Rozwalają stare budynki!

Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Patyk »

...nie musiał, budynek należy do PLP S.A.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Filip »

Czyste chamstwo. Czy naprawdę delegatura konserwatora zabytków polega tylko na tym, że przychodzi się do biura codziennie na 8 godzinną kawę? Przecież parę ładnych lat temu wszystkie przedwojenne obiekty w Pile zostały objęte opieką konserwatorską. I co z tego? Ano właśnie nic.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Bocian »

A od kiedy przedwojenność budynku świadczy o jego zabytkowości? Mylisz pojęcia Filipie.

Oprócz wieku liczy się wartość kulturowa obiektu czyli np. wysokie walory estetyczne, unikatowość, świadectwo swoich czasów, ważny element kompozycji urbanistycznej, związek z ważnym wydarzeniem/postacią.

Tutaj tego nie ma.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: lubianka »

Bocian pisze:A od kiedy przedwojenność budynku świadczy o jego zabytkowości? Mylisz pojęcia Filipie.

Oprócz wieku liczy się wartość kulturowa obiektu czyli np. wysokie walory estetyczne, unikatowość, świadectwo swoich czasów, ważny element kompozycji urbanistycznej, związek z ważnym wydarzeniem/postacią.

Tutaj tego nie ma.
Może i nie ma, ale moim zdaniem powinno się zachować stare domy. Przedwojenność to tylko uogólnienie czasu, jednak za sto lat (jeżeli oczywiście będziemy jako ludzkość dalej istnieć) bloki będą dalej szpeciły, a ten dom już pewnie wtedy dwustu letni, zaliczał by się do twojej listy obiektów wartych ochrony. Mamy w Pile "Arsenał" który niczym szczególnym się nie wyróżnia, jednak cieszymy się, że jest, że ocalał. Może jest jakiś ważny powód rozbiórki tego domu, jednak to tylko przykład bezpowrotnego pozbywania się duszy miasta. Co komu przeszkadzał Kościół Janów, Rokada, Droga nad zalewem. Były to większe i mniejsze elementy miasta, które już niestety podziwiać możemy tylko na fotografiach. To tyle ja mam do powiedzenia na ten temat. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: dizel »

Krótko.. takie obiekty przeszkadzają władzom i świetnie służą zarabianiu pieniędzy tzn. ich burzenie. Kościół Janów zniszczono dla hotelu, Rokadę dla Lidla, drogę nad zalewewm zniszczono dla paru cwaniaków mieszkających w nowych domkach, ten dom zaś obok Philipsa przeszkadzał pewnie większym autom przy wjeździe więc go wyburzono. Jak widać pieniądze, które można zarobić na takich operacjach są ważniejsze niż zabytki.. nie chcę nikogo urazić ale wcale bym się nie zdziwił gdyby np. za parę lat ktoś podjął decyzję o rozbiórce parowozowni bo przeszkadza.. dramat.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: ziolek »

Oj Panowie, chyba jesteście ortodoksyjnymi miłośnikami zabytków wiedzeni emocjami używającymi zbyt mocnych argumentów i porównań. Prawdopodobnym jest, że gdyby parowozownia czy arsenał byłyby w naszym mieście tak liczne jak ten domek to ktoś z jakiś względów pokusiłby się o rozbiórkę. I cóż byłoby w tym złego? Domków takich jak ten mamy wiele, a ten nie kojarzę by był cześcią jakiegoś układu np. zabudowanej szeregowo uliczki.

Nie chcę wnikać w stan posiadania waszego majątku więc może sami przed sobą dokonajcie refleksji nad tym jak np. przez lata zmienił się wasz dom, mieszkanie czy pokój. Czy również konsekwentnie, bez wyjątków powstrzymujecie się od przestawiania, malowania, usuwania bo za dwieście lat coś może mieć wartość? Jeśli tak to jestem pełen podziwu, acz podejrzewam, że i Wy dokonujecie selekcji zachowywanych przedmiotów.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: dizel »

Mówimy o wielu innych zabytkach w Pile, które się po prostu niszczy a nie tylko o tym domku, nie upieraj się. Przykłady można mnożyć, sam dobrze o tym wiesz. W wielu innych miastach jakoś daje się połączyć nowoczesność z historią a w Pile jak widać nie. Tu się tylko zarabia.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Jarek63 »

Chodzą słuchy, że kolejnym budynkiem przeznaczonym do rozbiórki jest były budynek SANEPID-u. Obecny właściciel ma inną koncepcję. I tak już go złomiarze mocno zdewastowali. Kolejny obiekt zagrożony to stara przepompownia na 11-go Listopada. Tak to jest jak sprzedaje się obiekty za wszelką cenę różnym biznesmenom, ktorzy zamiast odrestaurować te obiekty pozostawiają je samym sobą i wszelkiej maści wandalom.
Mimo wielu zapewnień władz, co zmieniło się w sprawie okrąglaka, ano nic jak niszczał tak dalej niszczeje.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: ziolek »

dizel pisze:Mówimy o wielu innych zabytkach w Pile, które się po prostu niszczy a nie tylko o tym domku, nie upieraj się. Przykłady można mnożyć, sam dobrze o tym wiesz. W wielu innych miastach jakoś daje się połączyć nowoczesność z historią a w Pile jak widać nie. Tu się tylko zarabia.
A niech się zarabia. Może dzięki temu współcześni pilanie zarobią na tyle, by pozostawić po sobie coś wartościowego, co nie oznacza, że nie podzielam niepokoju o obiekty jakie wymienił Jarek63. Kwestia budynku.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Bocian »

dizel pisze:Mówimy o wielu innych zabytkach w Pile, które się po prostu niszczy a nie tylko o tym domku, nie upieraj się.
Nie. Obruszyliście się na rozbiórkę tego, konkretnego budynku.
dizel pisze:Przykłady można mnożyć, sam dobrze o tym wiesz. W wielu innych miastach jakoś daje się połączyć nowoczesność z historią a w Pile jak widać nie. Tu się tylko zarabia.
A wiesz, że posiadanie obiektu zabytkowego to wielkie obciążenie? Że jak ktoś coś odkopie na Twojej działce to nie dość, że masz opóźnienie w inwestycji, to jeszcze Ty płacisz archeologom? Że wykonanie, uzupełnianie detali, rekonstrukcja stolarki okiennej są po prostu bardzo drogie?

Wiesz, że niedługo trzeba będzie zacząć wyburzać część z XIX wiecznych, wrocławskich kamienic? Jest ich około dwa tysiące, większość w fatalnym stanie technicznym. Taniej to wyburzyć i postawić nowe budynki. Czy szkoda? Trochę tak, ale pamiętajmy, że to przeważnie zwykłe "klocki" z tą różnicą, że w pierzei i z zerżniętym z katalogu ornamentem. Do lat 70 prawie nikt nie doszukiwał się w tym wartości.

W Pile jest nieco inaczej. Kamienic jest mało, warto więc je chronić.
Jarek63 pisze:Chodzą słuchy, że kolejnym budynkiem przeznaczonym do rozbiórki jest były budynek SANEPID-u. Obecny właściciel ma inną koncepcję. I tak już go złomiarze mocno zdewastowali. Kolejny obiekt zagrożony to stara przepompownia na 11-go Listopada. Tak to jest jak sprzedaje się obiekty za wszelką cenę różnym biznesmenom, ktorzy zamiast odrestaurować te obiekty pozostawiają je samym sobą i wszelkiej maści wandalom.
Nic o tym nie wiem...
Jarek63 pisze:Mimo wielu zapewnień władz, co zmieniło się w sprawie okrąglaka, ano nic jak niszczał tak dalej niszczeje.
Chyba nie jesteś w temacie. Właśnie trwa konkurs architektoniczny na zespół dworca z parowozownią.

Ktoś tu jeszcze napisał, ze bloki zawsze będą szpecić. To nieprawda. Niektóre są rewelacyjne.
Tu tylko jeden przykład z Wrocławia: http://wroclaw.hydral.com.pl/14921,obiekt.html
Niestety zeszpecono je styropianem i te fajne wzorki z okien nie są już czytelne.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: lubianka »

Bocian przecież rozmawiamy o Pile i pisząc, że bloki zawsze będą szpetne, miałem na myśli właśnie to miasto. Jeżeli jednak w Pile są jakieś ładne bloki to ja ich jakoś nie widziałem. Ten mały budynek koło Philipsa może faktycznie nie miał większego znaczenia jednak i jego szkoda przynajmniej mi.
ziolek pisze:przez lata zmienił się wasz dom, mieszkanie czy pokój. Czy również konsekwentnie, bez wyjątków powstrzymujecie się od przestawiania, malowania, usuwania bo za dwieście lat coś może mieć wartość? Jeśli tak to jestem pełen podziwu, acz podejrzewam, że i Wy dokonujecie selekcji zachowywanych przedmiotów.
Jasne, że się zmienia meble, ale powiedz sam, gdyby nasi dziadkowie nie wynosili mebli na strych, lecz je palili, dzisiaj nie mielibyśmy antyków. W najbliższym czasie postaram się zamieścić zdjęcie jak to się robi w Niemczech.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Jarek63 »

Jestem w temacie. Wiem o konkursie. Ale od wielu miesięcy nic się nie zmieniło, a można było chociaż prowizorycznie zabezpieczyć, za chwilę przyjdzie zima - do zimy i tak prace się nie rozpoczną. Oglądamy się na inne - Wrocław piękne miasto byłem tam niedawno, nawet jeśli rozbiorą tam kilkadziesiąt kamienic to jest i tak ułamek jego zabytków, samych kościołów jest ok. 100, stary rynek i tysiące pomniejszych obiektów. W Pile nie ostało się prawie nic, a te które zostały niszczy się bezpowrotnie. Niestety wiem też, że mieć zabytek to tylko obowiązki, zero pomocy od państwa, a jeśli nawet to dopiero po odrestaurowaniu obiektu można liczyć na ewentualne niewielkie profity. Nie rozumiem też polityki naszego konserwatora i muzeum okręgowego, większość środków topiona jest w skansen w Osieku - oczywiście jest on potrzebny, ale czy powinien być nadal priorytetem?
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: lubianka »

Jedno z najstarszych miast w Niemczech, gdzie są budynki z początku naszej ery. Pomimo mnogości zabytków, nie rozwala się wszystkiego co staje na drodze, lub burzy czyjąś wizję urbanistyczną, ale ratuje przynajmniej fasadę.

Obrazek
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Filip »

Bocian pisze:A od kiedy przedwojenność budynku świadczy o jego zabytkowości? Mylisz pojęcia Filipie.

Oprócz wieku liczy się wartość kulturowa obiektu czyli np. wysokie walory estetyczne, unikatowość, świadectwo swoich czasów, ważny element kompozycji urbanistycznej, związek z ważnym wydarzeniem/postacią.

Tutaj tego nie ma.
Ja nie powiedziałem, że to że jest przedwojenny znaczy że jest zabytkowy.
Historycznie akurat był nie tak wcale bez znaczenia - to część dawnych zakładów FeaWerke jak już wspomniano.
Wkurza mnie bylejakość tego miasta. Każdy "remont" budynku przedwojennego odbywa się najtańszym kosztem z beznadziejnym efektem wizualnym. Nie ma obiektów, które doczekałyby się porządnych renowacji. Czy naprawdę to co wartościowe sprzed wojny musimy sprowadzić do poziomu beznadziejnego budownictwa które w Pile powstawało po wojnie?
W Szczecinie zakończyło się niedawno oczyszczanie Czerwonego Ratusza, mimo że nigdy nie był pomalowany farbą olejną jak nasza Szkoła Policji czy SP 7.
To naprawdę jest chore, ze co chwile słyszy się o jakimś przeszkadzającym budynku przedwojennym. Kolejne pewnie będzie przedszkole na Walki Młodych, którego hobby ostatnio jest piromania.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: ziolek »

lubianka pisze:Jedno z najstarszych miast w Niemczech, gdzie są budynki z początku naszej ery. Pomimo mnogości zabytków, nie rozwala się wszystkiego co staje na drodze, lub burzy czyjąś wizję urbanistyczną, ale ratuje przynajmniej fasadę.

Obrazek
Nie tak dawno na Viasat History obejrzałem jeden z filmów dokumentalnych poświęconych zjednoczeniu Niemiec przed dwudziestoma laty. Jako przykład zapaści NRD pokazano m.in. stan zabytków w jednym z miasteczek we wschodnich Niemczech. Kamienice stanowiące centrum tego miasteczka były tak zaniedbane, że w bliskim czasie groziło wyburzanie starówki. Szczęściem była integracja i potok zachodnioniemieckich pieniędzy, dzięki czemu starówkę tego miasteczka niemal w ostatniej chwili uratowano.

I teraz kilka spostrzeżeń.

W momencie zjednoczenie Niemiec dochód narodowy per capitia Niemców ze wchodu stanowił 1/3 dochodu Niemców z zachodu. Obecny dochód narodowy Polaków per capitia to nieco ponad 1/3 dochodu obecnych Niemiec. Wiec szczęściem naszym, że mimo podobnej przepaści w dochodzie jaka dawniej dzieliła Niemców i nas Polaków z obecnymi obywatelami Niemiec, nie musimy wyburzać starówek.

Wniosek jeden, że na utrzymanie zabytków nie każdego stać i mała ironia, że jak 20 lat temu erefenowskie pieniądze ratowały zabytki wschodnioniemieckie, tak teraz niekiedy poprzez fundusze unijne erefenowskie pieniądze ratują polskie zabytki.

Niemniej będę się upierał, że nie wszystko co stare zawsze zasługuje na zachowanie. Inaczej nadal mieszkalibyśmy w krytych strzechą chatach. I ponadto absurdem jest, że w czasie gdy nie ma środków na zachowanie niemal architektonicznych perełek jaką jest np. pilski okrąglak, ktoś postuluje zachowanie domku jakich wiele i którym niczym szczególnym się nie charakteryzuje.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: lubianka »

Jasne, że w ochronie zabytków najważniejsze są pieniądze. W Pile jednak oprócz pieniędzy (aczkolwiek nie do końca) brakuje czasami zdrowego rozsądku. Czasami marnotrawi się fundusze na inwestycje pozbawione sensu bytu. Inwestycje przerastające potrzeby miasta, pociągające za sobą niszczenie obiektów o większym lub mniejszym znaczeniu historycznym. Wiesz przecież Ziolek, że nie chodzi mi o ten mały domek na Podlasiu. To mały prawie nic nie znaczący szczegół, szczegół w skali tego co się już wydarzyło.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: dizel »

Dokładnie, dziwię się, że tak światły człowiek jak Ty ziołek cały czas upiera się przy tym jednym domku i nie może pewnej rzeczy zrozumieć. Toż my wszyscy mówimy tu o całej skali degradacji zabyków w Pile a domek ten służy nam za jeden z wielu przykładów. Ciekawe czy parowozownia przetrwa.. oby, bo to już w ogóle byłby dramat.
Co do przedszkola na Walki Młodych.. no jak myślicie kto go podpala? A może przyszły właściciel marketu, który ma tam stanąć i któremu owy budynek przeszkadza?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: ziolek »

Więc pozwolę sobie dizel ponownie się z Tobą nie zgodzić. ;) Światłym człowiekiem nie jestem. Braki w wiedzy mam ogromne. Co gorsze zasoby mojej pamięci są ulotne, a poglądy niestety co jakiś czas muszę korygować. ;) Niemniej dzięki za słowo uznania. :)

A już poważniej pisząc to mam nadzieje, że kwestia domku przynajmniej dla niektórych jest już zamknięta. Owszem bardzo chętnie mogę przyłączyć się do dyskusji na temat innych pilskich zabytków i ich stanu. Prosiłbym tylko o powściągliwość w wyrażaniu emocji, a bardzo chętnie pogadam. :)
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: wojtaq »

Przepraszam, że jako multidyscyplinarny troglodyta zabiorę głos w sprawie tego nieszczęsnego budynku na Kossaka. Już go wprawdzie nie ma, ale pięćdziesiąt metrów dalej ku torom stoi podobny 'zabytkowy' kurnik, więc załatwiono na razie tylko połowę historycznej substancji w tym miejscu :mryellow:
Na marginesie rozdzielę poparcie po równo między adwersarzy problemu. Nie wszytko musi być zabytkiem, a i zabytki nie muszą być najważniejsze czego dowodzi nasz stosunek do przeszłości. Kiedyś będąc na kirkucie w Skwierzynie oburzałem się dewastacją tego miejsca. Do pionu sprowadził mnie towarzysz wycieczki, który trzeźwo ocenił stan cmentarza, jako artefakt stosunku Polaków do przeszłości. To także obok zabytków materialnych jest dowodem przeszłości. Dlaczego tak piszę, ano dlatego choćby, że każda bieżąca chwila jest już czasem minionym i odnośnikiem do przyszłości... Albo jakoś tak!
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Bocian »

W projekcje MPZP głosowanym na najbliższej sesji Rady Miasta do piachu idą trzy kamienice przy Bydgoskiej, celem jej poszerzenia:
uchwała: http://bip.um.pila.pl/cms_inc/cms_pobie ... ok_id=5383
mapa: http://bip.um.pila.pl/cms_inc/cms_pobie ... ok_id=5384
Jaca
Posty: 50
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:18

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Jaca »

O poszerzeniu pasa drogowego i kamienicach na Bydgoskiej przeznaczonych do rozbiórki wiadomo od ok. 10-15 lat, jeśli nie dłużej. Kamienice wojskowe (obecnie są w nich gabinety i jakieś biuro nieruchomości) nie dostały zgody na przebudowę/remont/wymianę stropów i schodów około 10 lat temu, mimo to zostały odnowione elewacje. Fakt że będą kiedyś rozbierane, ale to jeszcze daleka droga.
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: GaWroN »

Podobnie al. Niepodległości. ona także ma być w przyszłości 2 jezdniowa/2 pasmowa od skrzyżowania z obwodnicą śródmiejską do węzła dróg ekspresowych S10 i S11 "Piła Koszyce". ludzie na Koszycach w okolicach LOK-u porobili remonty swoich domów, a potem to wszystko będzie zrównane z ziemią, bo nie będzie miejsca na puszczenie drugiej jezdni.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Bocian »

Ale to też wiadomo nie od dzisiaj.
nohab
Posty: 23
Rejestracja: 12 sie 2011, 00:43

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: nohab »

A nowe skrzyżowanie na mapie wypatrzyłeś i likwidację kawałka Łowieckiej?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rozwalają stare budynki!

Post autor: Bocian »

Wypatrzyłem, ale nie zdziwiłem się, bo to już było narysowane w Studium. W ten sposób będziemy mieli coś na kształt obwodnicy: al. Wyzwolenia, ul. Philipsa, Podchorążych, Karpacka do Wawelskiej.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się