Pomniki i miejsca historyczne w Pile

Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jak najbardziej był to krzyż. O "szlachcicu" słyszę po raz pierwszy!!!

Pozdrawiam
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Pomnik dwóch miast Piły i Bydgoszczy.
Obrazek
Odsłonięcie pomnika na Nowym Rynku 21.06.1903 r.
Obrazek
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Pomniki na cmentarzu w Leszkowie
Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Jarek63 pisze:Pomniki na cmentarzu w Leszkowie
Obrazek
Od lewej:
- u góry - kaplica prawosławna, pomnik żołnierzy wyznania żydowskiego
- na dole - pomnik żołnierzy pochodzenia polskiego, litewskiego i łotewskiego, pomnik żołnierzy francuskich i belgijskich, pomnik żołnierzy angielskich, pomnik żołnierzy wyznania muzułmańskiego
Do dziś zachowały się pomniki: żołnierzy pochodzenia polskiego, litewskiego i łotewskiego, żołnierzy angielskich oraz niewidoczny na pocztówce pomnik żołnierzy rosyjskich pochodzenia niemieckiego.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

SA108 pisze:Obrazek
Przyjrzałem się ostatnio dokładniej pomnikowi. Cokół pozostał z pomnika przedwojennego. Oba pomniki różnią się tylko tym, że na miejscu dawnej rzeźby (skrzydeł, samolotu?), która wieńczyła pomnik, obecnie stoi figura religijna, nad którą zbudowano metalowy daszek. Detale cokołu są nadal widoczne, np. krzyż. Niestety, nie miałem aparatu.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Dzisiejszego dnia oczyszczano Pomnik Tysiąclecia Polski i Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy (pl. Zwycięstwa). Miejmy nadzieję że pomnik po kosmetyce nabierze nowego wyglądu.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Też mam taką nadzieję, wszystkie pomniki powinni oczyścić w końcu to świadczy o nas samych i naszym wspaniałym mieście :D
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Nasz dworzec kolejowy jest miejscem, które "oglądało" wiele znamienitych osób.
Tak np. 25 stycznia 1893 roku o godzinie 5:20 przejechał pociąg specjalny - cztery wagony - cara Rosji Mikołaja II. Nie mam jednak dokładniejszych danych, czy jechał do Berlina, czy też wracał.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Szukam fotki i jakiejś informacji o trochę nietypowym pilskim pomniku. Pomnik istniał bodaj do końca lat 80 - tych. Umiejscowiony był przy rzece w rejonie obecnych Bulwarów Chatellerault. Stał w pobliżu mostu Bolesława Krzywoustego, wykonany był z pala drzewa i przedstawione były na nim rzeźbione motywy z historii miasta. Myślę że pomnik został zlikwidowany bo drzewny pal nie był zaimpregnowany i po kilku latach po prostu nadgnił. Dodam że to był współczesny już pomnik.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

"1 grudnia 1915 roku postawiono na Neuer Markt krzyż z drewna dębowego, jest to wizerunek "Żelaznego Krzyża", który nasi żołnierze noszą na piersi w dowód męstwa wobec nieprzyjaciela. W niego mają być wbite srebrne i żelazne ćwieki. Prócz tego postawiono też dwie francuskie armaty oblężnicze jako trofeum zwycięstwa, ogromne niezgrabne stworzenia".

Z pamiętnika Jo Mihaly

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Pozwolę sobie dodać opis kolejnego, wspomnianego już pomnika. Pomnik poległych w I wojnie światowej na Starym Rynku odsłonięto we wrześniu 1929 r. Jego twórcą był rzeźbiarz Artur Czechowski (Polak? Poza tym znalazłem informację, że był on twórcą herbu miasta na budynku szpitala miejskiego oraz rzeźb na moście dr. Karla Krausego i budynku Reichsdankhaus). Odsłonięciu towarzyszył przemarsz 96 Pułku Piechoty. Pomnik istniał do ok. 1960 r. (po wojnie skuto rzeźby i napisy).
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Nie wiem czy te fotki pochodzą akurat z tej uroczystości, czy też z innej.

Obrazek Obrazek

Powodzenia
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Pomnik Fryderyka II Wielkiego - "Stary Fryc"
Pomnik ten pierwotnie stał w Bydgoszczy. Powstał z inicjatywy bydgoskiego Stowarzyszenia Rzemieślników. Projekt wykonał przyrodnik Uhlenhuth. Po pozytywnym ocenieniu projektu przez słynnego berlińskiego rzeźbiarza Raucha w Królewskiej Odlewni w Berlinie wykonano brązowy odlew. Kamień węgielny pod budowę pomnika położono w październiku 1861 r. Na tej uroczystości był obecny król Wilhelm I, wracający z koronacji w Królewcu do Berlina. Pomnik odsłonięto 31 maja 1862 r. Usytuowano go pośrodku bydgoskiego Starego Rynku, który wówczas nosił nazwę Placu Fryderyka. Przedstawiał on króla trzymającego w prawej dłoni laskę, a w lewej - zwój papieru (wg tradycji był to plan Kanału Bydgoskiego, zbudowanego za panowania Fryderyka). Miało to symbolizować pracę króla nad odbudową kraju po wojnie z Austrią. Napis na cokole brzmiał: "Wielkiemu królowi Fryderykowi II wdzięczni mieszkańcy okręgu noteckiego 31 maja 1862 r.". Pomnik był popularnie nazywany "Alte Fritz" ("Stary Fryc"). W 1919 r. Bydgoszcz znalazła się w granicach Polski. W połowie lipca tego roku pomnik został wywieziony do Piły. 1 czerwca 1923 r. ustawiono go przy moście na Gwdzie koło kościoła św. Janów. Został on ustawiony tak, by Fryderyk patrzył na wschód. Na cokole dodano napis: "Ocalony z wydartej ziemi, na nowo wzniesiony w Schneidemühl 1 czerwca 1923 r.". Po wybuchu II wojny światowej pomnik przewieziono z powrotem do Bydgoszczy, gdzie 20 kwietnia 1941 r. ustawiono go ponownie na Starym Rynku. Jednak już w styczniu 1945 r. brązowy posąg został przetopiony na cele wojenne.
Korzystałem z artykułu w "Deutsch Kroner und Schneidemühler Heimatbrief" nr 8/1991 i z informacji zawartych na stronie:
http://www.potop-bydgoszcz.eu/html/_byd ... anda_.html

Zdjęcie pomnika z czasów, gdy stał w Pile:
Obrazek

I dwie fotki z Bydgoszczy:
http://www.bydzia.pl/zdjecia/pocztowki/1/duze/7.jpg
http://www.republika.pl/byd/assets/imag ... eryka1.jpg

Na stronie, o której wspomniałem wyżej, znalazłem też ciekawą informację:
Ponadto w ogródku przy śluzie miejskiej stał nieduży postument z popiersiem radcy finansowego organizatora dystryktu nadnoteckiego Balthasara Schonberga von Brenckenhoffa, ufundowany przez Historische Gesellschaft fur den Netzedistrikt. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 27 października 1894 roku. 17 lipca 1919 roku pomnik wywieziono do Piły
Może komuś są znane dalsze dzieje tego pomnika?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Pierwszy raz spotykam się z tym faktem. W "mojej" dokumentacji nie natknąłem się na to.
Jednakże sprawa jest bardzo ciekawa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Dwie armaty, które stały przy pomniku cesarza Wilhelma I na Neuer Markt, zostały zabrane w dniu 27 kwietnia 1939 roku do koszar 96 Pułku Piechoty przy Bromberger Str.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Armaty

Post autor: Roto »

Ciekawe, hmm... gdzie konkretnie znajdowały się owe koszary?
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Bromberger Str. to dzisiejsza ul. Bydgoska. Chodzi o kaszary po byłym WOSS-ie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Roto »

Owszem Bromberger str. to Bydgoska to wiem.
Dziękuje za odpowiedz.
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Trudno byłoby nazwać to miejsce "historycznym". Bardziej będzie to ciekawostka. Mianowicie w rejonie Rezerwatu KUŹNIK znajduje się Góra Cygańska (Zigeuner Berg). Nazwa pochodzi z lat I RP i została zachowana także przez Prusaków.
Cyganie wówczas i jeszcze w XX wieku, mieli zakaz kwaterowania w miejscowościach i dlatego zakładali swoje obozy w różnych miejscach.
Aragorn pisze:Wracając do pomnika w PWSZ to myślę że kombatanci zgodzili się na jego rozebranie w zamian za ufundowanie tablicy pamiątkowej dotyczącej historii WOSS- u. Moim zdaniem taki pomnik nie przeszkadzał chyba zbytnio uczelni PWSZ- u. Tyle się mówiło i czytało w prasie aby historia samochodówki nie zanikła, aby o niej pamiętano, chociaż już nie istnieje, a tu rozbiórka pomnika poświęconego żołnierzom pilskiej samochodówki. Miejmy nadzieję że orzeł z pomnika nie powędrował na złomowisko.
Dopiero teraz udało mi się dowiedzieć coś bliżej o tym obiekcie.
Orzeł z pomnika znajduje się w Izbie Pamięci przy ul. Kossaka 16. Powstała ona staraniem osób prywatnych i Związku byłych Żołnierzy Zawodowych.
Mam tą sprawe na uwadze i jak dowiem się jeszcze czegoś nowego to poinformuję.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Obok pomnika znajdowała się też tablica pamiątkowa, ciekawe co się z nią stało.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Poniżej przedstawiam fotkę na której widoczne są armaty przeniesione z Nowego Rynku do koszar. Może ktoś posiada lepszą kopię tego ujęcia. Pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Ciekawe co się z tymi armatami stało. Podejrzewam, iż wojnę "przeżyły" w dobrym stanie. Czyżby należłałoby się zwrócić do spadkobierców po "bratniej armii"???

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Skleciłem coś takiego, czekam na poprawki i uzupełnienia:
http://www.dawna.pila.pl/czytelnia/pomniki.php
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Nie wiem czy można w pełni uznać drzewa jako pomniki. Zdania są podzielone.
Dwa dęby zasługują na wspomnienie.
1. Dąb Bismarcka - Park Miejski
2. Dąb Wolffa - park Strzelecki.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

O Dębie Bismarcka już wspomniałem w artykule. Dąb Wolffa upamiętniał zasłużonego burmistrza Piły, pełniącego tę funkcję w latach 1878-1902. Był jeszcze trzeci dąb - Dąb Pokoju (Friedenseiche), zasadzony na Wzgórzu Mewisa w 1896 r. z okazji 25-lecia pokoju frankfurckiego, kończącego wojnę francusko-pruską 1870-71.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się