Zniszczenie Piły w 1945 r.

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Patyk »

Domyślam się że Wikipedia to nie 100% pewność ale oto co zobaczyłem pod hasłem "Bitwa o Berlin" w jednym z ostatnich akapitów.

"Berlin został zdobyty przez żołnierzy radzieckich i polskich" ale nieco dalej:

"...Berlin został zdobyty przez żołnierzy polskich, którzy na bramie wywiesili polską flagę. Po parudziesięciu minutach przybyły na miejsce wojska radzieckie. Jeden z żołnierzy radzieckich wyszedł na bramę zrzucił polską flagę i powiesił radziecką, po czym jeden z polskich żołnierzy rozstrzelał go. Wszyscy żołnierze chwycili za broń, ale sytuacje uspokoił jeden z oficerów radzieckich, każąc wywiesić obie flagi obok siebie"

Można to potwierdzić albo obalić bo pierwsze słyszę?
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Bwerk45 »

Żadna nowość tylko nie potwierdzona tak jak wtykanie flagi przez Rosjan.
Pawel R.
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2009, 21:35

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Pawel R. »

Szanowni Pilanie!
Wkrotce po zaprezentowaniu mojej tezy pojawialo sie pewne, mocno przeinaczone, przekonanie o tym, ze (wymieniony przez mnie jako inspiracja) dokument History Channel (HC) z pewnoscia zawiera ujecia dokonane w Pile.

Plotka wrocila dzis wolem: brak takich obrazow w tymze dokumencie sluzy juz teraz niektorym za 'dowod' na to, ze moja teza jest w calosci bzdurna (tak podszedl do tego pewien dziennikarz):
Głos Wielkopolski pisze:Obrazek

Michał Nicpoń

PIŁA - Twierdza Piła w "roli" Berlina?

Powszechnie wiadomo, że Twierdzę Piła – będącą w rękach Niemiec – Armia Czerwona zdobyła po dwutygodniowym oblężeniu i ciężkich walkach w lutym 1945 roku. To właśnie na skutek walk miasto zniszczone było w ponad 70 procentach, a śródmieście nawet w 90. Niedawno pojawiła się jednak inna opinia.

Piła posłużyła do sfilmowania zdobywania Berlina przez Armię Czerwoną – twierdzi Paweł Rzyczniak, który dziś mieszka w Stanach Zjednoczonych. – To przekaz ustny od człowieka, który brał udział w oblężeniu Piły, następnie Berlina, a później ze swoją jednostką wracał tą samą trasą do domu. Wtedy był na pilskiej starówce, widział miasto i to, że nie zostało zniszczone – opowiada Rzyczniak.

Z jego wersji zdarzeń wynika więc, że Sowieci Piłę niszczyli już po tym, gdy zakończyły się walki o nią.
Stalin miał plan, by obchody zdobycia Berlina uświetnić materiałem filmowym z tych walk. Fizycznie było to jednak niewykonalne, bo walki w stolicy Niemiec skończyły się 30 kwietnia w nocy. Nie było czasu, żeby dostarczyć materiały do Moskwy. Wtedy powstał plan, aby znaleźć miasto, którego starówka przypominałaby Berlin. Padło na Piłę – twierdzi Rzyczniak.

Fragmenty tamtego filmu można oglądać m.in. w dokumencie przygotowanym przez History Channel.

Bardzo sceptycznie do takiej wersji zdarzeń podchodzi Marek Fijałkowski, historyk, kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.
To nieprawda – ocenia. – Widziałem ten film i nie ma żadnych problemów z identyfikacją. Są tam potężne kamienice, których nigdy w Pile nie było. Widoczny jest kościół i to nie jest kościół św. Janów, jak niektórzy by chcieli – mówi.

Co więcej, pilskie muzeum ma sowieckie nagrania filmowe z lutego 1945 roku.
Samych sekwencji pilskich jest tam niewiele, ale są bardzo wyraźne zdjęcia zniszczonej Piły; przemarsz kolumn jeńców niemieckich przez Nowy Rynek na tle hotelu Pod Złotym Lwem, a także na tle kościoła miejskiego, przed którym stał jeszcze wtedy pomnik cesarza Wilhelma. Zniszczenia są nazbyt widoczne – mówi Marek Fijałkowski.
Mieszkam na osiedlu Górnym (to właśnie od strony zachodniej Sowieci zdobywali Piłę). Do pracy w centrum idę około 20 minut. Oni szli przez dwa tygodnie, walcząc o każdą ulicę i każdy dom. To jest przyczyna tak znacznych zniszczeń w mieście – argumentuje Fijałkowski.


Źródło: www.chodziez.naszemiasto.pl
Data wydania: 18 lutego 2010
Ja nigdy nie twierdzilem, ze dokument HC z pewnoscia zawiera ujecia pilskie, a tylko, ze byc moze ujecia takie tez w nim sie znalazly.
Ujec naprawde dokonanych w Pile przez Sowietow w kwietniu 1945 trzeba bedzie poszukac.

A tak przy okazji:
W artykule pod powyzszym adresem p. Fijalkowski mowi o ciezkich walkach o zdobycie kazdej ulicy, każdego domu miasta, podczas gdy inne wersje wydarzen (w tym ta pochodzaca od mojego Swiadka) mowia o "opuszczeniu" Pily przez Niemcow i - wtedy - wejsciu do niej wojsk miasto oblegajacych.
A wiec jak naprawde bylo? Trudno, zeby bylo zarowno tak jak i owak.
Zeby mozna na serio rozmawiac, ktos musi *cos* w tej materii ustalic (i pozwolic licznym. wielce rozbieznym plotkom wreszcie usnac).
Pawel R.
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2009, 21:35

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Pawel R. »

Patyk pisze:...pod hasłem "Bitwa o Berlin" w jednym z ostatnich akapitów.
"Berlin został zdobyty przez żołnierzy radzieckich i polskich
Można to potwierdzić albo obalić bo pierwsze słyszę ?
Niech moj dodatek do tego tematu bedzie odebrany jako przyczynek do zrozumnienia charakteru przeciwnika, z ktorym mamy do czynienia :)
Wyciagnalem z biblioteki kolejny amerykanski dokument ze zdjeciami ze zdobycia Berlina; tym razem autorzy pokazuja dwoch zolnierzy rosyjskich (podaja ich nazwiska) biegnacych w strone pobliskiego Reichstagu w celu zatkniecia flagi, o godzinie 22:50 - i to wszystko w piekny dzien, na tle nieskazonego dymem nieba... Bez slowa komentarza autorow.

W wymienionym przez mnie wczesniej dokumencie History Channel, ktory zainspirowal moja teze, autorzy mowili o powaznych trudnosciach jakie mieli z ustaleniem godziny tego wydarzenia - na podstawie rozmow z zyjacymi swiadkami tego momentu - oficerami i zolnierzami sowieckimi. Pierwsi mowili o 11 rano, drudzy o 11 w nocy tego dnia. (Stalinowska wersja oficjalna utrzymuje 11 rano - bo inaczej nie moznaby bylo wytlumaczyc "oryginalnosci" ujecia tego donioslego momentu.)
Dobrze choc, ze amerykanscy autorzy wspomnieli o tych przekretach.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Tom »

inne wersje wydarzen (w tym ta pochodzaca od mojego Swiadka) mowia o "opuszczeniu" Pily przez Niemcow i - wtedy - wejsciu do niej wojsk miasto oblegajacych. A wiec jak naprawde bylo? Trudno, zeby bylo zarowno tak jak i owak.
Cześć Paweł R. !
Ja nie wiem jak naprawdę było, ale... Wspomnienia Gretrudy Griese - dawnej Pilanki, oraz Jo Mihaly "Auch wenn es Nacht ist" potwierdzają raczej twoją tezę.
Oraz Józefa Zapilaj - żołnierza Polaka i jego ojca, którzy przymusowo zostali wcieleni do wojska Białoruskiego, właśnie "wyzwalali" Piłę i znani osobiście przez moich rodziców i dziadków, potwierdzają twoją tezę. Józef miał wtedy 17 lat, opowiadał jak po prostu podpalał właśnie wiele kamienic przy Berlinerstrasse. Niemców prawie nie było, dlaczego podpalali? bo tak im kazano!
Józef Zapilaj poszedł na Berlin, po skończeniu wojny nie wrócił wraz z Białoruskim wojskiem do miejsca zamieszkania na Wileńszczyznę. Pozostał w Polsce osiedlił się w Bieszczadach w Ustrzykach Dolnych. Niestety przed 10 laty zmarł.

Thomas
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: drstein »

Znam nazwisko pilanina, żołnierza, który zdobywał Piłę w lutym 1945 roku. Spotkałem go w 2007 roku. Potwierdził, że 14 lutego 1945 roku centrum miasta bynajmniej nie wyglądało tragicznie. Tragicznie wyglądało natomiast kilka miesięcy później, gdy ów żołnierz ponownie trafił do Piły. Badaczom tematu podam nazwisko na priv. Jeżeli człowiek ten nadal żyje to nie powinno być kłopotów z dotarciem do niego.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: adam »

W biografii Generalnego Wikariusza Johannesa Bleske, jest wzmianka o tym, że Piła po zajęciu przez Sowietów była przez trzy tygodnie przez nich systematycznie palona.
Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Patyk »

OK, zniszczona po wyzwoleniu czy w trakcie, a czy mamy jakieś inne "niemieckie" miasto które wyzwalane ocalało albo też podzieliło los Piły - tak dla porównania i poparcia też zarazem??
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: wojtaq »

Ja tylko w kwestii formalnej! Mówmy i piszmy o Schneidemuehl w 1945 'zdobyta' lecz z pewnościa nie 'wyzwolona'. Niby drobiazg...
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zniszczenie Piły w 1945r.

Post autor: Filip »

Patyk pisze:OK, zniszczona po wyzwoleniu czy w trakcie, a czy mamy jakieś inne "niemieckie" miasto które wyzwalane ocalało albo też podzieliło los Piły - tak dla porównania i poparcia też zarazem??
Kwidzyn nie był pewnie prawie wcale zniszczony gdyby nie czerwonoarmijne "afterparty". Legnicę zaczęli rozwalać po wojnie, czytałem kiedyś artykuł o człowieku, który niemalże sam, jak dzisiaj ekolodzy przywiązujący się do drzewa uratował kilka kamienic, tyle ile jedynie mógł. O Kołobrzegu nie trzeba wspominać na tym drugim biegunie, ale to była kwestia ambicjonalna Niemców i tam zniszczenia byłyby jakby w pakiecie walk o miasto, jakkolwiek ten marsz na Berlin by się nie potoczył.
Aleksy1978
Posty: 3
Rejestracja: 08 gru 2011, 11:54

Re: Zniszczenie Piły w 1945 r.

Post autor: Aleksy1978 »

OK, zniszczona po wyzwoleniu czy w trakcie, a czy mamy jakieś inne "niemieckie" miasto które wyzwalane ocalało albo też podzieliło los Piły - tak dla porównania i poparcia też zarazem??

Byłem niedawno w Słupsku (niem. Stolp). Wrażenie jest niesamowite! Piękne pruskie zabytki (Słupsk był stolicą bogatego ziemiańskiego powiatu), mury i fosa dookoła średniowiecznej starówki i... Po drugiej strony fosy: szereg kwadratowych bloczków mieszkalnych a'la późny Gomółka. Podobnie na Starym Rynku! Szok!
Świtek
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2012, 20:05

Re: Zniszczenie Piły w 1945 r.

Post autor: Świtek »

Witam. :)

Z bardzo dużym zainteresowaniem przeczytałem cały wątek, obejrzałem wszystkie zdjęcia i większość odnośników i postanowiłem się podzielić swoimi przemyśleniami dotyczącymi postawionej tutaj głównej hipotezy.

W latach osiemdziesiątych bardzo powszechne było twierdzenie, funkcjonujące na zasadzie miejskiej legendy, że Piła nie została zdobyta podczas zdobywania (będę się trzymał tego terminu ponieważ sposób prowadzenia walk przez Armię Radziecką na tych terenach z wyzwalaniem nie miał nic wspólnego) ale uczyniono to dopiero po ucieczce załogi Festung Schneidemühl, kiedy miasto było wyludnione i bezbronne. Myślę, że teza ta da się obronić i stanie się wcześniej czy później oficjalną i uznaną powszechnie.

Myślę, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Piła została zmasakrowana na potrzeby radzieckiej machiny propagandowej i mogła posłużyć jako naturalna scenografia do materiałów filmowych ze zdobywania Berlina. Natomiast mogło być tak tak, że nigdy nakręconych w Pile materiałów nie wykorzystano. Inna moja interpretacja jest taka, że materiały te mogły zaginąć lub ulec zniszczeniu. Możliwe jest też, że celem dokumentacji zbrodni na mieście mogły być inne cele propagandowe związane z marszem Armii Radzieckiej w kierunku zachodnim.

Kolejna sprawa. Jeżeli chodzi o wielokrotnie przytaczane przykłady barbarzyństwa sowieckiego nad infrastrukturą miejską to akurat, jeśli ktoś się interesował kiedykolwiek realiami panującym w Związku Radzieckim i siłami zbrojnymi tego państwa w tym okresie, była w tym przemyślana strategia mająca na celu zniszczenie materialnej obecności Niemców na "wyzwalanych" terenach. Drugi powód był wręcz banalnie powszechny, zorganizowany na masową skalę szaber, który był sankcjonowany decyzją samego Stalina. Poza tym, pozostawienie Polakom spalonej ziemi, praktycznie zwiększało materialną zależność "wyzwolonej" Polski od ZSRR.

Tak czy siak, dawnym i obecnym mieszkańcom Piły należy się upamiętnienie faktu zamordowania bezbronnego miasta. Może jest to banalne co napiszę ale widzę analogię miedzy tym, co zdarzyło się w Pile w 1945 a losem takiego Drezna czy Hiroszimy...

P.S. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów z okazji mojego pierwszego postu.
Matrix
Posty: 14
Rejestracja: 26 gru 2016, 15:50

Re: Zniszczenie Piły w 1945 r.

Post autor: Matrix »

Może tu odgrzeje teraz przysłowiowego "kotleta".

W związku ze zniszczeniem Piły-Schneidemühl lub mówiąc kolokwialnie wywozu sprzętu z miasta na podstawie odtajnionych list-dekretów podpisanych przez Stalina znalezione na stronie rosyjskiej.

A konkretnie chodzi o wydany list-dekret z dnia 19 kwietnia 1945 o nr 8193.
"№ 8193 19 апреля. О вывозе оборудования с немецких спиртовых и пивоваренных заводов в г. г. Унруштадт, Бомст, Геритц, Швибус, Ландсберг, Шнайдемюль, Кюстрин, Шмарзе, Цюлихау, Реппен, Зольдин, Фридеберг и их районах на заводы Наркомпищепрома СССР. Д. 402 Лл. 4-8, 9"
I jeszcze miedzy innymi opis na tej stronie jak odpowiedział Stalin na pytanie gen. Andersa co się stało z z oficerami polskimi z Katynia, Ostaszkowa... i parę innych spraw.

Link do strony rosyjskiej tutaj: http://lebed.com/2013/art6220.htm
I ewentualnie tłumaczenie przez tłumacza Google: https://translate.google.pl/translate?s ... edit-text=


Miłego czytania i analizowania życzę.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się