Komunikacja miejska w Pile

Współczesne sprawy naszego miasta.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Czekam niecierpliwie na Mercedesy Citaro 0530 2-drzwiowe odsuwane prosto z Norwegii.. Mówię ci, Merce będą lepsze od knypków.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Witajcie.
Chciałbym poruszyć temat o nowo zakupionych Mercedesach 0530 "Citaro" które pochodzą z Norwegii jako pojazdy używane. Jest ich cztery a numery taborowe to od 405 do 408.
Pytanie: Co o nich myślicie? Jakie wrażenia z jazdy? Opisujcie swoje zdania na ten temat a tu macie foty mego autorstwa.

Obrazek Obrazek Obrazek
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Matey#24 »

Jechałem tylko raz i powiem tyle: tragedia! W Toruniu kupiono pod koniec roku 2012 kilkadziesiąt MANów... o wiele lepiej się sprawdzają!
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Bocian »

A na czym ta tragedia polega?
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Matey#24 »

Kolego wiem, że Ty jesteś anty do ludzi nastawiony i czasami też agresywny, ale każdy ma swoje zdanie. Dla mnie tragedią jest to, że płacze się na temat braku pieniędzy, podwyższa ceny biletów, a potem sprowadza używany złom z zachodu, mówiąc jaki on nie jest wspaniały! Po za tym autobus iluś tam dziesięciometrowy z dwoma drzwiami? Totalny nonsens! Ludzie siedzący z tyłu w godzinach szczytu muszą lecieć do środka autobus by wysiąść... Już kiedyś były w Pile bodajże autobusy i jak pamiętam to zawsze problem był...
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Bocian »

Chciałem się tylko dowiedzieć, co konkretnie Ci się nie podoba. Z Twojej poprzedniej wypowiedzi trudno cokolwiek wywnioskować.

A co do autobusu, to faktycznie ten układ nie jest najszczęśliwszy.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Matey#24 »

Wybacz, mam uprzedzenia do Ciebie po wcześniejszych konwersacjach.

Pilskie MZK po prostu robi ludzi w konia niestety i wymusza płacenie wręcz haraczu za korzystanie ze swoich usług. Tu nie ma co się zastawiać paliwem ani "kryzysem". Pilskie MZK niestety to państwo w państwie. Kierowcy są taką dziwną grupą, że aż strach myśleć, dodając do tego zarząd z Panem Serwackim mamy pełen obraz.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Bocian »

Nie wiem - nie znam nikogo z MZK, więc trudno mi się odnieść.

Słabość oferty pilskiego MZK wynika między innymi z fatalnej urbanistyki. Miasto jest rozwlekłe, odległości między niektórymi przystankami ogromne a co za tym idzie, przewoźnik musi sobie radzić z większymi kosztami.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Matey#24 »

Koszty można by pokryć udostępniając powierzchnię na autobusach na reklamy, bardziej rozwinąć ofertę przewozową dla firm, instytucji, osób prywatnych, bardziej dostosować rozkład jazdy autobusów, a nie pozwalać na to by jeździły watahy autobusów w ciągu 2 minut na to samo osiedle, a przed 30 minut nie było ani jednego! Wtedy ludzie by częściej korzystali z oferty, bo jeśli NA PRZYKŁAD ja jadę na Dolaszewo 1 to potem muszę czekać godzinę za powrotną 1 albo 9! To absurd! Tak samo autobusy w inne dzielnice Piły np. Staszyce! 4 na raz jadą, a potem nic.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Bocian »

Stada autobusów to jest właśnie efekt rozwlekłości naszego miasta.
Jeśli autobus jedzie rzadko ale regularnie z jednego osiedla, to trudno zrobić tak, aby np. na drugim końcu trasy nie jechał w stadzie z liniami z innych osiedli.
Łatwiej sobie poradzić wtedy, kiedy linii jest mniej, ale jeżdżą częściej.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Matey#24 »

Z tego co mówiono kilka lat temu, nasz rozkład jazdy układali... studenci ze Słupska! Już wtedy były wielkie "kłótnie" o to jak mają jeździć autobusy. Moim zdaniem takie coś powinno się sprawdzać poprzez badania odpowiednie. W końcu kontrolerzy jeżdżą autobusami od rana do nocy, mogą przy okazji zobaczyć ile osób jeździ na danej linii o danej godzinie... Proste...
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

1. Panowie Matey i Bocian: nie kłócić się! :-)
2. Matey-owi chodziło o Berliety? Renaulty PR100 z lat 1994-2001. Prawda, mam zdjęcia proszę bardzo (oto chodzi Matey?).

Obrazek

3. Szanuję odpowiedź Mateya. Nie każdemu musi się podobać. Ja mam znakomite zdanie na temat Merców.
Edit: Na złom 19.12.12 pojechał w swą ostatnią podróż Jelcz 120m #366 z 2000 roku. Oto zdjątko... Na razie mamy tylko 4 120-tki.

Obrazek

Autorem zdjęcia jest Marcin Wężowski.
I co ogarnia was smutek bo mnie tak... :-(
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: dizel »

Z tego co pamiętam 366 się jeszcze całkiem nieźle zbierał. Pewnie chodzi o normy czystości spalin. Pewnie, że szkoda takiego autobusu, w końcu polski.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Nie. Ten wóz był w najgorszym stanie technicznym wraz z #363 który też jest (bo nadal w zajezdni stoi) w krytycznym stanie, ale pytałem się jednego typa z MZK to on mówi, że jest wykorzystywany do celów "Logistycznych". Spytałem się rodziny o co w tym zdaniu biega to jeden powiedział, że źle użył słowa ten pracownik (wuj z rodziny sam z zawodu jest logistykiem...), że logistyka to planowanie tras czy jakoś tak, mało już pamiętam. Ale 363 nadal stoi w zajezdni. Raz jest tu a raz tam, ale nie poza zajezdnią. Widocznie coś kombinują z nim... A #366 nadal jeździł aż do końca Listopada...
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Matey#24 »

Mam coś dla was koledzy:

Obrazek

Foto jest raczej świeże. Mi nie chodziło o Berliety tylko (swoją drogą jako dziecko to uwielbiałem te autobusy), ale też Neoplany stare i te dwa (?) co kursują na linii nr 50 czasem. Przecież to jakaś tragedia jest!
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Pomyłka Matey. Jest to jeden Neoplan N4016td zakupiony z Bawarii, miasta Bayreuth. Mowa była o nim 5 lat temu lub 6 choć on trafił do nas w 2007 w wakacje (#381 nr taborowy). Foto, Matey jest niby świeże, ale mam je w swoim zbiorze. Praktycznie 7-letnie i nadal nic nie wiadomo co on tam robi w KMKM Szczecin. Bodajże jest remontowany. Fot. brak. Nic o nim nie wiadomo. Ale istnieje.J ako jedyny.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Matey#24 »

Dobrze, to jeden Neoplan, ale z tego co pamiętam były też małe dwa Neoplany, które jeździły czasem na linii nr 2. Były też często wypożyczane (nawet kiedyś kilkukrotnie jechałem nim z klasami na Płotki). Też w nich był problem...

Foto dostałem od pewnego Miłośnika Kolei ze Szczecina w listopadzie zeszłego roku. Nie drążyłem tematu co i jak, bo byłem mocno zdziwiony kiedy zobaczyłem ten autobus.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Matey#24 pisze:Dobrze, to jeden Neoplan, ale z tego co pamiętam były też małe dwa Neoplany, które jeździły czasem na linii nr 2. Były też często wypożyczane (nawet kiedyś kilkukrotnie jechałem nim z klasami na Płotki). Też w nich był problem...
Panie tych WOZÓW NI MA! Zezłomowane w 2012 roku, chodziło o to? Foty moje.

Obrazek Obrazek Obrazek
Fot. jest więcej, mam dać?

Są to Neoplany N4009 z 1997 roku zezłomowane 1 października 2012, dokładnie widziałem złomowanko...
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Matey#24 »

Heh no i jakby nie patrzeć MZK pozbyło się możliwości dorobienia sobie np. poprzez wynajem takich busików dla szkół, czy imprez okolicznościowych. Szkoda...
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

No teraz to czeka N4016...

Obrazek
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

A tak w ogóle mam pytanko: czy ktoś ma zdjęcia właśnie Berlietów i Renówek, najlepiej żeby to były numerki taborowe #188 i 192 i 193?

Obrazek
(Na tym zdjęciu jest inny wóz).

Ploose ;-) Bardzo bym podziękował (jeśli ktoś ma).
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Matey#24 »

Hehe pierwszy Neoplan w Pile bodajże. Wygrany w konkursie chyba przez pana Romana Bolka :D Mojego kolegi z klasy w podstawówce i gimnazjum, ojca. On chyba nawet się palił już raz, czy dwa.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

A spalił... I wcale nie pierwszy bo drugi :-) #353 był pierwszy, ale coś mu walnęło/stuknęło i został w 2010 zezłomowany bo po prostu elementów nie dało się naprawić. Elementy typu koła zostały dla 354-360. A spalił się 1 w 2009 roku. I NAJSTARSZY autobus w Pile nowo zakupiony z salonu. Mogłem się pomylić bo #361 był jest najstarszy (1997 rocznik! warszawski!).
Awatar użytkownika
witek
Posty: 35
Rejestracja: 20 lut 2010, 19:09

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: witek »

Jak dziś pamiętam jak mój ojciec jeździł w MZK i zawsze szedłem do niego na linie jak jeździł berlietami i siadałem na skrzynce za kierowcą i godzinami jeździłem z nim po mieście. A co do tych pierwszych neoplanów to mój jako pierwszy jeździł 351 na trasie numer 16 oraz 52. Miałem nawet okazję go poprowadzić :)

Były też małe żółte Autosany H7-20.02 (zwane kaczkami) którymi również mój ojciec jeździł na wspomnianych trasach zanim otrzymał 351. Jest co wspominać, pamiętam jak w kaczce zawsze siedziałem na pokrywie od silnika która znajdowała się obok kierowcy. Ach te czasy.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Matey#24 »

Takimi autosanami jeździłem w 4 klasie podstawówki, cały rok na basen wodnik! Zawsze w czwartki czekał na moją klasę. Wyjazd był o 9.40 a powrót jakoś po 11, czy 12. Wspaniała frajda jazda nim. Zawsze musiałem zasiąść obok kierowcy :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się