :D
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: czeslaw »

th0r pisze:
Bocian pisze:A co mają decydenci do budowy marketów?
Nic dziwnego, że postanowiono milczeć, jeśli na tym forum ktoś pociska takie farmazony...
Swoim malkontenctwem nie osiągniesz nic.

No moim zdaniem miasto też nie pomoże. Ale przedstawić komu trzeba solidnie przygotowaną propozycję można :D
Właśnie do tej solidności trochę brakuje, zwłaszcza dokumentów (najlepiej niemieckich).
Rogo
Posty: 18
Rejestracja: 17 cze 2010, 20:13
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Rogo »

Co do georadaru z Nafty... ponoć takiego sprzętu tu nie mają. Pracują na otwartych przestrzeniach poza miastem więc im niepotrzebny. Bynajmniej tak mówił koleżanki ojciec który tam pracuje :) Powiedział żeby raczej spróbować w wodociągach, gazowni... oni prędzej mogą korzystać z tego typu urządzeń.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

Może lepiej napisać do "Było nie minęło" :) oni posiadają takie sprzęty i pewnie ich to zainteresuje.
visard
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2010, 17:17

pod lotniskiem..

Post autor: visard »

Cokolwiek tam było to albo już tego nie ma albo nie jest warte by tam zaglądać. Nie rozśmieszajcie mnie demaskatorzy tajemnic. Historia spowita zdarzeniami jak z Wakacji z Duchami... a odpowiedź jest prosta jak drut. Nic tam nie ma albo jest zawalone i niewarte grzebania się. Chyba nie chcecie mi powiedzieć że dysponując wiertłami które drążą skały bazaltowe nie można przewiercić się do jakiegokolwiek z korytarzy pod pilskim lotniskiem?... czy może z jakichś tajemniczych względów trzeba użyć wejść?
Jakby było tam coś istotnego to wojsko, wywiad i Sasza, przodownik AR już by się tam sto razy dokopali.
Pozdrawiam
Asmo
Posty: 20
Rejestracja: 16 cze 2009, 16:21
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Asmo »

http://www.thirdreichruins.com/thuringen.htm

Nie wiem, czy ktoś już trafił na tą stronę, ale zwróćcie uwagę, na ukształtowanie terenu, jakie było wybierane.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: czeslaw »

Obrazek

Asmo nie uważasz, że gdzieś to widziałeś ??? :)
Asmo
Posty: 20
Rejestracja: 16 cze 2009, 16:21
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Asmo »

Napisałem, że nie wiem czy ktoś trafił na tą stronę, bo dawno nie zaglądałem na forum i zdjęć też wszystkich nie widziałem.

Moje niedopatrzenie - w piersi się biję...
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Jarek63 »

Odpowiedź mnie satysfakcjonuje. Nie oczekiwiałem szczegółów ze spotkania, a jedynie uchylenia rąbka tajemnicy. Przedstawione na spotkaniu zdjęcia miałem możność wcześniej zobaczyć. Są ciekawe - jeśli są autentyczne to nie jest to DETLEF.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: czeslaw »

Jarku, zdjęcia niestety są autentyczne, a My nie upieramy, że jest to Detlef. A według Ciebie jak wygląda obiekt Detlef?
pitersen
Posty: 85
Rejestracja: 11 lut 2008, 17:07

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: pitersen »

Możecie więcej fotek wrzucić :smile4: ??
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Jarek63 »

Według mnie wjazd/wejście za garażami jest tylko elementem obsługi tego schronu. Mimo, że jego konstrukcja w znacznej mierze różni się od pozostałej części obiektów, daleki bym był uważać go za DETLEFA. Sam wjazd i pozostała część widoczna na zdjęciach nie powstała metodą odkrywkową jak wielu sądzi. Już wcześniej po analizie postów na forum, bez widoku obecnych zdjęć wynikało, że elementy tuneli nie powstały metodą odkrywkową. Ich budowa powstała z ustawienia elementów prefabrykowanych na gruncie, a potem elementy te zostały zasypane, a skutki przesunięcia ich nieznacznego są spowodowane ich zasypaniem i naciskiem gruntu. Z posiadanych przeze mnie materiałów w miejscu wejścia/wjazdu w skarpie była wcięcie około 40 m szerokie w głąb 20 m. W związku z tym można przypuszczać, że ten element jest mnie więcej takiej wielkości. Ze zdjęć pokazanych na forum przez osoby które były w jego wnętrzu można zauważyć, że głębiej nie było tuneli dla samochodów a jedynie dla ruchu pieszego. Stąd wniosek, że głębiej znajdują się jedynie magazyny (broni, żywności, wody czy innych materiałów związanych z pozostałą częścią widoczną na zdjęciach). Mimo, że wjazd/wejście wygląda jak bunkier daleki bym był twierdzić, że to DETLEF. Przede wszystkim podejście do obiektu jest widoczne na kilkaset metrów (nie zamaskowane). Przedpole wcześniej jak i obecnie to nieużytki i ogródki działkowe i nikt o zdrowych zmysłach nie lokalizował by tu tajnego obiektu. W tym rejonie nie było i nie ma żadnych umocnień które broniły by do niego dostępu.
Według mnie w grę wchodzą całkiem inne lokalizacje - obstawiam trzy. Pierwsza to rejon zakładów Albatrosa - jak wiadomo Niemcy prowadzili tu badania oraz produkowali części, a może w całości silniki odrzutowe. Ja obstawiam jednak teren byłej roszarni tam również produkowano części lotnicze. Trzeci rejon to tereny byłego ZNTK ul. Warsztatowa - Śląska. W zasadzie inne tereny wykluczam, pozostała część miasta bardzo trudne warunki gruntowo-wodne.
Z informacji co do przebiegu działań wojennych w 1945 r. na miejscach moich lokalizacji praktycznie nie prowadzono walk, tereny te bardzo szybko wpadły w ręce Rosjan. Walki prowadzono jedynie w rejonie cmentarza na Mickiewicza oraz bloków mieszkalnych przy ul. Matwiejewa. Budynek ALBATROSA, roszarnia i byłe zakłady ZNTK nie uległy zniszczeniu. Jeśli nie były bronione to dlaczego - może chciano coś ukryć.
Nie wiem czy mam rację, czas pokaże. Może doczekamy się otwarcia archiwów niemieckich, rosyjskich czy amerykańskich i zostanie to zweryfikowane. Mam nadzieję, że szybko to nastąpi.
Ponadto mam prośbę do kolegów o więcej informacji dotyczących wnętrz spenetrowanych obiektów na terenie miasta, opisów zdjęć itp.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Tom »

Hallo! Trudno znaleźć szersze informacje na temat DETLEF w necie, ale w jednym z pamiętników trafiłem na opis i umiejscowienie 4 tuneli w okolicy lotniska. Text prześlę administracji.

Pozdrawiam
Tom
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Stolper »

Jarek63 pisze:Może doczekamy się otwarcia archiwów niemieckich, rosyjskich czy amerykańskich i zostanie to zweryfikowane.
Witam,

Do materiałów archiwalnych (niemieckich, brytyjskich i amerykańskich), dotyczących "tajemnic" lotniska udało się już dotrzeć - podczas prac nad książką, poświęconą historii lotnictwa w Pile. Efekty badań, w tym kopie oryginalnych dokumentów, zostaną w niej opublikowane. Wśród nich nie zabraknie zdjęć i planów.

Z pozdrowieniami,
MK
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Jarek63 »

Archiwa te jednak nie są ogólnie dostępne. Wiem, że wydanie pozycji o lotnictwie w Pile będzie rewelacyjnym wydaniem na skalę twierdzę że światową - jednak zapewne wiele informacji pozyskanych przy tej okazji przez autora pozycji nie ujrzy światła dziennego, a szkoda.
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Stolper »

Główne założenie jest takie, by w książce znalazły się dosłownie wszystkie szczegóły, do jakich w trakcie 4-letnich prac udało się dotrzeć. Przy każdym fragmencie tekstu będzie znajdował się przypis, wskazujący na źródło konkretnej informacji. Zainteresowani będą więc mogli samodzielnie dotrzeć do podanego dokumentu (publikacji) i porównać go z treścią książki.

Pozdrawiam,
MK
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Jarek63 »

Pańska informacja nie ma nic wspólnego z tematem "Tajemnica pilskiego lotniska".
wazza
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2010, 13:01

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: wazza »

Jak minęło niedzielne spotkanie w Hadesie?
Czy planowane jest następne?
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

No właśnie coś tu cicho :) ciekawe czy w ogóle się odbyło.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Kanclerz »

Spotkanie się odbyło. Kto chciał i mógł być ten był :) Czy planowane są następne? Tak. Kiedy? Może na szóstą rocznicę założenia strony, a może ciut wcześniej :smile4:
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się