Kalina

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
lukas
PRZYJACIEL
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2006, 16:35
Lokalizacja: Piła 725470191

Post autor: lukas »

Rozmawiałem wczoraj z moim teściem, mieszkańcem Dziembowa. Twierdzi że:
- w Kalinie w 1939 nie było strażnicy, była w Dziembowie (budynek jeszcze stoi) i podlegała pod Kaczory, a główne dowódctwo było w miejscowości Stare
- betonowy most drogowy wysadzili Niemcy w 1945, wojsko prowizorycznie go odbudowało (w załamanie nałożono drewnianych kloców), w krótkim czasie po zakończeniu wojny za zgodą Powiatu dwóch gospodarzy z Dziembowa prowizorkę rozebrało
- na wzgórzu była kawiarnia, ładne widoki na Gwdę, ale jak twierdzi były również magazyny z częściami do samolotów
- pokazałem pomnik stojący przy drodze, rozpoznał natychmiast nie zgadza się z miejscem w którym stał
odwiedzimy Kalinę latem, zweryfikujemy, na Jego wiek za zimno.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Dla wyjaśnienia -

W Kalinie faktycznie nie było strażnicy Polskiej Straży Granicznej - ta miejscowość była na terenie Rzeszy.
Opisana przeze mnie lokalizacja to nie Kalina!!!!! tylko kawałek za nią i to już było po polskiej stronie. Tam mieścił sie tylko posterunek.

Na wzgórzu nie była kawiarnia, tylko restauracja. Mniemam, że kawę też tam na pewno podawano.

Co do magazynów z częściami do samolotów to jakieś bujdy. Nikt nie będzie trzymał tego w lesie bo i niby po co????? Sporo przeczytałem, ale nigdy nie spotkałem się z faktem stawiania jakichkolwiek "instalacji" wojskowych w tym rejonie. Rozumiem - umocnienia polowe. Ale to już inny temat.

A tak nawiasem mówiąc, szkoda iż nie jest tam choć trochę jak kiedyś. To było napradę bardzo urokliwe i często odwiedzane, nie tylko przez mieszkańców Schneidemühl, miejsce. Głodny i spragniony miał gdzie się "poratować". A dzisiaj? Jak jest każdy widzi. Szkoda......

Pozdrawiam
lukas
PRZYJACIEL
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2006, 16:35
Lokalizacja: Piła 725470191

Post autor: lukas »

Moja wiedza pochodzi od teścia, we wrześniu 1939r miał ponad 19 lat, a znakomita pamięć dopisuje mu do dzisiaj.
Potwierdza istnienie w tamtym czasie magazynu z częściami, opisał go dość dokładnie, opisał restaurację, pamięta jej nazwę, wymienił nazwiska obsługi. Do restauracji były dwa podjazdy, od strony mostu bardzo stromy, a od Piły łagodny, łatwo wjeżdżało się zaprzęgiem konnym. Opisana droga prowadzi do Dziembowa, natomiast w zabudowaniach w odległości około 1,5 km od granicy po polskiej stronie mieszkał leśniczy Pan Chojnacki senior, a posterunek był w Dziembowie.
Przed wojną do Niemiec można było wjechać przez Kaczory na podstawie przepustki (otrzymywał ją po około miesiącu od złożenia wniosku). Polski dworzec celny był w Kaczorach, a niemiecki przy wjeździe do Piły.
Przez Kalinę legalnie na stronę niemiecką ani wejść ani wjechać nie było można.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Byłem dzisiaj w Kalinie koło "Smoka". Niestety jakaś "św....." (nie chcę obrażać poniekąd to sympatyczne zwierzątko) pozbawiła go kilku gontów. Jak widać nie starczyło mu odrobiny przyzwoitości aby do ogniska użyć chrustu.
Nadal w stosunku do niektórych skutkuje tylko kij i to gruby.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Od 13 lutego do 13 września 1920 r. Kalina znajdowała się w granicach Polski. Polscy żołnierze stacjonowali w istniejącym do dziś domu celnym przy dawnym moście.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Post autor: hose »

Co oznaczają sygnatury na kubkach wykopanych na Kalinie (korona + KPM)?? Czy wie ktoś z jakiej fabryki przyjechały??
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Po pierwsze, mógłbyś wstawić zdjęcie tego kubka - tak na podstawie opisu ciężko coś zidentyfikować. Po drugie, ten post nadawałby się bardziej do jednego z tematów w dziale "Poszukiwacze skarbów".

EDIT: Już mam - KPM może oznaczać Königliche Porzellanmanufaktur ("Królewska Manufaktura Porcelany") w Berlinie.
Pozdrawiam
Adrian_Piła
Posty: 7
Rejestracja: 17 lip 2006, 15:23

Post autor: Adrian_Piła »

Witam. Tak mnie to forum zaciekawiło, że dziś razem z kumplem wybrałem sie na Kalinę i znalazłem 3 przedmioty tam gdzie była kiedyś restauracja.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Czy wie ktoś co to za znaleziska? :D
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

UWAGA! Posty dotyczące wycieczki do Kaliny zostały przeniesione do tego tematu: viewtopic.php?t=392
moderator
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Wczoraj byłem rowerkiem w okolicznym lesie. Jadąc pociągiem w kierunku Poznania po prawej stronie, jakieś 300 metrów od przystanku Piła Kalina napotkałem dobrze zachowane okopy. To dla zainteresowanych. :wink:
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W tym tejonie zachowało się jeszcze sporo z tego typu "urządzeń".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Mam pytanie dlaczego w rejonie restauracji w Kalinie wychodzą mi same butelki farmaceutyczne np. TROPONWERKE.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W czasie walk o miasto w styczniu/lutym 1945 roku, w piwnicach tej restauracji znajdował się m.in. polowy punkt medyczny.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Wiesz może co to za lek: TROPONWERKE DINKLAGE & Co. KOLN-MULHEIM, bo znajdował się tam m.in?? Co jeszcze tam się mieściło. Pozdrawiam i dziękuje.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

TROPONWERKE Dinklage & Co. - Köln - Mülheim

Jest to niemiecka firma farmaceutyczna. Działa do dzisiaj.

Zawartość była opisana na papierowej naklejce. Niestety czas robi swoje (generalnie wilgoć) i nic się nie zachowało.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

BUTELKA

Post autor: hose »

Ja też znalazłem taką butelkę, próbowałem ją umyć, ale ją upuściłem co spowodowało odpadnięcie szyjki. Marek wykopał kilka miesięcy później drugą i mi podniósł ciśnienie, bo buteleczka jest super i ma trójkątny otwór w szyjce. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Parę newsów z dzisiejszego wypadu do Kaliny:
- przed budynkiem RDLP posadzono "Dąb Papieski":

Obrazek Obrazek

- na dwóch pomnikowych dębach przed wejściem do RDLP zamocowano tabliczki z nazwami: "Dębiak" i "Kaliniak".
- po drewnianym kiosku koło "Smoka" została tylko podmurówka.
- z wielkim trudem udało mi się znaleźć pozostałości Kamienia Fryderyka (przyznam, że nigdy wcześniej tam nie byłem :oops:). Są tak schowane w krzakach, że przeszedłem tuż obok nich wcale ich nie zauważając. Nie polecam wycieczki w to miejsce o tej porze roku osobom, które jeszcze tam nie były.
- znalazłem świetny motyw do zdjęć kolejowych... ale o tym może w innym temacie ;)
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Pomnik

Post autor: hose »

Ja też byłem w miejscu tego pomnika Fryderyka i potwierdzam bardzo trudno znaleźć to miejsce. Wskazówką może być jedynie słup wysokiego napięcia, koło którego stał pomnik. Ja osobiście poznałem to miejsce po jałowcach i tujach, które tam posadzono dla ozdoby zapewne.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Pomnik

Post autor: BOGDAN »

Jeszcze kilka lat i miejsce b. pomnika zostanie tylko w pamięci zajmujących się historią naszego miasta.
Przeciętny mieszkaniec nie ma wogóle o tym pojęcia. Wielokrotnie wypowiadałem się, iż edukacja regionalna jest na bardzo niskim poziomie. Odpowiedzialni za tą sytuację nadal nic nie robią.

Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kalina

Post autor: adam »

Wspomnienia o Königsblick jednego z mieszkańców Schneidemühl .
Miejsce to można było osiągnąć z miasta codziennie, jadąc wagonem motorowym z peronu nr 5, z dworca i wysiadając na przystanku "Friedrichsstein". Następnie pól godziny marszu i jest się na miejscu. W lecie w niedziele i święta pociąg dwa razy dziennie pokonywał tą trasę. Zimą z ulicy Brauerstraße do Königsblick jeździły sanie konne. W leśnej restauracji panowała zawsze atmosfera festynu. W sali różne zespoły grały muzykę romantyczną lub taneczną. Na tarasie w cieniu drzew siedzieli ludzie popijali kawę i jedli ciasto często przyniesione przez samych siebie .
Koniecznie trzeba wspomnieć o przepięknym widoku na Gwdę z wieży widokowej (Aussichtsturm) o nazwie "Lug ins Land".
W pobliżu leśnej restauracji znajduje się pomnik niemieckości i kamień Cesarza Fryderyka, który był ulubionym miejscem zabaw dla dzieci.
Pozdrawiam
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Kalina

Post autor: Bocian »

adam pisze:[...] i wysiadając na przystanku "Friedrichsstein". Następnie pól godziny marszu i jest się na miejscu.
Z tego by wynikało, że pociag nie dojeżdżał do Kaliny, a kończył bieg w Leszkowie. Trochę to dziwne.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Kalina

Post autor: adam »

Wspomnienia przetłumaczyłem dokładnie, a właśnie nie wiedziałem jak nazywa się ten przystanek po polsku więc napisałem nazwę oryginalną. Czy dojście z Leszkowa do byłej restauracji w Kalinie zajmuje pół godziny , bo jeśli tak to można wykluczyć pomyłkę osoby piszącej wspomnienia.
Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Rowerem dojazd zajmuje kilka minut, więc całkiem możliwe, że piechotą około 30.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Jak najbardziej pół godziny spacerkiem jest realnym czasem. Nie podejrzewam autora wspomnień, że się pomylił, bo ta historia trzyma sie kupy. Zastanawia mnie tylko, dlaczego wysiadano w Leszkowie, tylko że na to pytanie będzie bardzo trudno odnaleźć odpowiedź.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Czy wiesz adamie, jakiego roku dotyczą te wspomnienia?
A tu mała podpowiedź: http://www.dawna.pila.pl/grafika/Mapy/W ... e-Pila.jpg
Czyżby względy militarne ? Na odcinku, na którym nie ma na mapie torów , czyli na odcinku moreny pozostały do dziś ślady okopów( pisałem o tym przed ponad rokiem).O braku torów na moście na Noteci ktoś gdzieś też coś wspominał.

ziolek:
Wysłany: Wto Sie 15, 2006 11:37

Wczoraj byłem rowerkiem w okolicznym lesie. Jadąc pociągiem w kierunku Poznania po prawej stronie, jakieś 300 metrów od przystanku Piła Kalina napotkałem dobrze zachowane okopy. To dla zainteresowanych.
BOGDAN:
Wysłany: Czw Sie 17, 2006 18:08

W tym tejonie zachowało się jeszcze sporo z tego typu "urządzeń".

Pozdrawiam
I dalsza analiza map skłania mnie do wniosku, że po ustaniu działań wojennych tory zostały przywrócone.
Mapa z 1939r.: http://www.dawna.pila.pl/grafika/Mapy/G ... 39)-01.jpg
Mapa z 1940r.: http://www.dawna.pila.pl/grafika/Mapy/M ... (1940).jpg

P.S.
Prosiłbym przy próbie skorzystania z map o wklejenie pełnych linków.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się