Jak wyglądało pilskie Podlasie

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Przemek Stencel
Posty: 21
Rejestracja: 27 wrz 2007, 22:25
Lokalizacja: anglia stratford upo-avon

Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: Przemek Stencel »

Witam wszystkich forumowiczów dzień dobry. Mam pytanie czy Ktoś ma stare przedwojenne i powojenne zdjęcia lub inne obrazki z terenu obecnego Podlasia. Jak wyglądało kiedyś. Bo oprócz kilku ulic, pól i sadu w rejonie obecnej ulicy Korczaka z przyległościami strzelnicy, poligonu to moja wiedza na ten temat jest uboga. Wprawdzie mam kilka zdjęć rodzinnych z lat powojennych 1950 -67 z ulicy Świerkowej i Topolowej, ale jestem ciekaw jak ta część miasta wyglądała wcześniej. Pozdrawiam Przemek Stencel
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

No cóż, właściwie to mam tylko jedno zdjęcie:

Obrazek

Po lewej ul. Bydgoska.
Chętnie za to bym zobaczył te zdjęcia rodzinne ;)
Awatar użytkownika
Tarzan
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: Koszyce

Post autor: Tarzan »

Kiedyś to zdjęcie powyżej było opisane jako zdjęcie "dołków" w kierunku na Poznań, (zjazd z obecnego wiaduktu).
Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.
Marcin
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Jadąc z wiaduktu na Poznań zjeżdżamy w dół, a droga widoczna na zdjęciu, które wkleił SA108 jest pod górkę.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wwojtekg
Posty: 3
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:42
Lokalizacja: Piła Zamoście

Post autor: wwojtekg »

Witam, jeśli to jest ulica bydgoska, to z którego miejsca to zdjęcie jest zrobione? Bo mi wygląda jakby z górki przy wylocie na Bydgoszcz w kierunku miasta. Czy się mylę? Bo mi nie wydaje się żeby ta droga szła pod górkę, jak twierdzi Waldek. :roll:
I który to może być rok?
Mieszkam na Podlasiu i już jakiś rok temu pewnie, pytałem się w jakimś topiku na tym forum czy ktoś ma stare zdjęcia Podlasia, - no ale jednak echo ... :cry:
Przemek - może wrzucisz te fotki, o ile nie są dla Ciebie "zbyt" rodzinne ... :D

Ja ostatnio znalazłem w bardzo starych albumach rodzinnych zdjęcia z okresu powojennego, ruiny, jacyś ludzie itp. Jedno z nich przedstawia nawet jakiś przemarsz wśród ruin, chyba czyn społeczny albo coś w tym stylu, z łopatami itd.
A jest to na pewno Piła. bo dziadek był pedantyczny i zdjęcia są podpisane. Z datą, nie jestem pewien bo albumy są u mojej matki, a ona mieszka dosyć daleko od Piły.
Obiecuję, wkrótce wrzucę te foty, proszę tylko o radę gdzie. Może moderator podpowie coś ... (wwojtekg@o2.pl)
Pozdrawiam
Przemek Stencel
Posty: 21
Rejestracja: 27 wrz 2007, 22:25
Lokalizacja: anglia stratford upo-avon

Post autor: Przemek Stencel »

Witam, w przyszłym roku na pewno zrobię skan wszystkich zdjęć jakie wykopię w domu na Świerkowej. Obecnie jest to nie możliwe bo zapomniałem wziąć je z Piły, latem gdy byłem na wakacjach. Muszę przyjechać na wakacje do domu z Anglii. Moim rodzicom nie dam tego zrobić bo mogą coś zrobić nie tak i będzie draka. Zdjęcia, które mam przedstawiają osobę fotografowaną i jako przypadek na większości zdjęć widać jak wyglądała np. Świerkowa na wysokości nr 25 i 50 lub topolowa wjazd od Świerkowej do Stanczyka itp. To tyle ile pamiętam nie mając zdjęć przed sobą. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Tak na marginesie o Pile mam z internetu również stąd ok. 800 zdjęć, jaka frajda gdy widzi się swoje rodzinne miasto na nowej fotografii, tej starszej, i b. starej.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek

Mimo to jest to widok na ul. Bydgoską, na 1 mojej fotce widać po prawej miejsce, z którego robiono fotografię przedstawioną przez SA-108, 2 fotka to odwrotność, spojrzenie z innej strony i 3 fotka trochę nie najlepsza, ale robiona mniej więcej z miejsca, z którego była robiona fotografia przedstawiona przez SA-108. Dodam że prawa odnoga prowadzi na ul. Dębową. Zimą fajnie się zjeżdżało z tej góreczki, niektórym udawało się zajechać aż na Dębową. Widoczny budynek w głębi został zburzony, a na jego miejscu koło przystanku stoi nowy dom.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

wwojtekg pisze:Obiecuję, wkrótce wrzucę te foty, proszę tylko o radę gdzie. Może moderator podpowie coś
Najlepiej tutaj: viewtopic.php?t=801
Przemek Stencel
Posty: 21
Rejestracja: 27 wrz 2007, 22:25
Lokalizacja: anglia stratford upo-avon

Post autor: Przemek Stencel »

Autorowi tych 3 zdjęć należy się pochwała i podziękowanie. Już sobie skopiowałem do swojej kolekcji. Jakość i sposób w jaki są zrobione zdjęcia, super. Pozdrawiam Przemek Stencel.
swistaker
Posty: 1
Rejestracja: 05 sty 2008, 14:02

Post autor: swistaker »

Ja mieszkam na Podlasiu, a to jest górka koło ulicy Bydgoskiej, tam kiedyś była szkoła nawet i tak przy okazji, jeśli ma ktoś jeszcze zdjęcia to niech wstawi, moja rodzina mieszka tu od urodzenia i chcieli by trochę powspominać :p
J23
PRZYJACIEL
Posty: 80
Rejestracja: 02 paź 2008, 23:33

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: J23 »

Bardzo sie cieszę że na forum równiez Podlasiaków nie brakuje :D Dopisuje się jako kolejny przedstawiciel tej dzielnicy miasta.
Jeśli chodzi o ikonografię dotyczącą Podlasia to rzeczywiscie jest ona bardzo uboga. Poza wstawionym przez SA108 zdjęciem jest jeszcze kilka pocztówek z restauracją Weidmannsruh (sam w swoim zbiorku mam 4). Dziś niestety juz nie istnieje. Stała na górce po lewej stronie przy szosie bydgoskiej jadąc od strony miasta.
Moim zdaniem były jeszcze inne zdjecia/pocztówki przedstawiające Podlasie. Hitem byłoby zdjęcie wnętrza wspomnianej wyżej restauracji!!! Za restauracją stała drewniana wieża widokowa i przypuszczam że którys z fotografów pilskich musiał robić z niej zdjęcia panoramy miasta od strony wschodniej.
Jako Podlasiak ma się rozumieć gromadzę wszystko co dotyczy mojej malutkiej ojczyzny. Poza pocztówkami mam jeszcze rysunki techniczne z planami domków jednorodzinnych i blizniaków jakie budowano na Podlasiu w latach 30stych oraz plan piekarni działającej do dzisiaj przy ul. Lelewela. do tego dochodzą zdjęcia powojenne z albumów rodzinnych.
Jestem własnie w trakcie przygotowywania niedużego tekstu przedstawiajacego historię Podlasia. Jesli szanownych forumowiczów by to zainteresowało to mogę go "opublikować" na forum.
Postaram się również wstawić fotki jak tylko jako początkujący forumowicz załapię jak to się robi.

Jeżeli ktos posiada jakieś materiały ikonograficzne lub inne dotyczące Podlasia to bardzo bym prosił o kontakt.
Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: ziolek »

Witaj. :)
Świetny pomysł napisania tekstu na temat Podlasia. :) Może zajrzyj do lipcowo-sierpniowego Głosu Św. Antoniego. Ukazał się w nim artykuł Pana Romana Chwaliszewskiego na temat ul. Bydgoskiej. Starych zdjęć co prawda brak, ale może czegoś interesującego się dowiesz. :)
J23
PRZYJACIEL
Posty: 80
Rejestracja: 02 paź 2008, 23:33

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: J23 »

Dzięki za informację. Nie omieszkam zajrzeć do tego artykułu :wink:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: SA108 »

Jestem własnie w trakcie przygotowywania niedużego tekstu przedstawiajacego historię Podlasia. Jesli szanownych forumowiczów by to zainteresowało to mogę go "opublikować" na forum.
Prosimy :)
Postaram się również wstawić fotki jak tylko jako początkujący forumowicz załapię jak to się robi.
Gdzie/jak wstawiać zdjęcia na forum?
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: pavvlo »

W zależności od objętości materiału, istnieje także możliwość wstawienia go na "stronę główną" naszej strony :wink:
Przemek Stencel
Posty: 21
Rejestracja: 27 wrz 2007, 22:25
Lokalizacja: anglia stratford upo-avon

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: Przemek Stencel »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczow i podlasiakow. Wczesniej obiecalem ze zamieszcze stare zdjecia z podlasia. Jakie bylo moje zdziwienie gdy poproilem mame o album z starymi zdjeciami a tu nie ma. Na pytanie gdzie sie podzialy mama mowi czesc wydalam twoim kuzynkom bo to one sa na nich i prosily o nie. Myslalem ze mnie trafi...24 czarno-biale zdjecia z wczesnych lat 60-tych i poczatku epoki Gierka pojechalo do Gdanska, Gdyni i Krakowa. W tym roku nie da rady ale w przyszlym mysle ze tak. Po telefonicznych rozmowach mam przyobiecane zwrot lub porzadne skany wszystkich tych zdjec zobzczymy. Pozdrawiam wzystkich milosnikow naszego miasta. Przemek Stencel
Podlasiak
Posty: 1
Rejestracja: 08 sty 2010, 22:25

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: Podlasiak »

Witam Serdecznie wszystkich podlasiaków. Prosił bym pana Przemysława Stencla o wstawienie chociaż jednego zdjęcia ze starego podlasia. Mieszkam na podlasiu od urodzenia i chciałbym zobaczyć jak ta piękna dzielnica wyglądała kiedyś.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: SA108 »

Rejon ulicy Lutyckiej w 1938 roku:

Obrazek
Jaca
Posty: 50
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:18

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: Jaca »

Temat umarł, szkoda.
Forumowicze, mieszkańcy Podlasia spróbujmy odświeżyć temat zdjęć "starego" Podlasia. Ruszcie domowe archiwa, pytajcie dziadków, rodziców - skanujcie i wstawiajcie, żeby je ocalić od zapomnienia.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3155
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Poszukują archiwalnych zdjęć osiedla Podlasie

Jesienią powstanie film o pilskim osiedlu Podlasie. Potrzebne są jednak archiwalne materiały. Autorzy filmu poszukują starych filmów i fotografii.

– Poszukujemy filmów i fotografii dokumentujących osiedle Podlasie po 1945 roku, a także szukamy zdjęć dokumentujących zakłady przemysłowe, które tam istniały. Mam na myśli cegielnię, tartak, nieistniejącą już piekarnię no i oczywiście zakłady żarówek Lumen, nazwane później Polam – mówi Maciej Usurski, historyk i kustosz Muzeum Staszica w Pile.

Materiały można przynosić do Rady Osiedla Podlasie, bądź do Muzeum Staszica przy ul. Browarnej.




Film Piotra Chamczyka i Sebastiana Daukszewicza powstaje na zlecenie Rady Osiedla Podlasie. Merytoryczną opiekę nad nim objął historyk Maciej Usurski.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 4 kwietnia 2018
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3155
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: Krzysztof Ju »

Rada Osiedla Podlasie w Pile z okazji swego 35-lecia zaprasza na świętowanie jubileuszu. W programie m.in. prezentacja filmu dokumentalnego o historii Osiedla Podlasie. O przeszłości Podlasia co nieco dowiecie się też ze strony jubilata http://www.podlasie.pila.pl

Obrazek

Za udostępnienie informacji dziękuję Aragornowi.
izkucha1978
Posty: 2
Rejestracja: 29 lis 2018, 22:37

Re:

Post autor: izkucha1978 »

SA108 pisze:No cóż, właściwie to mam tylko jedno zdjęcie:

Obrazek

Po lewej ul. Bydgoska.
Chętnie za to bym zobaczył te zdjęcia rodzinne ;)
To jest górka od strony wylotu na Bydgoszcz.Na dole po lewej stronie budynki Dębowej na wprost ulica Sosnowa i na końcu widać dom gdzie było gospodarstwo a teraz znajdują się dwa budynki mieszkalne z koszami.
izkucha1978
Posty: 2
Rejestracja: 29 lis 2018, 22:37

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: izkucha1978 »

Przepraszam po prawej kawałek ogrodu należącego do ul.Dębowej 1 na wprost Sosnowa 9
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3155
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: Krzysztof Ju »

Film dokumentalny o historii Osiedla Podlasie wstawił Aragorn w listopadzie 2018 r. w wątku o filmach.

Dziś na fanpage Dawnej Piły napisał pan Mirosław Jaworski uściślając kilka informacji:
Obejrzałem wczoraj film 'Osiedle Podlasie -Dawniej i Dzisiaj' - ładny. Nie jestem historykiem, ale mieszkałem na Kossaka 150. W tej opowieści dotyczącej tej części osiedla są nieścisłości - dotyczące czasów przed powstanie fabryki żarówek 'Lumen'. Tartak na pewno nie istniał tu do 1958 roku, co najmniej nie było go już na pewno w 1954 roku. Na tym terenie istniała Szkoła Mechanizacji Rolnictwa chyba do 1958 roku, czyli chwili powstawania 'Lumelu'. W jednej z hal do 1968 istniały warsztaty szkolne Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum Mechanicznego z ul. Teatralnej. Mieszaliśmy w nie istniejącym już budynku - willi, przy głównej bramie wjazdowej do ówczesnego 'Lumelu'. Fabryka doprowadziła do wysiedlania mieszkańców - gwarantując im nowe lokale w mieście - właśnie w 1968 roku. Od tego czasu do rozbiórki budynku [prawdopodobnie przed 2010 rokiem] mieściło się w nim część biur fabryki. W budynku mieszkały trzy rodziny. Rodzice dostali lokal właśnie na Al. Piastów. Inni sąsiedzi zamieszkali również w tych okolicach. To tyle mojej korekty do historii tej części Podlasia. Może są to nie zbyt precyzyjne daty, ale tak ja to pamiętam.

Obrazek Obrazek Obrazek
Jaca
Posty: 50
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:18

Re: Jak wyglądało pilskie Podlasie

Post autor: Jaca »

Witajcie Forumowicze.
Może spróbujemy odświeżyć temat fotografii starego Podlasia? Jestem mieszkańcem Podlasia, ale niestety nie związanym historycznie z tym osiedlem, stąd też nie mam żadnych zdjęć. W 2008r. J23 obiecywał, że wstawi jakieś zdjęcia, niestety temat ucichł. Może ma ktoś kontakt do niego?
Jeżeli ma ktoś stare zdjęcia Podlasia, niech się nimi podzieli tu na Dawnej Pile. W ten sposób możemy próbować zachować historię tego osiedla. Popytajcie znajomych, sąsiadów, rodziców, dziadków.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się