Biblioteka w Schneidemuhl

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
wioli
Posty: 13
Rejestracja: 11 gru 2009, 21:38
Lokalizacja: Całe życie Piła (Gartenstrasse, Staszyce)

Biblioteka w Schneidemuhl

Post autor: wioli »

Dzień dobry,
proszę o pomoc. Czy i w jakim miejscu znajdowała się w Schneidemuhl biblioteka (oczywiście niemiecka).
Przeglądałam wątki forum, skorzystałam z wyszukiwarki, ale nigdzie tej informacji nie znalazłam.
Być może coś mi umknęło.

Pozdrawiam,
wioli
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Biblioteka w Schneidemuhl

Post autor: Krzysztof Ju »

[quote="Maciej Usurski, Rafał Ruta "Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944", s. 77-78"](...) w latach 1927-1929 po południowej stronie placu wybudowano Dom Wdzięczności Rzeszy oraz przylegające do niego skrzydło. W pierwszym gmachu działały Teatr Krajowy i Muzeum Krajowe. (...) We wspomnianym skrzydle mieściły się biblioteki, miejska i prowincjonalna, z magazynami i czytelniami, księgarnia i restauracja.[/quote]
Informacje te potwierdza jeden z numerów czasopisma "Deutsche Bauzeitung" z 1929 roku. Jest tam też schemat budynku, gdzie słabo widać biblioteki i magazyny umieszczone w tej części budynku najbliżej Szkoły Policji.

Wydaje mi się, że niektóre przedwojenne niemieckojęzyczne książki w bibliotece przy ul. Buczka pochodzą z tych bibliotek. Ale głowy za to nie dam ;)
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Biblioteka w Schneidemuhl

Post autor: wojtaq »

Za informacją zawartą na Forum, to biblioteka miejska w latach '20 ub.w. znajdowała się w budynku vis-a-vis dzisiejszego dworca PKS, po drugiej stronie ul. 14 Lutego.

Obrazek

Kiedyś siedziba pilskiej cenzury, potem Wydział Geodezji i Kartografii UW, a jeszcze przed 'chwilą' Straż Miejska. Cały wątek...
wioli
Posty: 13
Rejestracja: 11 gru 2009, 21:38
Lokalizacja: Całe życie Piła (Gartenstrasse, Staszyce)

Re: Biblioteka w Schneidemuhl

Post autor: wioli »

Panowie,
pięknie dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Biblioteka w Schneidemuhl

Post autor: MaksLen »

"Dom Wdzięczności Rzeszy oraz przylegające do niego skrzydło". Jeśli w skrzydle Domu Wdzięczności Rzeszy (DWRZ) mieściła się biblioteka to chyba nie był to przedstawiony wyżej budynek dawnej Straży Miejskiej? "Skrzydło" oznacza część przynależną do budynku głównego, a ten wolnostojący budynek oddalony jest od budynku DWRZ kilkadziesiąt metrów...
Czy zatem na pewno biblioteka mieściła się w zaprezentowanym na fotce budynku d. Straży Miejskiej (a wcześniej np. redakcji Panoramy Pilskiej i Nowego Tygodnika)??

Moim zdaniem wojeq grubo się myli. Biblioteka była mniej więcej w tym skrzydle, w którym znajduje się dziś restauracja (?) PRL.
wioli
Posty: 13
Rejestracja: 11 gru 2009, 21:38
Lokalizacja: Całe życie Piła (Gartenstrasse, Staszyce)

Re: Biblioteka w Schneidemuhl

Post autor: wioli »

Szanowni Panowie, troszkę się zamieszania zrobiło. Być może to moja wina, ponieważ nie sprecyzowałam, co dokładnie miałam na myśli. Chciałam się dowiedzieć, gdzie w Schneidemuhl mieściła się biblioteka w roku 1924. Obie odpowiedzi mnie satysfakcjonują, dziękuję bardzo. Pewnie po wybudowaniu Domu Wdzięczności Rzeszy bibliotekę przeniesiono z budynku naprzeciwko dzisiejszego dworca PKS do skrzydła DWRZ.
Zaznaczam, że to jedynie moje domniemanie, nie jestem znawczynią historii naszego miasta, dlatego odwołałam się do szerokiej wiedzy Panów.
Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Biblioteka w Schneidemuhl

Post autor: Krzysztof Ju »

Informacje te potwierdza jeden z numerów czasopisma "Deutsche Bauzeitung" z 1929 roku. Jest tam też schemat budynku, gdzie słabo widać biblioteki i magazyny umieszczone w tej części budynku najbliżej Szkoły Policji.
Udało się znaleźć w innym niemieckim czasopiśmie budowlanym artykuł o dawnym Reichsdankhaus z czytelnym już schematem i wiadomo już dokładnie gdzie mieściły się obie biblioteki.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Źródło: Zentralblatt der Bauverwaltung mit Nachrichten der Reichs- und Staatsbehoerden. 49. Jahrgang. Berlin, den 11. Dezember 1929. Nummer 50. Strony 805-810. Skany pobrane z katalogu Zentral- und Landesbibliothek Berlin https://digital.zlb.de/viewer/metadata/ ... 929_051/1/

Przy okazji: o międzywojennym bibliotekarstwie publicznym w Pile jest poświęcony rozdział w publikacji Max Reichardta. Natomiast o ewangelickiej bibliotece szkolnej w mieście, istniejącej od początku XIX wieku, wspomina krótko Karl Boese w "Geschichte der Stadt Schneidemuehl" przy rozdziale o szkolnictwie.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się