KARL RIES Mechanikermeister

Myśl techniczna w dawnej Pile (budowle, mosty, samoloty i inne ciekawostki ówczesnej techniki).
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

KARL RIES Mechanikermeister

Post autor: mih »

No właśnie gdzie mieścił się zakład owego pana Reisa. Wygrzebałem na allegro nieco zapuszczoną maszynę do pisania z tabliczką: KARL RIES Mechanikermeister SCHNEIDEMUHL. Prawdopodobnie więc to wytwórca, dystrybutor lub serwisant takich przedmiotów. Może figuruje w dawnej książce telefonicznej lub jakimś spisie branży przemysłowej?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: KARL RIES Mechanikermeister

Post autor: BOGDAN »

Karl RIES był mechanikiem maszyn biurowych i mieszkał przy Adolf Hitler Strasse 2. Dzisiaj ten budynek nie istnieje. W tym miejscu stoi Bank.
Warsztat natomiast mieścił się przy Zeughausstrasse 13 - dzisiaj róg ul. 14 Lutego i pl. Konstytucji 3 Maja czyli mniej więcej tam gdzie znajduje się sklep z komputerami.
Dane pochodzą z roku 1938.
Pozdrawiam
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Dziękuje pieknie za pomoc - zlokalizowałem sobie juz te miejsca na mapie Schneidemuhl. Czyli p. Reis to prawdopodobnie serwisant, który umiescił tabliczke z danymi swojej firmy na maszynie. Czekam właśnie na kilkunastokilogramowa przesyłke, która ostatecznie wyjaśni moje przypuszczenia. ;)
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Daj wiadomość na FORUM. Sam jestem ciekawy na ile się przydałem.
Pozdrawiam
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

No to dotarło do mnie to cudo. Jest to maszyna firmy Adler Schreibmaschinen z Frankfurtu - model 15, nosząca nr seryjny 251061 oznaczający, że została wyprodukowana w 1922 roku. Co ciekawe ma polskie znaki diaktryczne. Jestem trochę zszokowany, bo wielkość maszynki trochę przerosła moje oczekiwania i nie bardzo teraz wiem gdzie te 14 kg maleństwo upchnąć. Nawet poważnie zastanawiam się czy z tej przyczyny nie sprzedać jej dalej. Póki co wypada teraz znaleźć jakiegoś specjalistę od czyszczenia - jeśli ktoś poleci takowego będę wdzieczny, bo telefon p. Riesa już jest nieaktualny ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Cieszę się, że mogłem się przydać. jakby co to służę.
Pozdrawiam
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Wynajmowałem kiedyś domek na podlasiu. Jego właściciel posiadał (myślę, że posiada do dziś) starą maszynę do pisania z niemiecką czcionką. Raz ją widziałem, ale nie pamiętam szczegółów. Była zapakowana w szary nieprzemakalny pokrowiec. Jeżeli ktoś chciałby na jej temat wiedzieć coś więcej to proszę o info. Skontaktuję się z właścicielem i popytam, a jeśli jest jeszcze w jej posiadaniu to może pozwoli jej pstryknąć fotkę.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się