Dworzec

Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Dworzec

Post autor: Filip »

Co myślicie o pilskim dworcu - obskurne miejsce, niezbyt zachęcające do zatrzymania się w trakcie podróży.
Co według was należałoby z tym zrobić.

I jeszcze pytanko odnośnie -
http://www.schneidemuehl.net/Bilder/Sch ... 42_JPG.htm - zdjęcie które zostało opublikowane dzięki koleżance mojej babci (widziałem oryginał) - stoi na zdjęciu z lalką - tak na marginesie. Co to jest za dobudówka z przodu - i wnioskując dworzec był nieźle przebudowywany.
http://www.schneidemuehl.net/Bilder/Sch ... 43_JPG.htm - tutaj chyba najwcześniejszy widok dworca
http://www.schneidemuehl.net/Bilder/Sch ... 44_JPG.htm - po zbiciu ozdobników, przed wojną

A link pierwszy to chyba po ostatecznej rozbudowie - czemu to zniszczono? I po co w ogóle rozbudowano dworzec przed wojną?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Dworzec rzeczywiście był kilkakrotnie przebudowywany od czasu ukończenia w 1876 r. Najpierw na początku XX w. dobudowano wejście od strony wiaduktu, widoczne doskonale na drugim zdjęciu. W 1915 r. cały budynek został otynkowany, co niestety zniszczyło jego wystrój architektoniczny. I wreszcie po 1920 r. przystąpiono do rozbudowy hali kasowej. Końcowe prace przy tej rozbudowie widzimy na pierwszym zdjęciu. Na trzecim zdjęciu - już po ukończeniu.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jeszcze w latach 70-tych dworzec ledwie mieścił podróżnych. Także ruch pociągów był nieporównywalnie większy. Często dostanie się do pociągu dalekobieżnego (chociażby z Piły do Poznania) stawało się problemem.
Dzisiaj to tylko mała, powiatowa stacyjka.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Witam!
Jeśli chodzi Ci Filipie o elewację pierwotnego dworca to chyba masz co żałować, że Cię nie było na poprzednim spotkaniu bo temat ten był poruszony, z Bogdanem oczywiście, i doszliśmy do wniosku, iż nie wytrzymała próby czasu i zerodowała więc została zlikwidowana.
Pozdrawiam.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

O ile dobrze się orientuje na poprzednim spotkaniu Bogdana nie było. Mnie też nie mimo że chciałem przyjść - przyczyny ode mnie niezależne. A chodziło elewacje pierwotną? Czyli tą z cegły z ozdobnikami?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Chodzi tutaj o przedostatnie spotkanie. To tak dla ścisłośći.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

No coś mi nie pasowało :wink: Na kolejnym postaram się być jak najmocniej!
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się