Tajemnicze symbole na budowlach

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Tajemnicze symbole na budowlach

Post autor: Aragorn »

Jak już wspominałem na byłym budynku Regierungsdienstgebaude, obecnie Szkoły Policji spotkać można sporo tajemniczych symboli. Moim zdaniem są one związane z cechami rzemieślniczymi, możliwe że się mylę. Spotkać można np. symbol w postaci klucza lub też w postaci litery Y. Oczywiście są jeszcze inne symbole, herby. W samym mieście spotkać można na co niektórych budynkach ciekawe symbole. Zamieszczam jedno foto z budynku na 11 Listopada.

Obrazek
Bogdan pisze:Dotyczy symboliki na budynku Szkoły Policji.
Zamieść foto, spróbujemy ustalić czego to dotyczy.
Jednakże na pewno nie są one związane z cechami.
Pozdrawiam
Foto wkrótce.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Re: Tajemnicze symbole na budowlach

Post autor: Mistrz »

Aragorn pisze:Obrazek
Wczoraj przechodząc tamtędy zauważyłem ten element pierwszy raz w życiu. :shock:
Od razu skojarzyło mi się to z wozem Michała Drzymały.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Mogę dodać że po wnikliwym przyglądnięciu się wizerunkowi wozu, można dostrzec na części gdzie biała farba odpadła trzy litery. Ostatnia litera to T.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ciekawa płaskorzeźba jest też nad wejściem do kamienicy przy ul. Kolbego 60 - kosz z owocami, po bokach dwa ptaki.

Obrazek
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Budynek z ciekawym elementem o którym wspomina "Aragorn" należał przed I wojną światową / ul.Breitestrasse nr 4 / do Hermana Arndta. Był właścicielem sporej firmy spedycyjjno-transportowej na terenie ówczesnej Piły. Posiadał również drugi obiekt przy nieistniejącej dziś ulicy Karlstrasse nr 43. Ten herb/symbol przedstawia wóz transportowy z jego nazwiskiem / po II wojnie całość zamalowano /. Swego czasu chyba na pierwszym piętrze przez długie lata miał swoją swoją pracownię fotograficzną znany w Pile fotograf i rejestrator powojennych zniszczeń naszego miasta ZARANEK.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Ciekawą symbolikę zobaczyć można na terenie szkoły przy ul. ks. Popiełuszki, al. Niepodległości. Ciekawe okrągłe okienka i nie tylko.

Obrazek

Dziękuję robertowi za szczegółowe informacje dotyczące wizerunku znajdującego się na budynku na ulicy 11 Listopada.
Pozdrawiam.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Na przeciw MERKUREGO nad wejściem do Wypożyczalni kaset jest symbol węża i wagi, czyżby w tym budynku mieszkał aptekarz.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Według książki adresowej z roku 1938 w tym budynku - Zeughausstrasse 21 - nie bylo apteki. Były wtedy cztery w mieście, ale żadna na tej ulicy. Także nie mieszkał tutaj żaden lekarz, ani nikt związany bliżej z medycyną. Mamy więc zagadkę ?????

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Obrazek Obrazek

Monogram nad wejściem to litery MB lub BM. Według danych z roku 1938 nikt o takim monogramach nie był właścicielem tej kamienicy. Chyba, że chodzi o wcześniejszego?
Niewykluczone, iż odnosi się on do budowniczego tego obiektu lub architekta.

Foto pochodzi z kwietnia 1993 roku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Prawie naprzeciwko domu z poprzedniego posta na szczycie kamienicy są widoczne inne inicjały - "KM":

Obrazek Obrazek

P.S. Podziękowania dla Aragorna za info o tym napisie :)
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Przejeżdzając obok SP7 zauważyłem, że na frotowej scianie, wysoko nad wejściem jest miejsce, które wygląda że brakuje tam herbu. Czy kiedyś herb tam istniał, lub miał powstać? W tym miejscu farba zlazła z cegły, i widać mury dodane przez Niemców, w herbie Piły. Niestety nic więcej nie widać. Może herb był namalowany, a przemalowując szkołę zamalowano ten herb, i farba z PRL, odeszła razem z farbą sprzed wojny.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Właśnie się zastanawialiśmy nad tym herbem przy okazji ostatniego spotkania w sprawie okrąglaka :). Owszem, na starych zdjęciach widać, że tam był herb - mogę się mylić, ale ja na tym herbie widzę pruskiego orła. Niestety zdjęcia które posiadam są zbyt słabej jakości żeby zobaczyć go lepiej. Jeszcze w temacie SP7:

Obrazek

Pozostałości napisu na fasadzie, jeszcze z czasów gdy było tam Królewskie Seminarium Nauczycielskie. Treść napisu to najprawdopodobniej "Königliche Lehrer-Seminar".

Obrazek Obrazek

Data nad wejściem do szkoły - jak widać po napisie "erbaut" nie ma śladu.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Nie analizowałem, i nie przyglądałem się zdjęciom przedwoejnnym, po prostu mój domysł po ujrzeniu murów miejskich. Zdjęcia, które posiadam, też nie ukazują całego budynku i nie widać tam prawie nic.
Kiedyś także się zastanawiałem co było w tych miejscach na napisy. I a propos - co znaczy "erbaut", czyżby "wzniesione, zbudowane" ?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Filip pisze:I a propos - co znaczy "erbaut", czyżby "wzniesione, zbudowane" ?
Dokładnie. W połączeniu z datą oznacza to po prostu, że szkoła została zbudowana w latach 1902-04.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Tak jak myślałem, dzięki. Domyślam się, że daty na budynkach nie są przypadkowe :wink: Niemieckiego się "uczę", przy jednej godzinie w tygodniu nie da się wiele nauczyć :wink:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ornamenty na szczytach kamienic przy ul. Ogińskiego 9-11:

Obrazek Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Na budynku przy ul. Śmiłowskiej widać rosyjskie napisy. Co tam było?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

viewtopic.php?p=757#757
W 1945 r. te budynki zajmował rosyjski batalion kolejowy. J. Stukowski opisywał masowe zatrucie metanolem, jakie nastąpiło wśród członków batalionu w maju tego roku.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Maszkarony i data na kamienicy przy ul. Ludowej 33:

Obrazek Obrazek

Oprócz tych z sąsiedniego domu nr 31 (dawna willa Starka) są to chyba jedyne maszkarony w Pile.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

zagadka

Post autor: okiennica »

Hmm, mam nadzieję, że ten post pasuje do tego wątku :)

Mam zagadkę: gdzie w Pile znajdują się te drzwi :?:
(dodam, że nie mam pewności, czy są to jedyne takie drzwi w Pile)

Obrazek
Jak już zagadka zostanie rozwiązana, to prosiłabym o info, czy te drzewka na drzwiach są związane z kimś kto tam mieszkał i np. z jego zawodem, czy po prostu ktoś miał fantazję, żeby sobie drzwi wejściowe tak ozdobić :wink:
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

Drzwi znajdują się w kamienicy przy ulicy Boh. Stalingradu niedaleko samolotu. Jaka nagroda? :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: zagadka

Post autor: SA108 »

okiennica pisze:Jak już zagadka zostanie rozwiązana, to prosiłabym o info, czy te drzewka na drzwiach są związane z kimś kto tam mieszkał i np. z jego zawodem, czy po prostu ktoś miał fantazję, żeby sobie drzwi wejściowe tak ozdobić :wink:
Willę tę (przed wojną Berlinerstr. 4) wzniósł dla siebie Hugo Benade - właściciel fabryki papy dachowej, położonej na działce obok (Berlinerstr. 5). Fabryka została założona w 1892 r., a willa powstała zapewne w tym samym okresie (na pewno przed 1896 r.). Zakład istniał w tym miejscu do 1927 r., następnie przeniósł się do dawnej roszarni. Nie wiem co później mieściło się w obiektach byłej fabryki ani kto był właścicielem willi w okresie międzywojennym, gdyż aktualnie nie mam dostępu do ksiąg adresowych.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Post autor: okiennica »

Kurcze, ale Wy to macie refleks i wiedzę :D i to o 6 rano! :shock:

Nagrodą będzie kolejna zagadka, ino sobie znajdę jakiś ciekawy obiekt :wink:
(i tak pewnie zgadniecie zanim ja tu skończę posta pisać :lol: ).

A tak poważnie, to gratuluje i "zazdraszczam" wiedzy :D
I dziękuję za informacje :)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

To teraz jeszcze ja pozwolę sobie zadać zagadkę. Wprawdzie to nie budowla, ale...

Obrazek

(osoby, które były wtedy razem ze mną przy tym "czymś" proszę o milczenie).
LaoTsy
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2007, 00:11
Lokalizacja: Piła, Zamoście

Post autor: LaoTsy »

To fragment ogrodzenia w pobliżu wejścia na Dworzec kolejowy, początek ulicy Zakopiańskiej. Całe ogrodzenie i brama jest piękną kowalską robotą.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się