Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny budynek?

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Janis
Posty: 2
Rejestracja: 13 kwie 2008, 12:30
Lokalizacja: Piła

Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny budynek?

Post autor: Janis »

Witam! Jestem tu nowa, więc proszę o wyrozumiałość ;) Więc może przejdę do rzeczy.
A więc w piątek byłam na spacerze w rezerwacie Kuźnik, w celu zrobienia zdjęć, iż interesuję się fotografowaniem. Byłam tam pierwszy raz w życiu, więc na mnie wywarło to wrażenie może dla innych to nic nadzwyczajnego jednak to miejsce mnie zainteresowało.
Natknęłam się na coś w rodzaju jakiegoś podziemnego budynku, jakiejś piwnicy na której ścianach widniało dość sporo symboli.

Oto zdjęcia tego miejsca z zewnątrz i od środka ;)

Kilka wejść do tego podziemnego pomieszczenia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A tak wygląda w środku:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Prosiłabym o wszelkie informacje dotyczące tego miejsca. Nawet o znaczenie symboli znajdujących się na ścianach. Pozdrawiam.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Zapewne chodzi o ten browar » viewtopic.php?t=116
Janis
Posty: 2
Rejestracja: 13 kwie 2008, 12:30
Lokalizacja: Piła

Post autor: Janis »

Bardziej chyba jednak interesuje mnie co działo się tam później.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Te symbole to chyba sprawka dzieciaków, które bawią się w satanistów...
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny budynek?

Post autor: Mateusz 24 »

Dzisiaj byłem w rezerwacie. Przy wyjściu z Kuźnika są stare, zamknięte na sztabę wielkie drewniane drzwi. Z wewnątrz przez szparę wiał strasznie zimny wiatr(?). Zajrzałem do środka i... o to efekty!

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny budynek?

Post autor: dizel »

Dalej coś ciekawego jest czy bałeś się wejść? :)
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny budynek?

Post autor: Mateusz 24 »

Ja się nie boję, ale wiesz... przez zamknięte na grubą sztabę drzwi nie umiem przechodzić :D Nie mam takiej mocy :D Zdjęcia zrobione przez dziurę wielkości pięści.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny budynek?

Post autor: Bocian »

Po to jest zamknięte, aby bezdomni nie niepokoili nietoperzy, których jest w środku od groma. Wiem, bo byłem.
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny budynek?

Post autor: Mateusz 24 »

Proszę o nie kasowanie moich postów! To nie komuna żeby zamykać ludziom usta!! Tak więc powtórzę, że teoria o bezdomnych to chyba jakiś żart! Który z bezdomnych udałby się tyle kilometrów od miasta, by schronić się w miejscu zimniejszym niż otoczenie kiedy to ma blisko piwnice, dworzec, czy nawet ośrodek dla bezdomnych.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny budynek?

Post autor: RR »

Mateusz, niepotrzebnie krzyczysz. Miejsce o którym piszesz to pozostałości browaru, będące własnością prywatną. Zamknięta część była przez jakiś czas użytkowana (hodowla królików, pieczarkarnia), obecnie stoi pusta. Przez większą część roku. Zimą piwnice stają się jednym z większych w okolicy zimowisk nietoperzy. Zimuje w nich nawet 500 tych chronionych ssaków, które nie powinny być niepokojone, zwłaszcza w czasie hibernacji. Parę lat temu mieliśmy przypadek, gdy w piwnicy zamieszkał bezdomny (zimą jest tam cieplej, niż na zewnątrz), palił ognisko, a efekt był łatwy do przewidzenia - w tym roku liczebność była najmniejsza odkąd nietoperze są liczone (ponad 10 lat). Ze śmieciami pozostałymi po pobytach bezdomnych uporaliśmy się dopiero ostatnio w czasie gruntownego sprzątania ruin. Piwnice są prywatne (to jeden powód, dla którego nie należy włamywać się do zamkniętych pomieszczeń), niektóre niebezpieczne (to drugi) i nie kryją tajemnic. Choć nie przeczę, swój urok mają.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny budynek?

Post autor: dizel »

Mateusz 24 pisze:Ja się nie boję, ale wiesz... przez zamknięte na grubą sztabę drzwi nie umiem przechodzić :D Nie mam takiej mocy :D Zdjęcia zrobione przez dziurę wielkości pięści.
A to sorki chylę czoła :) myślałem, że jakoś udało Ci się je otworzyć lub przecisnąć. Ciekawe co tam dalej dają. Dzięki za fotki.
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny budynek?

Post autor: Mateusz 24 »

Mateusz, niepotrzebnie krzyczysz. Miejsce o którym piszesz to pozostałości browaru, będące własnością prywatną. Zamknięta część była przez jakiś czas użytkowana (hodowla królików, pieczarkarnia), obecnie stoi pusta. Przez większą część roku. Zimą piwnice stają się jednym z większych w okolicy zimowisk nietoperzy. Zimuje w nich nawet 500 tych chronionych ssaków, które nie powinny być niepokojone, zwłaszcza w czasie hibernacji. Parę lat temu mieliśmy przypadek, gdy w piwnicy zamieszkał bezdomny (zimą jest tam cieplej, niż na zewnątrz), palił ognisko, a efekt był łatwy do przewidzenia - w tym roku liczebność była najmniejsza odkąd nietoperze są liczone (ponad 10 lat). Ze śmieciami pozostałymi po pobytach bezdomnych uporaliśmy się dopiero ostatnio w czasie gruntownego sprzątania ruin. Piwnice są prywatne (to jeden powód, dla którego nie należy włamywać się do zamkniętych pomieszczeń), niektóre niebezpieczne (to drugi) i nie kryją tajemnic. Choć nie przeczę, swój urok mają.
A skąd mogłem o tym wiedzieć? Ostatni post dotyczący tego tematu jest z 2008 roku -.- No wybacz, że ja mam szukać czegoś co jest dawno zakopane gdzieś na forum.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny bud

Post autor: wojtaq »

Sam Rezerwat bywał wielokrotnie cytowany na Forum, jednak jego obszar jest nieskończonym polem do kolejnych odkryć i rodzących się pytań. Często bywam w jego granicach i poza nimi, bo jest miejscem wyjątkowo atrakcyjnym ze względu na walory rekreacyjne, krajobrazowe i przyrodnicze. Okazuje się także interesujący dla miłośników historii, bo każdy zachowany ślad rozbudza wyobraźnię i prowadzi do dalszych poszukiwań. Mnie zaintrygował obecny na starych mapach cmentarz mieszkańców osady Schneidemühler Hammer i postanowiłem w terenie odszukać jego lokalizację. Co z tego wynikło, opiszę poniżej...

Intensywna eksploracja rekreacyjna popularnego Kuźnika wzbudziła moje zainteresowania jego historią, co zaowocowało wertowaniem topografii okolic na nieocenionych mapach Messtischblatt. Poza skromną publikacją Historii Kuźnicy Pilskiej autorstwa Krzysia Świniarskiego, dostępną w Czytelni, nie dotarłem do bardziej obszernych opracowań dotyczących osady i samego cmentarza. Pozostała benedyktyńska praca nad arkuszem mapy oraz... graficznym odwzorowaniem warstwy lidar! Rysunki poniżej przedstawiają topografię osady Schneidemühler Hammer na mapach typu 'composite' z 1893 roku, która to nazwa zaniknęła na początku 20 wieku i występuję już, jako Hammer! Na południowej granicy osady zaznaczona jest cegielnia, jako znak topograficzny z opisem Zgl (Ziegelei) oraz młyn wodny z zabudowaniami opisany M (Mühle). Co ciekawe, młyn oznaczono symbolem koła wodnego, a więc był napędzany siłą wody pochodzącej zapewne z widocznej na mapie młynówki!

Obrazek Obrazek

Na szkicach poniżej lokalizacja cmentarza osady na Messtischblatt z 1940 roku względem przebiegu DK10, a obok wycinek oryginalnej mapy pozbawionej późniejszych zmian. Lokalizacja w terenie nie nastręcza żadnych wątpliwości, a w odniesieniu do stanu na dzień dzisiejszy, cmentarz znajdował się tuż przy dawnej, doskonale czytelnej drodze do Łubianki, obsadzonej zachowanym, imponującym starodrzewiem. Niestety, pomimo dokładnej penetracji w porach roku, kiedy jeszcze zieleń nie stanowi bariery, nie odkryłem żadnego destruktu lub śladu świadczącego o istnieniu nekropolii. Ostatnie z tej serii zdjęć jest wycinkiem lidar potwierdzającym widoczne na miejscu, regularne obwałowania terenu wskazujące na obecność struktury będącej założeniem cmentarnym. Pomiary dokonane na warstwie w przybliżeniu wskazują niemal regularny czworobok o wymiarach m/w 30 x 18 metrów i powierzchni ok. 500 metrów kwadratowych (5 arów):

Obrazek Obrazek Obrazek

Brak jakichkolwiek pozostałości w mojej ocenie nie wyklucza ich obecności, bo przecież detale architektury cmentarnej nie mogły się rozpłynąć w powietrzu, a ich atrakcyjność dla wtórnego obiegu nie stanowiła prawdopodobnie aż tak wielkiej wartości nęcącej hieny cmentarne do ich powtórnego użycia lub sprzedaży na złomowiskach. Być może zostaną odkryte w przyszłości lub spacerowicze natkną się przypadkiem na artefakt ujawniony na skutek przemieszczeń gruntu.

Na dzisiaj cały teren objęty jest ochroną krajobrazową i dostępny dla celów rekreacyjnych łącznie z wytyczonymi szlakami konnymi. Obecność imponującego starodrzewia, bujnej zieleni, cieków wodnych i oczek lub jezior śródleśnych w połączeniu z pofałdowaniem terenu jest niezwykłą atrakcją turystyczno-rekreacyjną. Lasy Państwowe przyczyniły się do wzrostu zainteresowania tym miejscem poprzez dyskretną infrastrukturę, która jednak w żaden sposób nie narusza cech środowiska naturalnego. Spacerowicze mają do dyspozycji miejsca wypoczynku, składowania śmieci i tablice informacyjne, które znakomicie uatrakcyjniają oznakowane szlaki piesze.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Spacerując w okolicy natknąłem się na tajemnicze fundamenty będące pozostałością po obiekcie, którego nie znajdziemy ani na mapie kompozytowej, ani na Messtischblatt z dostępnego przedziału edycyjnego od 1900 do 1940 roku! Jego obecność zarejestrował jedynie lidar, co może oznaczać, że budowla pojawiła się po 1940 roku, a jej przeznaczenie jest dla mnie nieznane! Obiekt znajduje się przy leśnej ścieżce, ok. 50 metrów od skrzyżowania szlaku turystycznego ze ścieżką łączącą szlak z dawną drogą do Lebehnke, a na szkicu jest oznaczony mniejszym okręgiem. Topografia miejsca jest wystarczająco opisana wyżej, a samo skrzyżowanie znajduje się przy tablicy informacyjnej LP i ławeczce pod starym dębem!

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Fundamenty, a właściwie ich pozostałości wskazują na niewielki budynek na planie ok. 5 x 3,5 metra z wysuniętym wiatrołapem długości ok. 2 metrów od strony wschodniej. Obiekt posiadał dwa wejścia po przeciwległych stronach dłuższej osi. Analiza powiększonego obrazu lidar wskazuje, że mógł obejmować dwie izby - jedna na planie regularnego czworoboku o wymiarach wewnętrznych ok. 3,2 x 3,2 metra oraz druga ok. 3,2 x 1,5 metra. Można się domyślać, że większa izba miała inną służebność od mniejszej, która mogła być np. składzikiem. Zamieszczone niżej, powiększone szkice ułatwiają szacowanie proporcji i rozkładu pomieszczeń budynku. Konstrukcja fundamentów jest raczej licha, choć wewnątrz znajdują się granitowe bloki o przeznaczeniu trudnym do określenia ze względu na kompletną ruinę.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wesołek
Posty: 54
Rejestracja: 20 lis 2010, 01:44

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny bud

Post autor: Wesołek »

Super relacja, szacun za włożoną pracę - dzięki :)
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny bud

Post autor: RR »

wojtaq pisze:nie dotarłem do bardziej obszernych opracowań.
To żart, prawda? Mało jest rejonów Piły, które doczekały się tylu opracowań w ostatnich 20 latach. Tak na szybko, tylko publikacje okołohistoryczne:
1) Ruta R., Owsianny P. 2004. Rezerwat przyrody "Kuźnik". Kronika Wielkopolski, 1 (109): 5-17.
2) Owsianny P. 2009. Rynna Jezior Kuźnickich i rezerwat przyrody Kuźnik - bioróżnorodność, funkcjonowanie, ochrona i edukacja. Muzeum Stanisława Staszica, Piła, 252 ss.
3) Usurski M., Ruta R. 2013. Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944. Muzeum Stanisława Staszica, Piła, 400 ss.
4) Usurski M., Ruta R., Kulczyński R. 2015. Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945. Biblioteczka Pilska, Piła, 220 ss.
5) Wojtaszyn G., Ruta R., Kryza K., Stanilewicz A., Rutkowski T., Lisek D. 2015. Nowo powołany rezerwat "Nietoperze w Starym Browarze" w Pile - historia i walory przyrodnicze. Przegląd Przyrodniczy, 26 (3): 60-79.
6) Ruta R. (red.) 2020. Przyroda Piły - geografia, bioróżnorodność, historia. Klub Przyrodników, Piła-Świebodzin, 512 ss.

Polecam lekturę! Sprawa tajemniczego budyneczku się rozwiąże (wydatowałeś go prawidłowo).
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny bud

Post autor: wojtaq »

Drogi Rafale! Przyjmij proszę wyrazy szczerego żalu wobec braków w charakterze moich dociekań, ale na usprawiedliwienie mam tylko ich amatorski sznyt, pozbawiony systematycznej metodyki nie obcej dla Ciebie i innych zawodowców. Nie aspiruję do poziomu, który można osiągnąć wieloletnim obcowaniem z nauką. Tyle tytułem wyjaśnień skromnego dyletanta, ale przecież Forum tworzą głównie pasjonaci-amatorzy!

Jednak do rzeczy, bo wątek może się rozpłynąć w słowotoku zbędnych zdań... Faktycznie, publikacji dotyczących Kuźnika jest wystarczająco wiele i nawet amator musi znać przynajmniej sztandarowe z nich. Przez przeoczenie nie dodałem w moim wpisie, że ogniskuję zakres dociekań na zaledwie dwóch elementach, czyli cmentarzu osady oraz fundamentach obiektu, który 'wypłynął' w trakcie penetracji niewielkiej powierzchni samego rezerwatu. Brakowało mi choćby czegoś więcej, jak tylko garść faktów powielonych z dostępnych źródeł i przytoczonych w Czytelni. Forma opublikowania na DP jest zarazem zachętą do dzielenia się wiedzą pochodzącą od innych forowiczów, bo właśnie taki sposób działania przyświeca podobnym inicjatywom. Może znajdzie się ktoś, kto dysponuje kolejnymi elementami układanki, by wyjaśnić taką czy inną kwestię?

Kiedyś rozmawiałem z osobą, która jako dziecko mieszkała na Koszycach w latach '50 ub. wieku. Tematem, który rozpalił wówczas moją ciekawość był wątek dziecięcych zabaw w lesie, w okolicach dzisiejszej obwodnicy na wysokości ruin browaru. Podobno miały tam znajdować się pozostałości wojskowego szpitala polowego pełne różnego rodzaju materiałów medycznych. Część obiektu pozostawała w obszernych ziemiankach, których stropy groziły zawaleniem, co zaniepokoiło rodziców skłaniając do interwencji w urzędzie. Efektem było zniwelowanie terenu, a domniemany szpital zniknął pod warstwami naniesionej ziemi. Czy to jest prawda, czy tylko legenda wyrosła na fantazjach małolata? Nie zdążyłem tego potwierdzić w kolejnej rozmowie nad fragmentem mapy, bo urwał się kontakt ze źródłem informacji. Tak tylko, luźno powiązałem znalezisko w terenie z zasłyszaną relacją. Obiecuję kolejny raz pochylić się nad lidarem, sięgnąć choćby do kilku wymienionych przez RR pozycji i może, może coś się z tego 'urodzi'. Może ktoś jeszcze zechce zaprząc swoje umiejętności, czas i determinację - bo przecież po to jesteśmy, żeby robić coś wspólnie!

Obrazek
Skan ilustracji oraz opisy zamieszczone w publikacji Maciej Usurski, Rafał Ruta, ks. Robert Kulczyński SDB "Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945" Piła 2015" z cyklu Biblioteczka Pilska za zgodą Rafała Ruty, tylko i wyłącznie na potrzeby DP.

Minęły zaledwo dwie godziny i wszystko (prawie) stało się jasne! Wystarczyło sięgnąć do 'Było takie miasto', a następnie we właściwe miejsce pozycji 'Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945' i zagadka fundamentów została rozwiązana! Obiekt należał do gospodarstwa ogrodniczego rodziny Studinskich. Fragment fotografii lotniczej z sierpnia 1944 r. nie pozostawia wątpliwości co do służebności budynku! Poniżej opis do zdjęcia:

A - główny budynek dawnego browaru
B - podjazd
C - budynki gospodarcze
D - ogrodnictwo
E - zarys starego cmentarza Kuźnicy Pilskiej
F - aleja kasztanowców
G - aleja topól białych
H - sztucznie wyprostowane koryto rzeki Rudy
I - szereg lip przy gruntowej drodze biegnącej wschodnim brzegiem Jeziora Rudnickiego
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny bud

Post autor: RR »

wojtaq pisze: ale na usprawiedliwienie mam tylko ich amatorski sznyt
Moje historyczne dociekania też są amatorskie, choć współpracuję z zawodowcami. Ale nie po to w pocie czoła te detale z historii miasta staramy się wyjaśnić, żeby później z nich nie korzystano. Sam się zresztą do tego gromadzenia wiedzy przyczyniłeś dorzucając się do książek, które wydaliśmy. Starajmy się naszą wiedzę powiększać, a nie cofajmy pod pretekstem amatorskiego sznytu. :wink:

Ale do rzeczy. Pozostałości budynku o którym piszesz pochodzą z lat 40. zeszłego wieku, kiedy między browarem a dzisiejszym rezerwatem działało ogrodnictwo. Zdjęcie lotnicze: str. 135 w "Pile na zdjęciach lotniczych".

Cmentarz - wg danych dostępnych w delgaturze woj. konserwatora zabytków, nagrobków nie było już w latach 80. Oczywiście jakieś relikty mogły przetrwać, warto się rozglądać.

Młyn na terenie obecnego Zalewu Koszyckiego - wspominałem o nim parę razy w w/w opracowaniach. Znam jedną kiepską fotkę z początku XX w., była publikowana w 8. tomie Aus dem Posener Lande. Oto ona:
Obrazek
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny bud

Post autor: wojtaq »

Rafale, przyjmuję słuszną krytykę i postaram się w następnych wpisach o większą rzetelność! Tymczasem wpadł mi w ręce kolejny Schneidemühler Heimatbrief zawierający fragment biografii rodziny Studinskich z czasów, kiedy osiedli w Schneidemühl. Po przetłumaczeniu będzie doskonałym uzupełnieniem wiedzy o tym miejscu oraz losach ludzi związanych z browarem na Koszycach.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny bud

Post autor: Krzysztof Ju »

Wojtaq, literatura podana przez RR jest dostępna w pilskiej bibliotece publicznej. Artykuł w "Przeglądzie Przyrodniczym" dostępny jest online. Mała uwaga za Bibliografią Zawartości "Kroniki Wielkopolski" 2002-2010: artykuł w "Kronice Wielkopolski" jest nie w nr 1, lecz w nr 2 z 2004 r.

Co do cmentarza to byłem tam 6 lat temu i też mnie zaskoczyło, że nie było po nim żadnych powierzchniowych śladów. Jedynie zarośla między dwoma obwałowaniami, gdzie legowisko miało duże zwierzę i zaczepiały mnie czarne kleszcze ;) Gęsta roślinność i ściółka leśna nie pozwalała na wypatrzenie zapadniętych jam grobowych. Może dokładne przebadanie terenu kawałek po kawałku saperską szpilą i wykrywaczem metali, za wiedzą odpowiednich instytucji i bez znacznej ingerencji w przyrodę, przyniosłoby jakieś odkrycia.

Na pierwszym zdjęciu widok na teren cmentarza od środka z sierpnia 2016 r. zaś na drugim: widok z zewnątrz kilkanaście metrów na południowy-zachód od niego. Jeśli dobrze pamiętam to cmentarzyk jest chyba na lewo od skupiska topoli widocznych na drugim planie po prawej stronie zdjęcia.

Obrazek Obrazek

W pobliżu, chyba na obniżeniu terenu między cmentarzykiem a pozostałościami browaru, natknąłem się na głazy. Nie wiem czy są naturalnego pochodzenia czy przeniesione z któregoś obiektu, a inskrypcji na odsłoniętych powierzchniach nie zauważyłem.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny bud

Post autor: RR »

Krzysztof Ju pisze:Mała uwaga za Bibliografią Zawartości "Kroniki Wielkopolski" 2002-2010: artykuł w "Kronice Wielkopolski" jest nie w nr 1, lecz w nr 2 z 2004 r.
W takim razie w bibliografii jest błąd.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Rezerwat krajobrazowy Kuźnik i dziwny podziemny budynek?

Post autor: Krzysztof Ju »

Na łamach kwartalnika "Przegląd Przyrodniczy", wydawanego przez Klub Przyrodników, opublikowano artykuł Rafała Ruty o planie z 1815 r. przedstawiającym jak dawno temu wyglądały tereny obecnego rezerwatu przyrody Kuźnik i północno-zachodnie okolice Piły.

Rafał Ruta, Plan Johanna Schmiedickego z 1815 r. jako źródło do historii lasów położonych na północ od Piły (NW Polska).jpg

Pierwsza strona artykułu Rafała Ruty pt. Plan Johanna Schmiedickego z 1815 r. jako źródło do historii lasów położonych na północ od Piły (NW Polska), "Przegląd Przyrodniczy", nr 34, zeszyt 1, s. 103-112.

Autor szkicuje w nim historię pilskiej przyrody badając dotychczas nieznany plan rękopiśmienny autorstwa Johanna Schmiedickego powstały ponad dwa stulecia temu. Opisując plan porównuje go z innymi starymi mapami oraz współczesnymi danymi i obserwacjami terenowymi.

Odkryty został w nierozpoznanym zbiorze dokumentów nadleśnictw z pogranicza Wielkopolski i Pomorza przechowywanym w Archiwum Państwowym w Koszalinie. W artykule na reprodukowanym planie i jego powiększeniach zobaczymy okolice nieistniejącej wsi Kuźnica Pilska i Królewskich Dąbrów Łubiańskich, w tym większość obecnego rezerwatu przyrody Kuźnik.

Plan Johanna Schmiedickego z 1815 roku.jpg

Plan Schmiedickego z 1815 r., widok całego arkusza.

Plan w skali ok. 1:5000 stworzył Schmiedicke, aby wykreślić działki pod wymianę gruntu rolnego na łąkę dla Ostena w Kuźnicy. Johann Friedrich Schmiedicke (1762-1827) był królewskim radcą budowlanym w Pile na początku XIX wieku. Nakreślił kilka planów Piły, w tym:
* najstarszy z zachowanych, prezentujący okolice Rynku Żydowskiego z 1803 r., obecnie rejon al. Piastów,
* cały plan miasta z 1805 roku (link),
* trzy plany ul. Fryderyka z lat 1815 i 1820, czyli obecnej ul. Spacerowej.

Z porównania planu z późniejszymi planami okolic oraz współczesnymi danymi (w tym zdjęciami) autor odkrywa jak zmieniła się przyroda i jakie relikty pozostały po minionych wiekach. Na przykład łąki nad jeziorami Kuźnika przekształciły się w lasy łęgowe, olsy i mokradła. Istniało bezimienne jezioro, które nie dotrwało do dziś. Ostały się niewielkie starodrzewy z dębami o wieku ponad 300 lat, ale zastępuje je drzewostan bukowy. Przetrwały też kopczyki wyznaczające dawne granice gruntów.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się