Identyfikacja zdjęć

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Masz może jakieś fotki tego pomnika? Do chwili obecnej nie wiemy jak wyglądał żelazny krzyż, bo według Twoich źródeł ten z notgelda to też nie ten pomnik gdyż Niemcy odnotowali, że stał on po innej stronie Świata względem kościoła miejskiego.
Nie upieram się, że na mojej widokówce widoczny jest pomnik ,,żelazny krzyż". Zwracam jedynie uwagę na to jak wyglądało miejsce przed postawieniem pomnika cesarza i to, że mógłby to być ,,żelazny krzyż". Jeżeli chodzi o kształty to też zauważyłem, że różnią się przynajmniej od rysunku na notgeldzie (zakładając, że to jest ten pomnik). Z drugiej jednak strony widokówka jest ryciną na której mogą wystąpić pewne uproszczenia. Uważam, że trzeba na takie rzaczy brać dużą poprawkę w jedną jak i w drugą stronę. Nawet ze zdjęciami Niemcy kombinowali. Chociażby retuszując armaty. W załączeniu kolejny przykład.

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Również mam skany zdjęć tych zakładów, jednak nie potrafię powiedzieć co to za miejsca. Wątpię, czy ktoś by zdołał odczytać napis z budynku na pierwszym zdjęciu, ale mimo to pozwolę sobie wstawić jego powiększenie.

Obrazek

Próbowałem nawet odnaleźć na mapie gdzie mógł znajdować się taki narożnik jak z drugiego zdjęcia, jednak na razie bez skutku.
Co do Żelaznego Krzyża - czemu ten pomnik z notgelda nie mógłby być nim? Według mnie w jego ustawieniu wszystko się zgadza.

P.S. Podobno latarnia stojąca teraz obok altanki w parku miejskim jest jedną z dwóch latarni stojących niegdyś po bokach pomnika cesarza Wilhelma (widocznych na zdjęciach w poście wyżej). Nie wiem jednak na ile jest to pewna informacja.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Oczywiście, że tak. Widok z notgelda z pewnością przedstawia ,,żelazny krzyż". Przyznaję, że nie wiem dlaczego pokoziołkowały mi się strony świata. Oczywiście, że tył kościoła miejskiego znajdował się po północnej stronie i jest to zgodne ze źródłami Bogdana. Za zamieszanie bardzo przepraszam.
Przypomnę jednak, że pozostaje jeszcze do ustalenia kwestia tego obiektu:

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Raczej cos na tym obrazie jest poplätane. Kosciöl sw. Jana powinien byc po lewej a nie prawej stronie, a Stadtkirche ustawione bokiem. Raczej bym przypuszczal ze to komin, az tak wysoki ten pomnik chyba nie byl?

Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Na zdjęciu wszystko się zgadza, radzę poczytać wcześniejsze posty z tego tematu. Stadtkirche zresztą na tym fragmencie po prostu nie ma (znajdowałby się bardziej na prawo). Jak już wcześniej zostało ustalone, budowla z tej pocztówki znajdowała się gdzieś w parku miejskim.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Więc zastanawia mnie co to za wieża kościelna po lewej stronie?

Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Wieża Lutherkirche czyli dzisiejszego kościoła św. Stanisława Kostki.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Nie zapominając o niewyjaśnionych wcześniejszych wątkach chciałbym ustalić dokładne byłe położenie tego budynku. Stał on przy Milchstrasse i był kaplicą gminy babtystów.

Obrazek

Mogę jedynie domyślać się, że było to gdzieś na wysokości ZUS-u.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Marek

Co zrobić aby móc to foto skopiować do swojego komputera celem analizy???
Przy tej wielkości niewiele można zobaczyć.

SA108 ma oczywiście rację. Foto wykonano ze Stadbergu. Stąd taka "dziwna" perspektywa.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

O którą fotkę Tobie chodzi?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Marek

Z widokiem na miasto i Park Miejski od strony Stadtbergu - kolorowe foto.

Pozdrawiam
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

"Marek" - kaplica baptystów nie stała nigdy przy ulicy Sikorskiego (dawniej Milchstrasse). Błąd ten powielany jest od 1992r, kiedy to błędnie podpisano fotkę nr 16 w albumie pt.: "Piła na starej fotografii". Baptyści posiadali swą kaplicę przy ulicy Drygasa (dawniej Ruster Alee). Podane dane są zawarte w książce adresowej Piły z roku 1930.
Odnośnie dwóch fotek z dnia 21 maja (trzecia została przez "Bogdana" wyjaśniona). Pierwsza z nich przedstawia "Filteranlage des Wasserwerkes" a następna "Transformatorenstation mit dem Wasserwerk". Budowle te należały do firmy Licht-, Kraft-, und Wasserwerke Schneidemuhl G.m.b.H.
Firma ta miała w Pile dwie placówki/przedstawicielstwa tj. przy ulicy Kleine Kirchenstrasse 11 oraz przy ulicy Alte Bahnhofstrasse 39. Jak sama nazwa spółka ta zajmowała sie w szerokim znaczeniu rozprowadzaniem/sprzedażą/instalowaniem podstawowych mediów - gazu, wody i energii elektrycznej. Tak chyba by można tą działalność w skrócie ująć. Dziś trudno dokładnie usytuować miejsce tych budowli. Można założyć, że w okolicach ulicy Chopina.
"Żelazny Krzyż" - mam kopię gazetową tego obeliska/pomnika. Postawiono go rzeczywiście w tyle kościoła miejskiego. W jednym z numerów "Piła mówi" (pisemko wydawano w Pile od 08.09.1946r do 04.05.1947r - łącznie 36 numerów) są bodajże dwie krókie informacje odnośnie tego pomnika. Jedna bardzo krytyczna, że jeszcze stoi i jest niewdzięczną pamiątką po prusakach a druga o jego likwidacji. Tak więc jakieś pozostałości po nim były jeszcze w roku 1946. Polecam poczytać (nasza powiatowa biblioteka publiczna chyba jest w posiadaniu całości).
Fotka z dnia 21 maja. Osobiście uważam i zgadzam się z "Tom-em", że jest to komin i prawdopodobnie szklarnia/ogrodnictwo. Rejon naszego parku a widok wykonano od strony Stadtbergu. Dawne czasy - 1910r.
Ale się rozpisałem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Co do drugiego zdjęcia (tego ze stacją transformatorową) - wg mnie dokładniej przedstawia ono róg obecnych ul. Chopina i al. Wojska Polskiego. Dom widoczny na zdjęciu istnieje do dziś (jest teraz otynkowany, ale na starych zdjęciach wygląda właśnie tak). Hala na prawo od niego również istnieje. Dziwne tylko, że niewidoczna jest "baszta", chociaż chyba nawet coś widać za krzakami na lewym skraju zdjęcia.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Obrazek
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Możesz mieć rację SA108. Istotnie budynki są podobne, żeby nie powiedzieć takie same. Nawet jeżeli budynek po lewej na tym zdjęciu jest transformatorem to jego bliskość można skojarzyć z rozdzielnią prądu która obecnie znajduje się prawie po drugiej stronie ulicy. Może coś w tym jest. Nawet na planie jest oznaczony prawdopodobnie budynek transformatora (kolorem pomarańczowym oznaczona tzw. "baszta").

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam i dziękuję Robertowi za informacje.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Dokładając kolejne zagadki chciałbym prosić Roberta o numer budynku kaplicy babtystów. Może ktoś posiada jakieś inne zdjęcia gdzie ta kaplica byłaby widoczna?

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Zdjęcie po prawej stronie przedstawia jedno z miejscowych kin, ale trudno mi powiedzić które.
W 1938 roku było ich trzy:
- Capitol - Friedrichstr. 29
- Gloria=Palast - Bromberger Str. 15
- Kammerlichtspiele - Bismarckstr. 64

Pozdrawiam
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

"Marek" - kaplica baptystów Ruster Alee nr 34 / byłaby to trzecia budowla (budynek od lewej strony wchodząc w dzisiejszą ulicę Drygasa od strony samolotu). Odnośnie fotki - jest to sala kinowa Gloria=Palast - Bromberger Str. 15. Widok ten zamieścił w niemieckich materiałach jako swoją reklamę, mistrz malarski niejaki Adolf Froede z Piły (zam.Brauerstrase 124). Prawdopodobnie malował ją.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Przy tej kawiarni (?) znalazło miejsce kino "Kammerlichtspiele" - Bismarckstr. 64

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Foto, ktore zamiecil Marek po prawej stronie wydaje mi sie ze to dawne kino "Soköl" na bylym lotnisku.

Tom
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Wydaje mi się, że jednak w tej kwestii to rację ma ROBERT, ponieważ faktycznie fotka pochodziła z reklamy. Czy masz TOM coś konkretnego na poparcie swojej wersji, czy są to tylko przypuszczenia?
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Trochę zaskoczony jestem, ze nie wiesz Marek gdzie to Foto zrobiono. Z Grafiką obok, nie ma nic wspölnego.
Tak, jestem pewien to kino "Sokół" To kino posiadało sufit z wklęsłym dużym kołem wewnątrz podświetlanym. Samo Kino nie było duże i te same identyczne krzesła. Były drewniane, bez obić. Scena byla 1/2 wielkosci do Kina "Iskry". Oraz ściany nie były jednolitego wykonczenia.

Tom
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Kaplicy Baptystöw nie bylo przy Milchstr. Była przy "Samolocie".
A ten budynek który przypisano Baptystom, czy to nie Metodystów przy Bismarckstr. za Johanniskirche ?

Tom
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Do TOMA !!!

1. Zamieściłem fotografię i rycinę dwóch sal. Nie zakwalifikowałem ich jak Ty to piszesz jako tej samej. Każdy kto nawet nie będzie w temacie na pierwszy rzut oka stwierdzi, że są to dwa inne obiekty. Nie wiem dlaczego Ty masz z tym problem. Ponadto przy moim poście gdzie zamieszczone są te ujęcia wyraźnie napisane jest słowo "zagadki" co oznacza w polskim języku liczbę mnogą.
2. Historią Piły interesuję się na poważnie od 1996 roku jak tylko tu zamieszkałem. Pochodzę z Mazur. I wybacz mi ale nie mam obowiązku pamiętać skąd posiadam akurat daną fotografię których posiadam setki i zbieram je jak też inne materiały od około 10 lat. Jest temat na forum, który odpowiada wyjaśnianiu nieznanych forumowiczom ujęć miasta więc korzystam z tego. Dla jednych dane ujęcia są oczywiste, dla innych tajemnicą, a jeszcze dla innych nowym ujęciem do ich zbiorów.
Poza tym jakie to ma znaczenie skąd dana fotografia pochodzi.
3. Sprowokowałeś mnie i przeszukałem swoje zbiory. Znalazłem i upewniłem się skąd posiadam fotografię oraz skąd pochodzą moje wątpliwości.
a. z fotografii nie wynika, czy jest to kino, czy teatr - jest tyko nazwa;
b. nie posiadam niestety przedwojennych książek telefonicznych ani innych dany adresowych na podstawie których mógłbym ustalić nazwy kin lub teatrów jeżeli takowe by były;
c. z zamieszczonej reklamy nie można być pewnym czy adres jest tej sali, czy to jest kino domowe jakiegoś malarza;
d. przyznam szczerze, że nie widziałem związku malarza z tą salą.

4. MYLISZ SIĘ TWIERDZĄC, ŻE JEST TO SALA KINA SOKÓŁ - chyba, że reklama kłamie.

Obrazek

5. Jakbyś przeczytał kilka postów wcześniej to byś wiedział, że kwestię kaplicy Babtystów wyjaśnił ostatecznie Robert. Wyjaśnił on też skąd się wziął błąd który i ja nieświadomie powielałem. Mogę tylko stwierdzić, że wynika to z faktu, że zdjęcie kaplicy które zamieściłem chyba jest jedynym w obiegu i dlatego ciężko było zlokalizować ten obiekt.

6. Jakbyś doczytał również wcześniej to byś wiedział, że 1938 roku w Pile nie było kina przy obecnej ulicy lotniczej. Chyba, że powstało w czasie wojny. Tego nie wiem i proszę forumowiczów jeżeli posiadają na ten temat wiedzę aby ją upublicznili.

7. Cieszę się, że dzięki forumowiczom którzy posiadają konkretne materiały mogę często po latach niewiedzy wyjaśnić to i owo.

8. Apeluję powołując się na charakter tego formum z którego niewątpliwie wiele osób czerpie wiedzę o naszym mieście, aby nie zajmować miejsca domysłami, bzdurnymi przypuszczeniami i zwykłym czepianiem się. Niech panuje tutaj spór ale merytoryczny poparty konkretami. Albo rzetelne wyjaśnianie zagadek i niścisłości poparte materiałami które są w rękach chętnych do pomocy forumowiczów.

9. NIE TRAKTUJMY TEGO FORUM JAK ZWYKŁEGO CZATU INTERNETOWEGO. Zamglić to może dostęp do konkretnych informacji.

Przepraszem, jeżeli uraziłem.

Z wyrazami szacunku. Marek

Do Moderatora: Przepraszam, że moja wypowiedź odbiegła znacząco od tematu.

P.S. Chciałbym dodać, że w sali na rycinie którą wcześniej zamieściłem, na suficie w oryginale widnieje powszechnie znany symbol Niemiec hitlerowskich który z oczywistych względów zamazałem. No i oczywiście zachęcam do wyjaśnienia co to za obiekt.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Hallo Marek!

W swoim poście napisałeś: "Dodając kolejne zagadki" przedstawiłeś 2 sale!
I te Foto mają być zagadką? Czy niezidentyfikowanym Foto według tematu? Jak można zrozumieć twój post?
Następnym razem nie baw się w tajemnicę i pokaż Foto w całości z podpisem. Wycinając orginaly napis, umieściłeś w temacie niezidentyfikowane! skoro wiedziałeś, bo tak a nie inaczej odczytać można twój post.

Pozatym nikogo w błąd nie wprowadziłem, nie użyłem stwierdzenia że "to jest", tylko "jestem pewien", a to różnica, i można się pomylić. Sala była prawie taka samo wykończona. Kino tam było w starym przedwojennym budynku, nie powojennym. Zamknięto je chyba w 1980 roku. A o ile się nie mylę to brama wjazdowa na lotnisko była w innym miejscu niż obecnie. Bo po wojnie teren ten z Kinem i restauracją był jeszcze ogólnie dostępny dla mieszkańców. Później tylko kino.

Poza tym "nie zajmuję się domysłami, bzdurnymi przypuszczeniami i zwykłym czepianiem jak napisałeś".

Foto z celowo usuniętymi napisami jako "kolejne zagadki" chyba powinno się zamieścić według ustalonego porządku w temacie "Kto mnie jeszcze pamięta ?", a nie w "Niezidentyfikowane".

Czy się mylę?

Tom
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się