Wolny Urząd Prałata

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Wolny Urząd Prałata

Post autor: adam »

Po I Wojnie Światowej nastąpiły zmiany w przebiegu granic państwa niemieckiego, miało to także odzwierciedlenie w zmianach administracyjnych Kościoła. Tereny które znalazły się w nowo utworzonej prowincji "Grenzmark Posen - Westpreußen", wcześniej należały do Arcydiecezji Gnieźnieńsko - Poznańskiej lub do diecezji Kulm. Tak wiec utworzono w Tütz (Tuczno) Delegaturę Arcybiskupów i stąd też zaczęto administrować Dekanaty w Deutsch Krone, Schneidemühl, Betsche, Bomst i Fraustad. W 1922 r dołączono Dekanaty Lauenburg / Bütow, Schlochau i Flatow. 1 maja 1923 r Papież Pius XI tworzy "Apostolski Urząd Administracyjny Tuczno". Po śmierci dotychczasowego Prałata Weimanna urząd ten obejmuje Prałat Maximilian Kaller. On też przenosi urząd ten do Schneidemühl, gdzie w budynku byłej szkoły gminnej w październiku 1927 r. rozpoczyna urzędowanie.
Dzięki Jego pracy szybko wzrasta ilość kościelnych stowarzyszeń i tak "Zgromadzenie Maryjne" ma około 1000 członków. Do życia zostaje powołane "Stowarzyszenie Matek" i "Stowarzyszenie Mężczyzn".
Prałat Kaller zostaje też przewodniczącym Caritasu, w 1927 r buduje kościół w Stobnie (Stöwen - Franziskuskirche) i rozpoczyna przygotowania do budowy kościoła St - Antonius w Schneidemühl. Prałat udziela się też w sprawach osiedlania się na tych terenach, organizuje miejsce informacyjne dla osiedleńców.
28 października 1930 r Prałat Kaller w kościele Św. Rodziny (Zur heiligen Familie) otrzymuje święcenia biskupie i zostaje przeniesiony do Prus Wschodnich .
Jego następca został Dr. Franz Hartz i pełnił tą funkcje do 1945 r. Urząd ten mieścił się na Kirchstaße 13, Prałat mieszkał na Kirchstaße 10.
Ucieczkę z okrążonego Schneidemühl opisał On tymi słowami: "W okolicach Skrzatusza musiałem przedzierać się przez główną linie walk co prawie przepłaciłem życiem. Przy sobie poza torbą z krzyżem nie miałem nic" 14 lutego dotarł On do Demmin.

Straty wśród księży ze Schneidemühl były wysokie: 25 % zginęło śmiercią gwałtowną, często ginęli Oni stając w obronie kobiet i dziewcząt, miejsca pochówków wielu z Nich są nieznane.
Wikariusz Generalny Bleske ucieka z już zajętego i płonącego miasta i ukrywa się we wsi Krumfließ (Pokrzywnica) jako pasterz u jednego z rolników. Tam też zostaje odnaleziony przez Kardynała Hlonda.

Księża, którzy przeżyli wojnę rozpoczęli swoją misje na nowych terenach Niemiec.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wolny Urząd Prałata

Post autor: adam »

Historia apostolskiej administracji w Schneidemühl.
ObrazekObrazek

Krótkie biografie i okoliczności śmierci 25 księży należących do prałatury w Schneidemühl w okresie 1945-46. Wszyscy oni zostali zamordowani przez Sowietów lub zmarli w niewoli sowieckiej.
ObrazekObrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wolny Urząd Prałata

Post autor: adam »

Mapa przedstawiająca zasięg działalności Apostolskiej Administracji Schneidemühl, oraz jej pierwsza siedziba na zamku w Tütz (Tucznie):
Obrazek Obrazek

Pierwszy Prałat Dr. Robert Weimann i jego następca, który miał swoją siedzibę w Schneidemühl, Prałat Kaller:
Obrazek Obrazek

Siedziba Administracji w Schneidemühl:
Obrazek Obrazek

Kościół w Stöwen (Stobno) wybudowany w 1927 r. przez Prałata Kallera i kielich wykonany na zlecenie Prałata w 1928 r. do nowego katolickiego kościoła w Schneidemühl:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
emigrant
Posty: 46
Rejestracja: 19 maja 2005, 07:07
Lokalizacja: IV Wielka Emigracja

Re: Wolny Urząd Prałata

Post autor: emigrant »

adam pisze:Siedziba Administracji w Schneidemühl:
Obrazek Obrazek
Grafiki fantastyczne. Czy wiadomo, jaką ulicę przedstawiają?
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Wolny Urząd Prałata

Post autor: Tom »

Budynek byl na dawnej Kirchenstraße.
2-gie foto to kosciol Janow nad Rzeka od str. polnocnej, latwo rozpoznac charakterystyczne okna umieszczone wysoko i otaczajacy mur z bramä. Fotografie tej strony kosciola wraz z murem i bramä sä na Forum.

Pozdrawiam
Tom
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wolny Urząd Prałata

Post autor: adam »

adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wolny Urząd Prałata

Post autor: adam »

Dzisiaj wybrałem się do miejscowości Krefeld aby obejrzeć z sfotografować grób ostatniego niemieckiego prałata z Piły Dr. Franza Hartza mający się znajdować w kościele św. Cyryla. Niestety w dostępnej części kościoła grobu tego nie znalazłem a kościelny, którego spotkałem nic o takim grobie nie wie. Informacje o miejscu pochówku znalazłem w internecie:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Hartz1.jpg
tato
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2010, 21:34

Re: Wolny Urząd Prałata

Post autor: tato »

Rozumiem Adamie, że szukałeś w tym http://kirchbau.de/php/300_datenblatt.p ... ame=keiner kościele?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wolny Urząd Prałata

Post autor: adam »

Tak zgadza się, byłem w tym kościele. Wczoraj jeszcze czytając w internecie historię tego kościoła natrafiłem na dwie informacje o przebudowie wnętrz, jedna była w 1955r. a druga w latach 1992-93, może podczas tych czynności grób prałata Dr. Franza Hartza został przeniesiony?
Chyba zadzwonię do biura parafialnego, myślę że powinni znać odpowiedź.
Awatar użytkownika
mariusz1983
PRZYJACIEL
Posty: 218
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:14

Re: Wolny Urząd Prałata

Post autor: mariusz1983 »

Jeśli kogoś interesuje ten wątek to obszerne informacje o Wolnej Prałaturze Pilskiej można znaleźć w książce "Przewodnik po kościele św. Antoniego w Pile".
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wolny Urząd Prałata

Post autor: adam »

Dzięki za informację, gdzie można nabyć tą książkę? Ostatnio ktoś szukał informacji w tym temacie na forum, pisał do mnie na PW, przekażę tytuł książki dalej.
Awatar użytkownika
mariusz1983
PRZYJACIEL
Posty: 218
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:14

Re: Wolny Urząd Prałata

Post autor: mariusz1983 »

W zakrystii kościoła lub w niedziele w kiosku z gazetami (pod chórem organowym) do kościoła a także w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania wtorek i czwartek 11-12; 16-12, piątek i sobota 11-12. Koszt bodaj 30zł. Całość w sztywnej oprawie bogato ilustrowana na papierze kredowym.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wolny Urząd Prałata

Post autor: adam »

ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się