Ślady przeszłości

Myśl techniczna w dawnej Pile (budowle, mosty, samoloty i inne ciekawostki ówczesnej techniki).
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Ślady przeszłości

Post autor: SA108 »

W tym miejscu proponuję umieszczać zdjęcia przedwojennych obiektów typu szyny, hydranty itp. (tylko nie studzienki - temat o studzienkach jest TUTAJ).
Na dobry początek zwrotnica znaleziona dzisiaj przeze mnie i Aragorna. Są na niej napisy "Königshütte 1917" oraz "1916". Jest wciąż czynna, znajduje się na rozjeździe bocznic do Philipsa i do Nafty.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie istniejące już hydranty które znajdowały sie na terenie koszar na ul. Bydgoskiej.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Jak widać na zdjęciach były dwa hydranty: pierwszy na parkingu jakiegoś zakładu naprzeciwko szkoły salezjańskiej, drugi przy drodze równoległej do ul. Bydgoskiej na wysokości pomnika z mieczami grunwaldzkimi. Obydwa były identyczne, wyprodukowane w Magdeburgu, różniły się tylko malowaniem. Ciekawe kiedy dokładnie zniknęły. Jeszcze w listopadzie zeszłego roku były na swoim miejscu.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Czyżby złomiarze... ? :wink: Ale trzeba przyznać, że poza wiekiem nie były godne pozostawienia, były po prostu mało ciekawe. Kto by pomyślał, że to jest taki stary i ciekawy hydrant. Gdzieś na forum pojawiły się ciekawsze, z herbem bodajże. A propos studzieniek napiszę - te warto pozostawić, z niemiecką nazwą miasta i w ogóle. Z drugiej strony dziwne że ich nie usunięto - w końcu kiedyś wszystko co niemieckie niszczono. A jeszcze nazwa miasta po niemiecku o której nikt nie chciał pamiętać? Historia jest naprawdę ciekawa...
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ten ślad przeszłości jest pewnie znany większości Pilan:

Obrazek

Chętnie dowiedziałbym się czegoś o jego historii...
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Witam. Dzięki uprzejmości kolegi mogłem zwiedzić dziś elektrownię wodną na Koszycach. Miałem zamiar porobić fotki maszynowni, która jak napisał Aragorn na Stronie Głównej w Historii Koszyc pochodzi z 1937 roku, a jak się okazuje to z systemu Kaplana pozostały tylko dwie turbiny niewidoczne nawet od wewnątrz. Maszynownia z 1937 roku została wymieniona w latach 90-tych na nową firmy Dolmel.
Na pamiątkę pozostawiono tablicę ze śladami ostatniej wojny (widoczne otworki są po kulach), której fotkę zamieszczam poniżej.

Obrazek
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

SA108 pisze:Ten ślad przeszłości jest pewnie znany większości Pilan:

Obrazek

Chętnie dowiedziałbym się czegoś o jego historii...
Ja też, mimo, że nigdy nie zastanawiałem się co to. Stał stary wóz i już. A tak a propos. Od kiedy stoi pod daszkiem? Zawsze widziałem go z boku budynku bezpośrednio na trawniku, jeżeli nie to na ewentualnym podwyższeniu.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się