Identyfikacja zdjęć

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Chcę sprostować, że według moich przypuszczeń gimnazjum było trzecim budynkiem od sądu po drugiej stronie ulicy w kierunku parku, a nie drugim jak wcześniej napisałem.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Witam!
Budynek na zdjęciu RR to jednak na 100% gimnazjum (mam skan zdjęcia lotniczego na którym jest on widoczny właśnie od tej strony, widać też salę gimnastyczną stojącą w głębi parceli). Budynek na pierwszym zdjęciu i oznaczony nr 1 na drugim to natomiast zbór gminy wyznaniowej "Entschiedenes Christentum" ("Zdecydowane Chrześcijaństwo") przy Grünstrasse 7, otwarty w październiku 1930 r., czyli po prostu nie może go być na pocztówce z 1910 r. zamieszczonej przez RR. Drugie zdjęcie jest dużo późniejsze niż z 1914 r. - oprócz tego zboru widać na nim nową część parku miejskiego z lat 20.
Pozdrawiam
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Zgadzam się w zupełności z "SA108". Natomiast poniższa fotka jest niezmiernie ciekawa i poznawcza. Przyznam, iż moje oczy widzą taki widok po raz pierwszy.
Obrazek
Widać przede wszystkim wejście do nowej części parku oddanej w 1928 roku. Ciekawa jest pierwsza ćwiartka tej fotki. Widoczna dzisiejsza ulica Boh. Stalingradu oraz równoległa do niej nieistniejąca już ulica Parkowa /zlikwidowano ją na "amen" w latach 70-tych, kiedy to wycięto fragment parku i zbudowano nowa nitkę komunikacyjną - dwupasmówkę/.

Kilka słów dla "Marka":
Dość długo analizowałem Twoją wypowiedź na temat miejsca czy też kierunku skąd wykonano poniższą fotkę.
Obrazek

Oto kolejna fotka ze znajomym elementem.
Obrazek

Oraz moim wcześniejszym komentarzem: "Rzeczywiście jest to wejście do parku. Było ono jednak po drugiej stronie pomiędzy widocznym kominem a tymi drobnymi zabudowaniami. Tam przebiegała dzisiejsza ulica Boh. Stalingradu i stamtąd było owe wejście /do dziś zresztą jest ono zachowane w postaci m.in wysokich i dorodnych kilku dzew/. Fotka o której mówimy wykonanna jest z głębi ówczesnego parku miejskiego w kierunku jego niewidocznego wejścia. Budynek dwupiętrowy widoczny z lewej strony to budowla będąca na dzisiejszej ulicy Dzieci Polskich. Pamiętam, iż w czasie jednej z wystaw w naszym muzeum prezentowana była pocztówka z Piły /rok ok. 1905/ wykonana z wzniesienia przy dzisiejszej ulicy Fr. Chopina w kierunku miasta.
Wszystko widać było jak na dłoni i widok ten bardzo dużo wyjaśnia co do tej i innych budowli w tle".

W tym kontekście muszę zweryfikować moją wypowiedż z dnia 16 kwietnia br. Przyznaję Ci rację. Ten total widok był wykonany z okolic dzisiejszej ulicy Matwiejewa /przynajmniej z tego kierunku/.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Nie chcę w nieskończoność przeciągać dyskusji na temat fotografii RR ale szczerze mówiąc, nie przekonałeś mnie SA108. Jeżeli twierdzisz, że budynek na pierwszym planie to gimnazjum to dlaczego fasada tego budynku jest od strony parku. Przecież sporne gimnazjum według Roberta znajdowało się przy Friedrichstrasse co i ja częściowo potwierdziłem analizą zamieszczonego wcześniej fragmentu zdjęcia lotniczego. Wynika z tego, że fasada tego budynku powinna być odwrócona o 90 stopni. Poza tym gimnazjum przysłonięte byłoby innymi budynkami i z tego ujęcia które przedstawił RR poprostu niewidoczne. Może wtedy nie było jeszcze tych budynków. Fragment fotografii o której piszę nie jest może przekonującym dowodem ale uważam, iż prawdopodobieństwo jest. Oczywiście po dogłębnej analizie fotografii. Jak wcześniej wspomniałem nie mam pewności co do położenia budynku gimnazjum więc może mógłbyś wkleić fragment zdjęcia lotniczego o którym piszesz abym mógł się upewnić ( i inni forumowicze ) oraz zweryfikować swoje zdanie.
Prowadzimy dyskusję ale z Twoich wypowiedzi nie dowiedziałem się konkretnie przy jakiej ulicy Twoim zdaniem gimnazjum się znajdowało.
Przyznam Ci rację co do datowania fotografii którą zamieściłem. Tak ją miałem datowaną i nie zwracałem na to uwagi. Oczywiście, że fotografia ta nie mogła być wykonana przynajmniej przed 1925 rokiem, kiedy to wybudowano tzw. budowlankę przy ul. Kilińskiego widoczną na dalszej części tej fotografii. Obiecuję, że postaram się być staranniejszy.
Przyznam też na podstawie szkicu który zamieszczam, że budynek na fotce RR mógł być budynkiem gimnazjum tylko jak już wspomniałem fasada nie z tej strony i pod warunkiem, że wówczas nie było jeszcze budynków przy końcu obecnej ul. Boch. Stalingradu i Dzieci Polskich które ten budynek w późniejszym czasie musiałyby zasłaniać.

Dla RR - czy mógłbyś jeszcze raz zamieścić w necie fotografię z wejściem do parku o którym piszesz? Nie znam tego ujęcia a link nie działa. Jeżeli twierdzisz jednak, co jest na miniaturze widoczne jako zarys, że jest to ten sam budynek o którym mowa wcześniej, to potwierdza moje przypuszczenia, że nie jest to gimnazjum. Z tego powodu, że fotka jest robiona z parku, a budynek znajduje się na niej nieco z lewej strony. Gdyby miałoby to być gimnazjum to fotograf musiałby stać na Berliner Strasse aby ten budynek sfotografować w taki sposób, a nie w parku. Do czasu wejścia w posiadanie przekonujących materiałów będę obstawał, że budynek na Twoich fotografiach stał przy Grünstrasse w okolicach obecnej szkoły przy skrzyżowaniu z Al. WP o czym Ty też piszesz.

Obrazek

Pozdrawiam dyskutantów.


/ EDIT ADMINISTRATOR: Link do zdjęcia z wejściem do parku powinien już działać /
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Na zdjęciu RR widoczne jest boczne skrzydło budynku gimnazjum, a nie jego fasada od strony Friedrichstrasse. Wklejam fragment zdjęcia lotniczego, na którym jest to lepiej widoczne:
Obrazek
Na tym samym zdjęciu widać, że budynek gimnazjum stał dokładnie naprzeciwko "Physik- und Chemiehaus" przy ul. Boh. Stalingradu, a więc na miejscu bloków między internatem ZSG a ul. Dzieci Polskich.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Przekonałeś mnie SA108. Dzięki za pomoc w upewnieniu się co do położenia budynku gimnazjum. I o to chyba tu chodzi na tym forum. Potwierdziłeś moje przypuszczenia, że był to trzeci budynek od sądu po drugiej stronie ulicy. Szczerze mówiąc posiadam fotkę której fragment zamieściłeś tylko akurat od dołu tak uciętą, że nie widać części fasady budynków usytuowanych za budynkiem gimnazjum który stał frontem do Friedrichstrasse. Z bliskości tych budynków i położenie może sugerować, że należały one do przedmiotowego gimnazjum. Ciekawe, czy to samo można powiedzieć o hali gimnastycznej, która stała już w znacznej jednak odległości od rzeczowych budynków. Wystarczy na owym zdjęciu przedłużyć Mühlenstrasse w kierunku zachodnim, aby orientacyjnie określić tę odległość.
Na fotografii RR wyłapałem jeszcze jeden szczegół (fragment niżej) i chciałbym uzyskać od Forumowiczów
potwierdzenie, czy jest to pomnik zamieszczony na załączonym fragmencie widokówki, czy pomnik stojący w
zupełnie innym miejscu.
Dodatkowo wrzucam widoki dwóch innych budynków których położenia nie mogę ustalić w czym proszę o pomoc
Forumowiczów. Drugi budynek to "Provinzial Bank".

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Bromberger Strasse

Post autor: Roto »

To ja bym miał pytanie, czy po nieparzystej stronie Bromberger Strasse (Na przeciwko Netto, po drugiej stronie ulicy, wieżowce) znajdowało się coś ciekawego? I co w ogóle się tam znajdowało? Czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Kamienice widoczne na zdjęciu stały przy Eichblattstrasse - ul. Kujawska, między obecną ul. Ogińskiego i strugą Młynówką. Obecnie w ich miejscu stoją nowe pawilony. Co do Provinzialbank - znajdował się na rogu dzisiejszych ul. Śródmiejskiej i Ossolińskich. Ten rysunek to zapewne projekt przebudowy, ponieważ budynek wyglądał nieco inaczej:
Obrazek
Czy mógłbym prosić o wklejenie rysunku banku w większej rozdzielczości?
Do Roto: już się o to pytałeś :). Od siebie dodam tylko, że na mapie Prętkiewicza (1895 r.) na rogu ul. Bydgoskiej i Wawelskiej zaznaczona jest stolarnia parowa Petzelta-Hellwiga.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Zgadzam się z przedmówcą

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Dzięki za szybką odpowiedź. Pozostaje jeszcze kwestia pomnika.

Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jeżeli chodzi o pomnik to jest to tzw. Żelazny Krzyż. Postawiony ku czci poległych "Szermierzy Wolności" (Freiheitskämpfer) w 1815 roku po "powrocie" Piły z powrotem do Prus na terenie cmentarza ewangelickiego przy Kirchstr. (ul. Kilińskiego). W 1865 przeniesiony na Neuer Markt. Stał przy pólnocnej ścianie Stadkirche.

Co do tego obiektu to nie ma żadnych wątpliwości.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Niestety Bogdan ja mam wątpliwości co do Twojej wypowiedzi.
1. Kirchstrasse to nie jest obecna ulica Kilińskiego.
2. Nie doszukałem się żadnej informacji aby przy Kirchstrasse znajdował się kiedyś cmentarz ewangelicji.
3. Nie doszukałem się żadnej informacji aby przy Moltkestrasse obecnie ulicy Kilińskiego również w przeszłości znajdował się taki cmentarz.
Czy mógłbyś to wyjaśnić? Ponadto chciałbym zapytać, czy Twoje źródła mówią coś na temat usunięcia tego pomnika, poniewż posiadam wiele fotografi Nowego Rynku od początku XX wieku i na żadnym z nich rzeczowy pomnik nie istnieje.
Pozdrawiam.

Przy okazji chciałbym zapytać Forumowiczów, czy posiadacie informacje na temat armat stojących przy pomniku na Nowym Rynku. Tzn. kiedy je ustawiono i kiedy zniknęły. Chciałem jeszcze zapytać może macie wiedzę dlaczego przedmiotowe armaty były retuszowane na widokówkach. Chodzi mi o to, że na tych samych widokówkach (bez wątpienia) armaty są lub ich nie ma. Jaki to miało cel? W załączeniu przesyłam przykład.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Faktycznie źle napisałem nazwę ulicy. Powinna być KIRCHHOFSTRAßE.
Swoje dane oparłem na opracowaniu - Geschichte der Stadt Schneidemühl - Karl Boese - wydanie II - 1965.

1. Kirchhofstraße - Najstarsze wyjście na Stadtberg. Przy niej znajdował się cmentarz ewangelicki.
2. Kirchhof - patrz Friedhof (cmentarz). - Ewangelicy posiadali swój przy rogu Milchstraße/Kirchhofstraße.

Co sie tyczy pomnika "Żelaznego Krzyża" to stał on po północnej stronie Neuer Markt. Też mam kilka foto i po obserwacji ich, dochodzę do wniosku, iż ten wspomniany obiekt znajdował się za Stadtkirche. Stąd brak go na zdjęciach. Że tam był nie ulega wątpliwości.

- Dane na podstawie opracowania - Die Kreisstadt Schneidemühl. Ein Führer durch Schneidemühl und Umgebung - Richard Havemann - 1914.

Przepraszam wszystkich za moje "niedoróbki" !!!!

A w kwestii tych armat - patrz - mój post z 1 maja - Historia Schneidemühl - Pomniki i miejsca historyczne w Pile - strona 2.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Już sama nazwa ulicy wskazuje, co tam kiedyś było (Kirchhof - cmentarz). Jeszcze w latach 20. nazwę Kirchhofstrasse nosiła część dzisiejszej ul. Kilińskiego między Friedrichstrasse i Milchstrasse. Co do Żelaznego Krzyża - wiem, że się powtarzam, ale pozwolę sobie wkleić skan banknotu zastępczego:
Obrazek
Oprócz tej pocztówki litograficznej jest to jedyny znany mi widok Żelaznego Krzyża. Tutaj wyraźnie widać, że stał on na tyłach Stadtkirche. Było to niezbyt eksponowane miejsce i stąd pewnie mała ilość widoków tego pomnika. Jednak nie wyjaśnia to, jaki obiekt jest widoczny na pierwszym zdjęciu wklejonym przez Marka.
Kolejna tajemnica to fakt retuszowania armat. Nie mam pojęcia w jakim celu to robiono.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Chciałbym prosić Forumowiczów o informacje na temat obiektów zamieszczonych poniżej.
1. Na ścianie tego budynku jest nazwisko Paul Erbgutm,
2. Polizeikaserne, czy ten budynek znajdował się przy Brombergerstrasse czy w innym miejscu ?
3. Budynek planowany do budowy w 1934 roku w okolicach Bergstrasse.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

1. Farbiarnia parowa Paula Erbgutha na rogu Wasserstrasse i Mühlenstrasse - obecnie w tym miejscu przebiega poszerzona ul. Wodna.
2. Z tego co wiem to właśnie koszary przy Bromberger Strasse.
3. Zbór gminy wyznaniowej "Entschiedenes Christentum" ("Zdecydowane Chrześcijaństwo") przy Grünstrasse 7 (Dzieci Polskich, w miejscu Gimnazjum nr 4) - pisałem już o nim w tym temacie, pojawił się nawet na zdjęciach lotniczych.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Do foto nr 2
Jeszcze trochę a budynki koszrowe po byłym WOSS-ie stracą swój wygląd w wyniku przebudowy na m.in. mieszkania.

Do foto nr 3
Październik 1934 - Odbyło się poświęcenie wybudowanego przy Grünstraße 7 domu dla gminy wyznaniowej „Zdecydowane chrześcijaństwo" (Entschiedene Christen), która posiadała około 700 zapisanych członków. W tym budynku były między innymi oddzielne sale z 600 miejscami siedzącymi i z 300 miejscami siedzącymi.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Chciałbym się jednak upewnić na 100% odnośnie budynku policyjnych koszar. Czy jest to budynek zaznaczony na poniższej fotografii, czy znajdował się on w innym miejscu.

Obrazek

A oto kolejne dla mnie zagadki:

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Tak, to ten budynek. Do dziś stoi przy ul. Bydgoskiej, ale jest mocno przebudowany, podobnie jak większość innych koszarowców.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marsza
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:54
Lokalizacja: Piła Podlasie Szamocin

Post autor: marsza »

Zdjęcie z wagonami, budynek w tle bardzo przypomina ten przy Podchorążych w którym była przychodnia wojskowa. Tak w nawiasie niewiem co tam teraz jest bo to było jak byłem w wojsku. Widok musi być od strony zachodniej widać padające cienie tylko te tory po prawej też jest budynek widać spadzisty dach który by pasował do do tych w byłej jednosce, mogę być w błędzie. pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Foto nr 3 - Ostdeutsche Elektromotoren-Werke Schneidemühl, Krojanker Str. 171, właściciel: Siegfried Sommerfeld.

A tak wyglądał budynek Erbguth'a od frontu.

Obrazek

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Podpowiem, że na tej fotografii, nad bramą i na budynku jest napis: "Ostdeutsche Elektromotoren Werke"
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Marek pisze:Podpowiem, że na tej fotografii, nad bramą i na budynku jest napis: "Ostdeutsche Elektromotoren Werke"
Czyli mam rozumieć, iz wszystkie trzy foto odnosza się do tego zakładu???

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Absolutnie nie. Nic takiego nie napisałem. Prawdopodobnie są to trzy inne miejsca. Z pewnością w Pile. Pochodzą z przedwojennej książki i prawdopodobnie przedstawiają obiekty typu wodociągi, elektrownia, gazownia lub inne tego typu. Pewności nie mam ale może ukierunkuje poszukiwania odpowiedzi.

Wracając jeszcze do wątku farbiarni to dziękuję również BOGDANOWI za naprowadzenie. A ja znowu poszukałem i znalazłem. Często jest tak, że na pewnych fotografiach widnieją jedynie fragmenty jakiś budynków i trudno jest je skojarzyć z jakąś ryciną lub innym ujęciem jeżeli brak jest czegoś charakterystycznego.

Obrazek

Ułatwione zadanie mają posiadacze starych książek telefonicznych lub ewidencji gospodarczych. Mi pozostaje ślepe wpatrywanie się w szczegóły na fotkach mając w myślach obszar całego dawnego Schnaidemühl.

Wracając jeszcze na chwilę do wcześniejszego wątku ,,żelaznego krzyża" to znalazłem widokówkę z 1902 roku sprzed odsłonięcia pomnika Cesarza Wilhelma. Chyba się nie mylę ale pomnik ku czci poległych "Szermierzy Wolności" stał przed wejściem do kościoła miejskiego. Później prawdopodobnie w związku z budową pomnika cesarza znów go przeniesiono i dopiero wtedy trafił na tył tego kościoła co uwiecznione jest na zastępczym banknocie. Trochę sobie ,,powędrował". Ciekawe jakie były jego dalsze losy.

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Z tego co wiem ze źródeł niemieckich "Żelazny Krzyż" przeniesiono z cmentarza ewangelickiego w roku 1865 i postawiono na Neuer Markt po północnej stronie - za kościołem.
Niemcy jako naród lubiący porządek na pewno odnotowali by fakt umieszczenia tego pomnika w innym miejscu lub jego następne przenosiny.
Zdobycie miasta przez Rosjan pozbawiło nas nie tylko wielu domów (celowe spalenie) jak i prawie wszystkich pomników niemieckich.

Ten krzyż na powyższym zdjęciu to nie jest "Żelazny Krzyż". Nie ta wysokość, kształt i wiele innych szczegółów.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się