Kamienie graniczne

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Kamienie graniczne

Post autor: Tom »

hej, dziś na interii przeczytałem wiadomość o znikających kamieniach granicznych i drogowskazach :

Dawne drogowskazy i pomniki, znajdujące się na terenie lasów, są własnością Skarbu Państwa i pozostają pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ich kradzież jest zagrożona karą do pięciu lat pozbawienia wolności.
Chyba warto aby konserwator zabytków zainteresował się tym zabranym do Gładyszewa, Kamieniem Granicznym z Kaliny

https://fakty.interia.pl/zachodniopomor ... rogowskazy
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Kamienie graniczne

Post autor: marasxt »

Tak, kamień powinien wrócić na swoje miejsce, albo do muzeum, posesja pana dentysty nie jest jego miejscem przeznaczenia, to że zapłacił płetwonurkom za jego wydobycie nie robi z niego właściciela. Jak trzeba to podam dokładne miejsce gdzie się kamień znajduje wraz z danymi personalnymi.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3155
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kamienie graniczne

Post autor: Krzysztof Ju »

Od 2011 r. działa strona internetowa "Muzeum polskich formacji granicznych" pod adresem www.muzeumsg.strazgraniczna.pl jako wirtualne miejsce pamięci o ludziach strzegących polskich granic. Namiary na stronę otrzymałem dzięki uprzejmości pana Grzegorza Bąbińskiego i na temat nadnoteckiego odcinka przedwojennej granicy jest niemało informacji.

Zaczynając od najciekawszego materiału, który znajduje się na ww. stronie w dziale "Granica" i opisuje m.in. jak kształtowała się granica na odcinku wielkopolskim. Warto zacytować wklejony tam artykuł o delimitacji granicy polsko-niemieckiej ilustrowany mapami, w tym dokładną mapą granicy za Piłą-Kalina (czwarta il.) i na odcinku Motylewo-Byszki (trzecia il.) oraz mapą ogólną granicy od Piły-Kalina w kierunku północno-wschodnim (piąta il.).
Muzeum polskich formacji granicznych - www.muzeumsg.strazgraniczna.pl pisze:Przedwojenna granica polsko-niemiecka w dokumentach Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Delimitacja 1920.

Wspólnym wysiłkiem kilku instytucji w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu 16 marca zorganizowano seminarium i wystawę ukazujące mało znane zagadnienie kształtowania zachodniej granicy państwa polskiego. Dokumentacja zgromadzona na wystawie została po raz pierwszy udostępniona szerszej publiczności.

Przebieg granicy Polski po zakończeniu I wojny światowej określił Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 r. Komisja Delimitacyjna, która zajmowała się oznaczeniem granicy w terenie, dla usprawnienia prac związanych z przeprowadzeniem, wytyczeniem i oznaczeniem linii w terenie podzieliła granicę polsko-niemiecką na sekcje. Część zachodnią, od Bałtyku do styku granicy Polski, Niemiec i Czechosłowacji, podzielono na 14 sekcji, z których każda otrzymała oznaczenie literowe od A do O (bez I). Natomiast granicę z Prusami Wschodnimi podzielono na pięć sekcji oznaczonych cyframi rzymskimi od I do V. Prace związane z wytyczeniem i oznaczeniem granicy w terenie Komisja mogła rozpocząć dopiero po ratyfikacji traktatu przez zainteresowane strony. Jak wiadomo, Niemcy uczyniły to 10 stycznia 1920 r.

W zasobach Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Chodzieży, Czarnkowie, Międzychodzie i Ostrowie Wielkopolskim znajdują się zachowane w doskonałym stanie operaty granicy wytyczonej właśnie Traktatem Wersalskim. Brak jest jednak jakichkolwiek dokumentów wskazujących na źródło i datę pozyskania tego materiału. Pierwszym dysponentem operatu znajdującego się w PODGiK w Chodzieży był Urząd Katastralny w Chodzieży, co wynika z opisu na okładce. Prawdopodobnie operat założono w latach 1921-22, bowiem na kilku szkicach znajduje się sygnatura mierniczego opatrzona datami pomiarów. Generalnie operat pozbawiony jest jakichkolwiek pieczęci i podpisów władz państwowych.

Operat otwiera strona tytułowa „Traktat Wersalski granica Niemiecko-Polska” oraz dane administracyjne obszarów granicznych zapisane w języku niemieckim i polskim. Dokument podzielony jest na sekcje obejmujące kolejne odcinki granic, oznaczone numerami występujących znaków granicznych. Część techniczna dokumentacji zawiera wszystkie dane wymagane do geodezyjnego wyznaczenia w terenie przebiegu granicy państwa.
Mapy lokalizujące granicę wykonane są w przybliżonej skali 1:5000 w technice barwnej. Przedstawiają jej przebieg między kolejnymi punktami granicznymi na tle podstawowych elementów sytuacyjnych (drogi, jeziora). Mapa zawiera numery parcel katastralnych, nazwy miejscowości i nazwy własne obiektów geograficznych.

Podstawowym elementem operatu stanowiącym źródło informacji o przebiegu granicy jest klasyczny zarys (szkic) pomiarowy wykonany w skalach od około 1:500 do około 1:2500.

Ciekawą częścią operatu są szkice sytuacyjne przepraw mostowych na granicznej rzece Noteć, na których precyzyjnie miarami liniowymi oznaczono miejsce przebiegu granicy. Punkt ten w terenie był oznakowany metalową tabliczką przytwierdzoną do konstrukcji mostu; fotografia punktu wklejona została do operatu. Karty operatu mają oznaczenia i legendy w języku francuskim.

Na wystawie w Poznaniu przedstawiono dokumentację z ODGiK w Chodzieży, Czarnkowie, Międzychodzie i Ostrowie Wielkopolskim. Impreza została zorganizowana w ramach obchodów 90. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego i podpisania Traktatu Wersalskiego. Współorganizatorami imprezy byli: Urząd Wojewódzki wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu, firma „Grupa 18” oraz Oddział Wielkopolski SGP.

Obrazek
Strona tytułowa operatu.

Obrazek
Mapy lokalizujące granicę polsko-niemiecką wykonane w skali ok. 15000.

Obrazek
Mapy lokalizujące granicę polsko-niemiecką wykonane w skali ok. 15000.

Obrazek
Zarys pomiarowy – podstawowy element.

Obrazek
Zarysy katastralne.

Oznaczenie granicy na rzece Noteć [raczej chyba Gwdy? - przyp. Krzysztof Ju] pokazane na szkicu i na załączonym do operatu zdjęciu

Obrazek Obrazek


Lidia Danielska

Artykuł ukazał się w miesięczniku Geodeta. Magazyn Geoinformacyjny, nr 4 (167), 2009, s. 72-73.
W dziale "Służba" dowiemy się o oznakowaniu granic II Rzeczypospolitej, w tym granicy z Niemcami, w opracowaniu Bogusława Tomaszewskiego (autora przedruku o znakach granicznych w czytelni dawna.pila.pl).

Przed tym działem, w "Formacje", można zapoznać się z biografiami strażników granicznych:
* Antoni Schön - powstaniec wielkopolski, służył w placówkach w Kaczorach, Grabównie, Jeziorkach, a po wojnie prześladowany przez pilski Urząd Bezpieczeństwa i w 1952 r. osiadł w Pile odchodząc w 1978 r.
* Józef Michałek - również powstaniec wielkopolski, do 1928 r. służył w placówkach kontroli granicznej między Ujściem a Kaczorami i od 1954 r. mieszkał w Pile do końca życia.

Przeglądając dział "Publikacje" co nieco wiedzy o przedwojennym pograniczu wokół Piły znajdziemy w tekstach:
* Grobelski Wojciech "Charakterystyka dawnej granicy polsko-niemieckiej na odcinku Komisariatu Straży Granicznej w Ujściu n/Notecią".
* Kozłowski Piotr "Straż Celna zapomnianą formacją graniczną II Rzeczypospolitej - dyslokacja jednostek granicznych w 1926 roku" (m.in. organizacja i placówki kontroli granicznej na południe i wschód od Piły).
* Skorek Arletta "Znaki graniczne w II Rzeczypospolitej (słupy)" (tu tylko wzmianka o udziale w polsko-niemieckiej komisji granicznej w 1936 r. radcy regencyjnego z Piły o nazwisku Baartz).

Rozbudowany dział "Codzienność" udostępnia do przewertowania m.in. przedwojenną prasę i wydawnictwa. Na przykład w gazecie "Czaty. Czasopismo Straży Granicznej", nr 1 z 5 stycznia 1937 r., jest artykuł dr Bronisława Pankowskiego pt. "Handel i cło w dawnej Polsce" o służbie celnej Rzeczypospolitej w wiekach XV-XVIII. Pankowski wspomina w nim, że w Pile drugiej połowy XVIII w. był punkt celny i inne najbliższe np. w Trzciance, Wałczu, Czarnkowie, Jastrowiu i Nakle.
W innym numerze "Czatów", nr 1-2 z stycznia 1933 r., zakomunikowano o prowokacji dokonanej przez oddział umundurowanych hitlerowców w dniu 9 stycznia 1933 r. przy granicy w okolicach Piły, co spowodowało protest przeciw naruszeniu granicy złożony miejscowym władzom niemieckim przez konsula polskiego w Pile. W wydaniu gazety z sierpnia 1932 r., nr 15-16, wspomniano o skazaniu przez sąd w Pile trzech niemieckich przemytników za szmuglowanie masła z Polski.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3155
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Kamienie graniczne

Post autor: Krzysztof Ju »

Przedmiot pamiątkowy Deutsche Reichspost z wydarzenia w 1937 r. Na awersie wizerunek gońca pocztowego z trąbką. Na rewersie przedstawiono kamień graniczny pod rewizjonistycznym tekstem. Na szczycie obu stron swastyka. Zdjęcie podesłane na fanpage Dawnej Piły przez pana Borysa Sasa.

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się