Identyfikacja zdjęć

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: ziolek »

Bocian pisze:
ziolek pisze: Może fotka była zrobiona z dawnej wieży ciśnień przy warsztatach kolejowych?
ta wieża jest znacznie bardziej na zachód i jest zbyt niska.
Piszesz o tej istniejącej czy byłej?
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Caesar »

okiennica pisze:Bocian - kapitalna analiza :)
Kapitalna, tylko niewiele wnosi do sprawy. Wyjaśnia jedynie niedowiarkom ze rzeczywiście z pewnych ujęć widać wzgórza na tle osiedla, acz tego specjalnie się nie czepiałem, gdyż współcześnie wystarczy "wczłapać" na jeden z wieżowców przy al. Wojska Polskiego by zadziwić się tak bliska obecnością wzniesień na tle Staszyc.
Chociaż sam jestem raczej zdania że jest to Karlsberg, najbardziej zastanawia mnie zabudowa. Współcześnie niemal wszystkie domy w tej okolicy (poza tymi najnowszymi) to kwadraciaki w formie prostopadłościanu, próżno szukać tych ze zdjęcia, już w szczególności tych z prawej strony. Można uznać ze mogły nie przetrwać próby czasu (tym bardziej czasu wojennego). Ale co w takim razie z domami przy ul Siemiradzkiego? Na focie widoczne są zabudowania tej ulicy prostopadłe do zaznaczonej przez Bociana ul. Wiosny Ludów. Tyle ze współcześnie nie brakuje tam starszych domów jednak nie takich jak na focie. Może faktycznie czas wiele zmienił.

Ciekawie by było gdyby ktoś wiedział coś na temat komina (pierwszy raz się spotykam z nim na Karlsebrgu). To mogłoby jednoznacznie przesądzić sprawę.

No chyba ze ktoś jest w stanie odczytać ze zdjęcia co to za drzewa :)

Wydaje mi się, ze faktycznie wieża ciśnień mogła być idealnym miejscem dla fotografa.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Bocian »

"Kwadraciaki" znajdują się głównie w miejscu, które na zdjęciu jest niezabudowane, choć mogę się mylić. Muszę się tam przejechać.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Bocian »

ziolek pisze:
Bocian pisze:
ziolek pisze: Może fotka była zrobiona z dawnej wieży ciśnień przy warsztatach kolejowych?
ta wieża jest znacznie bardziej na zachód i jest zbyt niska.
Piszesz o tej istniejącej czy byłej?
Pisałem o istniejącej wieży. Gdzie znajdowała się druga?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: ziolek »

Służe wiedzą. :)

W temacie "Technika w dawnej Pile":
SA108 pisze:To zdjęcie przedstawia nieistniejącą wieżę ciśnień znajdującą się na terenie ZNTK, za kamienicami na początku ul. Warsztatowej.
Obrazek
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Bocian »

A to faktycznie mogłoby być dobre miejsce.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: SA108 »

Współcześnie niemal wszystkie domy w tej okolicy (poza tymi najnowszymi) to kwadraciaki w formie prostopadłościanu, próżno szukać tych ze zdjęcia, już w szczególności tych z prawej strony. Można uznać ze mogły nie przetrwać próby czasu (tym bardziej czasu wojennego).
Domy widoczne z prawej strony stały przy zachodnim odcinku obecnej ul. Wiosny Ludów. Przynajmniej część z nich jeszcze istnieje (nie mam zdjęć, więc musicie mi uwierzyć na słowo :)). Zwłaszcza te parterowe przy prawej krawędzi zdjęcia wydają się być dużo starsze niż okoliczna zabudowa, może jeszcze z XIX wieku.
Co do komina - jedyny zakład w tym miejscu jaki kojarzę to piekarnia przy ul. Wiosny Ludów, ale nie jestem pewien czy ona mogła mieć taki wysoki komin. Chyba że to znowu kwestia perspektywy i widzimy komin cegielni przy al. Poznańskiej.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Bocian »

Raczej piekarnia przy Wiosny Ludów.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: RR »

Parę dni nie zaglądałem, a tu ciekawa dyskusja. Bocian, o piwie będę pamiętał. Hipoteza z wieżą budynku na wzgórzu Mewisa jest dobra i poparta kolejnymi przesłankami: pocztówka wygląda podobnie jak inne wydawane przez jednego z moich ulubionych wydawców, M. Muellera z Piły, które charakteryzują się świetną jakością. Część pocztówek M. Muellera znam też w wersji wydawanej przez Rubin&Co. z Drezna i właśnie taki wydawca widnieje na pocztówce przedstawiającej Staszyce. Trudno powiedzieć, kto robił zdjęcia i czy negatywy sprzedawał Mueller firmie z Drezna, czy odwrotnie (myślę, że to pilski wydawca był twórcą pierwotnych wersji pocztówek, które sprzedawał firmie z Drezna). Jedną z pocztówek wydanych przez Muellera jest pionowa panorama Piły, na której widać zbliżenia wież kościołów, prezentowana już wcześniej na tym forum. Być może w ciągu tej samej sesji na wieży internatu na wzgórzu Mewisa wykonano szereg panoram. Wieża wodociągowa przy warsztatach kolejowych wydaje się zbyt nisko położona.
Poniżej kilka pocztówek wydanych przez Muellera, obok zmniejszonych skanów wstawiam kilka detali w dużej rozdzielczości, by pokazać co potrafił pan Mueller i jego sprzęt (!). Na jednym ze zdjęć widać "Erfrischungshalle" przy ul. Dworcowej (14 lutego) - to właśnie miejsce, gdzie działała firma M. Muellera. Zwróćcie uwagę na numery zdjęć - "klasyczne" panoramy ze wzgórza Mewisa mają numery 18383 i 18384, a panorama Staszyc 18385!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: RR »

Po krótkich poszukiwaniach w sieci, muszę zweryfikować swoje hipotezy. Pocztówki były pierwotnie wydawane przez firmę Rubin & Co. w Dreźnie, a M. Muller był jedynie dystrybutorem części nakładu w Pile. Podobne pocztówki wydawane w sepii w latach ok. 1926-1931 znalazłem z różnych miast z terenu ówczesnych Niemiec. Trafiłem też na analogiczną do pilskiej sytuację - pocztówki sygnowane "Rubin & Co. Dresden" i odpowiedniki z sygnaturą lokalnego wydawcy.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Waldek »

Bocian pisze:Raczej piekarnia przy Wiosny Ludów.
Przychyliłbym się do tego co napisał SA 108. Jeżeli to zdjęcie było zrobione ze wzgórza Mewisa lub z wieży ciśnień przy ZNTK to wszystkie obiekty na tym foto wydają się nienaturalnie blisko. Biorąc pod uwagę perspektywę oraz robiąc rzut oka na mapę to stwierdzenie że jest to komin cegielni przy Poznańskiej jest uzasadnione.
Pozdrawiam.
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Karlsberg

Post autor: Caesar »

RR pisze: Obrazek
Kilka moich przemyśleń na temat.

Nieco starsi pamiętają, iż na dołkach (tych po zachodniej stronie nasypu) było charakterystyczne bajorko (jeziorem tego nazwać raczej nie można :lol: ) mniej więcej na samym środeczku - tam gdzie współcześnie mieści się sklep Społem. Kiedy dokładnie je zasypano to nie wiem, wiadomo mi jedynie, ze tuż po tym, w pobliskich domach pojawiła się w piwnicach woda. Bajoro to raczej rzecz trudno naruszalna, dlatego pytanie czy dostrzegamy je na tym foto (a wydaje mi się ze ja je widzę, choć pewności nie ma).

Druga sprawa to taka, ze widoczna na zdjęciu nastawnia sprawia wrażenie odwróconej w porównaniu do tych współczesnych, jednak sam zdziwiłem się bardzo gdy idąc wczoraj ul. Stalową spostrzegłem, że nastawnia mieszcząca się przy wiadukcie (po jego zachodniej części) ma kształt właśnie taki, jaki widzimy na focie (z wiaduktu tego nie widać). Można wysnuć hipotezę, iż to właśnie ta nastawnia, co by tłumaczyło istnienie komina, bo w takim ujęciu wręcz w 100% pasuje mi to miejsce na piekarnie. Rodzi się kolejne pytanie co z nasypem? Kiedy on powstał? Swoją drogą musiała być do dość pokaźna inwestycja.

A tak już na marginesie, ostatnio pokazałem ów fotkę kolejnej osobie i znów me zdziwienie - osoba ta po chwili namysłu stwierdziła, że może być to Podlasie. Więc wcześniejsze domysły nie były forumowym strzałem "kulą w płot."
daral
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwie 2009, 22:09

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: daral »

Witam.
Mam pytanie. Gdzie są domki na dołkach?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Bocian »

^^
Pytasz się gdzie są domki, które współcześnie są na Dołkach a nie ma ich na zdjęciu, czy pytasz się gdzie na planie Piły są Dołki?
Waldek pisze:
Bocian pisze:Raczej piekarnia przy Wiosny Ludów.
Przychyliłbym się do tego co napisał SA 108. Jeżeli to zdjęcie było zrobione ze wzgórza Mewisa lub z wieży ciśnień przy ZNTK to wszystkie obiekty na tym foto wydają się nienaturalnie blisko. Biorąc pod uwagę perspektywę oraz robiąc rzut oka na mapę to stwierdzenie że jest to komin cegielni przy Poznańskiej jest uzasadnione.
Pozdrawiam.
Parę dni temu byłem na dachu domu handlowego Renoma we Wrocławiu. Wszystkie wysokie, oddalone obiekty wydawały się nienaturalnie blisko (np. Hala Stulecia, "Sedesowce", Akademiki na Wttiga).
daral
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwie 2009, 22:09

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: daral »

Chodzi mi o stare domki na dołkach. Te które zostały wybudowane przed II wojną.
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Caesar »

daral pisze:Chodzi mi o stare domki na dołkach. Te które zostały wybudowane przed II wojną.
Foto przedstawia dołki za czasów, gdy jeszcze nie zostały zabudowane.
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: karpil »

Do dyskusji Szanownych Forumowiczów dorzucę jeszcze swoje "trzy grosze" ;)
Obawiam się, że jednoznaczne umiejscowienie zdjęcia nie jest możliwe, a z dużą dozą pewności mogę napisać, że nie jest to miejsce wskazane przez Bociana. Powód jest prosty, widoczna na zdjęciu (i zaznaczona na mapce) nastawnia istnieje po dzień dzisiejszy (miała chyba oznaczenie Pł8, ale głowy nie dam) i znajduje się przy wjeździe do drukarni Winkowskiego, ale jest inaczej zorientowana niż ta z pocztówki, o czym świadczy poniższa fotka:
Obrazek

Nie może to być również przystanek Podlasie, albowiem nastawnia tamtejsza wygląda tak (przepraszam za jakość):
Obrazek
Co więcej, w tamtym rejonie nigdy nie było tylu torów.
Niestety nie potrafię podać prawidłowej lokalizacji.
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Caesar »

Raczej zakładaliśmy, że na zdjęciu widnieje nie istniejąca już nastawnia (co w świetle braku zabudowań na dołkach świadczy o dużej rozpiętości czasowej).

A co z nastawnią tuż przy wiadukcie (jadąc od centrum, po prawej stronie wiaduktu). Ma ktoś może fotę? Ale z ujęcia "niewiaduktowego".
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: karpil »

W obrębie ZNTK i dworca pilskiego stan nastawni niewiele się zmienił od lat 20. XX w., jeśli zaś chodzi o nastawnię przy wiadukcie (PłA), to nie może być ona, gdyż wygląda tak:
Obrazek

Chyba, że chodziło o nastawnię PłA7:
Obrazek Obrazek
tak, czy inaczej te obiekty również nie pasują (proszę zwrócić uwagę chociażby na ilość torów).
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Caesar »

karpil pisze:jeśli zaś chodzi o nastawnię przy wiadukcie (PłA), to nie może być ona, gdyż wygląda tak:
Obrazek
Łatwo dostrzec podobieństwo do tej z naszego zdjęcia, a współczesna wersja wygląda nietypowo (chyba).
Czyżby w grę wchodziła rozbudowa?
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: RR »

Nie widzę powodów, żeby podawać w wątpliwość, że widokówka przedstawia Karlsberg. Nie podejrzewałbym Niemców o to, że nie wiedzieli co fotografują. To, że niektórzy myślą o Podlasiu wynika tylko i wyłącznie z tego, że jest to jedyne inne osiedle z zabudową jednorodzinną, przez które przebiega linia kolejowa. Argumentów przemawiających za hipotezą Bociana jest zbyt wiele, aby ją negować. Jedyną wątpliwością jest kwestia nastawni, ale czy mamy pewność, że wszystkie przetrwały wojnę?

Czy nastawnia pocztówki nie jest widoczna na tej mapie:
Obrazek ?
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: karpil »

Nastawnia, którą Szanowny Pan zaznaczył istnieje do dziś, a jej zdjęcie znajduje się kilka postów wyżej. Kształt ten sam, ale obecna nastawnia jest "obrócona" w inną stronę. Jeśli zaś chodzi o PłA, to teoria o rozbudowie jest ciekawa, choć nie posiadam żadnych starszych zdjęć tej nastawni, więc trudno cokolwiek na poparcie tej hipotezy wysunąć.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: RR »

Nastawnia, którą zaznaczyłem na mapie nie istnieje. Zostały tylko jej fundamenty i jest to nastawnia zaznaczona na pocztówce, co powinno zakończyć dywagacje.
Dzisiejsze zdjęcie nastawni, a raczej tego, co z niej zostało:
Obrazek
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: karpil »

Zwracam honor, przywoływana przeze mnie nastawnia znajduje się przecież kilkaset metrów na zachód od wskazanej przez Przedmówcę. Sprawa wyjaśniona :D

Swoją drogą jestem ciekaw, kiedy została zburzona.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Re: Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: Marcin »

Jest to zdjęcie bez wątpienia przedstawiające Karlsberg. Zaznaczyłem kilka charakterystycznych obiektów:
Obrazek

Budynki istniejące do dziś:
1 - dom przy Wysokiej 7
2 - Wysoka 13 i 15
3 - Wysoka 17 i 19
4 - Wysoka 21 i 23
5 - Wysoka 25 i 27
6 - Wiosny Ludów 33 ( bardzo charakterystyczny )
7 - Limanowskiego 16 ( bardzo charakterystyczny )
8 - Wiosny Ludów 5
9 - Wiosny Ludów 5A
11 - Wiosny Ludów 9

Budynki nie istniejące:
10 - w jego miejscu stoi nowy dom

kreska niebieska przebieg ulicy W Ludów (Kolmar Strasse)
kreska żółta przebieg ulicy Wysokiej (Hohen Strasse)
kreska bordowa dzisiejsza ulica Siemiradzkiego - nasyp

Mam wrażenie, że zdjęcie zostało zmontowane z kilku - widoczne jest to w miejscu, gdzie zrobiłem kolorową plamkę.
Miejsce zrobienia zdjęcia wg mnie to dach Reichsschulerheim na Wzgórzu Mewisa.
W którym roku mogło być wykonane to zdjęcie?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się