Okolice Trzcianki Lidar

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Polaczek
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2020, 12:51

Okolice Trzcianki Lidar

Post autor: Polaczek »

Witam wszystkich
Przeglądałem Lidarem moje okolice i napotkałem się na dziwne doły/leje pomiędzy wsią Wołowe Lasy a Trzcianką na grupie na fb dostałem Odp że są to leje\dziury po bombardowaniu ale nie wszystkie są od bomb..? I teraz mam takie pytanie czy może ktoś posiada jakieś informacje co do działań wojennych w tych okolicach itp.. ;P
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3155
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Okolice Trzcianki Lidar

Post autor: Krzysztof Ju »

Na stronie Wirtualne Muzeum Trzcianki znajdziesz dwa artykuły o walkach w rejonie Trzcianki w 1945 r. Są tam wymienione sowieckie jednostki i poprzez stronę www.pamyat-naroda.ru/documents/ możesz poszukać w ich dziennikach oraz mapach bojowych danych o działaniach wojennych tak jak dużo nowych informacji udało się znaleźć na temat walk o Piłę. Miejscowości w raportach były pisane wielkimi literami, więc Trzciankę znajdziesz pod ШЕНЛАНКЕ/Шенланке.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Okolice Trzcianki Lidar

Post autor: czeslaw »

Polaczek
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2020, 12:51

Re: Okolice Trzcianki Lidar

Post autor: Polaczek »

Strona dosyć ciekawa tylko lekki problem z rosyjskim mam ale to do ogarnięcia jest ;)
Teraz przydała by mi się stronka z rosyjskimi nazwami miejscowości hmm?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3155
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Okolice Trzcianki Lidar

Post autor: Krzysztof Ju »

Nie znam takiej strony. Rosyjskie nazwy wówczas niemieckich miejscowości znajdziesz na mapach sztabowych np. mapa sytuacyjna 2 Gwardyjskiej Armii Pancernej na dzień 26-27 stycznia 1945 r. Walki w rejonie Trzcianki trwały krótko, więc możesz filtrować dokumenty ustawiając datę np. od 24 do 31 stycznia 1945 r. lub dalszą, jeśli ciekawią Cię jakie jednostki przemaszerowały/stacjonowały w okolicy po przejściu frontu.

W poszukiwaniu wiedzy proponuję skontaktować się z trzcianeckim Muzeum Ziemi Nadnoteckiej. W 2017 r. wspólnie z Pilskim Muzeum Wojskowym poszukiwali szczątki niemieckiego samolotu, zaś rok później w czasopiśmie Kronika Ziemi Trzcianeckiej, numer 8, pojawił się artykuł Marcina Hlebionka pt. "Walki o Trzciankę w styczniu 1945 roku (w świetle materiałów rosyjskich)".
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się