Kosmiczna Piła

Współczesne sprawy naszego miasta.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Kosmiczna Piła

Post autor: Krzysztof Ju »

Warto odnotować udział Piły w branży kosmicznej. Od trzech lat na pilskim lotnisku działa baza kosmiczna. Na stronie http://lunares.space tak piszą o sobie:
Baza Badawcza Lunares to specjalistyczna placówka do symulacji załogowych misji kosmicznych na Księżycu i Marsie. Lunares został stworzony w 2017 roku przez spółkę Space Garden i jest jedynym tego typu obiektem w Europie. Prowadzimy badania z zakresu psychologii czynników ludzkich podczas załogowych lotów kosmicznych oraz testy nowoczesnych technologii, nie tylko z sektora kosmicznego. Placówka jest całkowicie odizolowana od środowiska zewnętrznego, wliczając w 250 metrów kwadratowych powierzchni do przeprowadzania spacerów kosmicznych. Infrastruktura bazy pozwala na ciągłe monitorowanie zdrowia, zachowań mieszkańców oraz pełną immersję podczas symulowanych misji załogowych. Baza Lunares to obiekt unikatowy, z którego wymierne korzyści odnoszą zarówno podmioty naukowe, jak i świat biznesu.
Dlaczego założono bazę w Pile? Wg artykułu prasowego naukawpolsce.pap.pl z 9 lipca 2018 r.:

Pierwotnie baza miała działać w okolicach Tarnowa (Małopolskie), ostatecznie twórcy projektu zdecydowali przenieść ją do Piły. Pod uwagę wzięta została przede wszystkim możliwość skorzystania z wnętrza hangaru, który umożliwia prowadzenie symulacji w każdych warunkach pogodowych i niezależnie od pory dnia czy nocy na zewnątrz. Zbudowany w podtarnowskim Rzepienniku Biskupim habitat został przewieziony do Wielkopolski i złożony w zmodyfikowanej konfiguracji.

W grudniu ub.r. na biurko amerykańskiego prezydenta trafił polski apel o wysłanie polskiego astronauty w przyszłych lotach załogowych USA. Pod apelem podpisał się m.in. Mateusz Matt Harasymczuk jako szef Centrum Szkolenia Astronautów w Pile obok dr Agaty Marii Kołodziejczyk – dyrektor Centrum Szkolenia Astronautów w Toruniu. Aczkolwiek kosmonauta.net, w tekście krytycznym wobec apelu, podważa istnienie tych centrów:
Oczywiście w Pile zlokalizowany jest habitat pozwalający na symulacje misji załogowych, jednak nie jest on ośrodkiem szkolenia astronautów. Możliwe jest, iż powyższe nazwy instytucji to jedynie nazwy nigdzie niezarejestrowanych projektów, jednak charakter tych tytułów prawdopodobnie celowo wprowadza w błąd na temat stanu polskiego sektora lotów załogowych. Sam fakt braku takich podmiotów stawia twórców petycji w bardzo niekorzystnym świetle i sugeruje, że w Europie znajdują się aż trzy ośrodki szkolenia astronautów, z czego dwa w Polsce, co jest bardzo odległe od prawdy. Jedyny taki ośrodek znajduje się w Kolonii i jest częścią ESA [Europejskiej Agencji Kosmicznej].
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Kosmiczna Piła

Post autor: ziolek »

Jeśli kogoś ta baza interesuje, to obszerny artykuł na jej temat opublikowano w ostatnim numerze Polityki.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kosmiczna Piła

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Nowy sezon w bazie kosmicznej. Lunares z patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej

Baza kosmiczna w Pile rozpoczyna nowy sezon misji naukowych. Patronat nad prowadzonymi w Pile badaniami objęła Polska Agencja Kosmiczna.

W niedzielę, 14 kwietnia po jesienno - zimowej przerwie analogowi astronauci po raz kolejny zamknęli się w bazie kosmicznej Lunares na terenie byłego lotniska wojskowego w Pile. Tym samym rozpoczął się trzeci sezon działalności habitatu Lunares.

- Patronat nad naszą działalnością objęła Polska Agencja Kosmiczna. Oznacza to, że wszystkie prowadzone w Pile w tym roku badania będą odbywały się pod patronatem naszej narodowej agencji - mówi dyrektor zarządzający pilskiego habitatu, Leszek Orzechowski.

Obecna na inauguracji sezonu habitatu Lunares Beata Mikołajek-Zielińska z Polskiej Agencji Kosmicznej przyznaje, że patronat Agencji nad działalnością pilskiej bazy kosmicznej oznacza korzyści dla obu stron.

- Pilski habitat to bardzo unikalne miejsce. Na całym świecie jest zaledwie kilka takich placówek - mówi Beata Mikołajek-Zielińska z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Jak się okazuje Polska Agencja Kosmiczna już wcześniej korzystała z badań prowadzonych w Pile.

- W Europejskiej Agencji Kosmicznej prezentowałam wyniki z prowadzonej w Pile misji z udziałem niepełnosprawnego analogowego astronauty. To było pierwsze w ogóle takie doświadczenie, a jest to przecież sytuacja która może mieć miejsce - mówi Beata Mikołajek-Zielińska.

Z prowadzonych w Pile badań korzystają naukowcy z różnych agencji kosmicznych.

- To, co robimy w Pile to nie jest zabawa w kosmos, ale faktyczne tworzenie nauki na potrzeby przyszłych misji załogowych - mówi Leszek Orzechowski.

W tym roku w bazie Lunares w Pile planowanych jest pięć misji. - Będą to misje zorganizowane z udziałem wielu instytucji zagranicznych. Badania w Pile będzie też prowadził jeden z najlepszych uniwersytetów na świecie - dodaje Leszek Orzechowski.

W tym roku podczas misji realizowanych w bazie kosmicznej w Pile prowadzone będą m.in. badania stomatologiczne, polegające na obserwacji pod tym kątem załogi przebywającej na specjalnej diecie. Naukowcy w dalszym ciągu będą pochylać się też nad bezglebową uprawą roślin. Poza tym realizowane będą badania psychologiczne związane z izolacją ludzi, odpowiednim doborem załóg i współpracą człowieka z robotem. Do innych badań w Lunaresie wykorzystana zostanie też kolonia pijawek.

Celem rozpoczętej w niedzielę tygodniowej misji inauguracyjnej jest przede wszystkim przetestowanie działania habitatu po wprowadzonych zmianach i ulepszeniach.

Habitat Lunares na terenach lotniska w Pile został otwarty w lipcu 2017 roku. To symulowana baza kosmiczna i laboratorium badawcze w jednym. Panują w nim warunki analogiczne do tych, które astronauci znajdą w prawdziwej bazie na Księżycu lub Marsie. Podczas misji analogowi astronauci zostają odcięci od świata zewnętrznego, mogąc wychodzić na spacer wyłącznie w skafandrach kosmicznych do wnętrza hangaru, który symuluje powierzchnię Księżyca lub Marsa. W czasie misji mieszkają w specjalnych modułach składających się m.in. z sypialni, łazienki i laboratorium.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
fot. Życie Piły. Więcej zdjęć w linku poniżej.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 15 kwietnia 2019
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kosmiczna Piła

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Inauguracja sezonu naukowego w habitacie Lunares

Lotnisko w Pile jest domem dla badaczy kosmosu. Kolejne grupy naukowców uczestniczą w symulacjach, które pomogą nam zrozumieć z jakimi zagrożeniami mogą się wiązać załogowe misje na Księżyc i Marsa.14 kwietnia ruszył trzeci sezon naukowy Placówki Badawczej Lunares, tym razem pod patronatem honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej.

Lunares to analogowy habitat, czyli miejsce umożliwiające symulacje załogowych misji kosmicznych. Ta unikalna w Polsce jednostka badawcza rozpocznie wkrótce trzeci rok swojej działalności. Przy jej pomocy naukowcy sprawdzają szereg aspektów związanych ze zdrowiem ludzi w izolacji oraz wpływem otoczenia na ich samopoczucie.

Od 2017 roku w badaniach uczestniczyło blisko pół setki badaczy z całego świata podczas siedmiu analogowych misji naukowych. Podczas symulowanych misji na Księżycu oraz na Marsie testowano prototypy skafandrów kosmicznych, zagadnienia z zakresu współpracy człowiek-maszyna oraz przeprowadzono szereg badań nad uprawą roślin. Sami badacze byli również obiektami badań medycznych oraz psychologicznych przez cały okres trwania symulacji.

Do udziału w kwietniowej misji zaproszono sześcioro naukowców oraz projektantów. Wezmą oni udział w eksperymentach naukowych i medycznych. Przeprowadzone zostaną także testy nowego wyposażenia oraz badania we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym i firmą Bio-Gen. PUM prowadzi badania stomatologiczne nad wpływem liofilizatów na powstawanie płytki nazębnej oraz rozwój flory bakteryjnej w jamie ustnej. Kolejnym badaniem jest rozwój drobnoustrojów w zmniejszonej grawitacji w czym ma pomóc nowy klinostat pozwalający ciągle obracać próbki laboratoryjne w trzech różnych osiach.

Wśród nowych sprzętów znajduje się również farma aeroponiczna służąca do bezglebowej uprawy roślin stworzona przez z firmę Space is More. Instalacja pozwalająca uprawiać na powierzchni mniejszej niż pół metra kwadratowego 32 sadzonki roślin została zaprojektowana dla jak największej automatyzacji. Czujniki same dobierają odpowiednie natężenie oświetlenia oraz badają skład wody z pożywką informując o jej stężeniu. Używając takiej technologii astronauci mogliby nie tylko wytwarzać żywność poza Ziemią - uprawy bezglebowe i rolnictwo wertykalne może pomóc uprawiać żywność dla większej ilości ludzi na mniejszej powierzchni, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody.

Podczas misji testowane będą też zagadnienia związane ze spacerami w skafandrach kosmicznych. Testowany będzie stworzony na Politechnice Wrocławskiej egzoszkielet zaprojektowany by odciążyć kręgosłup użytkownika. Podczas wyjść w skafandrach badaczom towarzyszyć będą dwa łaziki - Turtle Rover firmy Kell Ideas oraz Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. Doświadczony zespół lekarzy i naukowców będzie czuwał nad ich bezpieczeństwem przez całą dobę.


informacja: Space is More


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 17 kwietnia 2019
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kosmiczna Piła

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Kosmiczne eksperymenty w Pile. Lunares szykuje zmiany i kolejne misje

W bazie kosmicznej w Pile zakończyła się kolejna misja. Naukowcy, którzy w niej uczestniczyli opracowywali m.in. narzędzia dla astronautów. Wkrótce w Lunaresie kolejne doświadczenia i misje pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej.

W bazie kosmicznej na terenie byłego lotniska wojskowego w Pile zakończyła się niedawno kolejna księżycowa misja - ENDYMION. Jej uczestnicy - międzynarodowa załoga naukowców - zostali na dwa tygodnie odizolowani od świata zewnętrznego i przez ten czas pracowali nad narzędziami i rozwiązaniami, które mają pomóc w realizacji prawdziwych misji kosmicznych.

Przez te dwa tygodnie prototypowaliśmy narzędzia do spacerów kosmicznych. Projektowaliśmy je, wytwarzaliśmy na drukarce 3D i testowaliśmy podczas spacerów kosmicznych w hangarze imitującym powierzchnię Księżyca. Odbyliśmy sześć takich kosmicznych spacerów, podczas których - przy użyciu tych narzędzi - sprawdzaliśmy jak można pobierać próbki skał i sypkich materiałów oraz jak je oznaczać. Wszystko to na bazie procedur wypracowanych dla słynnego programu Apollo, ale teraz kiedy ludzie będą wracali na Księżyc trzeba te procedury udoskonalać i dopracować z technologiami, których obecnie używamy - mówi dyrektor zarządzający habitatu Lunares, Leszek Orzechowski.

Uczestnicy misji Endymion podczas kosmicznych spacerów po hangarze na terenie lotniska wykorzystywali m.in. łazik Leo Rover. - Łazik kontrolowany był ze środka habitatu. Kontrola lotów komunikowała się z zespołem astronautów i wskazywała próbki, które należało pobrać. To była taka próba spaceru po Księżycu w XXI wieku - dodaje Leszek Orzechowski.

Od początku istnienia habitatu Lunares jednym z głównych prowadzonych tu badań są obserwacje nad izolacją.

-Badania dotyczące mózgu i psychologii izolacji są w tej chwili jednymi z najbardziej eksplorowanych na świecie. Przed rozpoczęciem tej misji zeskanowaliśmy mózgi naszych astronautów po to, żeby sprawdzić jak zmieniają się w izolacji i jak ta izolacja wpływa na ich zachowanie. Te badania są niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia lotów kosmicznych, ale w ogóle - psychologii izolacji czy życia w zamkniętych pomieszczeniach w dłuższym czasie. A to w pewnym sensie - szczególnie w dużych miastach - ma już miejsce na Ziemi. Nie trzeba lecieć na Marsa, żeby w pewnym sensie być izolowanym. A to przekłada się na niektóre aspekty zdrowotne, psychiczne i psychologiczne populacji -tłumaczy dyrektor rozwojowo-badawczy i medyczny habitatu Lunares, dr Aleksander Waśniowski.

Podczas zakończonej niedawno misji analogowi astronauci - podobnie jak w przypadku poprzednich misji - zajmowali się też m.in. bezglebową uprawą roślin. Przez dwa tygodnie jedli tylko liofilizowaną żywność i byli odcięci od naturalnego światła.

Od tego roku doświadczenia prowadzone w bazie kosmicznej w Pile odbywają się pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej.

- Nasza praca badawcza została bardzo dobrze przyjęta na arenie międzynarodowej. W jej wyniku powstało wiele wartościowych publikacji - mówi Leszek Orzechowski.

W najbliższym czasie habitat Lunares czekają zmiany i remonty. Ale jeszcze w tym roku w Pile odbędzie się kolejna dwutygodniowa misja kosmiczna. Od tego roku też habitat Lunares będzie placówką całoroczną.

Wkrótce będą odbywały się tu też miesięczne misje. To będzie o wiele większe wyzwanie dla ich uczestników, ale też i większa gratka dla psychologów i naukowców pracujących przy naszych projektach - dodaje Leszek Orzechowski.

Habitat Lunares na terenach lotniska w Pile został otwarty w lipcu 2017 roku. To symulowana baza kosmiczna i laboratorium badawcze w jednym. Panują w nim warunki analogiczne do tych, które astronauci znajdą w prawdziwej bazie na Księżycu lub Marsie. Podczas misji analogowi astronauci zostają odcięci od świata zewnętrznego, mogąc wychodzić na spacer wyłącznie w skafandrach kosmicznych do wnętrza hangaru, który symuluje powierzchnię Księżyca lub Marsa. W czasie misji mieszkają w specjalnych modułach składających się m.in. z sypialni, łazienki i laboratorium.

Obrazek
fot. Życie Piły. Wideo i więcej zdjęć w linku poniżej.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 14 września 2019
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Kosmiczna Piła

Post autor: lubianka »

Dzisiaj o godzinie 17. 45 Można było podziwiać przelot satelitów Starlink Elona Muska.
Przelot widoczny był z zachodu na wschód . Odstępy między satelitami były spore jednak robiło to wrażenie. Warto patrzeć w niebo, bowiem media informowały, o tym widowisku 30,12, 2019 r. A tu taka niespodzianka.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się