Co to za obszar?

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Co to za obszar?

Post autor: Rafal_Pila »

Witam wszystkich

W innym topicu natrafiłem na świetny link, który mnie bardzo zainteresował:
http://212.244.179.188/website/Orto/viewer.htm

Zastanawia mnie, co to za obszar, który znajduje się w pobliżu mostu na Gwdzie na obwodnicy Bydgoszcz-Szczecin. Ktoś może wie coś na ten temat?

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Ten obiekt to magazyny wojskowe, podobno (niech specjaliści w razie czego mnie poprawią) przechowywano w nich amunicję i materiały wybuchowe. Wg strony AMW zbudowano je w 1952 r. Obecnie są wystawione na sprzedaż:
http://www.amw.com.pl/estate_product_in ... cts_id=202
Na tym zdjęciu na prawo od magazynów po obu stronach obwodnicy widać też wały strzelnicy, o których pisał Ikarus w tym temacie:
viewtopic.php?p=4182#4182
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Według moich informacji to byl sztab na wypadek wojny.
Magazyny amunicji byly w okolicy Starej Łubianki.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Są to na pewno byłe magazyny wojskowe. CSSCS (później CSCS) z ul. Podchorążych miało tam posterunek wartowniczy. Gdy służyłem tam w wojsku kilka razy miałem okazję jechać tam z jedzeniem dla wartowników. Nigdy jednak nie pełniłem służby wartowniczej na tym posterunku. Nie wiem co tam magazynowano, gdyż wtedy wogóle sie tym nie interesowałem.

Pozdrawiam
Waldek
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Wg moich infomracji, mogę powtwierdzić SA108, że był tam jakiś skład amunicji i materiałów wybuchowych.

A co za tereny wojskowe są w lesie za Kuźnikiem. Jeden mały ogrodzony jest przy niebieskim szlaku (jeden budynek). Drugi zdecydowanie większy, ale nistety nie pamiętam dokładnie gdzie.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jesteś pewien, że ten budynek za Kuźnikiem to obiekt wojskowy?
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

ziolek pisze:Jesteś pewien,że ten budynek za Kuźnikiem to obiekt wojskowy?
Wyglądało że tak, miał barwy maskujące i bodajże była tablica że to teren wojskowy.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Można dosiąść stalowe rumaki (rowery) i osobiście sprawdzić co to za budynki. Ja jestem otwarty na wspólny wypad.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Są dwie możliwości. Albo mój wzrok albo moja pamięć nie domaga. ;) Byłem niedawno na niebieskim szlaku i nie kojarzę tego budynku. Stąd zapytałem Jarka czy jest pewien. No ale mogę nie mieć racji.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Byłem w tym miejscu kiedyś i wydaje mi się, że ma ono jakiś związek z lotniskiem, bo znajduje się na osi pasa startowego.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

ziolek pisze:Są dwie możliwości. Albo mój wzrok albo moja pamięć nie domaga. ;) Byłem niedawno na niebieskim szlaku i nie kojarzę tego budynku. Stąd zapytałem Jarka czy jest pewien. No ale mogę nie mieć racji.
Zależy właśnie na którym niebieskim szlaku ;). Bo jeden zaczyna się w Kuźniku, a drugi przy Barze Bieszczadzki i o ten szlak mi chodzi.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Warto pamiętać o tym rozróżnieniu - pieszy szlak to 3 paski poziome: dwa zewnętrzne białe i środkowy - w określonym kolorze; rowerowy: to wizerunek rowerka i pod spodem na białym tle pasek koloru szlaku. W przyszłości zaznaczajcie proszę o jaki - pieszy czy rowerowy - szlak chodzi.

I jeszcze jedno - przy rowerowym szlaku niebieskim, na płn. od Kuźnika stoi rzeczywiście ogrodzony budynek z tablicami, że wojskowy itd. Co tam jest to nie wiem; dawniej chyba nazywano to "bomboskładem", tak to kojarzę z opowieści znajomych. Ostatnio przejeżdżałem tam dwukrotnie rowerem i zawsze stał jakiś samochód osobowy na terenie ale był na cywilnych numerach.
Być może (?) jest to już prywatne a tylko nowy (?) właściciel z sobie tylko znanych powodów zostawił ostrzegawcze tablice o wojskowym charakterze miejsca.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jechałem rowerem z kierunku Tarnowa. Jaki to był szlak? Czy pieszy czy rowerowy tego nie jestem pewien. Zapytam zatem mojego towarzysza podróży. Może on mi wyjaśni.
Z budynków jakie kojarzę to były dwa i wydawało mi się, że związane były z tamtejszym ujęciem wody.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Zajrzyj do tematu "Zakaz fotografowania".
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

W tym miejscu była dalsza stacja naprowadzania samolotów do lądowania.
Defcon One
Posty: 2
Rejestracja: 09 gru 2006, 11:20
Lokalizacja: Schneidemühl - Stadtberg - Schiller Str.
Kontakt:

Post autor: Defcon One »

Amunicja (bynajmniej dla lotniska) była przechowywana w tzw. Bomboskładzie w Starej Łubiance. Dokładnie określając miejsce jest to w lesie koło szosy St. Łubianka - Dobrzyca. Znajduje się tam typowa "krzywa wieża”, której konstrukcja jest zagrożona.

Niedaleko w lesie koło pasa startowego znajdziemy ciekawy młody zagajnik (chyba teraz już nieco większy), tam znajdowała się radar Avia W i było to stanowisko kontroli ruchu w rejonie lotniska.

W Kuźniku co mi wiadomo znajdowała się tylko tzw. Dalsza i ona znajduje się na osi pasa startowego w kierunku 03.


Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

Defcon One pisze:... Niedaleko w lesie koło pasa startowego znajdziemy ciekawy młody zagajnik (chyba teraz już nieco większy), tam znajdowała się radar Avia W i było to stanowisko kontroli ruchu w rejonie lotniska...
Zapewne mowa o tym rejonie:

Obrazek

Czy stała tam też wieża, czy sam radar?
admarko
Posty: 1
Rejestracja: 13 gru 2010, 21:12

Re:

Post autor: admarko »

MiReK pisze:Według moich informacji to był sztab na wypadek wojny.
Magazyny amunicji były w okolicy Starej Łubianki.
Na pewno były to magazyny wojskowe, wykorzystywane przez WOSS a późniejsze CSCS. Składowano w nich materiały wybuchowe, amunicję wykorzystywaną podczas szkolenia żołnierzy, podchorążych i kadetów. W latach 90 korzystała z nich również Geofizyka, która składowała w jednym z magazynów materiały wybuchowe. Charakterystyczny kształt powstał na wskutek stworzenia stref ochrony (wycięcie drzew) i pielęgnacja (orka i grabienie) pasu ziemi. Miało to ułatwiać ochronę wartownikom i zabezpieczyć ppoż.
Pandion
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Piła, Górne

Re: Co to za obszar?

Post autor: Pandion »

Defcon One pisze: W Kuźniku co mi wiadomo znajdowała się tylko tzw. Dalsza i ona znajduje się na osi pasa startowego w kierunku 03.
Obiekt niedaleko rez. Kuźnik zaznaczyłem na ortofotomapie, można tam dojechać leśnym duktem wzdłuż Zalewu Rudnickiego lub od drogi St. Łubianka - Dobrzyca. Rozumiem, że jest to tzw. "dalsza radiolatarnia" dla naszego lotniska?

Obrazek

Pozdrawiam,
Mateusz
canapca
Posty: 1
Rejestracja: 01 maja 2013, 16:38

Re: Za Kużnikiem była radiostacja "Dalsza prowadząca" dla za

Post autor: canapca »

jarek pisze:Wg moich infomracji, mogę powtwierdzić SA108, że był tam jakiś skład amunicji i materiałów wybuchowych.

A co za tereny wojskowe są w lesie za Kuźnikiem. Jeden mały ogrodzony jest przy niebieskim szlaku (jeden budynek). Drugi zdecydowanie większy, ale niestety nie pamiętam dokładnie gdzie.
helmut55
Posty: 1
Rejestracja: 15 kwie 2013, 23:11

Re: Co to za obszar?

Post autor: helmut55 »

Wszystkie obiekty poruszane w temacie są ładnie oznacznone na wikimapia.org. Dziś wybrałem się na wycieczkę rowerową obadać obiekt DRL. Po zajechaniu na miejsce zastałem cywilny samochód terenowy i budynek wartowni w trakcie remontu (np. wszystkie okna wymienione na plastiki), oryginalne ogrodzenie zostało zachowane tak samo jak tabliczki "zakaz fotografowania i "teren wojskowy". Ciekawe co tam będzie, kto ma interes remontować powojskową ruderę w środku lasu.
mintpanda
Posty: 3
Rejestracja: 11 cze 2019, 00:20

Re: Co to za obszar?

Post autor: mintpanda »

Rafal_Pila pisze:Witam wszystkich

W innym topicu natrafiłem na świetny link, który mnie bardzo zainteresował:
http://212.244.179.188/website/Orto/viewer.htm

Zastanawia mnie, co to za obszar, który znajduje się w pobliżu mostu na Gwdzie na obwodnicy Bydgoszcz-Szczecin. Ktoś może wie coś na ten temat?

Obrazek
Czy potencjalnie mogą tam się znajdować w ziemii jakieś niewybuchy/niewypały? czy raczej ten teren jest już bezpieczny?
Awatar użytkownika
Krzycho
Posty: 36
Rejestracja: 10 gru 2016, 21:59
Lokalizacja: Piła - Jadwiżyn

Re:

Post autor: Krzycho »

Defcon One pisze:
Amunicja (bynajmniej dla lotniska) była przechowywana w tzw. Bomboskładzie w Starej Łubiance. Dokładnie określając miejsce jest to w lesie koło szosy St. Łubianka - Dobrzyca. Znajduje się tam typowa "krzywa wieża”, której konstrukcja jest zagrożona
Odwiedziłem niedawno tzw. Bomboskład. Jest ruiną dewastowaną przez złomiarzy. Zastanawia mnie jednak, jakią funkcję lub znaczenie miała ta wieża.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się