Zegary Schneidemühl

Myśl techniczna w dawnej Pile (budowle, mosty, samoloty i inne ciekawostki ówczesnej techniki).
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Zegary Schneidemühl

Post autor: Aragorn »

Co o nich wiemy? Do naszych czasów zachowały się bodaj dwa zegary z czasów Schneidemühl. Jeden zegar znajduje się w wieży kościoła św. S. Kostki, a drugi znajduje się w budynku Gimnazjum nr. 5 im. T. Kościuszki. Czy ktoś może dodać coś więcej na temat pilskich zegarów? Myślę że temat ciekawy.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

zegary

Post autor: obserwator »

Ktoś te mechaniczne zegary musi konserwować i nakręcać. Ciekaw jestem kto wykonuje te czynności? A może jeszcze chodzą bo właściciele ze starej Schneidemuhl nakręcili :oops:
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Kiedyś czytałem ciekawy artykuł na temat konserwacji pilskich zegarów, podobno jest jeden zegarmistrz, który co jakiś czas dokonuje przeglądu mechanizmów zegarowych, niestety nie mogę dopaść tego artykułu.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Tarcze zegara na wieży kościoła św. Stanisława zamontowano parę lat temu, ale sam mechanizm rzeczywiście może być przedwojenny (przed wojną w tym miejscu też był zegar). Sprzed wojny może też pochodzić zegar na budynku dworca (ale tego nie jestem pewien).
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Czy ten się jeszcze zachował w Pile i gdzie sie znajdował??

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Ten zegar znajdował się na budynku Szkoły Gminnej nr 2 (Moltkeschule) przy ul. Kilińskiego (obecnie Kino Iskra i szkoła budowlana); sam zegar już nie istnieje.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Szkoda że zegar z Moltkeschule nie zachował się do naszych czasów. Był to chyba najładniejszy zegar w Schneidemühl. Zegar z symboliką astrologiczną robi wrażenie.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

O ten zegar najbardziej "zadbali" specjaliści - zegarmistrzowie z Armii Czerwonej w lutym 1945 i później.
Bliższych danych szukać dzisiaj należałoby chyba u prezydenta Putina!!!!!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Uri, uri! (zegarki, zegarki...) bodaj najczęściej używane słowo (były jeszcze inne) przez żołnierzy sowieckich. Ogólnie czy mamy jakieś informacje na temat wykonawców pilskich zegarów?
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Wołali jeszcze rowery, rowery no i weki (te z niemieckich piwnic nalepiej im smakowały).
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Zegary znajdują się również na dworcu PKP.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Uważam ponadto, aby wspomnieć tutaj również o zegarach już nieistniejących, którymi być może również zaopiekowali się kolekcjonerzy za wschodniej granicy. Na posiadanych w moich zbiorach pocztówkach były jeszcze co najmniej trzy: na budynku ratusza na Nowym Rynku, na kościele miejskim, również na Nowym Rynku oraz na kościele ewangelickim przy ob. Buczka.
siara
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2005, 21:29
Kontakt:

Post autor: siara »

O proszę, nawet nie wiedziałem że zegar który znajduje w budynku Gim5 jest za czasów Schneidemuhl. Miałem kiedyś okazje oglądnięcia go "od wewnątrz". Wejście do tego zakazanego terytorium szkoły na 3 piętrze chroniły kraty. Jednak wraz z kolegą zobaczyliśmy ze przy odpowiednim ułożeniu ciała dało radę się przez nie przecisnąć. Tak wiec sporo razy "penetrowaliśmy" tamten teren i przesiadywaliśmy w samym "sercu" zegara, udało nam się nawet kiedyś nim zadzwonić :)
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Na obecny czas to trzeba by było o pozwolenie prosić dyrekcję Gimnazjum nr. 5 aby zegar sfotografować i troszeczkę zdobyć informacji na temat jego konserwacji. W sumie jak tam w środku zegarowej wieży wygląda? Może podasz jakieś informacje?
Pozdrawiam.
siara
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2005, 21:29
Kontakt:

Post autor: siara »

No wiec tak, przechodziłem przez kraty, potem musiałem otworzyć stare drewniane drzwi i za nimi było wielkie pomieszczenie mniej więcej rozmiarów całego piętra, można było podsłuchiwać co w danej klasie się dzieje gdy się stanęło nad nią :) Trzeba było wejść po drabince na drewnianą konstrukcje, a potem na przystawianej drabinie wspiąć się na małą wieżyczkę (to właśnie ten zegar). Jak tam jest? dość chłodno i wietrznie, dość przewiewne pomieszczono. Zbyt wiele już nie pamiętam, wiem jednak że jak przypadkowo pociągnęliśmy za sznurek i zegar zadzwonił to trzeba było szybko zmykać :)
Marcin241
Posty: 44
Rejestracja: 13 lip 2005, 16:39

Post autor: Marcin241 »

Niedawno to wejście było otwarte (drewniane drzwi) bo teraz już nie ma krat tylko drzwi i tam znajduje sie sala angielskiego... a za drugimi drzwiami (gdzie znajduje sie zegar) niezły syf panuje.
DaviD
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2009, 14:13

Re: Zegary Schneidemühl.

Post autor: DaviD »

Witam, interesują mnie informacje na temat starego (wcześniejszego) zegara na bloku Placu Zwycięstwa, byłbym również wdzięczny za zdjęcie jeśli ktoś posiada. Z tego co słyszałem lepiej się prezentował niż obecny PHILIPSA.
Wiem tylko tyle że zaprojektowany był przez obecnego szefa SEP-u (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) w Pile pana M. Perczaka. Z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Zegary Schneidemühl.

Post autor: SA108 »

Nie ma zbyt wielu zdjęć na których byłoby widać ten zegar.

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Zegary Schneidemühl

Post autor: SA108 »

Film Jana Szwedzińskiego o zegarach wieżowych w Pile i Chodzieży


Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Zegary Schneidemühl

Post autor: SA108 »

Zegar słoneczny, który niegdyś znajdował się w parku miejskim (kolumna po lewej):

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Zegary Schneidemühl

Post autor: SA108 »

W ramach Nocy Muzeów można było obejrzeć zegar na wieży Gimnazjum nr 5.

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się