Identyfikacja zdjęć

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Identyfikacja zdjęć

Post autor: SA108 »

W tym temacie proponuję umieszczać zdjęcia ze Schneidemuhl, co do których nie mamy pewności, gdzie zostały wykonane. Na początek parę zdjęć:

Dwa zdjęcia z 1913 r. przedstawiające "bazę lotniczą w Schneidemuhl". Gdzie znajdował się ten hangar - na dzisiejszym lotnisku czy na Al. Powstańców Wielkopolskich?
Obrazek Obrazek

Pocztówka przedstawiająca Przedmieście Berlińskie (Górne) i wille Brandta i Krausego. Nie mam pojęcia, gdzie znajdowały się te budynki.
Obrazek

Kolejne zdjęcie - nie wiem, gdzie znajdowała się kamienica w lewym dolnym rogu pocztówki.
Obrazek
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Post autor: czeslaw »

Witam.

Willa Krausego chyba stoi do dziś i jest to budynek przy ul. Bydgoskiej. Telekomunikacja chyba coś tam miała (nie jestem pewny).
A kamienica w lewym dolnym rogu to narożnik Bydgoskiej i Roosvelta (chyba).
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Willa Krausego chyba stoi do dziś i jest to budynek przy ul. Bydgoskiej. Telekomunikacja chyba coś tam miała (nie jestem pewny).
Jeśli chodzi Ci o budynek Pebetelu, to wygląda zupełnie inaczej.
A kamienica w lewym dolnym rogu to narożnik Bydgoskiej i Roosvelta (chyba).
Owszem, obie kamienice są bardzo podobne, ale jest między nimi różnica - kamienica z Bydgoskiej była trzypiętrowa, a ta z pocztówki jest dwupiętrowa. Oczywiście może być to ta sama kamienica, a trzecie piętro mogło zostać dobudowane później.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Pierwsza pocztówka przedstawia strzelnicę samolotową na lotnisku, druga prawdopodobnie też. Co do trzeciej sam nie wiem gdzie to jest, napewno os. Górne.
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Szkodza, że kopie tych widokówek z około 1905r są trochę nieczytelne.
Takie wille posiadali ludzie zamożni. Na przedmieśćiu Berlińskim w tym czasie, na obszarze pomiędzy dzisiejszą ul. Matwiejewa a Parkiem była usytuowana fabryka cementu Augusta Krausego. Niewykluczone, że była tam i jego willa. Natomiast Gustaw Brandt posiadał przy dziisiejszej ulicy Ceglanej / obszar Zespołu Szkół Zawodowych i Centrum Kształcenia / cegielnię. Dziś pozostały po eksploatacji gliny małe oszka wodne tzw "glinianki". I na tym obszarze sądzę miał swoją wille właściciel tej cegielni. Gość ten posiadał również drugą cegielnię, ale na przedmieściu Bydgoskim / obszar naprzeciw dzisiejszej ulicy Podchorążych /.
Pozdrawiam
robert
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Dzięki za odpowiedzi!
Pierwsza pocztówka przedstawia strzelnicę samolotową na lotnisku, druga prawdopodobnie też.
Chyba tak, bo na obu zdjęciach jest prawie na pewno ten sam budynek.
Na przedmieśćiu Berlińskim w tym czasie, na obszarze pomiędzy dzisiejszą ul. Matwiejewa a Parkiem była usytuowana fabryka cementu Augusta Krausego. Niewykluczone, że była tam i jego willa. Natomiast Gustaw Brandt posiadał przy dziisiejszej ulicy Ceglanej / obszar Zespołu Szkół Zawodowych i Centrum Kształcenia / cegielnię. Dziś pozostały po eksploatacji gliny małe oszka wodne tzw "glinianki". I na tym obszarze sądzę miał swoją wille właściciel tej cegielni.
Pewnie masz rację. Jakoś nie skojarzyłem tych willi z właścicielami fabryk.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Czemu temat ucichł? Czy nikt nie ma żadnych fotek do zidentyfikowania? :)
To zdjęcie jest dość znane, ale może ktoś wie co to za miejsce?
Obrazek

Albo ta fotka - na Ebayu była opisana jako "Schneidemuehl - Restaurant und Concordia - Säle", ale czy to w ogóle jest Piła?
Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Wrzucam kolejne zdjęcie:
Obrazek
Wprawdzie jest podpis "Nowy Rynek, róg Małej Kościelnej", ale zupełnie nie kojarzę budynków na zdjęciu. Czy to zdjęcie jest błędnie podpisane, czy to ja się mylę?
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Nie bardzo można skojarzyć bo tych budynków już nie ma. Nazwa na pocztówce jest prawidłowa.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Wiem o tym. Chodziło mi o to, że nie potrafię odnaleźć tych budynków na innych starych fotografiach i nie wiem, z którego dokładnie miejsca zostało zrobione to zdjęcie.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Jarek63 pisze:Nie bardzo można skojarzyć bo tych budynków już nie ma. Nazwa na pocztówce jest prawidłowa.
Widokówka w rzeczywistości przedstawia Neue Bahnhofstrasse. Opis jest błędny. Z budynków które są widoczne ocalał do dzisiejszych czasów tylko jeden (czwarty od lewej). Jest to obecnie budynek w którym mieści się sklep AGD RTV popularnie zwany TELEBAJKA przy ul. 14-go Lutego (charakterystyczne podłużne okna). Fotografię wykonano z miejsca w okolicach skrzyżowania z obecną ulicą Kwiatową.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Dziękuję za identyfikację :) Zerknąłem na zdjęcia z tego rejonu i wszystko się zgadza, poza "Telebajką", której na zdjęciu nie widać; widoczny jest natomiast hotel Scheelego stojący na prawo od niej, na miejscu "Alfy". Z budynków na zdjęciu do dzisiaj zachowała się tylko kamienica obok hotelu (na początku ul. 11 Listopada). Na miejscu niskich domów widocznych po prawej w latach 30. zbudowano kamienicę, która również dotrwała do dziś. Zrobiłem porównanie ze zdjęciem lotniczym:

Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Faktycznie, masz rację poprostu walnąłem gafę. Tego budynku nie może być widać na omawianej widokówce ponieważ na przeciw Telebajki stały kiedyś budynki, a skrzyżowanie było bardziej w stronę dworca. Zmyliły mnie te okna.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: SA108 »

SA108 pisze:Kolejne zdjęcie - nie wiem, gdzie znajdowała się kamienica w lewym dolnym rogu pocztówki.
Obrazek
Kamienica została zidentyfikowana - znajdowała się przy Brombergerstrasse 15. Dzisiaj na Ebayu pojawiło się identyczne ujęcie:
http://www.ebay.pl/viItem?ItemId=7736505631
Jednak chyba to nie jest kamienica na rogu Roosevelta.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

SA108 pisze:Czemu temat ucichł? Czy nikt nie ma żadnych fotek do zidentyfikowania? :)
To zdjęcie jest dość znane, ale może ktoś wie co to za miejsce?
Obrazek

Albo ta fotka - na Ebayu była opisana jako "Schneidemuehl - Restaurant und Concordia - Säle", ale czy to w ogóle jest Piła?
Obrazek
Co się tyczy pierwszej fotki to jest to autobus komunikacji miejskiej zniszczony w wyniku wjechania pod pociąg na przejeździe kolejowym przy Bromberger Strasse w dniu 08 grudnia 1935 roku około godziny 21.35. Cztery osoby zostały zabite, osiem ciężko rannych, pozostali lekko.

Drugie foto - to nie jest Schneidemuehl!!!!!
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

BOGDAN pisze:Co się tyczy pierwszej fotki to jest to autobus komunikacji miejskiej zniszczony w wyniku wjechania pod pociąg na przejeździe kolejowym przy Bromberger Strasse w dniu 08 grudnia 1935 roku około godziny 21.35. Cztery osoby zostały zabite, osiem ciężko rannych, pozostali lekko.
Dziękuję za identyfikację :) Te budynki w tle nie wyglądają mi na okolice przejazdu, do tego zdjęcie zostało zrobione w dzień, więc może przedstawia zniszczony autobus po przetransportowaniu go np. do zajezdni przy ul. Kujawskiej?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: BOGDAN »

Niewykluczone. Ja tylko podałem wiadomość o wypadku.
SA108 pisze:Dwa zdjęcia z 1913 r. przedstawiające "bazę lotniczą w Schneidemuhl". Gdzie znajdował się ten hangar - na dzisiejszym lotnisku czy na Al. Powstańców Wielkopolskich?
Baza lotnicza lub inaczej Stacja Awiacji (spotkałem się i z taką nazwą) to pierwsze pilskie lotnisko. Znajdowało się przy Krojanker Strasse (al. Powst. Wlkp.). Powstało w roku 1913 - poświecone 20 października w obecności arcyksięcia Ernsta Guenthera von Schleswik-Holstein - jako lotnisko zapasowe. Był to pierwszy obiekt tego typu na terenie ówczesnych Prus. Hala, o żelaznej konstrukcji, miała wymiary u podstawy 30 x 21 m. Jej projektantem był dr inż. Weiß z Berlina. Jako ciekawostka - wszystkie dachy musiały być pokryte czerwono rubinową dachówką. Leżało na trasie Berlin (Johannistal), Gorzów i dalej Chojnice, Elbląg, Królewiec, Tylża. Pilski hangar mógł pomieścić trzy samoloty. Pas startowy był 100 m długi i 10 m szeroki. Osobno urządzono schron na benzynę odpowiednio wkopany w ziemię. Teren wokół hangaru i schronu był ogrodzony siatką drucianą.
Funkcjonowało do lutego 1945 roku. Potem zajęte przez Rosjan i zdewastowane doszczętnie.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Restauracja Concordia

Post autor: Jarek63 »

Pocztówka przedstawiająca - Restaurant und Concordia - Sale
właścicielem był August Batzdorf i mieściła się prz Brombergerstrasse 80, dzisiaj znana choć już nieistniejąca Restauracja ROKADA.
Sama pocztówka - wysłana z Piły 28.10.1929 r., wydawcą pocztówki był M. Kupper Schneidemuhl. Dane te jednak mogły mylić - fakt jej nadania z Piły, ewentualny nadawca z tej samej miejscowości nie musi oznaczać, że o nią chodzi. Dlatego też sprawdziłem powyższe dane w książce adresowej z 1928 r. znajdującej się w Muzeum.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Restauracja Concordia

Post autor: BOGDAN »

Co do nazwiska i adresu to zgoda. Ale nazwa tego obiektu????? Jak widać na foto jest to duży obiekt. Dotychczas nigdy i nigdzie nie spotkałem się z nim. Na której stronie to było w Adressbuch 1928?
Pozdrawiam
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Restauracja Concordia

Post autor: Jarek63 »

Adres i nazwisko właściciela znalazłem w książce adresowej, lokalizację określiłem na posiadanym planie miasta z lat 30-tych XX w. Ponadto zachowana do dzisiaj zabudowa ul. Bydgoskiej pomiędzy ul. Roosvelta a ob. Kusocińskiego jest niska, gabaryty obiektów nie są duże, a zachowane obiekty to przede wszystkim budynki mieszkalne z wyjątkiem nieistniejącej Rokady. Na górnym części pocztówki pokazana jest scena w tej sali w latach 60-tych było kino.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Restauracja Concordia

Post autor: BOGDAN »

Dobrze by było aby wypowiedział się ktoś co znał osobiście ten obiekt. Ja pamietam tam tylko restaurację.

Osobiście nurtuje mnie ten balkon. Musiałby to być wysoki budynek. Takowego nie pamiętam. Być może uległ uszkodzeniu w okresie lutego 1945 i odbudowano go już w mniejszej formie?????

Nie wykluczam, iż jestem w błędzie. Jednakże uważam, że ta nazwa występowała by w literaturze na temat Schneidemuehl, a nie spotkałem się z nią!!!!!

Pozdrawiam
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Mam pytanie do szanownych kolegów, w którym miejscu w Pile stał ten budynek.
W budynku tym mieściła się Inspekcja budowlana.

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Przede wszystkim dziękuję za podzielenie się z nami swoimi zbiorami :)
Mogę się mylić, ale jedyny budynek, który przychodzi mi na myśl, to siedziba Królewskiej Inspekcji Ruchu Kolejowego (chyba dobrze przetłumaczyłem podpis) z tej pocztówki:
Obrazek
Widać go też po lewej stronie tego zdjęcia:
Obrazek
Ten budynek stał więc chyba gdzieś w rejonie ul. Zygmunta Starego.
Pozdrawiam
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Inspekcja budowlana

Post autor: Jarek63 »

Budynek podobny, ale to chyba nie ten, choć mogę nie mieć racji.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jarek63 pisze:Mam pytanie do szanownych kolegów, w którym miejscu w Pile stał ten budynek.
W budynku tym mieściła się Inspekcja budowlana.

Obrazek
Jeteś w błędzie. To nie jest siedziba Inspekcji Budowlanej. Takowy urząd nazywał się - HOCHBAUAMT - i mieścił się przy Bismarckstr. 64 - dzisiejsza ul. Buczka.

Natomiast jest to po prostu - w rozumieniu dzisiejszym - Dyrekcja Królewskich Zakładów Naprawy Wagonów (Warsztaty nr 2) przy Alte Bahnhofstr. - ul. Zakopiańska, kawałek za Powogazem.
SA108 pisze:Przede wszystkim dziękuję za podzielenie się z nami swoimi zbiorami :)
Mogę się mylić, ale jedyny budynek, który przychodzi mi na myśl, to siedziba Królewskiej Inspekcji Ruchu Kolejowego (chyba dobrze przetłumaczyłem podpis) z tej pocztówki:
Obrazek
Widać go też po lewej stronie tego zdjęcia:
Obrazek
Ten budynek stał więc chyba gdzieś w rejonie ul. Zygmunta Starego.
Pozdrawiam
Jeżeli chodzi o dolne zdjęcie to jest nasz pilski dworzec kolejowy z okresu mniej więcej I wojny światowej - lat 20-tych. Foto zrobiono z wiaduktu kolejowego. Z niego zjeżdżało się np. samochodem lub dorożką wprost pod budynek. Ten układ zlikwidowano w 1975 roku po wybudowaniu nowego wiaduktu.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się